آرامگاه خواجه ربیع مشهد

📅 بروزرسانی : ۱۵ آبان ۱۳۹۶ بازدید : 1538

یکی از دیدنی ترین مکان های مشهد که جنبه زیارتی دارد مقبره خواجه ربیع است. اگر قصد سفر زیارتی به شهر مشهد را دارید به شما توصیه میکنیم که در روز هایی که حرم مطهر امام رضا شلوغ تر است، به این مکان زیارتی بروید و از آرامگاه خواجه ربیع که در انتهای خیابان خواجه ربیع در مشهد قرار دارد دیدن کنید. این مقبره که به دوران صفوی بر می گردد در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسید. این مقبره یکی از بنا های گردشگری و زیارتی استان خراسان رضوی به شمار می آید. 

موقعیت مکانی این آرامگاه  در کنار کشف رود و باغی بزرگ قرار دارد و این حقیقت که این مقبره نیز یکی دیگر از آثار با ارزش زیارتی استان مقدس رضوی است، این مکان را به یکی از دیدنی های شهر مشهد تبدیل کرده، این مکان، یکی از قبرستان های مهم شهر مشهد نیز به حساب می آید.

 

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

 

آرامگاه خواجه ربیع کجاست؟

آدرس دقیق این آرامگاه : خراسان رضوی، شمال غربی  مشهد، انتهای خیابان خواجه ربیع است. این مقبره به دستور شاه عباس صفوی در اوایل سده یازده هجری قمری مراحل ساخت را شروع کرد. در کل این بنا حدود ۵ سال طول کشید تا ساخته شود و سرپرستی این زیارتگاه به دست میرزا افلغ بود.
آرامگاه خواجه ربیع در حال حاضر به دست آستان قدس رضوی اداره می شود؛ هر چند در ابتدای ساخت ، این بنا از اموال شاه و مملکت به حساب می رفت، ولیکن در سال های قبل این بنا متولی شخصی داشته است.

خواجه ربیع کیست؟

ربیع بن خُثَیم کوفی، با لقب ابوزید، از فرمانداران حضرت علی علیه السلام و جزو دوستان عبدالله بن مسعود، در بین سال های ۶۱ قمری یا ۶۳ قمری در منطقه نوغان طوس درگذشت. البته مکان دقیق مرگ خواجه ربیع هنوز مشخص نیست و دلیل گمان بردن به منطقه نوغان طوس این می باشد که ربیع بن خثیم کوفی سالهای آخر عمرش را در این منطقه زندگی کرده بوده است.
درباره شخصیت خواجه ربیع حدس و گمان هایی وجود دارد؛ زیرا این فرد از امام علی درخواست کناره گیری از  جنگ صفین را کرد و در طول واقعه کربلا جزو افراد و یاران امام حسین نبود. طبق گفته ی همّام در نهج البلاغه نام پدر ابوزید، عباده بن خثیم است هرچند این نظر را ابن ابی الحدید رد می کند.

 

آرامگاه خواجه ربیع

 

معماری آرامگاه خواجه ربیع مشهد

معماری و تزئینات آرامگاه ها در دوره صفویه رواج یافت و این بنا نیز مانند دیگر بنا های زیارتی و آرامگاه ها گنبدی شکل و رنگارنگ است. آرامگاه خواجه ربیع که از یاران امام علی (ع) بود، به دستور شاه عباس ساخته شده و یکی از زیباترین معماری های دوره صفویه را دارد و همچنین یکی از شاخص های معماری شهر مشهد محسوب می‌شود.
 این آرامگاه که وسط باغ و رودی واقع شده ، مکانی خوش آب و هوا برای مسافران و محلی هایی که برای زیارت به این منطقه پا گذاشته اند درست می کند. آرامگاه خواجه ربیع دارای مجموعه تزئیناتی چون کاشی کاری، آجر کاری و نقاشی می‌باشد، همچنین کتیبه های مربوط به دوره صفوی در آن موجود است که به خط علیرضا عباسی از برجستگان هنر خطاطی می باشند. کاشی های الوان آرامگاه فیروزه ای، در دیوار ها و نمای خارجی این مقبره در کنار  نقاشی های طلایی که در دیوار های داخلی، زیبایی و هنر بینهایت را از آن خود کرده اند، رنگی خاص به آرامگاه بخشیده اند؛ طرح آرامگاه از نمای بیرونی هشت ضلعی و از نمای داخلی چهار ایوانی است.

سایت قبرستان خواجه ربیع مشهد

آرامگاه خواجه ربیع مشهد دارای سایتی مخصوص به خود نمی‌باشد؛ اما شهرداری مشهد برای جستجوی متوفیان این آرامگاه سایتی تهیه نموده که در زیر آدرس آن را برایتان قرار داده ایم:

http://eservice.mashhad.ir

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره آرامگاه خواجه ربیع مشهد

raha آذر 1396
17 نفر پسندیدند
خدا رفتگان را بیامرزد . پدر من آنجا دفن شده است
ساناز نریمانی آبان 1396
21 نفر پسندیدند
من آرامگاه خواجه ربیع مشهد رفتم واقعا فوق العادست
ثمین رجایی آبان 1396
8 نفر پسندیدند
آرامگاه خواجه ربیع مشهد بی نهایت خوب و آرامش بخش هست

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/22260-%D8%A2%D8%B1%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87-%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%B9-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آرامگاه خواجه ربیع مشهد