کلیسای عیسی منجی مسکو

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/11
بازدید: 1836

کلیسای عیسی منجی مسکو، یکی از شگفت انگیز ترین بنا های ساخته شده توسط بشر است. این بنا دارای کشمکش های تاریخی بسیاری است. از محل ساخت آن تا نوع کاربرد آن بگیرید تا تخریب دوباره این سازه تاریخی که توسط استالین با خاک یکسان شد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با این کلیسای پرماجرا آشنا کنیم.

 

کلیسای عیسی منجی مسکو

 

تاریخچه و ویژگی کلیسای عیسی منجی

اگر بخواهیم یکی از قطب های فرقه ی ارتدوکس مسیحیت را نام ببریم مسلما باید به کلیسای عیسی منجی اشاره کنیم. این بنا بلندترین کلیسای ارتدوکسی کل جهان است که بیش از 103 متر ارتفاع دارد و در میدان سرخ مسکو و در کنار رودخانه ی زیبای مسکوا قرار دارد و از طرفی هم باید گفته شود که در قسمت جنوب غربی کاخ کرملین واقع شده است؛  بنایی پر از شکوه و جلال و زیبایی بی پایان که چنان بی دردسر هم نبوده است.

در زمان های قدیم وقتی سران کشور و تزار ها در جنگی پیروز میشدند، سعی در ساخت بنایی داشتند که در ابتدا قدرت آنها را به رخ بکشد و بعد آن این ویژگی را یادآور شود که خداوند به همراه آنها بوده است که آنها توانسته اند در این جنگ پیروز شوند.

ایده ساخت این کلیسا مربوط به تزار الکساندر اول می باشد؛ بعد از اینکه جنگ با ناپلئون بناپارت به اتمام رسید،  به همان دلایلی که قبل تر گفتیم ایده ساخت این کلیسا مطرح و پایه گذاری شد و بیانیه ای برای ساخت این کلیسا در سال 1812 توسط تزار الکساندر اول امضا شد که در آن گفته می شد که کلیسایی جامع ای که ساخته می شود باید وقف عیسی مسیح شود.

هر امکانات،ابزار، نیروی انسانی و مکان ساختی که نیاز بود انتخاب شده بود تا آنکه تزار الکساندر اول جای خود را به برادرش نیکولاس داد. همانطور که میدانید مسلما این دو نفر از نظر اخلاقی و عقایدی هیچ شباهتی به هم نداشتند بنابراین تزار جدید تصمیم به تغییر هر یک از ویژگی های این کلیسا گرفت. این تزار به کنستانتین تون که معمار محبوب خود بود دستور داد تا معماری جدید این بنا را به عهده بگیرد.

در نتیجه ی همه این جا به جایی ها، ساخت کلیسای عیسی منجی در سال 1839 شروع و تا سال 1860 ادامه یافت و نقاشی های داخل کلیسا 20 سال زمان برد. ولی بعد از انقلاب همه چیز روی دیگری به خود گرفت به نوعی که محوطه کلیسای جامع توسط حکومت تخریب شد زیرا آنها این ایده را در سر داشتند که در این مکان کاخ شوروی بسازند. ولی جالب آن است که بگوییم که بخت با ساخت این کاخ یار نبود.

و در انتها در سال 1990 کلیسای ارتدوکس روسیه خواستار اجازه این شد که دوباره این کاخ را بسازد و با به وجود آوردن یک بنیاد جدید  و جمع آوری هزینه با قدرت از سال 1994 این پروژه شروع شد و در سال 1996 کلیسا ساخته شد و در کل همه ی چیزهایی که نیاز به انجام داشت در سال 2000 انجام و به پایان رسید.

معرفی کلیساهای تهران - معماری متفاوت مسیحیت در پایخت ایران

تاریخچه و ویژگی کلیسای عیسی منجی

 

اطلاعاتی که باید از کلیسای عیسی منجی داشته باشید

  • این کلیسا نمایی از مرمر و گرانیت دارد که به همراه گنبد های طلاییی، نمایی شگفت انگیزی به این بنا می دهد.

  • این کلیسا به عنوان نمادی از امید معرفی می شود.

  • تمام قسمت های این کلیسا پر شده است با نشانه های مذهبی و تاریخی که همه را به این کلیسا می کشاند.

  • این کلیسا ظرفیت پذیرش 10000 نفر را دارد.

  • کلیسای منجی هم موزه ای برای اتفاقات و رویداد های قبلی که سرگذشت این کلیسای زیبا را به شما نشان می دهد، وجود دارد.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.8 از 5 | از 100 کاربر