آرامگاه خواجه ربیع مشهد

آرامگاه خواجه ربیع مشهد یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و مذهبی مشهد مقدس به شمار می رود که در شمال غربی مشهد و در انتهای خیابان خواجه ربیع واقع شده است.این بنا به پیشنهاد شیخ بهایی و به دستور شاه عباس صفوی  در نیمه قرن یازدهم ساخته شد.
آرامگاه خواجه ربیع مشهد در باغ بزرگ و با صفایی ساخته شده است که طرح بیرونی آن هشت ضلعی و داخلی آن چهار ضلعی می باشد و مقبره ی وی با گنبدی به ارتفاع 18 متر بر روی چهار ایوان بنا گردیده است.این گنبد زیبا و با شکوه از بیرون با کاشی های آبی مزین و قسمت داخلی آن با نقاشی های ماهرانه ی طلایی و اخرایی تزئین شده است.

روستایی که باغ آرامگاه خواجه در آن واقه گردیده به نام حسین آباد خواجه ربیع نام دارد که از موقوفات وی می باشد.امروزه اداره ی باغ و مزار به عهده ی آستان قدس رضوی است در صورتی که قبل از متولی خاصی داشت.
با تاملی بر وقف نامه مدرسه پریزاد مشهدکه از تاریخ 823 قمری باقی مانده است که بانی آن  پریزاد خانم یکی از اوقاف خواجه ربیع معرفی گردیده است.
آرامگاه خواجه ربیع مشهد و باغ وی یکی از مهم ترین قبرستان های شهر مشهد به شمار می رود که جد قاجار به نام فتحعلی خان در سال 1139 قمری به واسطه ی نادر قلی خان افشار کشته و در زیر مقبره خواجه ربیع دفن گردید به همین خاطر در زمان قاجار به این مجموعه اهمیت و احترام خاصی قائل بودند.
نام خواجه ربیع در ربیع بن خثیم آمده است که وی یکی از سرداران و یاران امام علی بوده است.وی علاوه بر ارادت خاصی که به امام علی (ع) داشته اند از خویشان معاویه بن ابوسفیان هم بوده است.ایشان در سال های آخر خلافت حضرت علی و بروز اختلاف بین ایشان و معاویه برای دوری از مسائل عراق را ترک کردند و در ساکن شهر نوغان شدند.در نهایت وی در سال 61 درگذشت.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز آرامگاه خواجه ربیع مشهد
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
ثمین رجایی 15 آبان 1396
0
آرامگاه خواجه ربیع مشهد بی نهایت خوب و آرامش بخش هست
ساناز نریمانی 15 آبان 1396
4
من آرامگاه خواجه ربیع مشهد رفتم واقعا فوق العادست
raha 5 آذر 1396
0
خدا رفتگان را بیامرزد . پدر من آنجا دفن شده است
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری