کاخ صاحبقرانیه

📅 بروزرسانی : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ بازدید : 1067

پس از موزه جهان نما یکی از زیبا ترین قسمت ها ی مجموعه کاخ نیاوران کاخ صاحبقرانیه می باشد. این کاخ در سال 1229 به دستور ناصر الدین شاه چهارمین پادشاه دودمان قاجار ساخته شد. وی به مناسبت سالگرد سی و یکمین سال پادشاهی لقب صاحبقران را به خود نسبت داد. زیرا در زمان قاجار هر سی سال را یک قرن می دانستند و به همین دلیل بود که عنوان صاحبقرانیه را برای این عمارت زیبا برگزیدند. با لحظه آخر همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این مورد کسب کنید .

 


بخش های مختلف کاخ صاحبقرانیه شامل شاه نشین، حوض خانه و کرسی خانه می شود. یکی از برجسته ترین بخش های این کاخ مربوط به تالار آینه یا همان موزه جهان نما می باشد این تالار چهار اتاق را پوشش می دهد که عبارتند از :

*اتاق منشی دفتر شاه

*اتاق هدایا

اتاق دندانپزشکی

*سرویس بهداشتی


 

لازم به ذکر است که صاحبقران فعلی حاصل تغییراتی است که رضا شاه و پسرش محمدرضا پهلوی و در دوران حکومت خود بر آن ایجاد کرده اند. برای مثال رضا شاه قصد داشت که مراسم عروسی محمدرضا پهلوی را در آن برگزار کند به همین جهت دستور تخریب برخی از ساختمان های اطراف کاخ و دیوار میانی دیوانخانه و حرمسرا را صادر کرد پس از آن تعدادی از اجناس گرانبها در کاخ گلستان را به این عمارت انتقال داد. این تغییر دکوراسیون و آماده سازی برای مراسم عروسی ولیعهد حدود هشت ماه به طول انجامید. جالب است که بدانید به دلیل سرمای شدید در نهایت عروسی محمد رضا پهلوی در مکان دیگری برگزار شد.تغییرات بعدی که در این کاخ صورت گرفت به دستور پهلوی دوم یعنی همان محمدرضا شاه بود. در آن زمان به دستور محمدرضا شاه تغییرات کلی در دکوراسیون بنا صورت گرفت هم چنین از حوضخانه بنا(طبقه زیرین) به عنوان محل پذیرایی میهمان و از طبقه فوقانی آن به عنوان دفتر کار محمدرضا شاه استفاده شد. جالب است که بدانید تمامی ظروف در این کاخ ساخت آلمان، مبلمان آن ساخت فرانسه و لوستر ها ساخت چکسلواکی است که به دستور فرح دیبا(همسر پهلوی دوم) تهیه شده است. 


 

کرسی خانه یکی از جذاب ترین بخش های صاحبقرانیه کرسی خانه می باشد. یک میز ناهار خوری سلطنتی زیبا به رنگ سرخ، سبز و طلایی نمایی بسیار چشم نوازی به این سالن بخشیده است هم چنین تابلو یوسف و زلیخا که قطعا نظر مسافران تور تهران را به خود جلب خواهد کرد از دیگر جذابیت های کرسی خانه عمارت می باشد.حوضخانه رسته زیرین این بنا است که رد زمان قاجار ورودی حرمسرا وی بوده و دارای 40 اتاق بوده است که بعد از به قدرت رسیدن رضا شاه تخریب شده است. حوض مرمری در وسط آن در کنار  مبلمان زیبای سرخ رنگ اطرافش نمایی تماشایی به آن بخشیده است. پس از تالار جهان نما که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت حوضخانه از زیبا ترین بناهای مجموعه نیاواران محسوب می شود.


 

شاه نشین در این بخش زرق و برق آثار هنرمندان ایرانی شما را شگفت زده خواهد کرد از نقاشی های زیبا در سقف گرفته تا گچ بری و آینه کاری های بی نظیر که به دست استادان و هنرمندان ایرانی  در بخش شمالی شاه نشین: میز کار پهلوی دوم، تصویر شاهان قاجاری، اسناد مربوط به فرمان مشروطیت و تصاویری از صاحبقرانیه سابق(در زمان ناصرالدین شاه) به چشم می خورد.در بخش جنوبی شاه نشین: گلیم های ارزشمند تبریزی، گلدان های آلمانی و فرانسوی و مجعه ای از سلاح های قاجاری و زندی که به دیوار آویخته شده اند وجود دارد. از دیگر قسمت های این بخش می توان به اتاق های استراحت، اتاق پیشکش ها، دندان پزشکی و واحد مذاکرات خصوصی اشاره کرد. متاسفانه در حال حاضر امکان بازدید از این بخش مجموعه برای مسافران تور تهران وجود نخواهد داشت زیرا به دلیل بازسازی و مرمت بنا و اشیا این بخش از کاخ نیاوران تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.

 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/24737-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%82%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به کاخ صاحبقرانیه