پارک کروکودیل قشم

📅 بروزرسانی : ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 439

اگر به دنبال کسب تجربیات جدید و متفاوت هستید که تا به امروز به آن‌ها دست نیافته‌اید، به اولین پارک حیوانات کم‌یاب خاورمیانه سفر کنید. به دنبال هیجانی منحصربه‌فرد، در پی کشف رازهای رمزآلود زندگی آخرین بازماندگان از نسل دایناسورها، قدم به پارک کروکودیل در قشم بگذارید. اکنون شما می‌توانید عنوان ارباب حلقه‌ها را به خود اختصاص دهید. این پارک، اولین و بزرگ‌ترین پارک کروکودیل خاورمیانه بوده که در جزیره قشم واقع در جنوب ایران است. جاذبه‌ای طبیعی و متفاوت برای گردشگران حیات‌وحش محسوب می‌شود.

 

پارک کروکودیل قشم

 

معرفی پارک کروکودیل در قشم

پارک کروکودیل نوپک (نوآوری، پویایی و کوشش)، پارکی منحصربه‌فرد و ابتکاری است که در جنوب ایران و در قشم زیبا قرار دارد. در این مجموعه کروکودیل‌هایی غول‌پیکر با جثه‌ای عظیم و نگاهی نافذ، پرورش داده می‌شوند که مجموع آن‌ها بیش از 100 کروکودیل نوزاد و بالغ است. پارک کروکودیل قشم خانه قدیمی‌ترین کروکودیل ایران به نام (خان بابا) بوده که 26 سال سن، 400 کیلوگرم وزن و در حدود 4 متر طول دارد. بیشتر کروکودیل‌ها از نوع پروسوس بوده که در آب شور زندگی می‌کنند و بهترین گونه برای پرورش محسوب می‌شود.

 

تور قشم - سفر به بکرترین و بزرگترین جزیره ایران با قیمت های باورنکردنی!

 

 

پارک کروکودیل

 

اطلاعات تاسیس پارک کروکودیل نوپک

اولین بار ایده پرورش این موجود عظیم‌الجثه توسط خانم مژگان روستا و همسر ایشان آقای سالاروند در سال 1389 مطرح گردید. یک سال بعد خانم روستا جانورشناس و کارشناس اکوتوریسم به همراه آقای سالاروند مدیر پروژه به منظور راه‌اندازی این مجموعه به جزیره قشم سفر کردند. پس از تاسیس مزرعه و اخذ مجوز، کار آن‌ها با انتقال 8 کروکودیل از جنوب شرق آسیا به جزیره قشم آغاز شد. پارک کروکودیل قشم چند سالی است که به صادرات کروکودیل اقدام کرده و این امر منبع درآمدی برای رشد و توسعه پارک محسوب می‌شود.

 

پارک کروکودیل

 

پرورش کروکودیل ها در نوپک

کروکودیل‌ها جانورانی تخم‌گذار هستند. عمر آن‌ها معمولا 70 تا 80 سال است که در پارک کروکودیل قشم عمر آن‌ها از 1 تا 27 سال خواهد بود. کروکودیل‌ها خزنده‌هایی دو زیست هستند که هم در آب و هم در خشکی می‌توانند زندگی کنند که 4 دست و پا و فک و دندان‌های بسیار قوی دارند. آن‌ها برای شکار بسیار فرصت ‌طلب و باهوش بوده و در یک لحظه می‌توانند به طور ناگهان شکار خود را غافل‌گیر ‌کنند. تعداد دندان‌های کروکودیل‌ها 68 عدد است و 3 چشم دارند که پلک سوم به آن‌ها کمک می‌کند تا در زیر آب شفاف‌تر ببینند.
نوزادان کروکودیل‌ها پس از 3 ماه سر از تخم بیرون می‌آورند. نکته مهم برای پرورش کروکودیل‌ها در سال اول، دما، رطوبت، کیفیت آب استخر، عادات غذایی و عوامل محیطی است که باید به دقت بررسی شوند. برای مثال اولین مشکلی که نمایان شد بالا بودن دما خاک در برخی ماه‌ها بود که برای پرورش کروکودیل‌ها خطرناک است. نتیجه به دست آمده برای حل مشکل این بود که باید تخم‌ها در یک محیط مصنوعی نگهداری شوند. به این ‌صورت‌ که تمامی تخم‌ها در یک دستگاه به نام انکوباتور تکثیر می‌شوند. از این طریق دمای لازم برای محافظت و رسیدن کروکودیل‌ها به سن بلوغ قابل کنترل خواهد شد.

 

ژئو پارک قشم _ یکی از منحصربه‌ فردترین ژئوپارک های جهان در جزیره زیبای قشم!!!

 

 

پارک کروکودیل

 

تفاوت های کروکودیل و تمساح

اکثر آدم‌ها فکر می‌کنند که کروکودیل‌ها همان تمساح هستند یا بالعکس. در واقع این تفکر اشتباه است. تفاوت‌های فیزیکی موجود بین این دو جاندار وجود دارد که بهترین راه حل برای شناسایی آن‌ها به شمار می‌رود. کروکودیل‌ها بسیار بزرگ، باریک و با پوزه‌ای V شکل هستند در صورتی‌که تمساح‌ها پوزه‌ای پهن و U شکل دارند. تفاوت دیگر آن‌ها در آرواره‌ها است. در فک کروکودیل آرواره‌های بالا و پایین تقریبا هم‌اندازه بوده اما آرواره‌های بالایی تمساح اندازه پهن‌تری دارد. در واقع 4 دندان بزرگ آرواره پایینی در کروکودیل‌ها پیدا و در تمساح‌ها پنهان است.

 

پارک کروکودیل

 

انواع جانداران پارک کروکودیل در قشم

با این‌که پارک کروکودیل در قشم خانه کروکودیل‌ها است اما در حدود 30 نوع حیوان در این پارک نگهداری می‌شوند. هرکدام از این جانوران شرایط خود را دارند اما دلیل معروف بودن پارک نوپک، پرورش کروکودیل است. از نمونه حیوانات موجود در پارک می‌توان به انواع پرندگان، میمون، شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری، مرغ شاخدار، بلدرچین، بز تالی، سوسمار ایگوانا اشاره کرد. 

 

پارک کروکودیل

 

قوانین بازدید از پارک کروکودیل نوپک

  • آرامش خود را حفظ کنید

پارک کروکودیل در قشم محل زندگی حیوانات مختلف است به همین سبب حفظ آرامش آن‌ها اهمیت بالایی خواهد داشت. بنابراین یکی از اولین قوانین مهم پارک حفظ آرامش و نداشتن سر و صدا در زمان بازدید است. حیواناتی مانند مارمولک و کروکودیل هنگامی که احساس خطر کنند امنیت خود را از دست می‌دهند.

  • به حیوانات غذا ندهید

 اگر می‌خواهید با حیوانات ارتباط برقرار کنید و به آن‌ها غذا بدهید باید از متخصصان راهنمایی بگیرید. می‌توانید در بخش‌هایی از پارک کروکودیل در قشم که برای این‌ منظور طراحی شده است بروید و غذای مخصوص را تهیه کنید. زیرا در این مجموعه رژیم غذایی خاصی برای حیوانات در نظر گرفته شده است و کاملا رعایت می‌شود.

  • از مصرف دخانیات خودداری کنید

ممکن است این حیوانات برا اثر استشمام بوی سیگار دچار بیماری‌هایی شوند، زیرا آن‌ها به هوای تمیز پارک کروکودیل نوپک عادت کرده‌اند.

  • حواستان به حیوانات باشد

در هنگام بازدید از پارک کروکودیل در قشم اگر احساس کردید که حیوانی رفتار غیر عادی دارد یا بیمار است بلافاصله به مسئولین پارک اطلاع دهید.

 

پارک کروکودیل

 

امکانات تفریحی پارک کروکودیل نوپک

در پارک کروکودیل قشم امکاناتی برای آسایش و رفاه بیشتر گردشگران و بازدیدکنندگان وجود دارد. کافی شاپ روی حوضچه بزرگ همراه با آلاچیق، محوطه بازی برای کودکان، غرفه‌های فروش صنایع دستی، سالن‌های بزرگ با امکانات سرمایشی نمونه‌هایی از آن است. در نهایت اگر طبیعت‌گرد هستید می‌توانید از کمپینگ این پارک مانند فضای اقامتی، رستوران، سرویس بهداشتی، آب و برق استفاده کنید.

 

پارک کروکودیل قشم

 

خدمات پارک کروکودیل در قشم 

خدمات پارک کورکودیل در قشم شامل موارد زیر می‌شود:

  • آموزش نگهداری و پر ورش کروکودیل‌ها: دوره‌هایی با عنوان آموزش مدیریت مزرعه، نگهداری و پرورش کروکودیل‌ها به‌ صورت خصوصی، همراه با کارورزی و ارائه گواهی سابقه کارورزی صورت می‌گیرد.
  • فروش کروکودیل‌ها: از فعالیت‌های مجموعه بوده است، که تنها به مراکز دارای مجوز نگهداری و دارای فضای مناسب ارائه می‌شود.
  • خدمات مشاوره: همه پارک‌های مربوط به حیات وحش و مراکز نگهداری از حیوانات، می‌توانند از خدمات مشاوره پارک کروکودیل در قشم استفاده کنند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که این مذاکرات و تبادل قراردادهای مشاوره تنها از طریق ایمیل این مجموعه امکان‌پذیر است.

 

کروکودیل قشم

 

دسترسی به پارک کروکودیل در قشم

راه‌های سفر به قشم بنا به سلیقه افراد متفاوت است. برای سفر هوایی به قشم، کافی است در فرودگاه قشم پیاده شوید. اگر قصد سفر با قطار یا اتوبوس را دارید، ابتدا به بندرعباس بروید. از آنجا به اسکله شهید حقانی رفته و با اتوبوس‌های دریایی خود را به قشم برسانید. در شرایط عادی یعنی زمانی‌که دریا طوفانی نباشد، این اتوبوس‌ها همه روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب مسافران را به مقصد قشم جابه‌جا می‌کنند.
اگر با خودروی شخصی میخواهید به پارک کروکودیل قشم بروید، باید بعد از رسیدن به بندرعباس، به‌سمت بندر پل در حدود ۳۰ کیلومتر برانید. در آن‌جا می‌توانید خودروی خود را با استفاده از لندینگ کرافت به بندر لافت جزیره قشم ببرید. در نهایت برای ادامه مسیر با استفاده از بزرگراه قشم درگهان به پارک کروکودیل در فاصله 7 کیلومتری از شهر بروید. گردشگران عزیز می‌توانند با شرکت در تور قشم شرکت لحظه آخر به این جزیره زیبا سفر کنند و از پارک کروکودیل آن دیدن نمایند.

 

پارک کروکودیل قشم

 

بهترین زمان بازدید از پارک

پارک کروکودیل در قشم همه روزه از ساعت 8 صبح تا 8 شب آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است. این زمان در روزهای تعطیل بیشتر شده و تا ساعت 10 شب ادامه خواهد داشت. توجه داشته باشید که برای ورود به این مجموعه باید هزینه ورودی را پرداخت کنید تا بتوانید به دیدن حیوانات زیبای این پارک بروید.

 

پارک کروکودیل قشم

 

کلام آخر

پارک کروکودیل در قشم با این هدف احداث شد که ابتدا از پوست و فروش آن‌ها استفاده شود. به مرور زمان و با تلاش‌های فراوان صاحبان این مجموعه، هدف آن به سمت پرورش و نگهداری انواع کروکودیل‌ها و حیوانات دیگر سوق داده شده است. اکنون این پارک در فضایی به مساحت 31 هزار متر مربع قرار دارد. علاوه بر پرورش آن‌ها از یک نمونه تاکسیدرمی و تخم آن نیز نگهداری می‌کنند. در نظر داشته باشید که می‌توانید با پرداخت هزینه اضافه، با این موجودات دو زیست عکس بگیرید. بدون هیچ نگرانی از آسیب و در میان آن‌ها قدم بزنید.
زندگی سرشار از اتفاقات عجیب و غریب‌الوقوع است، اتفاقاتی که شاید روزی  تنها در فکر و اندیشه ما بوده است. اگر دل نترسی دارید، همین لحظه را زندگی کنید.

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره پارک کروکودیل قشم

جم مهر 1397
11 نفر پسندیدند
پارک کروکودیل قشم خیلی مکان خوب و هیجان انگیزی هست به خصوص برای افراد ماجراجو

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/13-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%DA%A9%D8%B1%D9%88%DA%A9%D9%88%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D9%82%D8%B4%D9%85

امتیاز 5 از 5 | از بین 115 کاربران به پارک کروکودیل قشم