دروازه قرآن

شهر شیراز به شهر عشق، شعر و ادبیات معروف است. شیراز در جنوب غربی استان فارس قرار دارد و از پرجمعیت ترین شهرهای ایران می باشد که  رتبه پنجم را در این زمینه به خود اختصاص داده است. با لحظه آخر همراه باشید تا با بنا های تاریخی و دیدنی این شهر آشنا شوید. موقعیت جغرافیایی شهر شیراز در دامنه های رشته کوه زاگرس از سطح دریا  با ارتفاع 1486 متری قرار گرفته است. شهر شیراز به 9 منطقه تقسیم شده و مساحت آن  حدود 890 هزار کلومتر مربع می باشد. دروازه  قرآن یکی از جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و هنری شهر شیراز است که همواره مورد توجه توریست ها قرار می گیرد. 
در دوره قاجار شش دروازه مهم به نام های دروازه قرآن، دروازه سعدی، دروازه اصفهان، دروازه قصاب خانه، دروازه کازرون، دروازه شاه داعی الله جود داشت  که تا به امروز تنها دروازه به جا مانده از آن ها دروازه قرآن می باشد. دروازه  قرآن در شمال شهر شیراز در مکانی به نام تنگه الله اکبر قرار دارد. در زمان قاجار بازرگانان و مسافران تور شیراز هنگام ورود به شیراز از این تنگه وارد شهرمی شدند.
دروازه قرآن در سال 983 میلادی به دست عضدالدوله دیلمی بنا شد است  و معماری این بنا به سبک ساده ساخته شده است ، ساختار آن به صورت طاقی است که یک دهانه بزرگ دارد و دو دهانه کوچک در سمت چپ و راست قرار گرفته شده است در بالای دروازه  دو جلد قرآن  با ارزش به دست خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری وجود دارد و در بالای طاق جای داده شده است و آن قرآن به موزه پاریس انتقال یافته است.
در طرف شمالی طاق آیه قرانی "انّ هذا القران یهدی للتی هی اقوم" (سوره اسراء ،آیه 9) و طرف شمالی آن که به سمت شهر می باشد آیه "قل لئن اجتمعت الانس و الجنّ علی" (سوره اسرا) گوشه غربی آن طاق "انّا نحن نّزلنا الذّکر"و گوشه شرقی آن". انّا له لحافظون" نوشته شده است ومردم شهرمعتقد هستند که وقتی از  زیر دروازه رد بشوند سفر آنها بی خطر می باشد  و تا به امروز این اعتقاد در مردم این شهر وجود دارد.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره دروازه قرآن

بردیا 17 مهر 97
4
من بالای 100 بار دروازه قرآن رو رفتم هر بار هم میرم سیر نمیشم یه جورایی دیگه سوژه فامیل شدم خخخ
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر