آرامگاه هالیکارناسوس

تقریبا اکثر مردم دنیا با عجایب هفتگانه آشنا هستند. هفت بنایی که توسط یونایان باستان، جزء عجایب دنیا شناخته شده اند. آرامگاه هالیکارناسوس یکی از این عجایب هفتگانه است که در شهر بدروم واقع در کشور ترکیه قرار دارد. لازم است بدانید بیش از 2000 سال پیش، بدروم کنونی هالیکارناسوس نام داشت.اما ماجرای آرامگاه هالیکارناسوس چیست؟
بیش از 300 سال قبل از میلاد، در دوران پادشاهی هخامنشیان، به غیر از پادشاه اصلی، هر منطقه هم برای خود فرمانروایی داشت. یک زوج با نام های آرتیمیس و مازولوس، فرمانروایی منطقه یونان و ترکیه کنونی را بر عهده داشتند. همچنین جالب است بدانید منطقه ای که آرتیمیس و مازولوس بر آن فرمانروایی می کردند، کاریا نام داشت. این زوج نزدیک به 24 سال فرمانروای این منطقه بودند و بناها و مجسمه های بی نظیری را در نقاط مختلف ساختند.در سال 353 قبل از میلاد یا در برخی از اسناد، سال 352، مازولوس فوت می کند. همسرش آرتمیس که طاقت از دنیا رفتن مازولوس را نداشت دستور داد تا بهترین معماران و مجسمه سازان یونانی گرد هم بیایند تا بی نظیرترین آرامگاه دنیا را برای همسرش بسازند.اما سوال پیش می آید چرا معماران یونانی؟
مازولوس فرمانروایی جنوب غربی کاریا تا شهر آناتولی را برعهده داشت و آرتیمیس فرمانروای بخش یونانی بود. هر دو با اینکه نژاد ترکی داشتند اما بخاطر علاقه به سبک زندگی یونانی ها، به زبان یونانی حرف زده و سبک زندگی آن ها را هم پیش می بردند.
هر معمار یک بخش از آرامگاه را طراحی کرد. آرامگاه هالیکارناسوس 45 متر ارتفاع دارد که از مرمر ساخته شده است هرچند پشت مرمرها، دیوار آجری هم ساخته شده تا وزن بالای سازه را بر دوش بکشد. معماران برای آرامگاه مسجمه های مختلفی از انسان ها، شیر، اسب و غیره ساختند که هیچکدام شبیه به هم نبوده و برخی هم ابعاد کوچک یا بزرگ دارند.آرامگاه به صورت مکعب ساخته شده. در هر ضلع مکعب 10 ستون قرار داده شده است که بین هر دو ستون یکی از تندیس هایی که معماران ساختند قرار دارد هرچند تعداد کل ستون ها 36 عدد است. همچنین در پایین ستون ها سنگ مرمر و آجر قرار داده شده که در میان آن ها، صحنه هایی از جنگ میان آمازون و یونانی ها ترسیم شده است. جالب است بدانید در این جنگ، تمام جنگجویان خانم بودند.
در بالاترین نقطه آرامگاه، ارابه ای وجود دارد که دو سرباز هدایت آن را برعهده گرفته اند. پیکر مازولوس دقیقا در زیر این ارابه قرار داده شده که چشم انداز کاملی از شهر هالیکارناسوس دارد. همچنین پیکر آرتیمیس را هم بعد از فوتش در کنار مازولوس قرار دادند.آرامگاه هالیکارناسوس یا آرامگاه مازولوس قرن ها بزرگترین بنای هالیکارناسوس به حساب می آمد و جالب است بدانید آخرین بنای باقیمانده از عجایب هفتگانه جهان بود که متاسفانه در قرن 13 میلادی به دلیل زلزله ای که رخ داد، امروزه تنها ویرانه هایی از آن باقیمانده است. هرچند بازسازی هایی در سال 1857 توسط چارلز نیوتن بر روی آن انجام شد.امروزه آرامگاه مازولوس در شهر بدروم ترکیه قرار دارد و اگر علاقه‌مند به بازدید از این آرامگاه با شکوه دارید می توانید با اخذ تورهای لحظه آخری بدروم به این شهر سفر کرده و یکی از عجایب هفتگانه جهان را مشاهده کنید.


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز آرامگاه هالیکارناسوس
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری