کلیسای متخی

تفلیس و بزرگ ترین شهر گرجستان و همچنین پایتخت گرجستان می باشد.این شهر در طول تاریخ محل زندگی مردمی با زمینه های قومی ، فرهنگی و مذهبی متنوعی بوده است و امروزه بیش تر گرایش های مذهبی عمدتا ارتودکس مسیحی نیز می باشد.به همین خاطر این شهر مملو از کلیسا ها و مکان های مذهبی است در این قسمت می خواهیم به کلیسای متخی اشاره کنیم.
کلیسای متخی در قسمت ساحل سمت چپ رودخانه متکواری بر لبه ی صخره ای ساخته شده است ، جالب است بدانید که این منطقه از قدیمی ترین نقطه های مسکونی شهر تفلیس می باشد.طبق تحقیقات تاریخ نویسان اولین کلیسا در این محل توسط پادشاه وختانگ که به عنوان نماد بر روی آرامگاه مقدس مریم باکره در اورشلیم و در باغ جتسیمانی واقع گردیده است. پادشاه در کنار کلیسا قلعه ای برای اقامت خود بر پا کرد که تاریخ این مجموعه به قرن دوازدهم باز می گردد.کلیسای متخی در زمان حکمرانی شوروی سابق کاربری مذهبی خود را از دست داده و به پادگان نظامی تبدیل گردید.
کلیسای متخی به دلیل ساخت و ساز غیر معمول خود از دیگر کلیسا ها متمایز می باشد که دلیل آن سقف گنبدی شکل منحصر به فرد آن است ، این گنبد به دفعات زیاد تخریب و مورد مرمت واقع شد ، در ابتدا گنبد کلیسای متخی را با سنگ های تراشیده ساخته اما در نهایت طی مرمت های با آجر قوس زیبای گنبد را ساختند.
قلعه ای که در کنار کلیسای متخی ساخته شده بود در سال 1810-1820 نابود و در زمان شوروی سابق سیاه چاله ای به عنوان زندان بر روی آن ساخته شد و در نهایت در سال 1933 سیاه چال تخریب و اطراف کلیسا کاملا صاف شد.امروزه تنها یک مجسمه پادشاه سوار بر اسب در نردیکی این کلیسا قرار دارد که به خودی خود یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس به شمار می رود.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز کلیسای متخی
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
الهه غلامی 21 آبان 1396
2
من کلیسای متخی رفتم خیلی زیباست
سعید 21 آبان 1396
1
به همه مسافرای تفلیس بازدید از کلیسای متخی به شدت پیشنهاد می کنم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری