کاخ ییلدیز

📅 انتشار : 1396/07/05 📅 بروزرسانی : 1401/11/12 ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 1248

در منطقه بشیکتاش استانبول کاخ عظیمی به نام ییلدیزر قرار دارد. این مجموعه به دستور عبدالحمید دوم احداث شده و شامل ویلاها و عمارت‌های سلطنتی می‌شود. در زمان قدیم برای استراحتگاه عثمانی‌ها از کاخ بیلدیزر استفاده می‌کردند و که نام آن به معنای کاخ ستاره‌ها است. اگر به استانبول رفتید حتما به سراغ این کاخ و پارک جنگلی اطراف آن بروید.

کاخ بلیدیزر

آشنایی با کاخ ییلدیزر استانبول

عبدالحمید دوم به معماری علاقه زیادی داشت و در شهر استانبول چندین بنا را احداث کرد. کاخ ییلدیزر یکی از بناهای قابل توجه حکومت بود که برای استراحت از آن استفاده می‌کردند. این کاخ در میان جنگل‌های اطراف استانبول ساخته شد و دارای بخش‌های زیادی است. در حال حاظر این کاخ به موزه تبدیل شده و برای مهمانی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معماری بی نظیر کاخ ییلدیزر در استانبول

کاخ ییلدیزر در سه طبقه و زیر زمین ساخته شده که دارای چوب و سنگ‌های تراش‌خورده است. ۶۰ اتاق و چهار تالار در این کاخ وجود دارد و برخلاف بقیه کاخ‌ها مکانی برای سلام و علیک در آن نیست. این کاخ هفت درب خروجی و پنجره‌هایی با کرکره چوبی دارد. سقف طلاکاری شده این کاخ مورد توجه بسیاری از گردشگران واقع شده است.

بخش های مختلف کاخ ییلدیزر

کاخ ییلدیزر دو طبقه و زیرزمین دارد که با ترکیب چوب و سنگ در سه بخش ساخته شده است. قسمت اول این عمارت شامل سه بنا در یک باغ با دیوارهای بلند می‌شود. بنای دوم و سوم هم برای اقامت امپراتوری آلمان ساخته شد و یک مهمان‌خانه دولتی به حساب می‌آید.

کاخ ییلدیزر در استانبول

تاریخچه کاخ ییلدیزر

در سال ۱۸۰۷ سلطان سلیم سوم در جنگل‌های اطراف استانبول به شکار‌ می‌رفت و از کاخ بیلدیزر به عنوان شکارگاه استفاده می‌کرد. این کاخ در سال ۱۸۸۰ بنا شد و حکمرانان عثمانی در آن اقامت داشتند. در اواخر قرن نوزدهم سلطان عبدالحمید دوم از ترس حمله دریایی کاخ دلمه باغچه را ترک کرد و به کاخ ییلدیزر آمد.

سلطان دستور داد که بخش‌هایی به کاخ اضافه شود تا بنا را گسترش دهد. در آن زمان این کاخ به چهارمین کرسی دولت عثمانی پس از کاخ‌های توپکاپی، دلمه باغچه و ادیرنه تبدیل شد. عبدالحمید ۳۳ سال در این کاخ اقامت داشت و سرانجام در قرن سیزدهم این کاخ توسط دولت بازسازی شد. در سال ۱۹۹۰ دولت ترکیه این کاخ را به موزه تبدیل کرد و در اختیار عموم قرار داد.

جاهای دیدنی استانبول - لیستی از جاهای دیدنی استانبول را در لینک مشاهده کنید. 

دسترسی به کاخ ییلدیزر

اگر بخواهید از سمت آناتولی به کاخ ییلدیزر برسید می‌توانید از کشتی استفاده کنید. از تاکسیم می‌توان با اتوبوس به بشیکتاش رسید و با کمی پیاده‌روی به کاخ ییلدیزر برسید. از سمت امینونو، سلطان احمد و کاپالی هم با تراموا به کاپاتاش رفته سپس با اتوبوس یا تاکسی به سمت آرتاکوی بروید و در ایستگاه پارک ییلدیزر پیاده شوید.

آدرس کاخ ییلدیزر

این کاخ در محله بشیکتاش استانبول قرار دارد.

کاخ ییلدیزر

بازدید از کاخ ییلدیزر

برای هر مکانی زمان‌های خاصی را برای در نظر می‌گیرند. کاخ بیلدیزر استانبول نیز از این قاعده مستثنا نیست. بنابراین می‌توانید در فصل تابستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ و در فصل زمستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۶:۳۰ دقیقه به بازدید از این کاخ بروید.

سخن پایانی

کاخ بیلدیزر در منطقه بشیکتاش استانبول توسط عبدالحمید دوم ساخته شد. این کاخ با معماری باشکوه خود همواره نمایی خیره کننده دارد. بنابراین اگر می‌خواهید یک کاخ باشکوه قدیمی با عظمت بسیار زیاد و شگفت‌انگیز را ببینید، سری به کاخ ییلدیزر بزنید. این موزه که امروز راهی برای آشنایی مردم با معماری قدیمی است در شهر استانبول اهمیت زیادی دارد.‌ برای بازدید از این کاخ می‌توانید از تورهای مختلف استفاده کنید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربران به کاخ ییلدیز