شهر سوخته زابل

سیستان و بلوچستان، با اینکه امروزه بنا به دلایل مختلفی، نادیده گرفته می شود، اما یکی از شهرهای پر جاذبه ایران است که بناهای تاریخی زیادی دارد. قلعه سه کوهه، کوه قدیمی خواجه، دهانه غلامان و چندین جاذبه های گردشگری دیگر سیستان و بلوچستان در میان باستان شناسان از توجه ویژه ای برخوردار باشد. شهر سوخته منطقه ای در زابل است که شاید معروف ترین جاذبه تاریخی این استان به حساب می آید.
 
 
شهر سوخته در زابل
 
 
برای شما همراهان عزیز لحظه آخر ممکن است عجیب باشد که 3200 سال پیش از میلاد، در دوران عصر برنز و تمدن جیرفت، مردم ایران یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین شهرهای دنیا را ساختند. شهری که 280 هکتار مساحت داشت و باستان شناسان اشیائی را کشف کردند که بشر صدها سال بعد توانست آن ها را بسازد. گردشگران تور لحظه آخری می توانند به بازدید از این شهر باستانی روند
 
 
شهر سوخته زابل
 

معرفی شهر سوخته زابل

شهر سوخته در 56 کیلومتری زابل و مابین رود هیرمند و دریاچه هاموند قرار دارد. این شهر 5000 ساله فقط یک منطقه مسکونی نبود بلکه شامل قسمت صنعتی، قبرستان و بخش هم برای قرار دادن بناهای یادگاری می شد. جالب است بدانید تنها 80 هکتار از شهر، مسکونی بود.
 
 
 

چرا شهر سوخته مدرن ترین شهر آن زمان بود

سال های پیش، هنگامی که باستان شناسان در حال بررسی شهر سوخته بودند، نکات جالبی را راجع به شهر یافتند :
شهر سوخته در آن زمان، یکی از بهترین صنعت های نساجی را داشت چرا که باستان شناسان توانستند 12 نوع بافت پارچه را پیدا کنند. این پارچه ها در واقع هنگامی که باستان شناسان در حال بررسی قبرها بودند، بر تن اجساد یافتند. همچنین صنعت های موفق دیگری هم در شهر سوخته زابل بود که به جواهرسازی و سنگ تراشی می توان اشاره نمود که این ها هم با توجه به جواهرات و اشیائی که در قبرها کشف شدند مشخص گردید. جالب است بدانید جهت آبرسانی و سیستم فاضلاب شهری، از سامانه های سفالی استفاده می شد که کاملا هم مدیریت شده بوده و در آن زمان، منظم ترین و پیشرفته ترین سامانه آبرسانی و فاضلاب شهری به حساب می آمدند.
اما پیشرفته بودن شهر اینجا جالب می شود که باستان شناسان توانستند تخته نرد به همراه تاس های سنگی و از همه مهم تر، چشم مصنوعی کشف کنند. ولی چرا چشم مصنوعی همه را شگفت زده کرد؟
 
 
کشفیات شهر سوخته
 
هنگامی که باستان شناسان قبرها را بررسی می کردند، در قبرشماره 6705، جسد زنی را دیدند که چشم سمت چپش مصنوعی بود. اما این چشم مصنوعی با چیزی که ما فکر می کنیم متفاوت است. چشم مصنوعی آن زن در واقع نوعی چربی جانوری است که با موادی ترکیب شده و از همه جالب تر، مویرگ های چشم هم که ضخامتی کمتر از نیم میلیمتر دارد توسط مفتول های طلایی بر روی آن ترسیم شده است.
 
 
آثار شهر سوخته زابل
 

علت نامگذاری شهر سوخته زابل

با توجه به آثار سوخته و خاکسترهایی که در شهر کشف شده، باستان شناسان گفتند این شهر چند هزار سال قبل از میلاد در آتش سوخته است لذا نام شهر سوخته را بر رویش گذاشتند. اما باستان شناسان ایتالیایی که در سال 1357، به مدت 11 سال در حال بررسی شهر بودند، آب و باد را علت اصلی خالی از سکنه و ویران شدن شهر سوخته نامیدند چرا که به دلیل حمله های صورت گرفته از جانب قوم های مختلف، مسیر رود هیرمند تغییر یافت و چون صنعت، مهم ترین منبع درآمد مردم شهر بود و در اطراف شهر، کوره های زیادی وجود داشته است، خاکسترها مربوط به آن کوره ها بودند.
 
 
شهر سوخته
 
در آخر برای گردشگران عزیز تور داخلی لازم به ذکر است، سال 2014، با برگزاری 38امین نشست سازمان میراث جهانی یونسکو، شهر سوخته زابل در لیست میراث تاریخی این سازمان قرار گرفت.
 
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور ترکیبی قشم 4 اردیبهشت
4 شب
آتا آتا
قطار ... قطار کویر
ندا پرواز
4 اردیبهشت - 8 اردیبهشت

تور قشم 3 اردیبهشت
4 شب
آتا آتا
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
3 اردیبهشت - 7 اردیبهشت

تور زمینی مشهد 3 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
اسطوره بیستون
3 اردیبهشت - 5 اردیبهشت

تور کیش از مشهد 6 اردیبهشت
3 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
6 اردیبهشت - 9 اردیبهشت

تور ترکیبی مشهد 3 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
3 اردیبهشت - 6 اردیبهشت

تور مشهد 4 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
4 اردیبهشت - 7 اردیبهشت

تور کیش از اصفهان 6 و 7 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
7 اردیبهشت - 10 اردیبهشت

تور کیش از اصفهان بهار 1400
3 شب
ایران ... ایران ایر
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
7 اردیبهشت - 13 اردیبهشت

تور قشم 4 اردیبهشت (اقساطی)
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
پیام توسعه صبا
4 اردیبهشت - 7 اردیبهشت

تور زمینی مشهد 2 و 3 و 4 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
3 اردیبهشت - 5 اردیبهشت