بند گلستان

بند گلستان بر روی رودخانه گلستان از بندهای قدیمی و تاریخی شهر خراسان است که در فاصله 8 تا 10 کیلومتری از غرب شهر مشهد و 4 کیلومتری منطقه توریستی طرقبه قرار گرفته است. با این که بیش از 500 سال از قدمت این اثر فوق العاده می گذرد هنوز هم خراب نشده و پا برجاست. درباره ی طراح و سازنده ی بند گلستان روایات و اسامی زیادی نام برده شده که در واقع نام سازنده ی اصلی به طور دقیق مشخص نیست. برخی افراد بند گلستان را به گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ متعلق می دانند، برخی دیگر بر این باورند که این بند را شاهرخ فرزند تیمور گورکانی ساخته است. البته برای گردشگران تور مشهد جالب است بدانند در کتاب اسناد و مکاتبات تاریخی ایران نوشته ی دکتر عبدالحسین نوایی نام سلطان ابوسعید گورکانی نام برده شده که البته سند و مدرکی هم برای استنباط آن وجود دارد.  با توجه به تحقیقاتی که درباره ی این بند صورت گرفته قدمتش به دوران حکومت تیموریان بازمی گردد.
هدف از ساخت این سد در آن زمان ها جمع آوری آب باران و رودخانه های پشت سد است که برای کشاورزی و تامین آب نوشیدنی استفاده می شده است. با توجه به جمع شدن آب های جاری پشت این سد سبب شده تا مناطق سرسبز و زیبایی با چشم اندازهای بینظیر را برای گردشگران تور مشهد به وجود آورد. امروزه بند گلستان با توجه به امکاناتی که در نزدیکی خود دارد به یکی از جاذبه های گردشگری مهم در شهر مقدس مشهد تبدیل شده است. روستای نزدیک بند هم با نام روستا گلستان نام گذاری شده است که به سبب وجود چند امامزاده در بین گردشگران مشهور شده است.
و در آخر هم از قایق سواری در بند گلستان، رستوران های شیک با غذاهای خوشمزه و درجه یک و چندین فروشگاه می توان به عنوان امکانات این مجموعه نام برد.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز بند گلستان
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
احسان خدایاری 20 تیر 97
0
بند گلستان تو بهار خیلی با هواش خوبه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری