حرم امام حسین

حرم امام حسین یا همان حرم حسینی یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی در جهان محسوب می شود. حرم امام حسین واقع در کشور عراق می باشد و امروزه مکانی برای زیارت شیعیان شده است.
حرم امام حسین چنان آرامش وصف ناپذیری به زائرین خود می دهد که شیعیان بسیار با آن انس گرفته اند و حتی برخی از زائرین هر ساله به پابوسی ابی عبدالله حسین بن علی می روند. در بخش شمال شرقی حرم امام حسین، حرم عباس بی علی قرار دارد که مابین دو حرم را بین الحرمین می نامند. آرامگاه اباعبدالله در مرکز شهر کربلا، شهری در 80 کیلومتری نجف و 100 کیلومتری بغداد می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در عرض شمالی: 32 درجه و 40 دقیقه و در طول شرقی: 43 درجه و 50 دقیقه است. این مکان نزد گردشگران تور کربلا از تقدس خاصی برخوردار است.
پس از این که امام حسین و یارانش در مرز و بوم کربلا به شهادت رسیدند، قبیله بنی‌ اسد، جسم آن ها را دفن کردند. بنی ‌اسد برای آرامگاه امام حسین نشانه ‌ای در نظر گرفتند و درخت سدره‌ ای را برای علامت آن نهادند. در دوره حکومت بنی‌ امیه، شیعیان به زیارت قبر سید الشهدا می ‌آمدند و قبر کاملا مشخص بود. آخرین عملیات مرمت و احیای بنای حرم امام حسین در سال 371 قمری توسط عضدالدوله دیلمی انجام شد و او فرمان ساخت کل عتبات عالیات را داد. عملیات بازسازی ساختمان حرم در سال 367 قمری آغاز شد و در سال 371 قمری پایان یافت. این مقبره گنبدی بر بالای قبر سید الشهدا دارد. ساختمان اصلی آن همچنان وجود دارد و در آتش‌سوزی سال 407 قمری بر اثر افتادن شمع، تزئینات داخلی آن آسیب دید ولی به این دلیل که در ساختمان اصلی آرامگاه و ستون‌ها چوب استفاده نشده بود، پا بر جا ماند. در واقع بنای اصلی حرم از آثار به جا مانده معماری آل بویه می‌باشد که از تعرض مغولان نیز مصون ماند. در ایام اربعین حسینی جمعیتی شگرف برای زیارت و پابوسی اباعبدالله، با تور کربلا به سمت این شهر راهی می شوند که البته سیل عظیمی از آن ها بنا به نذر و ارادت ویژه ای که به امام حسین دارند پیاده به راه می افتند.

امتیاز 5 از 5 | از بین 104 دهنده به امتیاز حرم امام حسین
آخرین نظرات ثبت شده
مهرداد 18 مهر 1397
3
خدا قسمت کنه و بتونم برای اربعین برم حرم امام حسین
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری