برج پیزا

با توجه به شهرت جهانی که برج پیزا پیدا کرده است امروزه به عنوان یکی از نمادهای ملی کشور ایتالیا به شمار می رود. برج پیزا و یا همان برج کج پیزا با توجه به کج بودن آن در بین گردشگران شناخته شده است که در این مطلب به چگونگی و علت این انحنا و نکات جالبی در مورد برج کج پیزا می پردازیم.
قدمت این برج بلند مرتبه به قرن 12 میلادی بازمی گردد که هر ساله از سال قبل کج تر می شود. برج پیزا یک برج با شکوه اما کج است که قدمت آن به زمان رنسانس برمی گردد. البته که کج بودن برج پیزا از ارزش های آن چیزی کم نمی کند، استفاده از ستون های بلند و عریض به همراه سقف های گنبدب شکل متعدد نشان از خوش ذوقی و هنر معماران آن زمان در ایتالیا می باشد و تنها چیزی که در برنامه این معمار کمتر دقت شده استفاده از زمین مناسب برای پی ریزی بنا بوده است، از این رو اگر از مردم ایتالیا در رابطه با کج بودن برج سوال کنید این جمله را قطعا خواهید شنید: همه ی انسان ها اشتباه می کنند و هیچ کس کامل نیست! در واقع هیچ کس باورش نمی شد که اشتباه یک معمار موجب غرور یک کشور شود و جزء برترین جاذبه های گردشگری تور ایتالیا قرار بگیرد.

ساخت اولیه برج پیزا حدودا در سال 1170 آغاز شد و به هدف برج ناقوس تا طبقه پنجم(این که برج کج پیزا از چه طبقه ای شروع به کج شدن کرده است در هر سایتی از بین طبقه سوم تا دوازدهم متغییر می باشد) ساخته شد که از آن به بعد تازه کجی این برج نمایان شد به طوری که همه مردم با چشم غیر مصلح هم می توانستند کجی این سازه را ببینندخوب دلیل آن بسیار واضح بود برای برجی به آن بلندی تنها 3 تا 5 متر پی ریزی کرده بودند آن هم بر روی زمین نامناسب با خاک نرم رس! این کجی تا ساختن طبقه آخر این برج ادامه داشت تا جایی که ساخت آن را متوقف کردند. این توقف 100 سال ادامه داشت تا این که یک معمار دیگر با نام دی سیمونه شروع به ساخت آن کرد، به این صورت که طرفی که کجی داشت را از آن طرف بلند تر گرفت که نه تنها کجی را کمتر نکرد بلکه این انحنا بیشتر شد. مجددا ساخت آن متوقف شد که این بار علت آن جنگ ملوریا بود. طی قرن هایی که گذشت و بلایای عظیمی مانند جنگ جهانی دوم که بر سر کل دنیا آمد باز هم برج پیزا توانست از این اتفاقات با کمی تخریب جزئی سرپا بماند که البته از خوش شانسی این اثر تاریخی بوده است!
امروزه با توجه به مرمت های عظیم به دست معماران برجسته هر دوره باز هم هر ساله چند میلی متر به کجب برج پیزا اضافه می شود که امروزه همین کج بودن آن است که از جذاب ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری ایتالیا به شمار می رود. لازم نیست به شما گردشگران عزیز تور ایتالیا بازدید از این برج پیزا را پیشنهاد کنیم چرا که قطعا خودتان برای بازدید از آن می روید.


گزارش مشکل

نظرات مردم درباره برج پیزا

بهار 4 اردیبهشت 98
4
ولی با گذشت این همه سال خیلی خوبه که هنوز پابرجاست
هادی 21 فروردین 98
1
چقدر جالب
الهام 15 مهر 97
0
من عاشق اینم که یک روز به عمرم مونده حتما برج پیزا رو از نزدیک ببینم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر