مسجد امام اصفهان

همان طور که می دانیم، شهر اصفهان یکی از شناخته شده ترین شهر های توریستی ایران بین گردشگران در سراسر جهان است. این شهر مملو از آثار، اماکن و ابنیه تاریخی ارزشمندی است که نماینگر تاریخ و فرهنگ کهن سرزمینمان می باشد. یکی از این بنا های تاریخی که امروزه در زمره برترین جاذبه های گردشگری اصفهان نیز قرار می گیرد، مسجد امام اصفهان است. محبوبیت مسجد امام اصفهان بین گردشگران و علاقمندان آثار و بناهای تاریخی سبب شد، لحظه آخر به معرفی آن در این مطلب پرداخته و اطلاعات مفیدی در این باره، در اختیار شما عزیزان قرار دهد.مسجد امام اصفهان یکی از گران بها ترین و مهم ترین بنا های تاریخی این شهر است که با قدمت حدودا 400 ساله و معماری کهن ایرانی، به عنوان یکی از میراث فرهنگی و آثار ملی در ایران شناخته شده و سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید به عمل می آورند. مسجد امام اصفهان، در گذشته با نام های مسجد شاه، مسجد مهدیه، مسجد المهدی، مسجد جامع عباسی و مسجد سلطانی جدید نیز خوانده می شد. ساخت بنای این مسجد باشکوه، در دوره حکومت صفویان و به دستور شاه عباس صفوی، در سال 1611 میلادی آغاز شده و در زمان پادشاهی شاه صفی به پایان رسیده است.پیشتر نیز در این مقاله ذکر کردیم که مسجد امام اصفهان، شاهکاری از معماری کهن ایرانی – اسلامی است و نشانگر سنت هزار ساله مسجد سازی در ایران است. سازنده این بنای باستانی ارزشمند معمار زبردست و نامی، استاد علی اکبر اصفهانی بوده است. در معماری بنای این مسجد عناصر ساختمانی بسیاری مثل کتیبه، ایوان، مناره، گنبد و گل دسته به کار رفته که به کاشی کاری، تراشکاری و معرق کاری های سنتی زیبایی، مزین شده اند. همچنین در این مسجد درب های ورودی و صحن های زیادی وجود دارد، اما درب ورودی اصلی آن در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد که بازدید کنندکان و گردشگران تور اصفهان می توانند از این درب وارد مسجد شوند. بر سردر و دیواره های این ورودی نیز همانند دیگر قسمت ها، کاشی کاری های زیبایی به چشم می خورد که بر روی کاشی های تزئینی آن اشعار زیبایی با خط نستعلیق خوش نویسی شده و جلوه خاصی به آن بخشیده است که باعث شده در حین بازدید از بنا، توجه گردشگران تور اصفهان را به خود جلب کند.علاوه بر این که به طور کلی مسجد امام اصفهان، دارای معماری منحصر به فردی است، از قسمت هایی تشکیل شده که به شهرت آن افزوده است. به طور مثال می توان به کتیبه معروفی اشاره کرد که در ضلع جنوبی مسجد نصب شده و با خط ثلث توسط علیرضا عباسی روی آن خوشنویسی شده است. این کتیبه به دستور شاه عباس و با اموال شخصی او ساخته شده و نقل کرده که ثواب آن را به جد خود یعنی شاه طهماسب صفوی، پیشکش می کند. کتیبه های متعدد دیگری نیز در این مسجد وجود دارد که توسط خوش نویسان ماهری همچون عبدالباقی تبریزی، محمدرضا امامی و محمد صالح امامی کتیبه نگاری شده اند.گردشگرانی که قصد دارند در سفر به اصفهان از مسجد امام اصفهان دیدن کنند، باید بدانند که این مسجد در نزدیکی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده و به صورت پیاده با آن حدود 5 دقیقه فاصله دارد. بازدید از این جاذبه تاریخی دیدنی، همه روزه از ساعت 9 صبح الی 9 شب برای عموم امکان پذیر می باشد. همچنین گردشگران تور داخلی و خارجی اصفهان بهتر است بدانند که هزینه بازدید از این مسجد، برای بازدید کنندگان ایرانی حدود 1500 تومان و برای بازدید کنندگان خارجی حدود 20000 تومان می باشد. لازم به ذکر است که این مبالغ، مربوط به تاریخ 19 دی ماه 1397 می باشد.
آدرس: ایران، استان اصفهان، شهرستان اصفهان، میدان نقش جهان، ضلع جنوبی میدان نقش جهان، مسجد امام (شاه).
شماره تلفن: 32225486-031 و 2222174-031.
تارنما: www.isfahancht.ir.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز مسجد امام اصفهان
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری