برج رادکان مشهد

برج رادکان مشهد یکی از جاذبه های گردشگری خراسان رضوی است که بدنه آن به شکل استوانه بوده و کنبدی مخروطی شکل دارد و ارتفاع آن حدود 30 متر می باشد. برج رادکان مشهد در فاصله 4 کیلومتری از جنوب شرقی روستای رادکان قرار دارد. این برج تاریخی که قدمت آن به سده ی هفتم باز می گردد، در سال 1310 در آثار ملی ایران ثبت گردید.
برج رادکان مشهد در منطقه ای جنگلی و کوهستانی و بر روی یک تپه مفرح قرار دارد. این تپه مکانی بکر و باصفا است که آرامش بی نظیر آن نظر گردشگران تور مشهد را به خود جلب کرده است. سازه اصلی این برج ساده بوده و در ساخت آن از گچ بری و آجرکاری های زیبایی استفاده شده است و به منظور استحکام بخشیدن به آن تمهیداتی در نظر گرفته شده که در ظاهر آن مشهود است. گچ بری ها و آجرکاری های انجام شده بر روی نمای برج با ظرافت خاصی صورت گرفته و بعد از گذشت سال های طولانی هنوز پابرجا هستند. شاید برای گردشگران تور مشهد جالب باشد که بدانند برج رادکان مشهد کاربرد نجومی دارد و از این مکان می توان سال کبیسه و شروع سال نو را تشخیص داد. همچنین این برج قادر به تعیین 4 فصل نیز می باشد.
قطر بخش خارجی برج رادکان حدود 20 متر و قطر بخش داخلی آن حدود 14 متر است. شکل ظاهری این برج تا ارتفاع 3 متر نخست به صورت دوازده ضلعی بوده و از آن ارتفاع به بالا تا پایین گنبد به صورت هشت ضلعی می باشد. در حاشیه گنبد این بنا کتیبه ای با خط کوفی نیز وجود دارد.  برج رادکان مشهد اثری به جا مانده از خواجه نصیرالدین توسی (دانشمند و ریاضی دان نامی ایرانی) می باشد. در اطراف این برج تعداد کمی درخت وجود دارد که جلوه ی زیبایی به آن بخشیده است و گردشگران تور داخلی می توانند ازبازدید این مکان آرامش خاصی به دست آورند. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز برج رادکان مشهد
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
آرنیک 7 مرداد 1397
0
معماری برج رادکان مشهد خیلی جالبه واقعا آدم به ایران و ایرانی بودنش افتخار می کنه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری