جنگل دریایی حرا

📅 بروزرسانی : ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازدید : 1586
جنگل حرا در کجاست؟
آشنایی با جنگل حرا
ویژگی های درخت حرا
ساعت بازدید
نکات مهم برای بازدید از جنگل حرا

قشم از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار است کهه یکی از طبیعت‌های بی‌نظیر قشم، جنگل حرا می‌باشد. برای دیدن آن باید با قایق به آب‌های خلیج فارس رفت و همچنین جنگل حرا، جزء میراث طبیعی کشور ایران محسوب می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با جنگل حرا و ویژگی‌های آن آشنا کنیم. یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری در این منطقه جنگل های حرا نام دارد. بسیاری از ما به واسطه کتب مدرسه با نام جنگل های حرا آشنا هستیم، اما تعداد اندکی از مردم با ویژگی های خاص و منحصر به فرد این جنگل ها آشنایی دارند. تصمیم گرفته ایم در این مقاله به معرفی جامع جنگل های حرا در جزیره قشم بپردازیم.

 

جنگل حرا

 

جنگل حرا در کجاست؟

جنگل حرا در تنگه خوران و حدفاصل استان هرمزگان و جزیره قشم قرار دارد. از آنجا که قلاشم یکی از توابع استان هرمزگان است بنابراین می توان جنگل های مورد نظر را نیز جاذبه های طبیعی استان هرمزگان قلمداد کرد. تنگه خوران هم تنگه بسیار باریک و کوچکی است که جزیره قشم را از خاک ایران جدا کرده است. این تنگه، همسایه کوچکتر تنگه هرمز است. تنگه کلارنس نام دیگر تنگه خوران است که مسیر دسترسی به جزیره قشم و جنگل های حرا قمداد می گردد.

آشنایی با جنگل حرا قشم

جنگل های حرا که با عنوان جنگل های مانگرو نیز شناخته می شود با وسعتی در حدود 7500 هکتار در بخش های قابل توجهی از آب های خلیج فارس دیده می شوند. جزیره قشم، بندر پل، جزیره هرمز، بندر خمیر، تیاب، جاسک و چابهار مناطق خاصی از آب های جنوب ایران هستند که هر کدام بخشی از جنگل های حرا را در خود جای داده اند، اما در این میان  قشم با در بر گرفتن بیش از 2400 هکتار از این جنگل ها، سهم قابل توجهی نسبت به سایر مناطق دارد به همین علت معمولا از جنگل های مانگرو به عنوان جاذبه های طبیعت گردی جزیره قشم یاد می شود.
درختان حرا در میان بلوچی ها به -نمر- معروف است، اما مردم بندرعباس به احترام دانشمند ایرانی به آن ها -حرا- می گویند. برخی دیگر از اهالی جنوب کشور این درختان را -تول- می نامند و در اغلب کتب علمی به عنوان مانگرو شناخته می شوند. علم گیاه شناسی آن ها در تیره شاهپسند معرفی می کند، اما در زبان انگلیسی به عنوان Avicennia Marin نامگذاری شده اند. حرا یا مانگرو در میان ایرانیان متداول تر است.

 

آشنا با جنگل حرا قشم

 

ویژگی های درخت حرا

درختان حرا قدمت بسیاری دارند و در تمام فصل‌ها سرسبز هستند، به همین خاطر به جنگل همیشه بهار معروف می‌باشد. در ماه خرداد، درختان گل‌های زرد رنگی می‌دهند که در میان برگ درخت‌ها، بسیار چشم‌گیر و زیبا می‌باشد. حرا به درخت‌هایی که شاخ و برگ روشنی با ارتفاع ۳ تا ۶ متر دارند، گفته می‌شود. پوست درخت حرا دارای خاصیت تصفیه کنندگی می‌باشد، که آب دریا را می‌گیرد و با حذف نمک آن، بخش شیرین آب را جذب می‌کند.
دانه درخت حرا روی درخت جوانه می‌زند و بعد از جدا شدن از شاخه در گل و پای درختان می‌افتد و نهال جدیدی به وجود می‌آید. همین سبک رشد و تکثیر باعث به وجود آمدن جنگلی به این زیبایی شده است. برگ درخت‌های حرا باریک و بیضی شکل می‌باشد و میوه این درخت مانند بادام است که در فصل تابستان می‌توان از آن استفاده کرد. جنگل‌های حرا با آب شور دریا و جزر و مد سال‌ها سازگاری خوبی دارند، بی دلیل نیست به آن‌ها مقاوم‌ترین گونه‌های گیاهی می‌گویند. گیاهان حرا دارای ریشه‌های کوتاهی هستند و ریشه‌های فرعی آن به سمت بالا می‌رود و ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کند.

کاربرد درختان حرا

بومی‌های این منطقه به هنگام مد، که درختان به زیر آب می روند، برای ماهیگیری به حرا می‌روند و عده‌ای دیگر به هرس درختان می‌پردازند، زیرا باعث پربارتر شدن درخت‌ها می‌شود. بومیان این منطقه می‌توانند از آن‌ها برای مصرف شخصی و حتی فروش استفاده کنند. اولین دهل قشم با چوب حرا ساخته شده است، زیرا تنه این درخت بسیار محکم می‌باشد. از دیگر کاربردهای درختان حرا این است که مانع از ایجاد طوفان‌های دریایی و امواج می‌شوند، زیرا ریشه بسیار محکمی دارند و مانند یک سد طبیعی عمل می‌کنند. داخل آب و گل جنگل حرا، نمک و آهک وجود دارد که در گذشته مردم از گل‌‌های درختان حرا، برای لاغری استفاده می کردند، به این ترتیب که گل را به بدن خود می مالیدند و خود را داخل آب جنگل می‌شستند.

 

جنگل حرا

 

ساعت بازدید از جنگل حرا

منطقه‌های جنوب ایران چون دارای آب و هوای گرمی می‌باشند، بهترین زمان برای سفر اواخر پاییز یا اوایل بهار است. برای بازدید از جنگل حرا جزر و مد را در نظر بگیرید. جزر و مد در جنگل حرا تقریباً هر ۶ ساعت یک بار اتفاق می‌افتد. اگر در این زمان قایقی در جنگل باشد، به احتمال زیاد گیر خواهد افتاد. به طور کلی بهترین ساعت برای بازدید از جنگل حرا، در طول روز می‌باشد، زیرا در شب فقط می‌توان به تماشای دریا رفت. معمولاً بازدید از جنگل حرا از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر می‌باشد.

نکات مهم برای بازدید از جنگل حرا

جنگل حرا جزء مناطق حفاظت شده ایران و همچنین ذخیره‌گاه‌های زیست کره می‌باشد. پس باید به هنگام بازدید از آن بسیار مراقب بود و در حفظ آن کوشید. این جنگل محل زندگی حیوانات زیادی است پس  آرامش و سکوت جنگل را به هم نزنید. به هنگام بازدید از جنگل حرا، به توصیه‌های  راهنما به دقت گوش کنید. به لانه و آشیانه پرندگان و موش‌ها هرگز دست نزنید و تخم پرندگان را برندارید. از دیگر نکات مهم به هنگام بازدید از جنگل حرا، این است که به هیچ عنوان شکار نکنید. به هنگام بازگشت از جنگل زباله‌های خود را حتماً جمع کنید. با رعایت همه این نکات هم شما لذت خواهید برد و هم امانت‌دار خوبی برای آیندگان خواهیم بود.

 

ویژگی جنگل حرا


برگ های درختان حرا دوکی شکل هستند و رنگ سبز روشن دارند، اما بخش پایین آن ها به رنگ سفید و خاکستری است. گل های این درخت نیز بسیار ریز و طلایی رنگ بوده و عطر دل انگیزی دارند. میوه درختان حرا به -خرک- یا -کنگ- معروف است و به بادامی شکل هستند. 
این درختان دارای خواص و فواید ذیل هستند:

  • سدی طبیعی در برابر فرسایش های طبیعی و طوفان های شدید هستند.
  • یکی از منابع تغذیه دام و تامین علوفه برای دام هاست.
  • پوست درخت حرا در درمان جذام موثر است.
  • از شیره درون آوندهای درخت حرا برای رفع خشکی پوست استفاده می شود.
  • از این درختان در صنعت خمیر چوب و تولید چسب تخته استفاده می کنند. 

تفریحات جنگل حرا در قشم

زمانیکه از طریق بزرگراه خلیج فارس به سمت جنگل های حرا می روید در میان راه به مقبره شاه شهید می رسید که برای بومیان منطقه و در میان اهالی جزیره قشم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین بهتر است توقفی چند دقیقه ای برای زیارت این مقبره داشته باشید. در میان راه می توانید از جزیره ناز نیز بازدید کنید. این جزیره دومین توقفگاه شما از جزیره قشم تا جنگل های حراست. در این جزیره از بازی های آبی گرفته تا شتر سواری، آفرود سواری، پاراگلایدر، چتر بازی و … را می توانید تجربه کنید. نفتکش به گل نشسته عربستانی نیز گزینه دیگری است که می توانید در مسیر دسترسی به جنگل حرا از آن بازدید کنید. 
در این میان قایق سواری در اطراف جنگل های حرا بهترین تفریح ممکن خواهد بود. شما در این میان می توانید جزر و مد ملایم آب را به همراه تغییر وضعیت درختان نظاره گر باشید. دریای بیکران و آب های زلال خلیج فارس بهترین منظره ای است که از پس جنگل های حرا به سمت افق کشیده شده اند.

 

تفریحات جنگل حرا

 

بهترین زمان سفر به جنگل حرای قشم

سفر به جزیره قشم در فصل تابستان برای کسانی که به هوای گرم و مرطوب عادت ندارند مناسب نیست البته این را هم بدانید که جزیره قشم از رطوبت کمتری در مقایسه با سایر جزایر جنوبی برخوردار است با این حال نباید از این واقعیت غافل گردید که هزینه مسافرت به جزیره قشم در فصل تابستان به شدت کاهش می یابد. 
در این میان آب و هوا حرف اول را می زند. فصل زمستان و بخصوص دی ماه و بهمن ماه بهترین زمان ممکن برای مسافرت به جزیره قشم هستند، اما نیمه دوم آذر ماه به همراه اسفند و نیمه اول بهار نیز شرایط مناسبی برای سفر به جزیره قشم و بازدید از جنگل های حراست.

فاصله جنگل های حرا تا قشم

اگر مرکز جزیره قشم را در نظر بگیریم بنابراین فاصله آن تا جنگل های حرا به 74 کیلومتر می رسد. این مسافت را تقریبا می توانید در مدت زمان یک ساعت و پنج دقیقه سپری کنید البته اگر بین راه هیچ گونه توقفی نداشته باشید.

چگونه به جنگل حرا برویم؟

شما از راه خشکی نمی توانید به جنگل های حرا برسید چرا که این جنگل ها در میان آب های جنوب محصور شده اند و بخش قابل توجهی از آن ها نیز به صورت منطقه محافظت شده درآمده اند. برای اینکه به جنگل های حرا دسترسی داشته باشید ابتدا باید به قشم بروید و سپس راهی روستای سهیلی شوید. در این روستا قایق های بسیار زیادی منتظر گردشگران هستند تا آن ها را به سمت جنگل های منطقه ببرند. 
باتوجه به اینکه عمق آب در این مناطق از یک و نیم متر بیشتر نمی شود لازم نیست نگران برخی از مسائل باشید. این درختان در زمان جزر و مد صحنه زیبایی را تشکیل می دهند چرا که همزمان با افزایش میزان عمق آب همانند درختان شناور به نظر می رسند، اما زمانی که عمق آب کمتر می شود حتی ریشه درختان نیز قابل رویت خواهد بود. البته در زمان جزر و مدهای طوفانی صرفا می توانید از فواصل دور این مناظر را نظاره گر باشید.

سخن پایانی
جنگل‌ حرا از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در ایران است. افراد زیادی برای دیدن این جنگل به قشم سفر می‌کنند. اگرشما هم اهل ماجراجویی هستید و می‌خواهید در سفر، لذت بسیار زیادی ببرید، پیشنهاد می‌شود به قشم سفر کنید و از دیدن جنگل حرا بی‌بهره نمانید. در این مطلب قصد داشتیم شما را بیشتر با جنگل حرا آشنا کنیم. از این‌که تا پایان این مطلب همراه ما بودید سپاس‌گزاریم.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Tourist-attractions-full-information/10204-%D8%AC%D9%86%DA%AF%D9%84-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AD%D8%B1%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 116 کاربران به جنگل دریایی حرا