برج میلاد

تهران پایتخت سیاسی ، فرهنگی، اقتصادی و اداری ایران به حساب می آید و جایگاهی ویژه دارد. پایتخت ایران مکان های گردشگری و توریستی زیادی دارد که اغلب آن ها در سال های اخیر احداث شده اند، اما در این میان برج میلاد، یکی از قدیمی ترین جاذبه های تهران می باشد که شهرت جهانی دارد. برج میلاد را که مرتفع ترین برج ایران می باشد، در کنار برج آزادی، نماد شهر تهران می دانند. این برج، ششمین برج مخابراتی دنیا و نوزدهمین سازه بلند نامتکی دنیا نیز به حساب می آید. برج میلاد یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری تهران می باشد که گردشگران تور داخلی مشتاق به بازدید از آن هستند.

برج میلاد در واقع یک سازه منحصر به فرد بوده که پیشنهاد ساخت آن در سال 1370 مطرح گشت، عملیات ساخت آن بعد از مدت ها مطالعات در سال 1376 آغاز گشت و یازده سال به طول انجامید. برج میلاد در روز 16 مهر 1387 با حضور جمعی از نمایندگان مجلس و اعضای شورای اسلامی شهر تهران، با حضور محمدباقر قالیباف که قسمت اعظم ساخت پروژه را مدیریت کرد، با شعار "آسمان نزدیک است" بازگشایی شد.
ارتفاع برج میلاد تهران در حدود 430 متر می باشد و نمایی 360 درجه ای از شهر تهران را به نمایش می گذارد که تماشای آن برای گردشگران تور تهران، جذابیت زیادی را به همراه دارد. همچنین ارتفاع این برج از سطح دریا تقریبا 1440 متر می باشد. مساحت کلی زمینی که این سازه شگفت انگیز در آن بنا شده، حدود 5 هکتار می باشد و در منطقه شمال غرب تهران واقع شده است. برج میلاد از سمت شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه حکیم و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله می رسد. یک نکته جالب که وجود دارد این است که بزرگراه حکیم 60 متر از سطح برج پایین تر است.
یکی از برجسته ترین بخش های برج میلاد، سقف بتنی قوسی شکل آن می باشد. سازه برج میلاد توسط معماری ماهر و زبردست به نام مهندس محمدرضا حافظی طراحی گشته و 5 بخش اساسی دارد که عبارت اند از:
1.شالوده

2.لابی برج میلاد
لابی یا ساختمان پای برج دارای 6 طبقه می باشد و وسعت آن 17 هزار متر مربع است. طبقه همکف ورودی و محل پذیرش بازدیدکنندگان می باشد و 6 پله برقی و 4 آسانسور دارد. طبقات زیر همکف به تاسیسات اختصاص دارد. در طبقات دیگر مراکز خرید، نمایشگاه های مختلف و کافه و رستوران وجود دارد که گردشگران تور تهران می توانند از آن ها بهره مند شوند.

3.بدنه اصلی برج یا شفت برج میلاد
این بخش از برج، مخصوص عبور آسانسورهای پر سرعت و دیگر تاسیسات لازم است. بر روی بدنه این قسمت، دوربین های کنترل ترافیک و سنسورهای اندازه گیری آلودگی هوا نصب گشته است.

4.ساختمان راس برج میلاد
مهم ترین بخش برج، ساختمان بالایی آن بوده که لقب بزرگترین سازه راس را دارا می باشد. وسعت این بخش که در 12 طبقه طراحی شده، 12 هزار متر مربع است. این ساختمان دارای قسمت های متنوعی شامل موزه سکه های باستانی، مرتفع ترین کافه تریای ایران، موزه مشاهیر، سکوی دید سر بسته غیره است که گردشگران تور تهران می توانند از آن ها دیدن به عمل آورند. رستوران گردان مجلل برج میلاد نیز در همین بخش قرار دارد که بیش از 400 نفر ظرفیت دارد. این رستوران دارای دو فضای ثابت و متحرک می باشد. سکوی دید باز برج میلاد هم در طبقه هفتم این بخش وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی می باشد و بلیط آن 12 هزار تومان است. زیربنای این سکو تقریبا 3 هزار متر مربع می باشد و به جهت تدابیر امنیتی، دور تا دور آن را فنس های فلزی کشیده اند. بهترین زمانی که می توانید برای رفتن به سکوی دید باز برج میلاد انتخاب کنید، هنگام غروب آفتاب می باشد که علاوه بر زیبایی های شهر، غروب چشم نواز خورشید را هم به تماشا بنشینید.

گنبد آسمان برج میلاد در طبقه دوازدهم آن قرار دارد و ارتفاع آن حدود 13 متر است. این بخش توسط استاد رضا یحیایی بسیار هنرمندانه طراحی گشته و زیبایی خاصی دارد.

5.دکل تلویزیونی و مخابراتی
دکل برج میلاد که از جنس فولاد می باشد، 120 متر ارتفاع دارد. این بخش از حدود 360 هزار قطعه پیچ، مهره و فولاد ساخته شده و وزن آن تقریبا 350 تن است.
زیربنای برج میلاد در حدود 13 هزار متر بوده و از نظر وسعت کاربری سازه راس، در میان برج های مخابراتی دنیا، مقام اول را کسب نموده است. برج میلاد از جنس بتن آرمه ساخته شده و در ساخت آن حدود 33 هزار متر مکعب بتن استفاده شده است. مهندسی دقیقی بر روی بدنه اصلی برج صورت گرفته و آن را به بخش های مختلف برج مرتبط کرده است. آسانسورهای برج میلاد، یکی از جذاب ترین بخش های آن می باشد، این 6 آسانسور شیشه ای در 3 جهت بدنه برج قرار گرفته که سرعت متوسط آن ها 7 متر بر ثانیه می باشد. هر یک از این برج ها گنجایش 25 نفر را دارد که افراد را به بالای برج انتقال می دهند.
ارتفاع زیاد این برج سبب گشته تا از هر کجای تهران بتوان آن را دید. مدیریت برج میلاد به طور سالانه حدود 1 میلیارد تومان هزینه در بر دارد. از کاربردهای مهم این برج بی همتا می توان به ایجاد زیرساخت های تلویزیونی دیجیتال، گسترش ارتباطات بی سیم، هواشناسی و کنترل ترافیک و گسترش پوشش رادیویی و تلویزیونی اشاره کرد.
در این مجموعه، امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی مانند: زیپ لاین، لیزریوم مجموعه برج میلاد، سینما گیم، رستوران گردان، کافه های گوناگون، سالن کنسرت، دلفیناریوم، زمین پینت بال، پل معلق و غیره وجود دارد که گردشگران تور تهران را راضی می کند. رستوران گردانی که در طبقات بالایی برج میلاد تاسیس شده و چشم انداز خیره کننده ای از شهر را به نمایش می گذارد، در نوع خود بی همتا بوده و بزرگ ترین رستوران گردان دنیا به حساب می آید. در این مجموعه یک بخش مخصوص کودکان وجود دارد که کاربازیا نامیده می شود و فرزندان شما می توانند در کنار هم سن و سالان خود به تفریح بپردازند. وجود مراکز خرید باکیفیت، رستوران ها و کافه های بی شمار و میزبانی از جشن ها و برنامه های مناسبتی محبوبیت برج میلاد را دوچندان نموده است. 

*دلفیناریوم برج میلاد
این پارک، یکی از محبوب ترین بخش های برج میلاد محسوب می شود. دلفیناریوم برج میلاد نخستین دلفیناریوم غیر ساحلی خاورمیانه می باشد. یک شیر دریایی به همراه 2 دلفین در این مجموعه حرکات نمایشی و آکروباتیک انجام می دهند که گردشگران تور تهران را سرگرم می کنند. در این پارک امکان شنا کردن و عکس گرفتن با دلفین ها برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

*زیپ لاین و پل معلق برج میلاد
مسیری که برای زیپ لاین در این مجموعه قرار گرفته 150 متر طول دارد و شما گردشگران تور تهران را با سرعت 60 کیلومتر در ساعت در ارتفاع 30 متری به پرواز در می آورد.
آدرس: تهران/ بزرگراه شیخ فضل الله نوری/ ورودی بزرگراه شهید همت/ مسیر اختصاصی برج میلاد
وب سایت: MILADTOWER.TEHRAN.IR
تلفن: 0218585
ساعات کار: 9 الی 23
هزینه بازدید: پکیج سکوی دید باز، موزه شهرداری، گنبد آسمان و موزه مشاهیر: 35000 تومان/ لیزریوم: 8000 تومان/ بازدید از سکوی دید باز: 12000 تومان/ کافه تریا: 5000 تومان/ هزینه زیپ لاین: 30000 تومان/ هزینه پل معلق: 10000 تومان.
راه های دسترسی: مترو، تاکسی، ماشین 

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز برج میلاد
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
بهروز 13 خرداد 1398
0
میگن اتاق فرار انیگما برج میلاد خیلی جذابه کسی تا حالا رفته ؟ اگر رفتید نظرتونو راجع بش بگین ببینم می ارزه بریم یا نه ممنون
هیراد 22 خرداد 1398
4
دوستان کسی میدونه قیمت بلیط دلفیناریوم برج میلاد الان چقده ؟
هانیتا 29 خرداد 1398
1
شایعه احتمال کج شدن و فرو ریختگی برج میلاد تا چه حد حقیقت داره ؟ شما اطلاعات دقیقی در این باره دارید ؟
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری