کلیسای گغارت

📅 بروزرسانی : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ بازدید : 246

كليساي گغارت در 35 كيلومتري حنوب شرقي ايروان و در استان كوتايك قرار دارد. يكي از جاذبه هاي ارمنستان به غير از طبيعت بسيار بكر و زيباي آن، كليسا هاي قديمي با اشيايي قيمتي و تاريخي كه در آن جا نگهداري مي شود است. احتمالا همه ما مي دانيم كه در سراسر كشور ارمنستان كليسا هاي بسياري وجود دارد اما ويژگي هايي وجود دارند كه اين صومعه را از ديگر صومعه ها متمايز مي سازد. كليساي گغارت در دل كوه بنا شده و در ابتدا فقط يك عبادتگاه ساده بود اما با بدست گرفتن اداره آن منطقه توسط يكي از خاندان هاي ثروتمند ارمنستان، موجب ساخته شدن اين بناي زيبا و تاثيرگذار در سال 1215 ميلادي، شد. خاندان هاي ثروتمند ارمنستاني كه مسيحي بودند، اعتقاد داشتند كه ساختن يك صومعه و كليساي با شكوه باعث افزايش رحمت الهي براي آن ها مي شود. جالب است بدانيد كه نام كليساي گغارت ارمنستان در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است پس اين بناي ارزشمند از جايگاه بسيار خاص و والايي برخوردار مي باشد.

 

عکس کلیسای گغارد- صومعه گغارد

 

تاريخچه ساخت كليساي گغارد

گغارد به زبان فارسي به معني نيزه است و اشاره به نيزه اي دارد كه پس از مصلوب شدن حضرت مسيح، براي اطمينان از زنده بودن ايشان، از آن استفاده شد. اين نيزه نيز در كليساي ديگري در ارمنستان، در موزه اي اختصاصي نگهداري مي شود.در واقع ساخت كامل اين بنا در دو بازه زماني انجام شد. دستور ساخت اوليه صومعه گغارد، توسط خاندان زاكريان كه يكي از ثروتمند ترين خاندان ارمني در آن زمان بودند، داده شد. بعدها پس از اينكه خاندان پروشيان ملك هاي اين منطقه را خريداري كردند، دستور ساخت كليساي دروني را صادر نيز كردند. ساخت اين بنا كه با تراشيدن كوه و صخره ها به وجود آمده، حدود 10 سال به طول انجاميد.در قسمت ورودي كليسا، بالاتر از دروازه جنوبي، نشان خانوادگي خاندان زاكريان قابل مشاهده است. اين نشان تصوير يك شير سلطنتي مي باشد. لازم است بدانيد كه در فرهنگ اقوام آسيايي اين شير نماد جايگاه و مقام بسيار بالاي آن خانواده در دربار سلطنتي مي باشد.
در ورودي اين صومعه فرورفتگي كوچك و سنگي اي وجود دارد كه برخي از مرمان بومي آن منطقه بنا بر باوري قديمي، معتقدند كه اگر كسي بتواند 7 سنگ را به آنجا پرتاب كرده و از بين آن سنگ ها 3 تا از آن داخل شوند و نيفتند، به هر آرزويي كه داشته باشند خواهند رسيد. در داخل كليسا نيز چشمه اي وجود دارد كه به گفته ساكنان آن منطقه، اگر از آب آن چشمه به سرو صورت خود بزنيد، تا ابد جوان و شاداب خواهيد ماند. در بخش ديگري از اين كليسا نيز، محلي برا انجام مراسم قرباني كردن وجود دارد. سوغات محبوب اين منطقه نيز، نان گردويي و مرباي گردويي و همچنين انواع جوراب ها و لباس و شلوار بافت پشمي مي باشد.
 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره کلیسای گغارت

لرستانی مهر 1397
5 نفر پسندیدند
کلیسای گغارت مکانی خودمونی زمانی که وارد این کلیسا میشید آرامش خاصی رو احساس می کنید

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/23292-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%BA%D8%A7%D8%B1%D8%AA

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به کلیسای گغارت