امتیاز 5 از 5 | از بین 116 امتیاز دهنده به جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا

زمان مطالعه : 4 دقیقه

قشم به عنوان بزرگ ترین جزیره خلیج فارس دارای عجایب هفت گانه ای است که سالانه هزاران گردشگر داخلی و حتی توریست خارجی را به سمت خود روانه می سازد. یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری در این منطقه جنگل های حرا نام دارد. بسیاری از ما به واسطه کتب مدرسه با نام جنگل های حرا آشنا هستیم، اما تعداد اندکی از مردم با ویژگی های خاص و منحصر به فرد این جنگل ها آشنایی دارند. تصمیم گرفته ایم در این مقاله به معرفی جامع جنگل های حرا در جزیره قشم بپردازیم.

 

جنگل های حرا

 

جنگل حرا در کجاست؟

جنگل حرا در تنگه خوران و حدفاصل استان هرمزگان و جزیره قشم قرار دارد. از آنجا که قشم یکی از توابع استان هرمزگان است بنابراین می توان جنگل های مورد نظر را نیز جاذبه های طبیعی استان هرمزگان قلمداد کرد. تنگه خوران هم تنگه بسیار باریک و کوچکی است که جزیره قشم را از خاک ایران جدا کرده است. این تنگه، همسایه کوچکتر تنگه هرمز است. تنگه کلارنس نام دیگر تنگه خوران است که مسیر دسترسی به جزیره قشم و جنگل های حرا قمداد می گردد.

آشنایی با جنگل حرا قشم

جنگل های حرا که با عنوان جنگل های مانگرو نیز شناخته می شود با وسعتی در حدود 7500 هکتار در بخش های قابل توجهی از آب های خلیج فارس دیده می شوند. جزیره قشم، بندر پل، جزیره هرمز، بندر خمیر، تیاب، جاسک و چابهار مناطق خاصی از آب های جنوب ایران هستند که هر کدام بخشی از جنگل های حرا را در خود جای داده اند، اما در این میان  قشم با در بر گرفتن بیش از 2400 هکتار از این جنگل ها، سهم قابل توجهی نسبت به سایر مناطق دارد به همین علت معمولا از جنگل های مانگرو به عنوان جاذبه های طبیعت گردی جزیره قشم یاد می شود.
درختان حرا در میان بلوچی ها به -نمر- معروف است، اما مردم بندرعباس به احترام دانشمند ایرانی به آن ها -حرا- می گویند. برخی دیگر از اهالی جنوب کشور این درختان را -تول- می نامند و در اغلب کتب علمی به عنوان مانگرو شناخته می شوند. علم گیاه شناسی آن ها در تیره شاهپسند معرفی می کند، اما در زبان انگلیسی به عنوان Avicennia Marin نامگذاری شده اند. حرا یا مانگرو در میان ایرانیان متداول تر است.

 

جنگل حرا

 

ویژگی های جنگل حرا

مهم ترین ویژگی جنگل های حرا، تصفیه آب شور دریا به آب شیرین است. در واقع آن ها همانند یک دستگاه تصفیه آب طبیعی عمل کرده و از این طریق شرایط استفاده از آب مورد نظر را برای مصارف کشاورزی و دامداری فراهم می کنند. این جنگل ها به علت شرایط مناسب و قرار گرفتن خشکی در قلب آب ها شرایط مناسبی برای بسیاری از جانداران و بخصوص پرندگان فراهم نموده است. با احتساب پرندگان مهاجر می توان گفت که بیش از 110 نوع پرنده در این منطقه زندگی می کنند. 
درختان حرا به صورت درختچه ای رشد می کنند به این معنی که تنه و ساقه آن ها از همان سطح زمین با برگ های درخت پوشیده می شود. ارتفاع آن ها به سه الی شش متر می رسد، اما قطر تنه بسیار اندک است و در نهایت سی سانتی متر رشد می کند. آن ها در دمای پنج درجه رشد کرده و اگر شوری آب به میزان 20 الی 32 در هزار باشد شرایط مناسب برای زندگی آن ها فراهم می شود.
برگ های درختان حرا دوکی شکل هستند و رنگ سبز روشن دارند، اما بخش پایین آن ها به رنگ سفید و خاکستری است. گل های این درخت نیز بسیار ریز و طلایی رنگ بوده و عطر دل انگیزی دارند. میوه درختان حرا به -خرک- یا -کنگ- معروف است و به بادامی شکل هستند. 
این درختان دارای خواص و فواید ذیل هستند:

  • سدی طبیعی در برابر فرسایش های طبیعی و طوفان های شدید هستند.
  • یکی از منابع تغذیه دام و تامین علوفه برای دام هاست.
  • پوست درخت حرا در درمان جذام موثر است.
  • از شیره درون آوندهای درخت حرا برای رفع خشکی پوست استفاده می شود.
  • از این درختان در صنعت خمیر چوب و تولید چسب تخته استفاده می کنند. 

 

جنگل دریایی حرا

 

تفریحات جنگل حرا در قشم

زمانیکه از طریق بزرگراه خلیج فارس به سمت جنگل های حرا می روید در میان راه به مقبره شاه شهید می رسید که برای بومیان منطقه و در میان اهالی جزیره قشم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین بهتر است توقفی چند دقیقه ای برای زیارت این مقبره داشته باشید. در میان راه می توانید از جزیره ناز نیز بازدید کنید. این جزیره دومین توقفگاه شما از جزیره قشم تا جنگل های حراست. در این جزیره از بازی های آبی گرفته تا شتر سواری، آفرود سواری، پاراگلایدر، چتر بازی و … را می توانید تجربه کنید. نفتکش به گل نشسته عربستانی نیز گزینه دیگری است که می توانید در مسیر دسترسی به جنگل حرا از آن بازدید کنید. 
در این میان قایق سواری در اطراف جنگل های حرا بهترین تفریح ممکن خواهد بود. شما در این میان می توانید جزر و مد ملایم آب را به همراه تغییر وضعیت درختان نظاره گر باشید. دریای بیکران و آب های زلال خلیج فارس بهترین منظره ای است که از پس جنگل های حرا به سمت افق کشیده شده اند.

بهترین زمان سفر به جنگل حرای قشم

سفر به جزیره قشم در فصل تابستان برای کسانی که به هوای گرم و مرطوب عادت ندارند مناسب نیست البته این را هم بدانید که جزیره قشم از رطوبت کمتری در مقایسه با سایر جزایر جنوبی برخوردار است با این حال نباید از این واقعیت غافل گردید که هزینه مسافرت به جزیره قشم در فصل تابستان به شدت کاهش می یابد. 
در این میان آب و هوا حرف اول را می زند. فصل زمستان و بخصوص دی ماه و بهمن ماه بهترین زمان ممکن برای مسافرت به جزیره قشم هستند، اما نیمه دوم آذر ماه به همراه اسفند و نیمه اول بهار نیز شرایط مناسبی برای سفر به جزیره قشم و بازدید از جنگل های حراست.

 

حرا

 

فاصله جنگل های حرا تا قشم

اگر مرکز جزیره قشم را در نظر بگیریم بنابراین فاصله آن تا جنگل های حرا به 74 کیلومتر می رسد. این مسافت را تقریبا می توانید در مدت زمان یک ساعت و پنج دقیقه سپری کنید البته اگر بین راه هیچ گونه توقفی نداشته باشید.

چگونه به جنگل حرا برویم؟

شما از راه خشکی نمی توانید به جنگل های حرا برسید چرا که این جنگل ها در میان آب های جنوب محصور شده اند و بخش قابل توجهی از آن ها نیز به صورت منطقه محافظت شده درآمده اند. برای اینکه به جنگل های حرا دسترسی داشته باشید ابتدا باید به قشم بروید و سپس راهی روستای سهیلی شوید. در این روستا قایق های بسیار زیادی منتظر گردشگران هستند تا آن ها را به سمت جنگل های منطقه ببرند. 
باتوجه به اینکه عمق آب در این مناطق از یک و نیم متر بیشتر نمی شود لازم نیست نگران برخی از مسائل باشید. این درختان در زمان جزر و مد صحنه زیبایی را تشکیل می دهند چرا که همزمان با افزایش میزان عمق آب همانند درختان شناور به نظر می رسند، اما زمانی که عمق آب کمتر می شود حتی ریشه درختان نیز قابل رویت خواهد بود. البته در زمان جزر و مدهای طوفانی صرفا می توانید از فواصل دور این مناظر را نظاره گر باشید.

 

جنگل های دریایی حرا

 

نظرات مردم درباره جنگل دریایی حرا

نهال 14 مهر 97
1
جنگل دریایی حرا بی نهایت زیبا و دیدنی هست و گردشگران زیادی سالانه از آن دیدن می کنند
درج نظر

تورهای قشم

تور زمینی قشم 4 مرداد ( اقساطی )
3 شب
قطار ... قطار 4 تخته غزال
قطار ... قطار 4 تخته غزال
پیام توسعه صبا
6 مرداد - 18 مرداد

تور زمینی قشم 6 مرداد
4 شب
قطار ... قطار کویر
قطار ... قطار کویر
فرجام پرواز کیان
6 مرداد - 11 مرداد

تور قشم 7 و 8 مرداد
3 شب
آتا آتا
قشم ا ... قشم ایر
اسطوره بیستون
8 مرداد - 11 مرداد

تور قشم مرداد 1400
3 شب
تابان تابان
معراج معراج
قصر شایان
4 مرداد - 16 مرداد

تور قشم 5 مرداد
4 شب
معراج معراج
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
5 مرداد - 9 مهر

تور زمینی قشم 5 مرداد
3 شب
قطار ... قطار 4 تخته غزال
قطار ... قطار 4 تخته غزال
گردشگر زمان
5 مرداد - 9 مرداد

تور قشم 7 و 8 مرداد
5 شب
آتا آتا
قشم ا ... قشم ایر
اسطوره بیستون
8 مرداد - 13 مرداد

تور زمینی قشم 6 و 7 مرداد
3 شب
قطار ... قطار کویر
قطار ... قطار کویر
محراب سیر کیش
6 مرداد - 11 مرداد

تور قشم 3 مرداد
2 شب
تابان تابان
تابان تابان
گردشگر زمان
3 مرداد - 5 مرداد

تور قشم 4 مرداد
3 شب
آتا آتا
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
4 مرداد - 7 مرداد