میدان جمهوری ایروان

📅 بروزرسانی : ۲۴ دی ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 1 دقیقه بازدید : 1059
میدان جمهوری ایروان یا هراپارک ایروان کجاست؟
تاریخچه میدان جمهوری ایروان
معماری
ساختمان های اطراف
فواره‌ ها
بهترین زمان بازدید از میدان جمهوری ایروان
رستوران ‌های اطراف

از مهم‌ترین جاذبه‌های که در شهر ایروان ارمنستان قرار دارد، میدان جمهوری ایروان است. در این میدان جاذبه‌های متعددی جای گرفته که با معماری جالب و بیضی شکل توجه همه را به سوی خودش جلب می‌کند. معماری این میدان به دست فردی ارمنی به نام Alexander Tamanyan  در سال ۱۹۲۴ ساخته شد. در گذشته‌های دور اسم این میدان لنین بوده است.

میدان جمهوری ایروان یا هراپارک ایروان کجاست؟

در زبان ارمنی به میدان جمهوری (هنراپتوتیان هراتپارک) می‌گویند که به همین دلیل با کلمه اختصاری هراپارک نامیده می‌شود. میدان جمهوری، میدان اصلی شهر ایروان بوده که این میدان دو بخش دارد. یک بخش آن ذوزنقه‌ای شکل و دارای فواره‌‌ای موزیکال بوده و بخش دیگر دارای یک فلکه است. این میدان را پنج تا از ساختمان‌های مهم شهر در برگرفته که سبک آن‌ها نئوکلاسیک است و نقش و طرح‌های ارمنی بر‌روی این ساختمان‌ها نقش بسته‌اند.

میدان جمهوری ایروان

تاریخچه میدان جمهوری ایروان

ارمنستان سال‌های متوالی در تصرف شوروی بوده و دوران جماهیر شوروی را می‌توان دوره بازسازی برای کشور ارمنستان دانست. میدان جمهوری ایروان در سال ۱۹۲۶ مورد بازسازی قرار گرفت و تا سال ۱۹۵۲ این روند ادامه داشت. اولین نقشه مرتبط با این میدان در سال ۱۹۲۴ کشیده شد که توجه همه را به خود جلب کرد. شاید در بعضی از قسمت‌های نقشه الکساندر تامانیان غیرقابل اجرا بود اما آن‌ها توانستند به خوبی میدان جمهوری را بسازند. در پی این موضوع تمام رستوران‌ها و تکیه خانه‌ها، حمام‌های داخل میدان از بین رفت و ساختمان‌های دیگر ساخته شد.

تجربه سفری ارزان به کشوری سرسبز و طبیعتی بکر

معماری میدان جمهوری ایروان

در ساخت این میدان از معماران برجسته و مطرح در جهان استفاده شد. نام این میدان در زمان قدیم (لنین) بوده، زیرا در گذشته مجسمه فردی انقلابی مارکسیستی به‌ نام لنین قرار داشت. این مجسمه توسط استاد معروف شوروی به ‌نام Markurov Sergei  ساخته شد و در قسمت غربی این میدان بیضی شکل قرار گرفت. این مجسمه از بهترین آثار قرار گرفته در میدان لنین بوده که پس از انقلاب آن را از میدان جمهوری برداشته و به موزه تاریخ ملی بردند و در آن‌جا نگهداری می‌کنند.

میدان جمهوری ایروان

ساختمان ‌هایی که در اطراف میدان اصلی ایروان قرار دارند

از دلایل مهمی که این میدان میان توریست‌ها و مردم محلی مورد استقبال و محبوبیت قرار گرفته وجود ساختمان‌ها و بناهایی است که در این میدان قرار دارند. این ساختمان‌ها از سه طرف میدان قرار گرفته و به زیبایی هر چه تمام این میدان می‌افزاید. از ساختمان‌های که در این میدان قرار دارند عبارتند از:

  • خانه دولت
  • وزارت دارایی 
  • وزارت امور خارجه (در قسمت شمال غربی)
  • وزارت ترابری و ارتباطات جمهوری ارمنستان (در قسمت جنوبی)
  • نگارخانه ملی و ساختمان موزه تاریخ
  • فواره موزیکال میدان 
  • هتل ماریوت ارمنستان (در قسمت جنوب غربی)

یکی از جاذبه‌ای که همه را خیره خودش می‌کند ساعت بزرگی به قطر چهار متر بوده که آویزان به ساختمان دولت است. این ساعت ساخت کشور روسیه است که در سال ۱۹۴۱ به ایروان انتقال داده شد. در هنگام دیدن از این بناها می‌توانید با عکس گرفتن خاطره یک سفر به ‌یاد ماندنی را ثبت کنید.

 فواره‌ های زیبای میدان جمهوری ایروان

فواره‌های موزیکالی که در میدان قرار گرفته باعث عوض شدن جو کل شهر شده است و شور و نشاط، حس زندگی را در میدان جمهوری به ‌وجود آورده‌اند. فواره‌های موزیکال در این میدان توسط دانشمند Abramyan  Abram طراحی و ساخته شد. این فواره‌ها هنگام عصر شروع می‌کنند و با تغییر موزیک رنگ‌ فواره‌ها عوض می‌شود. همچنین تغییر جهت دادن آب هنگام پخش موزیک بسیار جالب بوده است. این فواره نمای زیبایی در مقابل گالری هنری و موزه تاریخ ایجاد می‌کند. این نمایش اصولا از ساعت نه تا یازده شب اجرا می‌شود و صحنه زیبایی را به نمایش می‌گذارد.

میدان جمهوری ایروان

بهترین زمان رفتن به میدان جمهوری ایروان

یکی از بهترین فصل برای سفر به ایروان و دیدن میدان جمهوری (هراپارک) پیشنهاد می‌شود، فصل تابستان است. زیرا در فصل تابستان جاذبه‌های این محیط میدان دیدنی‌تر خواهد بود. مخصوصا فواره موزیکال که در این میدان است در فصل تابستان جذابیت بیشتری دارد. این میدان در ابتدا بهار و اواخر پاییز هنگام عصر شلوغ می‌شود؛ زیرا فواره‌ها در این زمان شروع به کار می‌کنند. 

رستوران ‌های اطراف میدان جمهوری ایروان 

در نزدیکی و اطراف میدان جمهوری (هراپارک) رستوران‌ها و کافه‌های متعددی قرار دارد که شما هنگام تفریح و گشت‌وگذار در این میدان می‌توانید برای استراحت و صرف غذای خوش طعم دعوت کنید. در این رستوران‌ها و کافه‌ها انواع غذا‌ها سرو می‌شود. شما می‌توانید از این غذاهای باکیفیت صرف کنید و لذت ببرید. در ادامه به رستوران‌هایی که اطراف این میدان قرار دارد اشاره شده است.

Diamond 

از قدیمی‌ترین رستوران‌های واقع در ایروان است که در این رستوران انواع دلمه‌ها سرو می‌شود. طعم دلمه‌های این رستوران را در جای دیگر نمی‌توانید پیدا کنید. حتی ادویه‌هایی که در این رستوران استفاده می‌شود در رستوران دیگر نیست.

Square one

یک غذای ترکی، که به لبنان و مکزیک هم نسبت می‌دهند. از ترکیب انواع گوشت، مرغ، دل و جیگر کباب شده در میان نان لواش سرو می‌شود. این غذا مانند کباب ترکی بوده مختص به این رستوران است. غذای این رستوران پر ادویه بوده و تعداد کمی این موضوع را می‌پسندند.

Jazzve

فرهنگ مردم ارمنستان شباهت با فرهنگ مردم ایران دارد. به همین دلیل این رستوران میان مردم بسیار طرفدار دارد و قیمت این رستوران در ایروان مقرون به‌صرفه بوده و فظای خودمانی را شاهد خواهید بود.

Marvo Polo

اصولا بیشتر افراد مارکوپولو را می‌شناسند. از معروف‌‌ترین رستوران‌هایی که در ایروان قرار دارد می‌توان به رستوران مارکوپولو اشاره داشت. امتیاز زیادی که برای این رستوران در نظر گرفته می‌شود برا تنوع غذایی بالا مانند غذای ارمنی، اروپایی، استیک و پیتزا و دکوراسیون آن است.

Ararat

اولین رستوران سنتی که شهرت جهانی در ایروان دارد رستوران آرارات نامیده می‌شود. ایرانیان مقیم ارمنستان و ایروان آرارات را پاتوق می‌دانند زیرا بیشتر مواقع در آن‌جا جمع خواهند شد.

کلام آخر 

هنگام سفر در تابستان به این این میدان نمای دیگری را تماشا می‌کنید. زیرا وجود فواره‌ها، مراسم‌های جمعی مانند اعیاد و جشن‌ها و رژه نظامی که هر ساله در سالروز استقلال ارمنستان برگزار می‌شود در میدان جمهوری ایروان قابل مشاهده خواهند بود. در این میان شما می‌توانید آتش بازی زیبایی که انجام می‌شود را ببینید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/23270-%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به میدان جمهوری ایروان