موزه لوور پاریس

فرانسه به اندازه ای جاذبه های گردشگری جذاب را در خود جای داده که در طول سال های گذشته توانسته خود را به عنوان یکی از مقاصد مهم توریستی معرفی نماید. یکی از پرطرفدارترین مکان های فرانسه " موزه لوور پاریس" نامیده می شود. برای شناخت بیشترِ این موزه ارزشمند و گشت و گذاری کوتاه در قسمت های مختلف آن در ادامه ما را همراهی نمایید.
 
 
از آن جا که موزه لوور پاریس حدود 35 هزار اثر تاریخی را از نقاط مختلف دنیا در خود جای داده، بزرگترین خزانه تاریخی و هنری دنیا به حساب می آید.
 
تاریخچه موزه لوور پاریس
شاید برایتان جالب باشد که بدانید موزه لوور کنونی پیش از انقلاب کبیر فرانسه، یکی از کاخ های سلطنتی بود که به دستور فرانسوای اول بنا شده بود و برای نگه داری آثار هنری ارزشمند مورد استفاده قرار می گرفت.
در ابتدا در مکانی که کاخ در آن ساخته شد، قلعه ای وجود داشت که قدمت آن به قرن دوازدهم باز می گردد، فرانسوای دستور داد قلعه را تخریب کنند و در همان مکان کاخی باشکوه بسازند. به دنبال این دستور، مراحل ساخت کاخ در دهه 1500 میلادی شروع شد و با روی کار آمدن هر یک از پادشاهان، قسمتی به آن بنا اضافه گردید به گونه ای که تفاوت معماری بخش های مختلف کاخ، به وضوح قابل مشاهده است.
 
 
آخرین پادشاهی که در این کاخ اقامت داشت لویی چهاردهم بود که در سال 1682 به کاخ ورسای نقل مکان کرد. اما پس از انقلاب کبیر فرانسه در سال 1789 این کاخ یا بهتر است بگوییم این موزه سلطنتی به مردم فرانسه اهدا شد، سرانجام در سال 1793 به عنوان موزه ملی فرانسه معرفی گشت و از آن زمان تا کنون میزبان آثار باستانی بی شماری می باشد. جالب است بدانید که این مکان تا سال 1993 تنها بخش هایی را به موزه اختصاص داده بود اما از سال 1994 کل بنا به عنوان موزه معرفی شد.
 
 
خوب است توریست های ایرانی بدانند که از مجموع 35 هزار آثاری که در موزه لوور پاریس نگه داری می شود، 2500 قطعه متعلق به ایران است که بسیاری از آن ها به صورت مخفیانه و از جانب افراد ناشناس به فرانسه منتقل شده و تعدادی از آن ها هم به واسطه تاریخ شناسانی که به منظور مطالعه بر روی این آثار به ایران سفر کرده بودند، از کشور ما خارج شده است!
این تاریخ شناسان با امتیاز انحصاری که ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به کشور فرانسه اعطا کرده بودند، وارد خاک کشور ما می شدند و به کشف آثار باستانی می پرداختند و آن ها را به تاراج می بردند.
 
آشنایی با موزه لوور پاریس
لوور را پربازدیدترین موزه جهان می دانند که سالانه بسیاری از جهانگردان و تاریخ دوستان ترغیب می شوند تا از آن بازدید کنند. این موزه هدفی غیر از شناساندن فرهنگ، هنر و تاریخ بشریت ندارد و از سال 1793 تحت عنوان موزه عمومی مشغول به فعالیت است. در این سال موزه لوور کارِ خود را با حدود 540 تابلو نقاشی و 180 اثر هنری دیگر آغاز کرد و در مدتی کوتاهی توانست به پربازدیدترین موزه دنیا تبدیل شود. مساحت کلی موزه لوور پاریس به طور تقریبی 60 هزار متر مربع است که بخش های گوناگونی را شامل می شود.
و اما ساختمان موزه لوور چه قسمت هایی را شامل می شود؟
 
 
ساختمان شیشه ای و هرمی شکل این موزه که "آی ام پِی" نامیده می شود، خود از جذابیت های عکاسی می باشد. این هرم توسط معماری به همین نام بنا شده و هم اکنون نماد موزه لوور به حساب می آید. این هرم شیشه ای زیبا نخستین بار در سال 1989 رونمایی شد.
بازدیدکنندگان هنگام ورود به این ساختمان در ابتدا باید از بخش امنیتی آن گذر کنند و بعد از بررسی های صورت گرفته می توانند از طریق پله برقی راهی سایر بخش ها شوند. در این بخش شما باید بلیط ورود به موزه را تهیه فرمایید و از مسئولین مربوطه برای ادامه مسیر راهنمایی بگیرید، چرا که بزرگترین موزه هنری و تاریخی جهان، بسیار گسترده است و اگر بدون آگاهی از بخش های مختلف آن واردش شوید، قطعا گمراه شده و وقت خود را تلف کرده اید. 
 
به طور کلی این ساختمان شیشه ای دارای 5 طبقه بوده و 3 بال دارد که به بال شمالی (Richelieu/ریشولیو)، بال جنوبی (Denon/دنون) و بال شرقی (Sully/سولی) تقسیم می شود. توریست ها باید بدانند که پیش از بازدید از بخش موزد نظر خود، باید به کدام بال و کدام طبقه مراجعه نمایند.
جناح سولی:
سولی قدیمی ترین قسمت موزه به شمار می رود. در این قسمت انواع چاپ های دستی، طراحی ها، نقاشی های فرانسوی، بقایای قلعه قرون وسطایی لوور، مجسمه آفرودیت، مجسمه بزرگ فرعون، عتیقه های باستانی مصری و آثاری از بخش یونان را می توانید مشاهده کنید. شاخص ترین اثری که توجه شما را جلب می کند، نقاشی حمام ترکی بوده که به شکل هنرمندانه ای توسط ژان اوگوست دومینیک شکل گرفته است. این قسمت دارای 30 اتاق می باشد.
جناح دنون:
شلوغ ترین مکانی که در موزه لوور وجود دارد و همیشه مملو از بازدیده کننده می باشد، جناح دنون است. شاید بتوان دلیل آن را نقاشی مونالیزا در طبقه اول آن دانست.برخی دیگر از آثاری که می توانید در این قسمت به تماشا بنشینید، تقدیس امپراطور ناپلئون اول، چشن عروسی در غنا و الهه پیروزی در طبقه اول این جناح می باشد. در طبقه اول جناح دنون هم مجموعه ای از عتیقه های اتروسکی و رومی، مجسمه های رنسانس و مجسمه برده متمرد وجود دارد. در طبقه اول 8 اتاق تعبیه شده که دست سازه هایی از قاره های مختلف را به معرض نمایش در آورده و گردشگران تور پاریس می توانند از آن ها دیدن کنند.
جناح ریشولیو:
در طبقه همکف این قسمت دو حیاط با نام های کور مارلی و کور پوژه طراحی گشته که مجموعه ای از مجسمه های گوناگون در آن ها در معرض دید قرار گرفته است. در بخشی از این جناح هم آثار باستانی شرق نزدیک، لوح حمورابی و لوح سنگی مربوط به بابل وجود دارد. اما طبقه اول محلی برای نمایش هنرهای تزئینی، فرش، ساعت و مبلمان است که دکوراسیون داخلی کاخ های سلطنتی را نشان می دهد. همچنین در طبقه دوم هم می توانید نقاشی های معروفی را نظاره گر باشید.
 
طبقات موزه:
طبقه منفی 2: دسترسی به سه بال از این طبقه میسر می باشد و در واقع می توان گفت ورودی موزه از این قسمت است. در این بخش شما نقشه های راهنما را می توانید ملاحظه نمایید.
طبقه منفی 1: بخشی از آثار موزه و همچنین نمایشگاه موزه در این طبقه دایر می شود.
طبقه 0(همکف)، 1 و 2 هم محل نمایش آثار گوناگون است و به طور کلی 22 کیلومتر است.
 
 
تعداد کل کارکنان این موزه دوست داشتنی به 2290 نفر می رسد که از این میان 1200 نفر در بخش امنیتی مشغول به کار هستند. در این مجموعه 48 آتش نشان به صورت شبانه روز در حالت آماده باش هستند تا در صورت بروز مشکل، در کسری از ثانیه بتوانند موضوع را پیگیری کنند.
 
دپارتمان های اصلی موزه لوور پاریس:
1)مصر باستان
2)هنرهای تزئینی
3)یونان، رم باستان
4)مجسمه ها و تندیس ها
5)طراحی ها و آثار چاپی
6)تابلوهای نقاشی
7)آثار باستانی شرق نزدیک
8)هنر اسلامی
 
 

 

آشنایی با دپارتمان ها

در این قسمت از مقاله، قصد داریم بخش های مختلف موزه لوور را به شما گردشگران تور اروپا معرفی کنیم تا با آن ها آشنایی پیدا کنید. البته در برخی موارد هم آثاری را نام می بریم.

*بخش یونان، رم باستان

در این بخش که در بال شرقی قرار گرفته، آثاری کهن و جالب وجود دارد. در این دپارتمان که یکی از قدیمی ترین قسمت های موزه است، شما می توانید آثار مربوط به عصر حجر که دیدن آن ها برای بسیاری از توریست ها جذابیت دارد را ببینند. آثار دیگری که به عصر هلنیستی تعلق دارد هم در این بخش دیده می شوند.

- مجسمه ونوس میلو (آفرودیت): نام میلو به این دلیل بر روی این مجسمه نهاده شده که آن را در منطقه ای به همین نام در کشور یونان کشف کرده اند. آفرودیت که ارتفاعی در حدود 2 متر دارد یکی از مجسمه های مهم این کشور به حساب می آید که در سال 1821 به موزه لوور پاریس انتقال داده شد. محل نگه داری این مجسمه به طور دقیق تر در اتاق 7 سالن Parthenon در طبقه همکف می باشد.

 - مجسمه ساموتراس (پیروزی بالدار) معروف به نایک: قدمت این مجسمه به سال 190 پیش از میلاد مسیح باز می گردد که در شمال کشور یونان یافته شده و در قرن 19 به موزه انتقال داده شد. ارتفاع مجسمه مرمرین ساموتراس حدود 3 متر بوده و ظرافت های بسیاری دارد.

 

 

*بخش نقاشی ها

این بخش که در طبقه اول و جناح جنوبی قرار دارد تابلوهای فراوانی را در خود جای داده که هر یک در نوع خود جذابیت هایی دارند.

-تابلوی آزادی هدایتگر مردم: این تابلوی هنرمندانه اثری از اوژن دولا کروا است که ارتفاع آن 2.60 متر و عرض آن 3.25 متر می باشد. گردشگران تور پاریس می توانند در سالن 1831 اتاق 77 این نقاشی را تماشا کنند.

 

 

-پرتره شخصی: نقاشی این اثر را که قدمت آن به سده 16 مربوط می شودآن به سده 16 مربوط می شود Albrecht DÜRER انجام داده و آن را در ابعاد 0.56 متر (ارتفاع) در 0.44 تر (عرض) طراحی کرده است.

 
-بانوی صخره ها: این نقاشی چشم نواز تصویری از حضرت مریم را نشان می دهد که در میان صخره ها کنار فرزندان خود (حضرت یحیی و حضرت عیسی) نشسته است و فرشته اوریل نیز در جوار آن ها می باشد. این نقاشی دو نسخه دارد که یک نسخه آن در نگارخانه ملی انگستان و دیگری در این موزه قرار دارد.
 

 

- تابلوی تقلب با تکِ خشت: هنرمندی که این اثر را نقاشی کرده، Georges de LA TOUR نام دارد. خوب است بدانید که این تابلو را متعلق به سال های 1635 الی 1638 میلادی می دانند. عرض این تابلو حدود 1.50 متر و ارتفاع آن حدود 1 متر است.

 

 

-تابلوی تاجگذاری باکره: تابلوی زیبای تاجگذاری باکره اثری از Guido di Pietro است که در سالن Carré اتاق 3 قرار دارد. قدمت این نقاشی به سال های 1430 الی 1432 باز می گردد و ابعاد حدودی آن 2 متر در 2 متر (ارتفاع و عرض) می باشد.

 

 

-تجاوز به زنان سابین: این اثر بیانگر یکی از بزرگترین خطراتی است که جامعه ی زنان را تهدید می کند و از همین رو مورد توجه بسیاری از هنردوستان قرار گرفته است. ابعاد این تابلو به طور تقریبی 2 متر در 2 متر است و نقاش آن Nicolas POUSSIN می باشد، همچنین برای بازدید از آن می توانید به اتاق 14 مراجعه کنید.

 

 

-تاجگذاری ناپلئون: در واقع نام اصلی این اثر گرامیداشت امپراطور ناپلئون و تاجگذاری ملکه جوزفین در کلیسای نوتردام در 2 دسامبر 1804 می باشد. این نقاشی تحسین برانگیز اثری از Jacques-Louis DAVID بوده که در اتاق 75 نگه داری می شود.

 

 

-یراق دوز: Johannes ou Jan VERMEER در سال 1669 الی 1670 این تابلوی زیبا را نقاشی کرده است. هم اکنون تابلوی یراق دوز در اتاق 38 نگه داری می شود.

 

 

-گلک مدوسا: گلک یا قایق الواری مدوسا در سال 1824 توسط Théodore GÉRICAULT نقاشی شده است. ارتفاع این تابلو 4.91 و عرض آن 7.16 می باشد که برای دیدن آن باید به اتاق 77 مراجعه کنید.

 

 
-لبخند مونالیزا: یکی از مشهورترین تابلوهای جهان که می توان ادعا کرد تقریبا همه ی افراد آن را می شناسند تابلو مونالیزا نامیده می شود. این تابلو اثری هنرمندانه از نقاش معروف "لئوناردو داوینچی" بوده که در سال 1503 خلق شده و هم اکنون در موزه لوور پاریس جای گرفته است.
 
 
جالب است بدانید که بزرگترین نقاشی موجود در موزه (تابلوی جشن عروسی) که اثری از ورونز می باشد و در سال 1798 وارد موزه شده هم در این اتاقی که تابلوی مونالیزا قرار گرفته، وجود دارد. البته جذابیت های تابلوی مونالیزا به اندازه ای زیاد است که توجه ها را به صورت کامل به خود جلب می کند و شاید کمتر کسی از وجود بزرگترین نقاشی موزه در این اتاق خبر داشته باشد. 
 
-شام آخر: شام آخر نیز یکی دیگر از تابلوهای لئوناردو می باشد که نشان از حضور حضرت عیسی مسیح در جمع دوستانش در روزهای آخر زندگی اش  می باشد. کشیدن این نقاشی زیبا حدود 3 سال به طول انجامید و امروزه گردشگران تور فرانسه می توانند آن را در این موزه به تماشا بنشینند.
 
 
با وجود اینکه قدمت آثار موجود در این موزه به چند هزار ساله پیش باز می گردد، ولی هنوز هم آثار جدیدی به آن اضافه می گردد که بسیار ارزشمند هستند.
 

*هنرهای تزئینی

این دپارتمان یکی از زیباترین بخش های موزه لوور پاریس است که در واقع شامل دارایی های سلطنتی می شود و از میان آن ها می توان به تزئینات برنزی، سفالینه ها، گلدان ها، سرامیک ها و شیشه های رنگی اشاره کرد.

-لنگه ای از الواح: این اثر زیبا که در سده ششم ساخته شده، در قرن 17 میلادی کشف گردید. ابعاد این اثر منبت کاری شده به صورت حدودی 34 سانتی متر ارتفاع، 27 سانتی متر طول و 2.80 سانتی متر قُطر می باشد و آن را در اتاق 1 می توانید به تماشا بنشینید.

 

 

-الماس نایب السلطنه: این الماس گرانبها به طور تقریبی 140 قیراط است. در سال 1887 میلادی الماس را به موزه لوور پاریس اختصاص دادند و امروزه نیز در اتاق 66 از آن نگه داری می کنند.

 

 

*مجسمه ها و تندیس ها

مجسمه های مربوط به دوره های مختلف تاریخ را می توانید در این بخش ببینید. این دپارتمان دارای دو فضای مجزا می باشد که یکی از آن ها در جناح دنون و دیگری در ریشولیو واقع شده است.

-مجسمه برده متمرد یا سرکش:  طراح این مجسمه هنرمندانه میکل آنژ است که در سال 1589 میلادی آن را ساخته و در سال 1794 این اثر 2.09 متری را به موزه لوور انتقال دادند.

-اسب مارلی: نام دیگر این اثر زیبا "مهار اسب ها توسط دامادها" است. این مجسمه تماشایی که دارای ارتفاع 3.40 متری، طول 2.48 متری و عرض 1.27 متری است، اثری از Guillaume COUSTOU می باشد.

 

*طراحی ها و آثار چاپی

طراحی ها و آثار چاپی مربوط به دوره های مختلف تاریخ را هم می توانید در این بخش نظاره کنید.

 

*آثار باستانی شرق نزدیک

از آثاری که بازدیدکنندگان در این مکان می توانند مناظره کنند عبارت اند از:

-گاو بالدار با سر انسان (لاماسو): قدمت لاماسو به دوران آشور و سارگن دوم باز می گردد که در دروازه کاخ خرساباد در عراق کنونی کشف شده است. این اثر در سال 1844 وارد موزه لوور پاریس شد و در اتاق 4 بخش اثار باستانی شرق نزدیک نگه داری می شود.

 

 

-سنگ نگاره کمان داران:  این سنگ نگاره نوعی کتیبه آجری است که قدمت آن به 510 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و هم اکنون در اتاق 12 در معرض نمایش عموم قرار گرفته است. خوب است بدانید که عرض این سنگ نگاره 3.75 متر و ارتفاع آن 4.75 متر می باشد.

 

 

 

-لوح حمورابی (نخستین سند قانونی جهان)

لوح حمورابی نام ستونی حیرت آور است که قوانین و مقررات شاه بابل بر روی آن درج شده و 5.2 متر ارتفاع دارد. قوانین که به دستور حمورابی بر روی این ستون نوشته شده، نخستین سند قانونی جهان محسوب می شود که توسط حاکمان اجرا می گشت.
 

 

 

*مصر باستان

آثاری که در دپارتمان مصر باستان قرار دارد متعلق به بازه زمانی 4 هزار سال پیش از میلاد الی قرن 4 می باشد. مجسمه بزرگ ابوالهول، جواهرات، طومارهای پاپیروسی، مومیایی ها، مجسمه نفتیس، مجسمه آمنمهات آنخ و مجسمه هاتور همگی در این بخش جای گرفته اند. 2 نمونه از آثار برجسته این بخش را در زیر نام می بریم.

-کاتب نشسته: این اثر که ابعادی در حدود 54 سانتی متر ارتفاع، 44 سانتی متر عرض و 35 سانتی متر عمق دارد در ویترین 10 این بخش جای گرفته است.

 

 

-پرتره یک زن: قدمت این اثر که ارتفاعی 42 سانتی متری و عرضی 24 سانتی متری دارد، به قرن دوم پیش از میلاد بر می گردد.

 

 
* بخش هنرهای اسلامی
در 10 تالاری که در بخش هنرهای اسلامی در موزه لوور در نظر گرفته شده، این امکان را دارید که آثار کشورهای اسلامی مختلف را تماشا کنید. این بخش در سال 1993 به عنوان قسمتی  از موزه افتتاح شد ولی در سال 2003 به صورت بخشی مستقل درآمد که مدیریت آن را رئیس کتب فارسی کتابخانه ملی فرانسه به عهده داشت. آثاری که در این قسمت در معرض دید قرار دارند شامل آثار سفالی، چوبی و شیشه ای، سرامیکی و موزاییک، تابلوهای مینیاتوری، قالیچه و غیره می شود. نیمی از آثار موجود در بخش هنرهای اسلامی را آثار ایرانی تشکیل می دهند که در ادامه به صورت مفصل به آن می پردازیم.
 
 
 
قسمت آثار ایرانی
آثار باستانی ایران 8 سالن از این موزه بزرگ (سالن های 12 تا 20) را به خود اختصاص داده اند. این قسمت از موزه لوور پاریس جایی است که شما می توانید آثار گرانبهای پاسارگاد و تخت جمشید را که همانند آن ها در شهر شیراز وجود ندارد، از نزدیک ملاحظه کنید. همچنین نقاشی های رنگ روغن عصر ناصری، بخش هایی از بنای پرسپولیس، کاسه های گلی، سه صفحه از شاهنامه فرودوسی،مجسمه بزر بالدار طلایی، تعدادی از کتیبه های داریوش و دیگر آثار مکشوفی که در ایران پیدا شده بودند، اکنون در این موزه وجود دارند. بخش اعظمی از این آثار، به دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه باز می گردد که نشان دهنده از بی کفایتی آن ها می باشد.
 
 
وجود آثاری همچون کتیبه های باستانی خط میخی، گاو دو سر (باقیمانده از سرستون های تخت جمشید)، ظروف سفالی با قدمت چند هزار ساله و غیره در این مکان، توریست های ایرانی را به این فکر فرو می برد که چرا این آثار باید در موزه پاریس باشند و اقدامات امنیتی لازم صورت نگرفته تا در کشور خودمان نگه داری شوند. البته باید این حقیقت را بپذیریم که آثار تاریخی ما اگر در کشور خودمان بمانند همچون موارد دیگر به دلیل سوء مدیریت به تباهی و نابودی کشیده می شوند و شاید موزه لوور مکان مناسب تری برای نگه داری از آن ها باشد. از طرفی وجود آثار ایرانی در موزه لوور فرانسه سبب می شود که جهانگردان با کشور و فرهنگ ما آشنایی بیشتری پیدا کنند.
 
 
تصاویر برخی از این آثار نفیس که در موزه لوور پاریس قرار دارد را می توانید در این قسمت ببینید:
 
 
 
 
در قسمتی از بخش آثار ایرانی، فرش ها و گلیم هایی وجود دارد که توجه هر توریستی را به خود جلب می کند. از آن جایی که فرش ایرانی و کیفیت آن بین جهانیان زبانزد می باشد، بسیاری از توریست ها ترغیب می شوند که از آن ها دیدن کنند تا ببینند دیده هایشان با پیش زمینه ای که در رابطه با این فرش ها دارند، مطابقت دارد یا نه.
در جوار این فرش ها آثاری از دوران ساسانیان و دیلمیان نیز وجود دارد که شامل: ظروف غذاخوری ساسانیان، لوازم کشاورزی و صنعتی آن دوران، پول ها و مهرهایی که در آن زمان استفاده می شد، سنگ نوشته ها، تنور نان پزی، ظروف جالب میوه خوری، کتیبه و دیگر اقلام عتیقه می باشد که بازدید از آن ها هر گردشگری را به وجد می آورد.
 
 

منزلگاه ناپلئون سوم

یکی از دیدنی ترین بخش های موزه لوور مکانی است که ناپلئون سوم در آن زندگی می کرد. در دوره ای تاریخ تابلوی مونالیزا نیز (به سبب علاقه ناپلئون به این اثر) در آپارتمان او قرار داشت. پیشنهاد می کنیم دیدن این آپارتمان خاص و باشکوه را از دست ندهید.

 

 
بلیط موزه
بلیط موزه لوور پاریس با قیمت حدودی 20 یورو به فروش می رسد که گردشگران تور پاریس می توانند از راه های زیر اقدام به خرید آن کنند:
-نقدی
اگر بخواهید به صورت نقدی اقدام به خرید بلیط نمایید، باید به مکان موزه مراجعه کنید و مدتی در صف های طولانی سپری کنید تا نوبت شما بشود.
-کارت های اعتباری بین المللی
-کارت اعتباری فرانسه
-خرید از کتاب فروشی های fnac
در این حالت شما می توانید به راحتی بلیط خود را خریداری کنید و از گذرگاه ریشولیو عبور نمایید. لازم به ذکر است که بگوییم در این صورت باید مبلغ 1.75 دلار اضافه تر بپردازید.
 
دسترسی به موزه
موزه لوور پاریس در اطراف خیابان شانزه لیزه و میدان کنکورد قرار دارد و در بخش جنوبی آن نیز باغ بسیار زیبا و دل انگیزی جلوه گری می کند. گردشگران تور پاریس برای بازدید از آثار نفیس این موزه می توانند از وسایل حمل و نقل عمومی مانند: اتوبوس، تراموا و تاکسی استفاده کنند. اما از این میان استفاده از مترو انتخاب بهتری است که به راحتی می توانید خود را به آن برسانید.
 
 
در موزه لوور امکاناتی برای افراد ناتوان وجود دارد که می توانند از آن ها بهره ببرند. همچنین نقشه ی راهنما به 13 زبان و آسانسورهایی جهت رفت و آمد آسان گردشگران تور پاریس و سایر بازدیدکنندگان وجود دارد که می توانند بهره مند شوند.
رایج ترین مسیر ورود به موزه از درب ورودی اصلی آن است که در کنار هرم شیشه ای قرار دارد ولی امکان ورود از مسیرهای خلوتی همچون ورودی مرکز خرید زیرزمینی کاروسل دو لوور نیز وجود دارد.
مطمئناً بازدید از موزه لوور پاریس برای ایرانیان بسیار لذت بخش است و آن ها این امکان را دارند که با آثار دیده نشده کشور خود آشنایی پیدا کنند. این مکان برای کودکان و نوجوانان هم جذابیت های فراوانی دارد و آن ها را با تاریخ گذشته سرزمین کهن ایران آشنا می سازد.
 
 
 
ساعات کاری: 9 الی 18/ چهارشنبه و جمعه: تا 21:45
روزهای تعطیل: سه شنبه ها/ 11 دی/ 11 اردیبهشت/ 5 دی
وب سایت: www.louvre.fr/en 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره موزه لوور پاریس

هادی 17 شهریور 99
0
کی بطلبه .امانوئل مکرون یا سارکوزی
جلال 22 فروردین 98
0
من بخشی که مربوط به هنرهای تزئینی بودو از همه بیشتر دوست داشتم
نازگل 20 اسفند 97
4
این موزه نسبت به اون یکی که توی ابوظبیه خیلی کامل تره.
هاله 15 اسفند 97
0
من خیلی دوست دارم برم و اینجارو از نزدیک ببینم
17 تیر 99
0
ايشالا بطلبه با هم بريم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما