دبی قدیم

محله قدیمی بستکیه یا دبی قدیم، همجوار موزه دبی بوده و در ناحیه "بر دبی" و در خیابان فهیدی واقع شده است. خانه های ساخته شده با سبک قدیم، کوچه های باریک، بادگیرهای بلند، نشان از شیوه زندگی مردم در دبی قدیم دارد. از این بادگیرها برای خنک کردن فضای داخلی خانه ها استفاده می کردند. هم اکنون دولت دبی در حال بازسازی این محله می باشد تا در آینده ای نزدیک بتواند از آن به عنوان یک دهکده توریستی بهره برداری کند. حاکمان فعلی دبی تصمیم بر بقا خانه های دبی قدیم به همان شکل کهن خود دارند تا بتوانند از این منطقه برای جذب گردشگران تور دبی استفاده کنند.
در زمان های کهن شهر دبی شامل سه منطقه شندغه، بردبی و دیره بوده است. شهر خور دبی، این شهر را به 2 قسمت "بر دیره" و "بر دبی" تقسیم کرده است.
نام گذاری این منطقه به "محله بستکیه" به این دلیل است که در زمان های گذشته تعدادی از ثروتمندان شهر بستک به این محله مهاجرت کردند و این منطقه را محله بستکیه نامیدند. شهر بستک امروزه یکی از شهرهای مهم استان هرمزگان در ایران است.
وسعت منطقه دبی قدیم تقریبا 40 هزار متر مربع بوده و حدود 50 خانه قدیمی و قابل اسکان با ساختی ویژه، در آن قرار دارد. ظاهر ساختمان های محله دبی قدیم عادی است و ساختمان ها اغلب به هم چسبیده هستند و در مواردی مابین برخی از ساختمان ها کوچه های باریک وجود دارد. اکثر خانه ها سر در مجزا دارند. سقف اتاق ها از جنس تیر چوب است.  محله دبی قدیم از سمت شمال به خور دبی، از جنوب به فلکه بستکیه، از مشرق به مقبره و خور و از مغرب به بازار و قلعه فهیدی محدود می شود. این منطقه در قسمت جنوب غربی خور واقع شده است. منطقه دیدنی دبی قدیم قطعا سفری خاطره انگیز را برای شما به ارمغان می آورد.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره دبی قدیم

هانیه 30 مرداد 97
1
دبی قدیم به جرات می تونم بگم هیچی نبود البته الان هم فقط ساختمون سازی بیش نیست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر