مسجد اورتاکوی

یکی از مهم ترین جاذبه های ترکیه مساجدی است که در آن وجود دارد. مسجد اورتاکوی یک مسجد بسیار زیبا در شهر استانبول است که توسط "نیکوقوس بالیان" یکی از معمارهای کاخ دلمه باغچه ساخته شده و مراحل ساخت آن 2 سال به طول انجامید. مسجد اورتاکوی که در میدان بندرگاه اورتاکوی واقع شده یکی از دیدنی های محبوب ترکیه به شمار می رود. نام دیگر این مسجد مسجد کبیر مجیدیه است.
مسجد اورتاکوی دارای 2 مناره و 1 حرم و 1 قصر مجلل بوده که حرم یک اتاق مرکزی و یک اتاق اصلی را شامل می شود و سقف این قسمت گنبدی شکل است. مناره های مسجد اورتاکوی یک جایگاه مخصوص برای موذن ها دارد و دیواره های آن مزین به سنگ مرمر سفید است که زیبایی وصف نشدنی به این بنا بخشیده است. همچنین دیوارهای بارگاه آن با موزاییک های صورتی رنگ تزئین شده است. در قسمت تحتانی سقف مسجد اورتاکوی خوشنویسی هایی هنرمندانه درج شده که نظر گردشگران تور استانبول را به خود جلب کرده است. سرانجام در سال 2014 تعمیرات این مسجد پایان یافت و مسلمانان و گردشگران تور ترکیه توانستند مجددا از آن بهره ببرند.
در گذشته های دور در این مکان یک مسجد کوچک وجود داشت که در سال 1721 توسط "محمود آقا" بنا شده بود و در سال 1730 در یک ازدحام و طغیان ویران گشت. سرانجام مسجد کنونی در سال 1854 ساخته شد که به دنبال رخداد زلزله در سال 1894 آسیب زیادی به آن وارد شد. همچنین در سال 1984 که یک آتش سوزی مهیب در این منطقه اتفاق افتاد، سبب شد تا مسجد اورتاکوی به طور کامل مورد بازسازی و ترمیم قرار بگیرد و مانند گذشته باشکوه شود. مسجد اورتاکوی در کنار آب قرار دارد و در اطراف آن تعداد زیادی کافه وجود دارد رونق خاصی به این مسجد بخشیده و گردشگران تور استانبول را مجذوب نموده است. 

نظرات مردم درباره مسجد اورتاکوی

حنا 7 تیر 97
3
واااااااای مسجد اورتاکوی خیلی زیبا بود کلا استانبول جاذبه های گردشگری و به خصوص مردم فوق العاده خوبی داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر