کلیسای عیسی منجی مسکو

یکی از آثار باستانی دیدنی در روسیه، کلیسای عیسی منجی مسکو می باشد که سالانه گردشگران بسیاری را، به منظور بازدید و یا عبادات به سوی خود می کشاند. این کلیسا تاریخچه دور و درازی داشته و شاهد اتفاقات بسیاری در گذشته بوده است. یکی از آثار باستانی دیدنی در روسیه، کلیسای عیسی منجی مسکو می باشد که سالانه گردشگران بسیاری را، به منظور بازدید و یا عبادات به سوی خود می کشاند. این کلیسا تاریخچه دور و درازی داشته و شاهد اتفاقات بسیاری در گذشته بوده است. اما طرح ساخت این کلیسا بر می گردد به سال 1812 میلادی که در آن سال الکساندر اول توانست ناپلئون باناپارت را در جنگی سخت و طولانی شکست دهد و به شکرانه این پیروزی دستور ساخت کلیسای عیسی منجی مسکو را صادر نمود. چرا که در آن زمان رسوم بر این شکل بود که پادشاهان پس از پیروزی در جنگ و به منظور شکرانه از خداوند دستور به ساخت بناهای بزرگی چون کلیسا می دادند.

اما نکته جالب این است که مکان ساخت کلیسای عیسی منجی مسکو ابتدا در جای دیگری بوده و توسط نیکلای اول، در سال 1826 مکان ساخت آن تغیر پیدا کرده است. ساخت این بنا بیشتر از آن چیزی تصور می شد و به دلایل گوناگون طول کشید و در نهایت در سال 1883 توسط الکساندر سوم و با انجام رسوم روحانی افتتاح گردید تا وقف امور عبادی گردد.


اما پس از گذشت نزدیک به نیم قرن، در سال 1930 میلادی این کلیسا به دستور استالین کاملا ویران گردید. چرا که او تصمیم بر آن داشته بود تا در این مکان کاخ شورا ها را تاسیس نماید و این کاخ ها را مرکزی برای امور سیاسی و اجتماعی شهر مسکو قرار دهد و آن را به عنوان مکانی برای متحد کردن جماهیر شوروی قرار دهد، تا به عنوان نمادی باشکوه و پر عظمت از دوران سوسیالیسم باقی بماند. به همین منظور دستور تخلیه کلیسا صادر شد و در نهایت به وسیله مواد منفجره تمامی بنا با خاک یکسان گردید.

پس از آن اما جنگ جهانی دوم آغاز گردید و عمر استالین به ساخت بنای شوراها کفاف نداد و وی رویای ساختشان را با خود به گور برد و در نتیجه، این مکان تا سالیان طولانی به صورت یک خرابه که بر اثر شدت انفجار تو گود شده بود باقی ماند و حتی در یک برهه زمانی به عنوان استخر از آن استفاده شد.

پس از آن که حکومت کمونیست در شوروی سقوط کرد و در سال 1992، شهردار مسکو تصمیم به ساخت مجدد کلیسای عیسی منجی گرفت و دستور داد تا دقیقا همچون گذشته و با همان معماری و در همان مکان، کار بازسازی شروع شده و مجددا کلیسا را از نو بنا سازند. از صدور این فرمان هشت سال گذشت و در انتها در سال 2000 میلادی ساخت کلیسا به اتمام رسید و مجددا درهای آن به روی مردم باز گردید.

این کلیسا که دارای ارتفاع بیش از 103 متر می باشد، بلند قامت ترین کلیسای ارتدکس شرقی در دنیا بوده و با نام دیگر مسیح ناجی در جهان شهرت دارد. این کلیسا امروزه در میدان سرخ مسکو و در جوار رودخانه مسکوا قرار گرفته و در قسمت جنوب غربی از کاخ کرملین واقع شده است. همچنین بزرگ ترین گنبد آن دارای قطری بالغ بر بیست و پنج و نیم متر بوده و بنای آن توانایی جای دادن بیش از ده هزار نفر در خود را دارد و سالانه گردشگران بسیاری را به واسطه تور روسیه و تور مسکو به سوی خود می کشاند.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کلیسای عیسی منجی مسکو

خسروی 5 شهریور 97
0
من که به شخصه عاشق کلیسای عیسی منجی مسکو شدم انقدر زیبا آروم بود این مکان
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر