کلیسای گغارت

کلیسای گغارت در 35 کیلومتری جنوب شرقی ایروان ، ساحل شرقی رودخانه آزاد و در دره تاریخی گغارت واقع شده است نام کلیسای گغارت به معنای سره نیزه می باشد.
کلیسای گغارت در دو قسمت زمانی مختلف ساخته شده است و همچنین از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. در اوایل قرن سیزدهم این منطقه جز ملک اختصاصی خاندان زاکریان بوده که یکی از ثروتمند ترین خاندان در تاریخ ارمنستان بوده است که به دستور خاندان زاکریان در سال 1215 کلیسای بیرونی به دستورشان ساخته شد و پس از گذشت چند سال این ملک توسط خاندان پروشیان خریداری شد و کلیسای درونی آن به دستور خاندان پروشیان ساخته شد.
در اواخر قرن سیزدهم کلیسای گغارت به سه قسمت اصلی که یکی از قسمت های آن آرامگاه پروشیان بود تقسیم شد. جالب است بدانید که کلیسای درونی از تراشیدن صخره به وجود آمد به مدت 10 سال به طول انجامید.
کلیسای گغارت یک نوع نیزه می باشد که بر یک پایه چوبی ساخته شده است و بر روی آن یک آهن تیز قرار دارد که بر می گردد به زمانی که حضرت مسیح را به صلیب کشیدند و این نیزه را در بدنشان فرو کردند تا مطمئن شوند که حضرت مسیح فوت کرده اند و به همین دلیل است که این نیزه برای مسیحیان مقدس می باشد. و سالانه گردشگران زیادی از این کلیسای مقدس دیدن می کنند.
کلیسای گغارت دورتر از گارنی و بالای کوهی مرتفع قرار گرفته است که ورودی آن تورفتگی کوچکی وجود دارد که مردمان آن جا معتقدند هرکس سه سنگ از هفت سنگ کوچک را داخل آن پرت کند و نیافتد به آرزوی خود خواهد رسید.
در این منطقه مانند رسوم ایران که به درخت دخیل می بندند چشمه ای داخل کلیسا وجود دارد که هرکسی بر صورت خود آن آب را بزند جوان می ماند.
اگر به ارمنستان می روید حتما نان گردویی و مربای گردویی که در این منطقه می فروشند را بخرید و از خوردن آن لذت ببرید.

نظرات مردم درباره کلیسای گغارت

کوثر کلهر 19 خرداد 97
2
این کلیسا کلی رمز و راز در خودش داره و خیلی عجیب بود برای من.
درج نظر