کلیسای گغارت

کلیسای گغارت به معنی سرنیزه می باشد که در سی و پنج کیلومتری جنوب شرقی ایروان ساحل شرقی رودخانه آزاد در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است. کلیسای گغارت در دو بعد زمانی مختلف ساخته شده است و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. تقریبا در اوایل قرن سیزدهم این منطقه جز املاک اختصاصی خاندان زاکریان بوده است، و قابل ذکر است که خاندان زاکریان یکی از ثروتمند ترین خاندان های ارمنستان بوده است که به دستور ایشان کلیسایی بیرونی، در سال 1215 ساخته شده است. در اوایل قرن سیزدهم کلیسای درونی ساخته شده است که از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. قسمتی از کلیسای گغارت آرامگاه سلسله پروشیان است. ساخت قسمت اصلی این کلیسای درونی که از تراش صخره بوجود آمده است که ساخت این بنای تاریخی ده سال طول کشیده است. گغارت یک نوع نیزه است که یک پایه چوبی دارد، بر سر آن یک آهن تخت قرار گرفته است این نیزه مربوط به زمانی است که حضرت مسیح را به صلیب بسته اند و با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان میخواستند مطمئن شوند که ایشان جان باخته اند، به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس به شمار می آید، از این رو خیلی باعث جذب گردشگران تور ارمنستان شده است.
در اوایل قرن سیزدهم به ایری وانک یا همان نام قدیمی گغارت در آمده است و از آن پس به این نام معروف شده است.
کلیسای گغارت در محلی دورتر از گارنی قرار دارد، این مکان زیبا در بالای کوه واقع شده است.
ورودی کلیسای گغارت فرورفتگی کوچکی وجود دارد که طبق باور برخی از مردم آن منطقه اگر سه سنگ از هفت سنگ کوچک را داخل آن پرت کنند و داخل فرورفتگی نیفتد به آرزوی خود می رسند.
از دیگر عقاید مردم، چشمه ای در کلیسای گغارت وجود دارد که هر کس به این کلیسا می آید از این آب بر سر و صورتشان بزند جوان می ماند که برای گردشگران تور ارمنستان بسیار جالب می باشد.

نظرات مردم درباره کلیسای گغارت

لرستانی 16 مهر 97
3
کلیسای گغارت مکانی خودمونی زمانی که وارد این کلیسا میشید آرامش خاصی رو احساس می کنید
درج نظر