حرم امام حسین

زمان مطالعه : 4 دقیقه
حرم امام حسین یا حرم حسینی یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی در جهان بوده که مورد توجه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان قرار گرفته است. حرم امام حسین در کشور عراق واقع شده و سالانه شیعیان زیادی برای زیارت کردن به سمت آن روانه می شوند.
 
بین الحرمین
 
حرم امام حسین چنان آرامش وصف ناپذیری به زائرین خود می دهد که شیعیان با آن انس فراوانی گرفته اند و حتی برخی از زائرین به طور هر ساله به پابوسی ابی عبدالله می روند.

حرم امام حسین در کدام شهر است؟

آرامگاه اباعبدالله در مرکز شهر کربلا ( شهری در 80 کیلومتری نجف و 100 کیلومتری بغداد) می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در عرض شمالی: 32 درجه و 40 دقیقه و در طول شرقی: 43 درجه و 50 دقیقه است. حرم امام حسین نزد گردشگران تور کربلا از تقدس خاصی برخوردار است.
 
تصاویر حرم امام حسین
 

حرم امام حسین علیه السلام

امام حسین که سومین امام شیعیان می باشد، در محرم سال 61 هجری قمری برای اظهار مخالفت خود با سیاست های ناعادلانه یزید، به مخالفت با آن برخاست. این مخالفت ها سرانجام منجر به درگرفتن جنگی در بیایان نینوا میان دوطرف شد. روز دهم محرم همان سال به دنبال رزم های صورت گرفته، سیدالشهداء شهید شد و این اتفاق بدترین روز تاریخ را برای شیعیان رقم زد. 
پس از این که امام حسین و یارانش در مرز و بوم کربلا به شهادت رسیدند، چند روز بعد قبیله بنی‌ اسد جسم آن ها را دفن کردند. بنی ‌اسد برای آرامگاه امام حسین نشانه ‌ای در نظر گرفتند و درخت سدره‌ ای را برای علامت آن نهادند تا بعد ها بتوانند با این نشانه آن را بیابند. از همین رو در دوره حکومت بنی‌ امیه، شیعیان به زیارت قبر سید الشهدا می ‌آمدند و قبر کاملا مشخص بود.
 
مناره های حرم امام حسین
 

مرقد امام حسین

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، اولین آرامگاه حسین بن علی را بنی اسد بنا نهاده و پس از آن گفته می شود مختار ابوعبید ثقفی آن را بسط داده است. البته این بنا که از مصالحی چون گچ و آجر ساخته شده بود، به دستور هارون الرشید (دوره بنی عباس) تخریب شد. در طی این تخریب، بسیاری از منزلگاه های اطراف نیز ویران شد و برای نابودی هرگونه علامت، قبر را شخم زدند و درخت سدره را بریدند.
اما این عمل با رنجش خاطر شیعیان همراه بود و خشم آن ها را برانگیخت سپس زمانی که علی بن موسی خلافت را به دست گرفت، شیعیان با همت والا دگربار حرم امام حسین را ایجاد کردند. اما چندی نگذشت که این بنا هم به دستور متوکل عباسی در سال 232 قمری ویران شد، به دنبال این اقدام نابخِرَدانه زمین مورد نظر را به طور کلی شخم زدند و آن را تبدیل به کشتزار نمودند.
آخرین عملیات مرمت و احیای بنای حرم امام حسین (در دوره باستان) در سال 371 قمری توسط عضدالدوله دیلمی انجام شد و او فرمان ساخت کل عتبات عالیات را داد. عملیات بازسازی ساختمان حرم در سال 367 قمری آغاز شد و در سال 371 قمری پایان یافت، در طی این مدت 4 ساله حرم حسین بن علی به زیبایی بنا گشت و گنبدی نیز در بالای قبر در نظر گرفته شد. ساختمان اصلی آن با وجود بی لطفی های صورت گرفته، ولی همچنان استوار باقی مانده است. در آتش سوزی سال 407 قمری بر اثر افتادن شمع، بخش قابل توجهی از تزئینات داخلی این زیارتگاه مقدس آسیب دید ولی به دلیل عدم استفاده از چوب در ساختمان اصلی آرامگاه و ستون ها، بخش مهم پا بر جا ماند. در واقع بنای اصلی حرم که هم اکنون مشاهده می شود، از آثار به جا مانده معماری آل بویه بوده که از تعرض مغولان نیز مصون مانده است.
 
تاریخچه حرم امام حسین
 

مرمت های حرم امام حسین

از آن زمان تاکنون بازسازی ها و تعمیرات بی شماری در حرم امام حسین صورت گرفته و ایجاد تزئیناتی در بخش های مختلف آن، جلوه ای بی نظیر را به آن بخشیده است.
بخش ایوان طلای حرم امام حسین که زیبای بی حد و اندازه آن توجه گردشگران تور کربلا را به خود جلب نموده، توسط دولت جلایریان بنا شده است. بعدها بخش صندوق و ضریح فولادی به واسطه پادشاهان صفوی ساخته شد و آن ها آرامگاه را نیز توسعه دادند. در زمان عثمانی ها یک کاروانسرا در جوار مرقد ساخته شد که سبب رفاه حال مسافران شد.
بخش عظیمی از تزئینات ضریح، مربوط به دوره پادشاهی نادرشاه (سال 1135 قمری) است. همچنین در دوره قاجار گنبدِ ضریح با پوششی از طلا مجددا ساخته شد و جلوه بسیار زیبایی پیدا کرد. در سال 1216 قمری فردی به نام سعود بن عبد العزیز وهابی در طی حمله ای بی رحمانه به کربلا رفت و علاوه بر کشتار بزرگی که به راه انداخت، حرم امام حسین را تخریب کرد و اموال با ارزش آن را به یغما برد. اما پس از گذشت 2 سال مرقد جدیدی به فرمان فتحعلی شاه قاجار احداث شد.
همواره در طول تاریخ، ارادت خاص ایرانیان به این حضرت نمایان بوده و شهره خاص و عام گشته، ایرانی ها نقش به سزایی در توسعه و گسترش روزافزون حرم امام حسین داشته اند که همواره هم ادامه دار می باشد. آخرین تعمیراتی که در حرم امام حسین صورت گرفته، در بخش ایوان طلا و ستون ها (قرار دادن ستون های مرمرین به جای ستون های چوبی) بوده که در سال 1389 قمری به واسطه حاج قنبر رحیمی انجام شده است.

 ضریح جدید حرم امام حسین و ویژگی های آن

حرم امام حسین دارای 10 درب ورودی است که 3 درب در سَمت غرب، 2 درب در قسمت شمالی، 3 درب در سمت شرقی و 2 درب در قسمت جنوبی زیارتگاه قرار دارد. لازم به ذکر است که بگوییم بزرگترین درب در بخش جنوبی واقع شده است. در حرم امام حسین 65 حجره وجود دارد که هر یک در مقابل خود یک ایوان دارد. ایوان طلا در مقابل درب حرم قرار دارد که گردشگران تور کربلا به هنگام ورود، آن را مشاهده می کنند و مسحور زیبایی آن می شوند. این ایوان در دو سوی خود 2 مناره طلا نیز دارد.
 
عکس حرم امام حسین
 
در بخش شرقی صحن یک مسجد بزرگ هم به چشم می خورد که مربوط به نخستین بنای حرم بوده و در طول سال های گذشته گسترش پیدا کرده است. خوب است که بدانید، قتل گاه (مکانی که شِمر در آن سرِ ابی عبدالله را از تن او جدا کرد) در منتهی الیه رواق جنوبی واقع شده است.
جدیدترین ضریحی که هم اکنون در کربلا قرار دارد نیز در سال 1391 توسط ایرانیان ساخته شد. این ضریح زیبا با همت چند تن از شیعیانِ عاشق، در شهر قم ساخته شد که در ساختِ آن از 5 تُن چوب درخت ساج، 2 تُن مس، 4000 کیلوگرم نقره و 118 کیلوگرم طلا استفاده شده و وزن آن تقریبا 12000 کیلوگرم می باشد. این ضریح دارای مساحت 34 متر مربعی بوده و 20 باب پنجره دارد و ارتفاع آن کمی بلندتر از ضریح پیشین است.
 
ضریح امام حسین
 

صحن حرم امام حسین

صحن حرم امام حسین دو طبقه بوده و دیوارهای آن مزین به کاشی هایی همسان و زیبا می باشد. همچنین بخش هایی از صحن به انبار فرش ها تبدیل شده تا در مواقع ضرور بر روی زمین پهن شده و دوباره جمع گردد.
رواق های زیادی در صحن واقع شده که از طریق آستانه می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. رواق ها تا ارتفاع 2 متری مزین به سنگ های مرمر هستند و در بخش های مختلف آن کاشیکاری های قرآنی دیده می شود که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهند. تمامی مکان های مسقف موجود در حرم امام حسین با اینه کاری هایی زینت بخشیده شده که هنرِ دستِ ایرانی ها می باشد.
 
محوطه داخلی حرم امام حسین
 

دیگر شهدای کربلا

افزون بر مقبره باشکوه حضرت امام حسین (ع)، قبور دیگر شهدای کربلا هم چند قدم آن سوتر قرار دارد. همچنین حضرت علی اصغر بر روی سینه امام حسین و  حضرت علی اکبر در پایین پای ایشان دفن شده اند.
همان طور که اطلاع دارید در بخش شمال شرقی حرم امام حسین، حرم عباس ابن علی قرار دارد که مابین دو حرم را "بین الحرمین" می نامند.
 

کربلا - یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی دنیا

 
حرم امام حسین در اربعین
 
اربعین حسینی
 

بخش های مختلف حرم امام حسین

ایوان ها :
- ایوان جنوبی (ایوان طلا)
- ایوان شمالی (صافی الصفا)
- ایوان باختری
- ایوان خاوری
رواق ها :
- رواق جنوبی (حبیب مظاهر)
- رواق شمالی (پادشاهان)
- رواق باختری (ابراهیم مجاب)
- رواق خاوری (فقیهان)
درب ها :
- درب زینبیه
- درب راس الحسین
- درب سلطانیه
- درب سدره
- درب سلام
- درب کرامه
- درب شهدا
- درب قاض الحاجات
- درب رجا
- درب قبله
آرامگاه ها :
-آرامگاه ابراهیم مجاب
-قتلگاه
-آرامگاه حبیب مظاهر
-آرامگاه شهدای کربلا
-آرامگاه حسین بن علی/ علی اکبر/ علی اصغر
 
حرم امام حسین
 
بین الحرمین
 
گنبد حرم امام حسین
 

تربت کربلا

تربت کربلا که نزد دوستداران امام حسین (ع) ارزش والایی دارد، به غبار یا خاکی گفته می شود که در اطراف قبر این امام است. معمولا از تربت برای ایجاد مُهر و تسبیح بهره می برند.

اربعین حسینی

در ایام اربعین حسینی جمعیتی شگرف برای زیارت و پابوسی اباعبدالله، با تور کربلا به سمت این شهر راهی می شوند که البته سیل عظیمی از آن ها بنا به نذر و ارادت ویژه ای که به امام حسین دارند به صورت پیاده این مسیر را می پیمایند.
اگر قصد سفر به شهر کربلا و زیارت حرم امام حسین را دارید بد نیست سری به مقاله بهترین زمان سفر به کربلا بزنید و سفری لذت بخش تر به این شهر زیارتی داشته باشید.
 

بین الحرمین - اطلاعات جامع و کامل از بین الحرمین

 
بین الحرمین کجاست
 
محوطه حرم امام حسین
 

حرم امام رضا - همه چیز درباره ی حرم امام هشتم در مشهد

 
گزارش مشکل

سوالات متداول حرم امام حسین

1- حرم امام حسین کجاست؟

پاسخ :

آرامگاه اباعبدالله در مرکز شهر کربلا می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را مطالعه نمایید.


2- فاصله نجف تا حرم امام حسین چقدر است؟

پاسخ : فاصله شهر نجف تا ابتدای شهر کربلا 80 کیلومتر می باشد.


3- فاصله شلمچه تا شهر کربلا چقدر است؟

پاسخ : شلمچه تا شهر کربلا حدود 549 کیلومتر فاصله دارد.


4- بین الحرمین کجاست؟

پاسخ : در بخش شمال شرقی حرم امام حسین در شهر کربلا، حرم عباس ابن علی قرار دارد که فضای مابین دو حرم با عنوان "بین الحرمین" یاد می شود.


نظرات مردم درباره حرم امام حسین

زهرا موری 4 اسفند 99
0
سلام امام حسین .سلام مرا از راه دور پذیرا باش.یا حسین شفای همه مریضارو ازت میخوام .مخصوصا بیماریهای سختو.امام حسین کرونا رو از بین همه مردم دنیا بردار.
زهرا موری 4 اسفند 99
0
سلام امام حسین .سلام مرا از راه دور پذیرا باش.یا حسین شفای همه مریضارو ازت میخوام .مخصوصا بیماریهای سختو.امام حسین کرونا رو از بین همه مردم دنیا بردار.
مهدی ثابتی رضوانی 25 شهریور 99
0
السلام‌ علیک یا ابا عبدالله اللهم الرزقنی کربلا
مریم 9 شهریور 99
0
سلام داشتم نوشته هاتون میخوندم از وصف کربلا ومسیر منتهی به حرم امام حسین ناخوداگاه روی صورتم خیسی اشک چشمامو حس کردم خیلی دلم میخواد بتونم امسال با همسرم وبچه هام وپدر مادر خودم وهمسرم یک جمع ۸ نفره اولین سفر کربلا مون تجربه کنیم لطفا برامون دعا کنید از جایی که فکر شو نمیکنم هزینه سفر همشون بتونم جور کنم وشرایط سفرمون فراهم شه لطفا برام دعا کنید محتاج دعاتونم دلم پر میزنه برای بین الحرمین وحرم امام حسین .
Ayda 4 شهریور 99
0
اسلام علیک یا ابا عبدالله اسلام علیک ای سالار شهیدان اسلام علیک ای علمدار کربلا..یا امام حسین نمیدونم چی بگم وچی طلب کنم تنها آرزوم وخواست دلم اینه روزی برسم به کربلات زیر پای ضریحت بشینم وسجده کنم بگم خدایا شکرت آرامش دلمو حسینم رو زیارت کردم یا امام‌حسین مارو هم طلب کن ماروهم بخواه خییییلی دلم هواتو میکنعه🤲🏻🤲🏻🥺🥺😭😭 چشام گریون دلم بی تابی میکنه یا حسین مارو هم بخواه😭😭😭
فائقه ابراهیمی نژاد 3 شهریور 99
0
سلام آقا امام حسین علیه السلام جان ما روهم دعوت کنید مولا جان دل تنگم
علی بهرام 13 فروردین 99
0
سلام به همه عاشقان حضرت سیدالشهدا من یکبار قسمتم شد به زیارت امام حسین برم با ر کنید نمیدونم چطوری وصف آن دیدارروکنم درتمام عمرم بعداز کعبه شیرین ترین مکان زیارت امام حسینه دعا کنید بتونم یکباردر ایام اربعین مشرف بشم خیلی دوست دارم خیلی .
حسین 12 اسفند 98
0
امیدوارم هر چه زود تر بیماری کرونا ریشه کن بشه و مرزهای ایران دوباره باز بشن، من برای ماه رمضان برنامه ریزی کردم در بین الحرمین باشم اما با این اوضاع بعید میدونم اتفاق بیفته و این خیلی ناراحت کننده ست، مقاله تون رو دیدم و دوباره دلم هوای امام حسین رو کرد، خدا به همه مون رو حفظ کنه
مهدی مظلوم زاده 24 آذر 98
0
خیلی حس قشنگ و آرامش بخشیه رفتن به بین الحرمین و زیارت حرم امام حسین، اما ماه محرم این شهر به شدت شلوغه و اونجوری که باید نمیشه زیارت کرد و به آرامش رسید، البته که آرامش رو ناخود آگاه بهت انتقال میده اما وقتی به این فکر میکنی که حرم خلوت باشه چقدر راحت می تونی زیارت کنی و بشینی کنار ضریح و ساعت ها خلوت کنی با امام حسین و به آرامش مطلق برسی. کاش زمانی برسه که این شهر امنیت کامل داشته باشه و بتونی هر زمان که دلت میخواد به این شهر سفر کنی و با خیال راحت زیارت کنی.
علی 18 آذر 98
0
نمیدونین وقتی واسه اولین بار مقابل حرم امام حسین قرار میگیرین چه حال داره، میتونم بگم بی نظیییره و این حس هیچ کجای دنیا تجربه نمیشه، همش دارم دنبال کلمه و یا جمله ای میگردم که بتونم اون حسی که داشتم رو بهتون کامل توضیح بدم اما هیچ جوره نمیشه اینو نشون داد، حتما باید اون رو تجربه کنین تا متوجه بشین چی میگم، به نظرم زیارت ضریح مطهر امام حسین یکی از بی نظیرترین حس های دنیاست و نمیشه با چیزی مقایسه ش کرد، آرزو می کنم هرکی که دوست داره به زیارت امام حسین بره مشرف بشه و به آرزوش برسه.
حسام 10 آذر 98
0
من بالاخره امسال به آرزوی دیرینه م رسیدم و بعد از چندین سال انتظار مشرف شدم به کربلا، من تصمیم گرفتم با دوستام پیاده راهی کربلا بشم، با ماشین تا مرز مهران رفتیم، ونجا ماشین رو تو پارکینگ گذاشتیم و سفر پیاده مون رو تا حرم امام حسین شروع کردیم، ما 5 روز تو راه بودیم، اما توی این راه آدم خستگی ناپذیره، انقد ذوق و شوق داره واسه رسیدن به مقصد که اصلا متوجه نمیشه چندین ساعته که داره پیاده روی می کنه و خسته ست، بین راهم که موکب های متعددی هستن که هم جا برای استراحت دارن و هم پر از غذاهای مختلفه که آدم میتونه به راحتی چیزی بخوره و با انرژی بیشتر به راهش ادامه بده، هرچند به نظر من انرژی طی کردن این راه همیشه و در هر شرایطی وجود داره و هیچوقت تمومی نداره، شب ها هم به راحتی میشد در موکب ها استراحت کرد و با طلوع صبح راه افتاد به سمت مقصدی که انقدر دوست داشتنی و آرمش بخشه، خلاصه بعد از 5 روز درست رو به روی حرم امام حسین وایستاده بودم که فهمیدم رسیدم به مقصد، اصلا باورم نمیشد که بالاخره به آرزوم رسیدم و فقط با حرم امام حسینم چند قدم فاصله دارم، اولین زیارت واقعا باورنکردنیه و تا چندین ساعت آدم یه جورایی تو شوکه، نمیدونم شاید من اینطوریم، در هر صورت این سفر بهترین سفر عمرم بود و بسیار واسم آرامش بخش و پر از لذت بود، آرزو میکنم هرکی که آرزوی زیارت حرم امام حسین رو داره هرچه زودتر به این آرزوش برسه و مشرف بشه به کربلای معلا
معصومه 22 آبان 98
1
من امسال برای اولین بار بالاخره مشرف شدم به کربلا و حرم امام حسین رو زیارت کردم، نمیتونم بهتون بگم چقدر این حرم آرامش داره، وقتی میخوای از در حرم بری داخل انگا تمام خستگیات، نگرانیات، استرس هات، دغدغه هات و هر باری که روی دوشت رو میذاری پشت در و داخل میشی، نمیتونم واقعا به خوبی این حس رو واستون توصیف کنم، جدا غیر قابل وصفه و تا این حس رو تجربه نکنین نمیتونین متوجه بشین چقد حس ناب و بی نظیریه، امیدوارم هر چه زودتر زیارت حرم امام حسین قسمت هر کسی که دوست داره بره کربلا بشه و این حس ناب رو تجربه کنه
علیرضا موسوی نژاد 1 آبان 98
2
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین . نمیدونم چجوری بگم اربعین امسال بالاخره آقا مارو طلبید و قسمت شد که راهی کربلا و حرم امام حسین بشیم . ما از تهران تا مرز مهران رو با ماشین رفتیم و بعد از گذروندن همدان و .. به کرمانشاه رسیدیم و بعدش به سمت ایلام رفتیم و بعد یک مقدار استراحت به سمت مرز مهران حرکت کردیم. چند ساعت معطل شدیم تا پاسپورتامون رو چک کنن و کار های اداریش بعدش مجوز ورود رو گرفتیم و راهی کربلا شدیم . ما مسیر مهران تا نجف رو هم با ماشین رفتیم جون از نظر جسمانی نمیتونستیم کل مسیر رو با پای پیاده بریم برای همین تا نجف رفتیم و از نجف دیگه با پای پیاده به سمت کربلا راهی شدیم . نمیدونم از شور و زیبایی این مسیر چجوری براتون بنویسم چون واقعا نمیشه گفت اما تو این مسیر همه مردم هر کاری میکنن که زائرای امام حسین سختی راهشون به کم ترین حالت خودش برسه از خدماتی که میبینید شستن لباس و انواع غذا ها و پذیرایی ها و حتی به زور نگه داشتنتون برای استراحت توی خونه هاشون هست که هیچ جای دنیا این تصویر رو نمیتونید ببینید . بعد از همهی اینا رسیدیم به حرم آقا و آرامشی رو اونجا دیدم که هیچ جا همچین حسی نداشتم امیدوارم آقا منو برای سال دیگه هم بطلبه تا بتونم برم و از حرمشون لذت ببرم . امیدوارم شما هم قسمتتون بشه و بتونید حتما یک بار هم که شده این لذت رو بچشید
بهناز 1 تیر 98
1
آرامشی که تو حرم امام حسین بود رو واقعا هیچ جا تجربه نکردن ایشالا قسمت همتون بشه
لاله 4 اردیبهشت 98
1
کاش منم بتونم برم
شراره 1 اسفند 97
2
من آرزومه بتونم یه روز برم پابوسی امام حسین
مهرداد 18 مهر 97
3
خدا قسمت کنه و بتونم برای اربعین برم حرم امام حسین
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر