شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی پرآوازه کاریز در جزیره کیش واقع شده که دارای شهرت جهانی می باشد. سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای بازدید از این جاذبه ی شگفت انگیز به جزیره کیش سفر میکنند. همچنین کاریز کیش مجهز به امکاناتی از جمله غرفه های صنایع دستی، کافه، رستوران، موزه و… می باشد.

آشنایی با شهر کاریز

شهر زیرزمینی کاریز شامل مجموعه قنات کیش با قدمتی بیش از 2500 سال، در عمق 16 متری از سطح زمین و مساحت 10000 متر مربع می باشد که در سال 1378 توسط منصور حاجی حسینی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و با تغییر کاربری به مجموعه فرهنگی سیاحتی مبدل شد که تلفیق زیبا و دلنشینی از هنر ایرانی و طبیعت جزیره می باشد.

 

شهر کاریز

 

شهر زیرزمینی کاریز کجاست؟

شهر کاریز در بلوار میرمهنا واقع شده است. این مجموعه بعد از میدان المپیک و نرسیده به میدان فارور قرار دارد. دسترسی به این مکان با استفاده از تاکسی به راحتی امکان پذیر است.

ساختار و معماری شهر زیرزمینی کاریز کیش

همانطور که گفتیم کاریز کیش با عمق 16 متری و مساحت 10000 متر مربع در سال 1378 توسط منصور حاجی حسینی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و با تغییر کاربری به مجموعه فرهنگی سیاحتی مبدل شد.قنات ها معمولا از ارتفاعات شروع می شوند و به مظهر میرسند اما جزیره کیش دارای شیب بسیار کم میباشد و وجود کاریز کیش نشان دهنده خلاقیت ایرانیان است، این موضوع بر اهمیت این سازه می افزاید.
ویژگی منحصر به فرد این مجموعه که آن را از باقی شهرهای زیرزمینی ایران متمایز می کند داشتن سقف مرجانی است که قطر آن به 7 متر میرسد و مرجان ها و فسیل های فراوانی در آن جا گرفته اند.
این کاریز در ابتدا دارای دو رشته است که از دو طرف جزیره، منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرند. این رشته ها پس از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی این مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش می رسند و به سه رشته تبدیل می شوند. آب پس از این محل در یک رشته، جریان پیدا کرده و به شهر قدیمی حریره منتهی می شود که در انتهای مسیر بازدید از کاریز کیش قابل مشاهده است. در طول مسیر گذر آب،  ۲۷۴ حلقه چاه برای برداشت آب به چشم میخورد که تعداد ۷۴ چاه در مجموعه کاریز کیش قرار دارد. وجود این تعداد چاه در مسیر یک قنات، حکایت از این دارد که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت مظهر کاریز جریان و حرکت داشته است. از آب این قنات برای آبیاری فضای سبز و مصرف شرب ساکنین استفاده می‌شد و در عین حال کشتی‌ها نیز از آب جزیره کیش برای مصرف و فروش یا معاوضه با اجناس دیگر در کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده می‌کردند. آب شیرین کاریز حاصل از بارندگی‌های فصلی جزیره است که از مرجان‌ها بصورت یک فیلتر طبیعی عبور و در لایه گل مارن( نوعی گل رس که در حالت عادی نرم و انعطاف پذیر است و اگر در معرض هوا قرار بگیرد خشک و محکم میشود و از اهمیت بالایی برخوردار است. ) جریان پیدا می‌کند.

 

شهر زیر زمینی کاریز

 

قیمت بلیط شهر زیرزمینی کیش

برای بازدید از این شهر زیرزمینی می توانید از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب اقدام‌ کنید. در سال ۱۳۹۹هزینه بلیط برای هر فرد مبلغ ۸۰ هزار تومن بوده است.

 

شهر کاریز

 

گزارش مشکل
درج نظر

تورهای کیش

تور کیش از رشت 20 و 27 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
20 اردیبهشت - 30 اردیبهشت

تور کیش اردیبهشت 1400
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
قصر شایان
20 اردیبهشت - 26 اردیبهشت

تور کیش 18 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
الیما گشت
18 فروردین - 22 اردیبهشت

تور کیش 18 اردیبهشت
4 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
18 اردیبهشت - 22 اردیبهشت

تور کیش 20 و 21 و 22 اردیبهشت
4 شب
تابان تابان
ساها ساها
قصر آریا
20 اردیبهشت - 26 اردیبهشت

تور کیش 18 و 19 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
اسطوره بیستون
19 اردیبهشت - 22 اردیبهشت

تور کیش از تبریز اردیبهشت 1400
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
قصر شایان
27 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور کیش 23 و 24 و 25 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
آرشین پرواز
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش 18 اردیبهشت
5 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
18 اردیبهشت - 23 اردیبهشت

تور کیش 17 اردیبهشت
4 شب
ساها ساها
زاگرس زاگرس
الیما گشت
17 اردیبهشت - 21 اردیبهشت