حرم امام حسین

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/14
بازدید: 25209

حرم امام حسین علیه السلام به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز زیارتی برای شیعیان، مورد توجه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان قرار گرفته است. حرم مطهر امام سوم شیعیان به همراه برادر خود در منطقه بین‌الحرمین کربلا در کشور عراق واقع شده و سالانه، مخصوصا در اربعین، شیعیان زیادی برای زیارت به سمت آن روانه می‌شوند. بارگاه امام حسین چنان آرامش وصف ناپذیری به زائرین خود می‌دهد که شیعیان با آن انس فراوانی گرفته‌اند و حتی برخی از زائرین به طور هر ساله به پابوسی ابی عبدالله می‌روند. البته آنجا تنها محل شهادت و قبر امام حسین نیست بلکه همچنین دو پسر عزیز ایشان، حضرت علی اکبر و حضرت علی اصغر نیز در اینجا خاکسپاری شده‌اند. همچنین، حرم حضرت عباس نیز در نزدیکی حرم برادر خود واقع شده است که به عنوان یک مکان مهم دیگر برای زائران تلقی می‌شود. در ادامه این مقاله جامع به هرآنچه درباره حرم امام حسین می‌دانیم، از جمله پیشینه و فرایند ساخت مرقد، صحن، گلدسته به همراه عکس همه آنها از خارج و داخل حرم می‌پردازیم. همراه لحظه آخر باشید.

عکس حرم امام حسین

سفری سیاحتی به حرم امام حسین(ع)

داخل حرم امام حسین

داخل حرم امام حسین دارای بخش های مختلفی مانند ایوان ها، رواق ها، درب ها و آرامگاه ها می باشد. شناختن قسمتهای مختلف به زائران محترم حرم مطهر کمک می کند تا همه قسمتها را بازدید و زیارت کنند و مسیرها را شناسایی نمایند. در واقع این بخش خلاصه‌ای از تمام بخش هایی است که در ادامه به توضیح هریک از آنها می‌پردازیم.

ایوان‌ها

ایوان جنوبی (ایوان طلا)ایوان باختری
ایوان شمالی (صافی الصفا)ایوان خاوری

رواق‌ها

رواق جنوبی (حبیب مظاهر)رواق باختری (ابراهیم مجاب)
رواق شمالی (پادشاهان)رواق خاوری (فقیهان)

درب‌ها

درب زینبیهدرب راس الحسین
درب سلطانیهدرب سدره
درب سلامدرب کرامه
درب شهدادرب قاض الحاجات
درب رجا   درب قبله

  آرامگاه‌ها

     آرامگاه ابراهیم مجابقتلگاه
آرامگاه حبیب مظاهرآرامگاه شهدای کربلا
آرامگاه حسین بن علی/ علی اکبر/ علی اصغر

عکس حرم امام حسین

اما بد نیست پیش از مطالعه ادامه مقاله نگاهی به گالری عکس حرم امام حسین که به طور اختصاصی برای شما تهیه کرده‌ایم داشته باشیم. 

عکس هوایی حرم امام حسین و حضرت عباس
حرم امام حسین
حرم امام حسین عکس هوایی در شب
حرم امام حسین در غروب آفتاب
گنبد و گلدسته امام حسین
اربعین حسینی در حرم
رواق حرم امام حسین
صحن حرم امام حسین
داخل حرم امام حسین
ضریح امام حسین از دور
ضریح امام حسین
ضریح امام حسین از نزدیک

حرم امام حسین در کدام شهر است؟

آرامگاه اباعبدالله در مرکز شهر کربلا ( شهری در 80 کیلومتری نجف و 100 کیلومتری بغداد) قرار گرفته. موقعیت جغرافیایی این شهر در عرض شمالی: 32 درجه و 40 دقیقه و در طول شرقی: 43 درجه و 50 دقیقه است. حرم امام حسین نزد گردشگران تور کربلا از تقدس خاصی برخوردار است.

قبر امام حسین | تاریخچه

امام حسین که سومین امام شیعیان می باشد، در محرم سال 61 هجری قمری برای اظهار مخالفت خود با سیاست های ناعادلانه یزید، به مخالفت با آن برخاست. این مخالفت ها سرانجام منجر به درگرفتن جنگی در بیایان نینوا میان دوطرف شد. روز دهم محرم همان سال به دنبال رزم های صورت گرفته، سیدالشهداء شهید شد و این اتفاق بدترین روز تاریخ را برای شیعیان رقم زد. پس از این که امام حسین و یارانش در مرز و بوم کربلا به شهادت رسیدند، چند روز بعد قبیله بنی‌ اسد جسم آن ها را دفن کردند. بنی ‌اسد برای آرامگاه امام حسین نشانه ‌ای در نظر گرفتند و درخت سدره‌ ای را برای علامت آن نهادند تا بعد ها بتوانند با این نشانه آن را بیابند. از همین رو در دوره حکومت بنی‌ امیه، شیعیان به زیارت قبر امام حسین می ‌آمدند و قبر کاملا مشخص بود.

حرم امام حسین

همه چیز درباره کربلا - یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی دنیا

معماری گنبد امام حسین

بنا بر اسناد تاریخی و شواهد موجود، گنبدی که اکنون بر فراز قبر مطهر حضرت سیدالشهدا (ع) قرار دارد و ستون‌های پیرامون ضریح مطهر که گنبد روی آن‌ها قرار گرفته است، در دوران حکومت جلایریان و در قرن هشتم هجری بنا شده و بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد که البته بارها در طول تاریخ، از سوی شیعیان و ارادتمندان، بازسازی، تعمیر و تزئین گردیده است. گنبد کنونی مرقد امام حسین دومین گنبد بنا شده است و گنبد اول که در میان عموم به قبه حسینی مشهور است، زیر آن محفوظ مانده است. گنبد کنونی حرم از نظر تاریخی و فرهنگی، یک میراث ارزشمند هنر ایرانی و اسلامی مربوط به عصر صفویه محسوب می‌شود از این رو طرح ترفیع گنبد به‌گونه‌ای تعریف شده که سازه قدیمی تخریب نشده و گنبد جدید روی آن نصب شود.به این ترتیب حرم امام حسین، تنها حرم مقدسی است که همزمان دارای 3 گنبد خواهد بود و گنبد تازه بر روی این گنبد با خشت های طلای کهن خود، قرار داده می شود. 3 گنبد شدن حرم به این معنی نیست که حرم دارای 3 گنبد مجزا می‌شود، بلکه همانگونه که اکنون دو گنبد بر روی هم سوار هستند، گنبد جدید نیز روی آنها سوار می‌شود تا ارتفاع آن افزایش یابد.

گنبد امام حسین

طرح ترفیع گنبد امام حسین

یکی از مواردی که زائران حرم مطهر امام حسین را در سال‌های اخیر آزرده خاطر کرده است نبود دید مناسب به گنبد حرم مطهر است. چند سالی است که به‌دلیل ساخت و سازهای توسعه‌ای اطراف حرم، دید زائران به گنبد مطهر کاهش یافته است به‌گونه‌ای که از فاصله 50متری حرم امکان مشاهده آن وجود ندارد. لذا طرح ترفیع گنبد امام حسین تصویب و در حال اجرا می باشد. ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال اجرای پروژه فنی و مهندسی است که با اتمام آن، گنبد مطلای جدیدی با ارتفاع 21 متر روی حرم مطهر امام حسین (ع) نصب خواهد شد.

حرم حضرت عباس - حرم حضرت ابوالفضل در کشور عراق و شهر کربلا و در فاصله بسیار کمی از حرم امام حسین (ع) واقع شده است

بدین ترتیب گنبد موجود، به عنوان تاریخ و اثر کهن با خشت های طلای نزدیک به یکصد وهشتاد سال پیش، در جای خود همچنان باقی خواهد ماند. شایان ذکر است که گنبد تازه در کربلا حرم امام حسین، دارای حدود پانزده هزار خشت طلا است که این خشت ها در اندازه های مختلف ساخته شده است وپس از انتقال به کربلا، در کارگاه ویژه آبکاری طلا، لایه ای از طلا بر روی آن قرار داده می شود.

عکس از حرم امام حسین

فرایند ساخت مرقد امام حسین

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، اولین آرامگاه حسین بن علی را بنی اسد بنا نهاده و پس از آن گفته می شود مختار ابوعبید ثقفی آن را بسط داده است. البته این بنا که از مصالحی چون گچ و آجر ساخته شده بود، به دستور هارون الرشید (دوره بنی عباس) تخریب شد. در طی این تخریب، بسیاری از منزلگاه های اطراف نیز ویران شد و برای نابودی هرگونه علامت، قبر را شخم زدند و درخت سدره را بریدند. اما این عمل با رنجش خاطر شیعیان همراه بود و خشم آن ها را برانگیخت سپس زمانی که علی بن موسی خلافت را به دست گرفت، شیعیان با همت والا دگربار حرم امام حسین را ایجاد کردند. اما چندی نگذشت که این بنا هم به دستور متوکل عباسی در سال 232 قمری ویران شد، به دنبال این اقدام نابخِرَدانه زمین مورد نظر را به طور کلی شخم زدند و آن را تبدیل به کشتزار نمودند.

حرم امام رضا - هرآنچه باید از حرم امام رضا (ع) بدانید!

آخرین عملیات مرمت و احیای بنای مرقد امام حسین (در دوره باستان) در سال 371 قمری توسط عضدالدوله دیلمی انجام شد و او فرمان ساخت کل عتبات عالیات را داد. عملیات بازسازی ساختمان حرم در سال 367 قمری آغاز شد و در سال 371 قمری پایان یافت، در طی این مدت 4 ساله حرم حسین بن علی به زیبایی بنا گشت و گنبدی نیز در بالای قبر در نظر گرفته شد. ساختمان اصلی آن با وجود بی لطفی های صورت گرفته، ولی همچنان استوار باقی مانده است. در آتش سوزی سال 407 قمری بر اثر افتادن شمع، بخش قابل توجهی از تزئینات داخلی این زیارتگاه مقدس آسیب دید ولی به دلیل عدم استفاده از چوب در ساختمان اصلی آرامگاه و ستون ها، بخش مهم پا بر جا ماند. در واقع بنای اصلی حرم که هم اکنون مشاهده می شود، از آثار به جا مانده معماری آل بویه بوده که از تعرض مغولان نیز مصون مانده است.

تصاویر حرم امام حسین ع

مرمت و بازسازی حرم امام حسین

از آن زمان تاکنون بازسازی ها و تعمیرات بی شماری در حرم امام حسین صورت گرفته و ایجاد تزئیناتی در بخش های مختلف آن، جلوه ای بی نظیر را به آن بخشیده است. بخش ایوان طلای حرم که زیبای بی حد و اندازه آن توجه گردشگران تور کربلا را به خود جلب نموده، توسط دولت جلایریان بنا شده است. بعدها بخش صندوق و ضریح فولادی به واسطه پادشاهان صفوی ساخته شد و آن ها آرامگاه را نیز توسعه دادند. در زمان عثمانی ها یک کاروانسرا در جوار مرقد ساخته شد که سبب رفاه حال مسافران شد. بخش عظیمی از تزئینات ضریح، مربوط به دوره پادشاهی نادرشاه (سال 1135 قمری) است. همچنین در دوره قاجار گنبد ضریح با پوششی از طلا مجددا ساخته شد و جلوه بسیار زیبایی پیدا کرد. در سال 1216 قمری فردی به نام سعود بن عبد العزیز وهابی در طی حمله ای بی رحمانه به کربلا رفت و علاوه بر کشتار بزرگی که به راه انداخت، بارگاه امام حسین را تخریب کرد و اموال با ارزش آن را به یغما برد. اما پس از گذشت 2 سال مرقد جدیدی به فرمان فتحعلی شاه قاجار احداث شد. همواره در طول تاریخ، ارادت خاص ایرانیان به این حضرت نمایان بوده و شهره خاص و عام گشته، ایرانی ها نقش به سزایی در توسعه و گسترش روزافزون حرم داشته اند که همواره هم ادامه دار می باشد. آخرین تعمیراتی که در این حرم صورت گرفته، در بخش ایوان طلا و ستون ها (قرار دادن ستون های مرمرین به جای ستون های چوبی) بوده که در سال 1389 قمری به واسطه حاج قنبر رحیمی انجام شده است.

حرم امام حسین از بالا

 ضریح جدید حرم امام حسین و ویژگی های آن

حرم امام حسین دارای 10 درب ورودی است که 3 درب در سمت غرب، 2 درب در قسمت شمالی، 3 درب در سمت شرقی و 2 درب در قسمت جنوبی زیارتگاه قرار دارد. لازم به ذکر است که بگوییم بزرگترین درب در بخش جنوبی واقع شده است. در حرم 65 حجره وجود دارد که هر یک در مقابل خود یک ایوان دارد. ایوان طلا در مقابل درب حرم قرار دارد که گردشگران تور کربلا به هنگام ورود، آن را مشاهده می کنند و مسحور زیبایی آن می شوند. این ایوان در دو سوی خود 2 مناره طلا نیز دارد. در بخش شرقی صحن یک مسجد بزرگ هم به چشم می خورد که مربوط به نخستین بنای حرم بوده و در طول سال های گذشته گسترش پیدا کرده است. خوب است که بدانید، قتل گاه (مکانی که شِمر در آن سرِ ابی عبدالله را از تن او جدا کرد) در منتهی الیه رواق جنوبی واقع شده است. جدیدترین ضریحی که هم اکنون در کربلا قرار دارد نیز در سال 1391 توسط ایرانیان ساخته شد. این ضریح زیبا با همت چند تن از شیعیانِ عاشق، در شهر قم ساخته شد که در ساختِ آن از 5 تُن چوب درخت ساج، 2 تُن مس، 4000 کیلوگرم نقره و 118 کیلوگرم طلا استفاده شده و وزن آن تقریبا 12000 کیلوگرم می باشد. این ضریح دارای مساحت 34 متر مربعی بوده و 20 باب پنجره دارد و ارتفاع آن کمی بلندتر از ضریح پیشین است.

حرم امام علی - مهم ترین زیارتگاه جهان تشیع واقع در نجف

صحن حرم امام حسین

صحن حرم امام حسین دو طبقه بوده و دیوارهای آن مزین به کاشی هایی همسان و زیبا می باشد. همچنین بخش هایی از صحن به انبار فرش ها تبدیل شده تا در مواقع ضرور بر روی زمین پهن شده و دوباره جمع گردد. رواق های زیادی در صحن واقع شده که از طریق آستانه می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. رواق ها تا ارتفاع 2 متری مزین به سنگ های مرمر هستند و در بخش های مختلف آن کاشیکاری های قرآنی دیده می شود که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهند. تمامی مکان های مسقف موجود در حرم با اینه کاری هایی زینت بخشیده شده که هنرِ دستِ ایرانی ها می باشد.

صحن حرم امام حسین

چه کسانی در حرم امام حسین دفن شده اند؟

در پاسخ به سوال داخل ضریح امام حسین چه کسانی دفن هستند؟ باید بگوییم که افزون بر مقبره باشکوه حضرت امام حسین (ع)، قبور دیگر شهدای کربلا هم چند قدم آن سوتر قرار دارد. همچنین حضرت علی اصغر بر روی سینه امام حسین و  حضرت علی اکبر در پایین پای ایشان دفن شده اند. همان طور که اطلاع دارید در بخش شمال شرقی حرم، حرم عباس ابن علی قرار دارد که مابین دو حرم را "بین الحرمین" می نامند.

عکس حرم امام حسین با کیفیت بالا

تربت کربلا چیست؟

تربت کربلا که نزد دوستداران امام حسین (ع) ارزش والایی دارد، به غبار یا خاکی گفته می شود که در اطراف قبر این امام است. معمولا از تربت برای ایجاد مُهر و تسبیح بهره می برند.

بهترین زمان سفر به کربلا - بهترین زمان برای زیارتی راحت و دل نشین

اربعین حسینی و راهپیمایی در کربلا

در ایام اربعین حسینی جمعیتی شگرف برای زیارت و پابوسی اباعبدالله، با تور کربلا به سمت این شهر راهی می شوند که البته سیل عظیمی از آن ها بنا به نذر و ارادت ویژه ای که به امام حسین دارند به صورت پیاده این مسیر را می پیمایند. اگر قصد سفر به شهر کربلا و زیارت حرم امام حسین را دارید بد نیست سری به مقاله بهترین زمان سفر به کربلا بزنید و سفری لذت بخش تر به این شهر زیارتی داشته باشید.

حرم امام حسین

سایت و تلفن حرم امام حسین

آدرس وب سایت حرم: https://imamhussain.org/persian

شماره تماس حرم : 9647801950850+

سوالات متداول

نظرات کاربران

 • مهدی مهدی 1402/10/13
  6 نفر پسندیدند
  من هر چقد برم حرم امام حسین سیر نمیشم واقعا منبع آرامشه
 • شقایق شقایق 1402/09/14
  6 نفر پسندیدند
  حرم امام حسین واقعا با همه جا فرق داره و یه ارامش خاصی به ادم میده
 • زیبا زیبا 1402/09/14
  0 نفر پسندیدند
  آخ که چقد دلم میخواد برم حرم امام حسین..
 • زینب بصیر زینب بصیر 1402/09/12
  6 نفر پسندیدند
  ایشالا قسمت همه یه سفر کربلا و نجف بشه واقعا فضای متفاوتی داره
 • علی علی 1402/09/12
  0 نفر پسندیدند
  شنیده بودم هرکی توی کربلا خاک بشه میره بهشت. این حرف واگعیه یا کیکه؟؟
 • امید امید 1401/08/12
  19 نفر پسندیدند
  حرم امام حسین واقعا قطعه ای از بهشت است که خداوندبر شیعیان منت نهاده و آن را بر روی زمین قرار داده است تا ما بتوانیم در آن آسایش بگیریم.چشمم به گنبد امام شهید که افتاد دلم میخواست چون پرنده ای بتوانم پرواز کنم و سرم را بر گوشه ای از گنبد گذاشته و مدتی سکوت کنم گریه کنم ....... خداوند در این دنیا زیارت امام حسین و در آن دنیا شفاعت امام حسین را عنایت فرماید
 • مهدی مظلوم زاده مهدی مظلوم زاده 1398/09/24
  27 نفر پسندیدند
  خیلی حس قشنگ و آرامش بخشیه رفتن به بین الحرمین و زیارت حرم امام حسین، اما ماه محرم این شهر به شدت شلوغه و اونجوری که باید نمیشه زیارت کرد و به آرامش رسید، البته که آرامش رو ناخود آگاه بهت انتقال میده اما وقتی به این فکر میکنی که حرم خلوت باشه چقدر راحت می تونی زیارت کنی و بشینی کنار ضریح و ساعت ها خلوت کنی با امام حسین و به آرامش مطلق برسی. کاش زمانی برسه که این شهر امنیت کامل داشته باشه و بتونی هر زمان که دلت میخواد به این شهر سفر کنی و با خیال راحت زیارت کنی.
 • علی علی 1398/09/18
  25 نفر پسندیدند
  نمیدونین وقتی واسه اولین بار مقابل حرم امام حسین قرار میگیرین چه حال داره، میتونم بگم بی نظیییره و این حس هیچ کجای دنیا تجربه نمیشه، همش دارم دنبال کلمه و یا جمله ای میگردم که بتونم اون حسی که داشتم رو بهتون کامل توضیح بدم اما هیچ جوره نمیشه اینو نشون داد، حتما باید اون رو تجربه کنین تا متوجه بشین چی میگم، به نظرم زیارت ضریح مطهر امام حسین یکی از بی نظیرترین حس های دنیاست و نمیشه با چیزی مقایسه ش کرد، آرزو می کنم هرکی که دوست داره به زیارت امام حسین بره مشرف بشه و به آرزوش برسه.
 • حسام حسام 1398/09/10
  26 نفر پسندیدند
  من بالاخره امسال به آرزوی دیرینه م رسیدم و بعد از چندین سال انتظار مشرف شدم به کربلا، من تصمیم گرفتم با دوستام پیاده راهی کربلا بشم، با ماشین تا مرز مهران رفتیم، ونجا ماشین رو تو پارکینگ گذاشتیم و سفر پیاده مون رو تا حرم امام حسین شروع کردیم، ما 5 روز تو راه بودیم، اما توی این راه آدم خستگی ناپذیره، انقد ذوق و شوق داره واسه رسیدن به مقصد که اصلا متوجه نمیشه چندین ساعته که داره پیاده روی می کنه و خسته ست، بین راهم که موکب های متعددی هستن که هم جا برای استراحت دارن و هم پر از غذاهای مختلفه که آدم میتونه به راحتی چیزی بخوره و با انرژی بیشتر به راهش ادامه بده، هرچند به نظر من انرژی طی کردن این راه همیشه و در هر شرایطی وجود داره و هیچوقت تمومی نداره، شب ها هم به راحتی میشد در موکب ها استراحت کرد و با طلوع صبح راه افتاد به سمت مقصدی که انقدر دوست داشتنی و آرمش بخشه، خلاصه بعد از 5 روز درست رو به روی حرم امام حسین وایستاده بودم که فهمیدم رسیدم به مقصد، اصلا باورم نمیشد که بالاخره به آرزوم رسیدم و فقط با حرم امام حسینم چند قدم فاصله دارم، اولین زیارت واقعا باورنکردنیه و تا چندین ساعت آدم یه جورایی تو شوکه، نمیدونم شاید من اینطوریم، در هر صورت این سفر بهترین سفر عمرم بود و بسیار واسم آرامش بخش و پر از لذت بود، آرزو میکنم هرکی که آرزوی زیارت حرم امام حسین رو داره هرچه زودتر به این آرزوش برسه و مشرف بشه به کربلای معلا
 • بهناز بهناز 1398/04/01
  24 نفر پسندیدند
  آرامشی که تو حرم امام حسین بود رو واقعا هیچ جا تجربه نکردن ایشالا قسمت همتون بشه

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.9 از 5 | از 162 کاربر