آرامگاه هالیکارناسوس

📅 بروزرسانی : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ بازدید : 741
تقریبا اکثر مردم دنیا با عجایب هفتگانه آشنا هستند. هفت بنایی که توسط یونایان باستان، جزء عجایب دنیا شناخته شده اند. آرامگاه هالیکارناسوس یکی از این عجایب هفتگانه است که در شهر بدروم واقع در کشور ترکیه قرار دارد. لازم است بدانید بیش از 2000 سال پیش، بدروم کنونی هالیکارناسوس نام داشت.

اما ماجرای آرامگاه هالیکارناسوس چیست؟

بیش از 300 سال قبل از میلاد، در دوران پادشاهی هخامنشیان، به غیر از پادشاه اصلی، هر منطقه هم برای خود فرمانروایی داشت. یک زوج با نام های آرتیمیس و مازولوس، فرمانروایی منطقه یونان و ترکیه کنونی را بر عهده داشتند. همچنین گردشگران تور ترکیه جالب است بدانند منطقه ای که آرتیمیس و مازولوس بر آن فرمانروایی می کردند، کاریا نام داشت. این زوج نزدیک به 24 سال فرمانروای این منطقه بودند و بناها و مجسمه های بی نظیری را در نقاط مختلف ساختند. در سال 353 قبل از میلاد یا در برخی از اسناد، سال 352، مازولوس فوت می کند. همسرش آرتمیس که طاقت از دنیا رفتن مازولوس را نداشت دستور داد تا بهترین معماران و مجسمه سازان یونانی گرد هم بیایند تا بی نظیرترین آرامگاه دنیا را برای همسرش بسازند.
 
 
زیباترین آرامگاه جهان
 

اما سوال پیش می آید چرا معماران یونانی؟

مازولوس فرمانروایی جنوب غربی کاریا تا شهر آناتولی را برعهده داشت و آرتیمیس فرمانروای بخش یونانی بود. هر دو با اینکه نژاد ترکی داشتند اما بخاطر علاقه به سبک زندگی یونانی ها، به زبان یونانی حرف زده و سبک زندگی آن ها را هم پیش می بردند. هر معمار یک بخش از آرامگاه را طراحی کرد. آرامگاه هالیکارناسوس 45 متر ارتفاع دارد که از مرمر ساخته شده است هرچند پشت مرمرها، دیوار آجری هم ساخته شده تا وزن بالای سازه را بر دوش بکشد. معماران برای آرامگاه مسجمه های مختلفی از انسان ها، شیر، اسب و غیره ساختند که هیچکدام شبیه به هم نبوده و برخی هم ابعاد کوچک یا بزرگ دارند. آرامگاه به صورت مکعب ساخته شده. در هر ضلع مکعب 10 ستون قرار داده شده است که بین هر دو ستون یکی از تندیس هایی که معماران ساختند قرار دارد هرچند تعداد کل ستون ها 36 عدد است. همچنین در پایین ستون ها سنگ مرمر و آجر قرار داده شده که در میان آن ها، صحنه هایی از جنگ میان آمازون و یونانی ها ترسیم شده است. جالب است بدانید در این جنگ، تمام جنگجویان خانم بودند. در بالاترین نقطه آرامگاه، ارابه ای وجود دارد که دو سرباز هدایت آن را برعهده گرفته اند. پیکر مازولوس دقیقا در زیر این ارابه قرار داده شده که چشم انداز کاملی از شهر هالیکارناسوس دارد. همچنین پیکر آرتیمیس را هم بعد از فوتش در کنار مازولوس قرار دادند.
 
 

عجایب هفتگانه - لیست 7 موردی توسط دو تن از نخستین تاریخ نگاران و محققین یونانی به نام های هرودوت و کالیمکس تهیه شده است.

 
 
آرامگاه هالیکارناسوس یا آرامگاه مازولوس قرن ها بزرگترین بنای هالیکارناسوس به حساب می آمد و جالب است بدانید آخرین بنای باقی مانده از عجایب هفتگانه جهان بود که متاسفانه در قرن 13 میلادی به دلیل زلزله ای که رخ داد، امروزه تنها ویرانه هایی از آن باقیمانده است. هرچند بازسازی هایی در سال 1857 توسط چارلز نیوتن بر روی آن انجام شد. امروزه آرامگاه مازولوس در شهر بدروم ترکیه قرار دارد و اگر علاقه‌مند به بازدید از این آرامگاه با شکوه دارید می توانید با اخذ تورهای لحظه آخری بدروم به این شهر سفر کرده و یکی از عجایب هفتگانه جهان را مشاهده کنید.
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/23706-%D8%A2%D8%B1%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%84%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B3

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آرامگاه هالیکارناسوس