برج رادکان مشهد

📅 بروزرسانی : ۳ مرداد ۱۳۹۷ بازدید : 300
برج رادکان مشهد یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی است که بدنه آن به شکل استوانه بوده و کنبدی مخروطی شکل دارد و ارتفاع آن حدود 30 متر می باشد. برج رادکان مشهد در فاصله 4 کیلومتری از جنوب شرقی روستای رادکان قرار دارد. این برج تاریخی که قدمت آن به سده ی هفتم باز می گردد، در سال 1310 در آثار ملی ایران ثبت گردید.
برج رادکان مشهد در منطقه ای جنگلی و کوهستانی و بر روی یک تپه مفرح قرار دارد. این تپه مکانی بکر و باصفا است که آرامش بی نظیر آن نظر گردشگران تور مشهد را به خود جلب کرده است. سازه اصلی این برج ساده بوده و در ساخت آن از گچ بری و آجرکاری های زیبایی استفاده شده است و به منظور استحکام بخشیدن به آن تمهیداتی در نظر گرفته شده که در ظاهر آن مشهود است. گچ بری ها و آجرکاری های انجام شده بر روی نمای برج با ظرافت خاصی صورت گرفته و بعد از گذشت سال های طولانی هنوز پابرجا هستند. شاید برای گردشگران تور مشهد جالب باشد که بدانند برج رادکان مشهد کاربرد نجومی دارد و از این مکان می توان سال کبیسه و شروع سال نو را تشخیص داد. همچنین این برج قادر به تعیین 4 فصل نیز می باشد.
قطر بخش خارجی برج رادکان حدود 20 متر و قطر بخش داخلی آن حدود 14 متر است. شکل ظاهری این برج تا ارتفاع 3 متر نخست به صورت دوازده ضلعی بوده و از آن ارتفاع به بالا تا پایین گنبد به صورت هشت ضلعی می باشد. در حاشیه گنبد این بنا کتیبه ای با خط کوفی نیز وجود دارد.  برج رادکان مشهد اثری به جا مانده از خواجه نصیرالدین توسی (دانشمند و ریاضی دان نامی ایرانی) می باشد. در اطراف این برج تعداد کمی درخت وجود دارد که جلوه ی زیبایی به آن بخشیده است و گردشگران تور داخلی می توانند ازبازدید این مکان آرامش خاصی به دست آورند. 
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره برج رادکان مشهد

آرنیک مرداد 1397
12 نفر پسندیدند
معماری برج رادکان مشهد خیلی جالبه واقعا آدم به ایران و ایرانی بودنش افتخار می کنه

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/23455-%D8%A8%D8%B1%D8%AC-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به برج رادکان مشهد