موزه لوور پاریس

فرانسه به اندازه ای جاذبه های گردشگری جذاب را در خود جای داده که در طول سال های گذشته توانسته خود را به عنوان یکی از مقاصد مهم توریستی معرفی نماید. یکی از پرطرفدارترین مکان های فرانسه " موزه لوور پاریس" نامیده می شود. برای شناخت بیشترِ این موزه ارزشمند و گشت و گذاری کوتاه در قسمت های مختلف آن در ادامه ما را همراهی نمایید.از آن جا که موزه لوور پاریس حدود 35 هزار اثر تاریخی را از نقاط مختلف دنیا در خود جای داده، بزرگترین خزانه تاریخی و هنری دنیا به حساب می آید.

تاریخچه موزه لوور پاریس
شاید برایتان جالب باشد که بدانید موزه لوور کنونی پیش از انقلاب کبیر فرانسه، یکی از کاخ های سلطنتی بود که به دستور فرانسوای اول بنا شده بود و برای نگه داری آثار هنری ارزشمند مورد استفاده قرار می گرفت.
در ابتدا در مکانی که کاخ در آن ساخته شد، قلعه ای وجود داشت که قدمت آن به قرن دوازدهم باز می گردد، فرانسوای دستور داد قلعه را تخریب کنند و در همان مکان کاخی باشکوه بسازند. به دنبال این دستور، مراحل ساخت کاخ در دهه 1500 میلادی شروع شد و با روی کار آمدن هر یک از پادشاهان، قسمتی به آن بنا اضافه گردید به گونه ای که تفاوت معماری بخش های مختلف کاخ، به وضوح قابل مشاهده است.آخرین پادشاهی که در این کاخ اقامت داشت لویی چهاردهم بود که در سال 1682 به کاخ ورسای نقل مکان کرد. اما پس از انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789 این کاخ یا بهتر است بگوییم این موزه سلطنتی به مردم فرانسه اهدا شد، سرانجام در سال 1793 به عنوان موزه ملی فرانسه معرفی گشت و از آن زمان تا کنون میزبان آثار باستانی بی شماری می باشد. جالب است بدانید که این مکان تا سال 1993 تنها بخش هایی را به موزه اختصاص داده بود اما از سال 1994 کل بنا به عنوان موزه معرفی شد.خوب است توریست های ایرانی بدانند که از مجموع 35 هزار آثاری که در موزه لوور پاریس نگه داری می شود، 2500 قطعه متعلق به ایران است که بسیاری از آن ها به صورت مخفیانه و از جانب افراد ناشناس به فرانسه منتقل شده و تعدادی از آن ها هم به واسطه تاریخ شناسانی که به منظور مطالعه بر روی این آثار به ایران سفر کرده بودند، از کشور ما خارج شده است!
این تاریخ شناسان با امتیاز انحصاری که ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به کشور فرانسه اعطا کرده بودند، وارد خاک کشور ما می شدند و به کشف آثار باستانی می پرداختند و آن ها را به تاراج می بردند.

آشنایی با موزه لوور پاریس
لوور را پربازدیدترین موزه جهان می دانند که سالانه بسیاری از جهانگردان و تاریخ دوستان ترغیب می شوند تا از آن بازدید کنند. این موزه هدفی غیر از شناساندن فرهنگ، هنر و تاریخ بشریت ندارد و از سال 1793 تحت عنوان موزه عمومی مشغول به فعالیت است. در این سال موزه لوور کارِ خود را با حدود 540 تابلو نقاشی و 180 اثر هنری دیگر آغاز کرد و در مدتی کوتاهی توانست به پربازدیدترین موزه دنیا تبدیل شود. مساحت کلی موزه لوور پاریس به طور تقریبی 60 هزار متر مربع است که بخش های گوناگونی را شامل می شود.
و اما ساختمان موزه لوور چه قسمت هایی را شامل می شود؟ساختمان شیشه ای و هرمی شکل این موزه که "آی ام پِی" نامیده می شود، خود از جذابیت های عکاسی می باشد. این هرم توسط معماری به همین نام بنا شده و هم اکنون نماد موزه لوور به حساب می آید. این هرم شیشه ای زیبا نخستین بار در سال 1989 رونمایی شد.
بازدیدکنندگان هنگام ورود به این ساختمان در ابتدا باید از بخش امنیتی آن گذر کنند و بعد از بررسی های صورت گرفته می توانند از طریق پله برقی راهی سایر بخش ها شوند. در این بخش شما باید بلیط ورود به موزه را تهیه فرمایید و از مسئولین مربوطه برای ادامه مسیر راهنمایی بگیرید، چرا که بزرگترین موزه هنری و تاریخی جهان، بسیار گسترده است و اگر بدون آگاهی از بخش های مختلف آن واردش شوید، قطعا گمراه شده و وقت خود را تلف کرده اید. 

به طور کلی این ساختمان شیشه ای دارای 5 طبقه بوده و 3 بال دارد که به بال شمالی (Richelieu/ریشولیو)، بال جنوبی (Denon/دنون) و بال شرقی (Sully/سولی) تقسیم می شود. توریست ها باید بدانند که پیش از بازدید از بخش موزد نظر خود، باید به کدام بال و کدام طبقه مراجعه نمایند.
جناح سولی:
سولی قدیمی ترین قسمت موزه به شمار می رود. در این قسمت انواع چاپ های دستی، طراحی ها، نقاشی های فرانسوی، بقایای قلعه قرون وسطایی لوور، مجسمه آفرودیت، مجسمه بزرگ فرعون، عتیقه های باستانی مصری و آثاری از بخش یونان را می توانید مشاهده کنید. شاخص ترین اثری که توجه شما را جلب می کند، نقاشی حمام ترکی بوده که به شکل هنرمندانه ای توسط ژان اوگوست دومینیک شکل گرفته است. این قسمت دارای 30 اتاق می باشد.
جناح دنون:
شلوغ ترین مکانی که در موزه لوور وجود دارد و همیشه مملو از بازدیده کننده می باشد، جناح دنون است. شاید بتوان دلیل آن را نقاشی مونالیزا در طبقه اول آن دانست.برخی دیگر از آثاری که می توانید در این قسمت به تماشا بنشینید، تقدیس امپراطور ناپلئون اول، چشن عروسی در غنا و الهه پیروزی در طبقه اول این جناح می باشد. در طبقه اول جناح دنون هم مجموعه ای از عتیقه های اتروسکی و رومی، مجسمه های رنسانس و مجسمه برده متمرد وجود دارد. در طبقه اول 8 اتاق تعبیه شده که دست سازه هایی از قاره های مختلف را به معرض نمایش در آورده و گردشگران تور پاریس می توانند از آن ها دیدن کنند.
جناح ریشولیو:
در طبقه همکف این قسمت دو حیاط با نام های کور مارلی و کور پوژه طراحی گشته که مجموعه ای از مجسمه های گوناگون در آن ها در معرض دید قرار گرفته است. در بخشی از این جناح هم آثار باستانی شرق نزدیک، لوح حمورابی و لوح سنگی مربوط به بابل وجود دارد. اما طبقه اول محلی برای نمایش هنرهای تزئینی، فرش، ساعت و مبلمان است که دکوراسیون داخلی کاخ های سلطنتی را نشان می دهد. همچنین در طبقه دوم هم می توانید نقاشی های معروفی را نظاره گر باشید.

طبقات موزه:
طبقه منفی 2: دسترسی به سه بال از این طبقه میسر می باشد و در واقع می توان گفت ورودی موزه از این قسمت است. در این بخش شما نقشه های راهنما را می توانید ملاحظه نمایید.
طبقه منفی 1: بخشی از آثار موزه و همچنین نمایشگاه موزه در این طبقه دایر می شود.
طبقه 0(همکف)، 1 و 2 هم محل نمایش آثار گوناگون است و به طور کلی 22 کیلومتر است.تعداد کل کارکنان این موزه دوست داشتنی به 2290 نفر می رسد که از این میان 1200 نفر در بخش امنیتی مشغول به کار هستند. در این مجموعه 48 آتش نشان به صورت شبانه روز در حالت آماده باش هستند تا در صورت بروز مشکل، در کسری از ثانیه بتوانند موضوع را پیگیری کنند.

دپارتمان های اصلی موزه لوور پاریس:
1)مصر باستان
2)هنرهای تزئینی
3)یونان، رم باستان
4)مجسمه ها و تندیس ها
5)طراحی ها و آثار چاپی
6)تابلوهای نقاشی
7)آثار باستانی شرق نزدیک
8)هنر اسلامی

آشنایی با دپارتمان ها

در این قسمت از مقاله، قصد داریم بخش های مختلف موزه لوور را به شما گردشگران تور اروپا معرفی کنیم تا با آن ها آشنایی پیدا کنید. البته در برخی موارد هم آثاری را نام می بریم.

*بخش یونان، رم باستان

در این بخش که در بال شرقی قرار گرفته، آثاری کهن و جالب وجود دارد. در این دپارتمان که یکی از قدیمی ترین قسمت های موزه است، شما می توانید آثار مربوط به عصر حجر که دیدن آن ها برای بسیاری از توریست ها جذابیت دارد را ببینند. آثار دیگری که به عصر هلنیستی تعلق دارد هم در این بخش دیده می شوند.

- مجسمه ونوس میلو (آفرودیت): نام میلو به این دلیل بر روی این مجسمه نهاده شده که آن را در منطقه ای به همین نام در کشور یونان کشف کرده اند. آفرودیت که ارتفاعی در حدود 2 متر دارد یکی از مجسمه های مهم این کشور به حساب می آید که در سال 1821 به موزه لوور پاریس انتقال داده شد. محل نگه داری این مجسمه به طور دقیق تر در اتاق 7 سالن Parthenon در طبقه همکف می باشد.
 - مجسمه ساموتراس (پیروزی بالدار) معروف به نایک: قدمت این مجسمه به سال 190 پیش از میلاد مسیح باز می گردد که در شمال کشور یونان یافته شده و در قرن 19 به موزه انتقال داده شد. ارتفاع مجسمه مرمرین ساموتراس حدود 3 متر بوده و ظرافت های بسیاری دارد.
*بخش نقاشی ها

این بخش که در طبقه اول و جناح جنوبی قرار دارد تابلوهای فراوانی را در خود جای داده که هر یک در نوع خود جذابیت هایی دارند.

-تابلوی آزادی هدایتگر مردم: این تابلوی هنرمندانه اثری از اوژن دولا کروا است که ارتفاع آن 2.60 متر و عرض آن 3.25 متر می باشد. گردشگران تور پاریس می توانند در سالن 1831 اتاق 77 این نقاشی را تماشا کنند.
-پرتره شخصی: نقاشی این اثر را که قدمت آن به سده 16 مربوط می شودآن به سده 16 مربوط می شود Albrecht DÜRER انجام داده و آن را در ابعاد 0.56 متر (ارتفاع) در 0.44 تر (عرض) طراحی کرده است.-بانوی صخره ها: این نقاشی چشم نواز تصویری از حضرت مریم را نشان می دهد که در میان صخره ها کنار فرزندان خود (حضرت یحیی و حضرت عیسی) نشسته است و فرشته اوریل نیز در جوار آن ها می باشد. این نقاشی دو نسخه دارد که یک نسخه آن در نگارخانه ملی انگستان و دیگری در این موزه قرار دارد.- تابلوی تقلب با تکِ خشت: هنرمندی که این اثر را نقاشی کرده،