غار نمکدان قشم

زمان مطالعه: 1 دقیقه
بروزرسانی: 1402/09/07
بازدید: 3138
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

جزیره قشم جاذبه های طبیعی و گران بهای زیادی دارد که جزو منابع و مکان های با ارزش جزیره قشم و ایران به حساب می آیند. یکی از جاذبه های دیدنی و بسیار جالب جزیره قشم وجود طولانی ترین غار نمکی جهان است که در استان هرمزگان جزیره قشم قرار گرفته و ارزش بسیار زیادی هم از لحاظ قطب گردشگری و هم از لحاظ پژوهش های مختلف دارد. غار نمکدان قشم به علت داشتن نقشه ای کاملا دقیق چندان دشواری در یافتن مسیر ندارد با این حال برای استفاده هر چه بیشتر از بازدید خود از این مکان و دیدن قسمت های جالب این غار بهتر است که با تیمی حرفه ای و آشنا با منطقه همسفر شوید و از قبل راجع به امکانات لازم در این بازدید اطلاع حاصل فرمایید تا در ماجراجویی خود به مشکل بر نخورید‌. بدون امکانات حرفه ای شما نمی توانید خیلی عمیق به داخل این غار بروید. غار نمکدان، غاری پوشیده شده از کریستال های نمک است و این غار منابع بی نهایت و بسیار با ارزش از نمک است که برای مصارف درمانی و… کاربرد دارد؛ غار نمکی قشم بزرگترین غار نمکی ایران است و در جنوب غربی شهر قشم قرار گرفته، با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از این گنبد نمکی به دست بیاوریم.

غار نمکدان قشم

تور قشم - محبوب ترین پکیج تور قشم؛ قیمت های باور نکردنی + خدمات عالی و آفر ویژه

غار نمکدان قشم در کجا قرار دارد؟

غار نمکدان قشم، بزرگترین غار نمکی ایران است که در استان هرمزگان و جزیره قشم واقع شده است؛ این غار زیبا که جزو منابع طبیعی و با ارزش نمک ایران به شمار می آید در ۹۰ کیلومتری از شهر قشم قرار دارد. غار نمکدان قشم در انتهای جنوب غربی کوه گنبدی قرار گرفته و ۲۳۷ متر از سطح دریا فاصله دارد. غار نمکدان قشم در مجاورت ساحل قرار گرفته و با فاصله ی ۲ کیلومتری از ساحل ورودی اسرار آمیزی را برای غار نمکدان بوجود آورده است. آب شفافی که از ساحل به داخل و نزدیکی غار نفوذ می کند بسیار دیدنی و شگفت انگیز است. در داخل غار نمکدان قشم دریاچه و راه های آب شوری وجود دارد که به علت شوری زیاد به شیشه شباهت پیدا کرده اند و تصویر را به خوبی منعکس می کنند.

گنبد نمکی و غار نمکدان

جاهای دیدنی قشم - شما میتوانید برای دیدن جاهای دیدنی و معروف جزیره زیبای قشم بر روی لینک کلیک کنید.

چگونگی تشکیل نمک ها در غار نمک قشم

غار نمکدان قشم یکی از بیست و هفت ژئوسایت، ژئوپارک جزیره ی قشم است که با اینکه یک بار در سال ۱۳۸۵ به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسیده است ولی به دلیل عدم مدیریت درست این غار در سال ۱۳۹۱ از لیست آثار به ثبت رسیده یونسکو حذف شد. اخیرا شایعاتی درباره ی واگذاری غار نمکی قشم برای پرورش میگو به گوش می رسد که به شدت خشم دوستداران ژئوپارک قشم را برانگیخته است؛ زیرا این اقدام ضربه ی بزرگی به ژئوسایت غار و گنبد نمکی قشم می زند.

البته در بازدید از این مکان انتظار سفیدی کامل دیوار ها را نباید داشته باشید زیرا این غار لایه های مختلفی از سنگ ها و عناصر دیگر دارد که با رنگ های قرمز و سفید و قهوه ای زیبایی بکری را به ارمغان می آورند. نکته مهمی که در بازدید خود از غار نمکدان قشم باید به یاد آورید؛ آسیب نرساندن به قندیل های نمک است. قندیل های نمک غار نمکدان قشم ده ها هزار سال قدمت دارند و هر گونه آسیب به این ژئوسایت جبران ناپذیر خواهد بود.

غار نمکدان قشم طولانی ترین غار نمکی جهان است؛ طول غار نمکدان قشم به بیشتر از ۶ کیلومتر می رسد( طول دقیق غار نمکدان قشم ۶۴۰۰ متر است. ) این غار زیبا بلورها و کریستال های نمک زیبایی را در خود جای داده است. به یاد داشته باشید که بدون داشتن لوازم کافی و مناسب شما تنها ۱۰۰ متر ( نیم ساعت ) در غار نمکدان قشم می توانید پیش روی کنید.

غار نمکدان قشم موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد و قرار گرفتن این غار نمکی در منطقه ای کم بارش باعث هر چه بزرگتر شدن این غار نیز شده است؛ و با اینکه غار نمکی نمکدان در ابتدا یک لایه بوده است گذشت زمان ، باعث حرکت نمک و جابجایی آن با سنگ های سنگین بالا و اطراف خود شده و گنبد و غار نمکی قشم را به عظمت این دوره رسانده است. گنبد نمکی که از طریق حرکت و جابجایی نمک به سمت بالا درست شده است گنبدی تقریبا دایره ای شکل و شیار شیار است؛ گنبد نمکی غار نمکدان در میان دماغه جنوب تا دماغه شمال غربی و قدیس سلخ تا قدیس باسعیدو واقع شده است.

نمک های غار نمکدان قشم نه تنها به علت وجود منیزیم و.. خاصیت دارویی دارند و برای ورزشکاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند بلکه حتی تنفس در این غار برای افرادی که دچار آسم و بیماری های تنفسی هستند بسیار مفید اند.

گنبد نمکی و غار نمکدان

قدمت غار نمکی قشم به چه دورانی باز می گردد؟

غار نمکی قشم به دوران کامبرین بر می گردد و با اینکه غار نمکدان قشم حدود ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد؛ گنبد های نمکی واقع شده در این منطقه قدمت کمتر و حدود ۶ هزار سال قدمت دارند.

ژئو پارک قشم _ یکی از منحصربه‌ فردترین ژئوپارک های جهان در جزیره زیبای قشم!!!

هزینه ورودی غار نمکدان قشم چقدر است؟

غار نمکدان بزرگترین غار نمکی ایران است که یکی از منابع طبیعی نمک ایران به شمار می آید. غار نمکدان قشم غاری طولانی و بسیار تاریک است؛ با اینکه هزینه ورودی غار رایگان است اگر قصد بازدید از این غار نمکی را دارید به یاد داشته باشید که چراغ قوه ای قوی و پر نور از وسایل الزامی است که باید با خود به همراه داشته باشید. با اینکه تا حدود ۱۰ متر از راه را می توانید بدون چراغ قوه و یا امکانات خاص دیگری ببینید اما ما به شما توصیه میکنیم که حتمی از داخل این غار زیبا دیدن کنید.

غار نمکدان قشم فاصله تقریبا زیادی تا اقامتگاه ها و یا شهر های اطراف خود دارد و به یاد داشته باشید که این غار امکانات رفاهی خاصی در اطراف خود ندارد و حتما قبل از اینکه بازدید از مکان را شروع کنید آب و تنقلاتی سبک با خود بیاورید تا در مسیر و یا داخل این غار به مشکل بر نخورید. 

غار نمکی نمکدان چشمه ای در دل خود دارد و به علت نزدیک بودن به ساحل و آب و هوای گرم و شرجی این جزیره امکان اینکه آب از سقف و قندیل های نمک این غار روی لباسمان بریزد زیاد است؛ پس بهتر است یک دست لباس با خود به همراه داشته باشید تا در صورت خیس شدن و یا کثیف شدن لباستان با آن عوض کنید.

بهترین زمان بازدید از غار نمکدان قشم

غار نمکدان در استان هرمزگان و جزیره قشم واقع شده و همان طور که دیگر شهر ها و منطقه های جنوب کشورمان آب و هوای شرجی و گرم دارند؛ در جزیره قشم نیز شما با همین آب و هوا روبرو خواهید شد. به علت دم و گرمای هوای جزیره قشم در فصل تابستان، مسافرت و بازدید در فصل های بهار و یا حتی زمستان گزینه بهتری می تواند باشد. از آنجایی که بارش در جزیره قشم بسیار کم اتفاق می افتد و خود قشم آب و هوای گرمی دارد در فصل های سرد این منطقه تازه کمی خنک تر می شود.

 غار نمکدان قشم یکی از عجایب هفتگانه جهان است که فاصله تقریبا زیادی با اقامتگاه های جزیره قشم دارد ۲ ساعت فاصله تا این غار با ماشین می تواند یکی از مسیرهای سخت و طاقت فرسایی باشد که بازدید را به شدت دشوار کند؛ پس هر چه دمای هوا در این منطقه خنک تر باشد مسیر برای خودتان راحت تر می شود.

جاهای دیدنی قشم در پاییز - معرفی 26 تا از جاهای دیدنی قشم در پاییز و زمستان!

گنبد نمکی و غار نمکدان قشم

گورستان‌های تاریخی قشم - معرفی 10 تا از قبرستان های قشم

مسیر دسترسی به گنبد نمکی و غار نمکدان قشم

غار نمکدان قشم یکی از عجایب هفتگانه جهان است و با اینکه هنوز به ثبت سازمان جهانی یونسکو نرسیده است این غار جزو بهترین مکان های طبیعی و دیدنی قشم به شمار می آید. برای بازدید از غار نمکی نمکدان باید به غرب جزیره قشم بروید و بعد از حدود ۶۰ کیلومتر وارد یکی از راه هایی که شما را به غار نمکدان قشم می رساند می شوید؛ مسیر جاده شوسه را در پیش می گیرید و بعد از ۲۳ کیلومتر به غار نمکدان قشم می رسید.

غار نمکدان قشم فاصله بسیار زیادی تا دیگر مکان های دیدنی و اقامتگاه های جزیره قشم دارد( نزدیک‌ترین روستا به غار نمکدان قشم، روستای سلخ است. ) به همین دلیل یافتن نزدیکترین هتل و اقامتگاه به این غار و دیگر مکان های دیدنی قشم ارزش زیادی دارد.

نزدیک ترین اقامتگاه ها، هتل ها و جاذبه های گردشگری جزیره قشم: 

  • فاصله غار نمک قشم تا اقامتگاه پرویز ۳۳/۵ کیلومتر ۵۳ دقیقه با ماشین.

  • فاصله غار نمک قشم تا هتل ساحل طلایی ۸۸/۹ کیلومتر و ۱ ساعت و ۴۲ دقیقه با ماشین.

  • فاصله غار نمک قشم تا هتل ایرم ۱۰۳ کیلومتر و ۱ ساعت و ۵۱ دقیقه با ماشین.

  • فاصله غار نمک قشم تا هتل آسماری ۱۰۴ کیلومتر و ۱ ساعت و ۵۳ دقیقه با ماشین‌.

  • فاصله غار نمک قشم تا تنگه چاهکوه ۴۳/۸ کیلومتر و ۵۱ دقیقه با ماشین.

  • فاصله غار نمک قشم تا گوران ۵۳/۸ کیلومتر و ۵۸ دقیقه با ماشین‌.

  • فاصله غار نمک قشم تا پارک زیتون ۹۹/۷ کیلومتر و ۱ ساعت و ۵۲ دقیقه با ماشین. 

  • فاصله غار نمک قشم تا حمام گله داری ۱۵۴ کیلومتر و ۳ ساعت با ماشین.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.5 از 5 | از 114 کاربر