مسجد سلطان احمد

استانبول پایتخت و مهم ترین شهر ترکیه از نظر جذب گردشگر می باشد. یکی از دلایل محبوبیت این شهر در بین گردشگران خارجی تور استانبول وجود اماکن تفریحی و جاذبه های گردشگری متعدد است. از آن جایی که نصف مردم ترکیه مسلمان هستند از دیرباز علاقه زیادی به ساخت مسجد و معابدی جهت عبادت و راز و نیاز داشته اند. مسجد سلطان احمد از زیباترین و با شکوه ترین مساجد موجود در استانبول می باشد که امروزه مورد استقبال گردشگران خارجی حتی کسانی که دین و مذهبشان مسلمان نیست.
مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی از سال 1609 تا 1619 به فرمان حاکم آن زمان به نام احمد اول طراحی و ساخته شد که پس از مرگ در همین مسجد به خاک سپرده شد. علت نام گذاری این مسجد هم وجود آرامگاه این حاکم بوده است. این مسجد در نزدیکی یکی از معروف ترین مساجد استانبول یعنی مسجد ایاصوفیه قرار گرفته که این محله جزو قدیمی ترین منطقه های استانبول به حساب می آید و در زمان های قدیم مرکز شهر قسطنطنیه بوده است.
 
مسجد سلطان احمد با نام مسجد آبی نیز در بین گردشگران تور استانبول و همچنین مردمان ترکیه مشهور است زیرا که تم معماری و رنگ این مسجد آبی بوده که نشانگر آرامش و زیبایی این بنای تاریخی می باشد به قدری رنگ آبی با تناژ های تیره و روشن و نور تابیده شده از پنجره های سقف و دیوارها به این مسجد جلوه بخشیده که در هنگام ورود محو تماشای این همه شکوه و عظمت خواهید شد و شاید دقایقی بدون کلام فقط به این همه زیبایی خیره شوید. 
از ویژگی های جذاب این مسجد می توان به چشم انداز آن در دوردست ها اشاره کرد، مناره ها و گنبدهای مسجد آبی به قدری بلند است که نظر هر شخصی را به خود جلب می کند. در ابتدای ساخت احمد پاشا دستور دادند که 6 مناره برای این مسجد ساخته شود ولی بعد از مدتی به دلیل شباهت آن به مسجدالحرام واقع در مکه به7 مناره تغییر پیدا کرد. دیوارها تاسقف این بنا از چندین هزار کاشی دست نویس با آیات پاک قرآن تزیین شده است و بیش از 250 پنجره برای نورگیری مناسب برای مسجد سلطان احمد طراحی و ساخته شده است. 
به چند نکته برای ورود به مسجد سلطان احمد توجه داشته باشد : 1- با کفش وارد نشوید 2- پوشش مناسب همراه با یک شال یا روسری برای احترام حتما به همراه داشته باشید 3-برای حفظ آثار تاریخی و سنگ نبشته های موجود در مسجد عکس با دوربین های فلش دار نیندازید.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز مسجد سلطان احمد
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری