ادویه جات هندی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/10/17
بازدید: 1175
نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

یکی از چاشنی‌های اصلی برای هر غذایی ادویه جات به کار رفته در آن است. ادویه علاوه بر عطر و طعمی که به غذا می‌دهد، خاصیت‌های بسیار زیادی نیز دارد. برخی از ادویه‌ها کلسترول خون و دیابت را کنترل می‌کند و ضد سرطان هستند. یکی از کشور‌هایی که به ادویه‌هایش معروف است که کشور هند شناخته می‌شود. ادویه جات هندی تفاوت بسیاری با ادویه‌های موجود در کشور‌های دیگر دارند و به همین دلیل است که طعم و عطر ادویه‌های هندی بسیار زبانزد خواهد بود. در کشور هند، ادویه‌ها به شکل‌های مختلف دانه درشت، آسیاب شده و سرخ شده موجود هستند که هر کدام در یک غذای مخصوص به کار می‌رود.

ادویه جات هندی

آلکانت ادویه هندی

یکی از ادویه‌های هندی که به صورت آسیاب و خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد آلکانت است. آلکانت ادویه هندی بوده که از خانواده گل گاوزبان محسوب می‌شود و در انواع مختلف وجود دارد. انواع گیاه آلکانت عبارتند از: سبز، زرد و قرمز و آبی که هر کدام از این ادویه‌ها در یک غذای مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آمچور

آمچور

ادویه آمچور از پودر انبه تهیه شده و یک ادویه میوه‌ای محسوب می‌شود که از انبه نارس سبز تهیه می‌شود. این ادویه به عنوان ادویه مرکبات در آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر در کشور هند تولید می‌شود. این ادویه یکی از طعم دهنده‌های اصلی غذا‌های هندی است.

سفر به شهر زیبای هند و تماشای عمارت های باستانی و زیبای این کشور

رزین

یکی دیگر از ادویه جات هندی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و افرادی که به کشور هند مسافرت می‌کنند استقبال زیادی برای خرید این ادویه دارند، رزین است. این ادویه به صورت خشک و پودر شده در کشور هند وجود دارد. رزین دارای بوی تند و قوی است و بیشتر از این ادویه برای غذا‌هایی مانند عدس و لوبیا استفاده می‌کنند.

زیره از بهترین ادویه‌های هندی

زیره به عنوان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین ادویه‌ها در پخت و پز غذا‌های هندی شناخته می‌شود. زیره در هند در بسیاری از غذا‌ها مانند سوپ‌ها و غذا‌های دریایی مورد استفاده است. علاوه بر این از این ادویه برای افزایش مواد مغذی و افزایش عطر و طعم بسیاری از غذا‌ها استفاده می‌شود. از زیره آسیاب شده در ماست ساده نیز استفاده خواهد شد.

زیره سبز

زیره سبز

زیره سبز یک گیاه گلدار بومی خاورمیانه بوده که در تمامی مناطق هند رشد می‌کند. این ادویه در بسیاری از غذا‌های هندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل فرهنگ غذایی کشور هند، از زیره سبز استفاده بیشتری می‌شود و از این ادویه در غذا‌هایی مانند خورشت، انواع کباب‌ها و طبخ انواع نان استفاده می‌گردد.

بذر خردل سیاه

خردل سیاه در واقع دانه‌های تند و مغز داری هستند که به عنوان طعم دهنده در بسیاری از غذا‌ها در کشور هند استفاده می‌شوند. از این ادویه در کاری، سیب زمینی، ترشی و انواع سالاد استفاده خواهد شد. معمولاً بذر خردل سیاه را در روغن داغ میریزند تا عطر و طعم بیشتری ر‌ها کند.

بذر خردل سیاه

فلفل سیاه و زردچوبه هندی

فلفل سیاه یکی دیگر از ادویه‌های بسیار مهم کشور هند است که معمولاً به صورت خشک استفاده می‌شود و به عنوان چاشنی در آشپزی‌های این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. زردچوبه نیز به صورت آسیاب شده، یک ادویه بسیار حائز اهمیت و مفید است و رنگی طلایی دارد. در واقع زردچوبه به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد در بسیاری از نوشیدنی‌ها و ترکیب‌های کاری و سبزیجات سرخ شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلفل سیاه و زردچوبه هندی

آنغوزه هندی

آنغوزه یکی از گیاهان دارویی به شمار می‌آید که دارای خواص درمانی بسیار زیادی است. همچنین به منظور طعم دار کردن انواع غذا‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ادویه دارای بوی تند و طعمی تلخ بوده و در طب اسلامی و سنتی برای درمان پوست و برای تسکین سردرد و فشار خون از آن استفاده می‌شود. این ادویه در کشور هند نیز طرفداران بسیار زیادی دارد.

آنغوزه هندی

 

گشنیز و دارچین هندی

در برخی از ادوار تاریخ، دارچین حتی بیشتر از طلا ارزش داشت. این ادویه یکی از قدیمی‌ترین ادویه‌های شناخته شده در جهان به شمار می‌آید که دارای مزایای بسیار زیادی برای سلامتی است. دارچین دارای طعمی خاص بین شیرینی و تندی بوده و برای دستگاه گوارش، کاهش کلسترول و قند خون بسیار مفید است. علاوه بر این از دارچین برای التیام و بهبود سرماخوردگی استفاده می‌شود.

گشنیز و دارچین هندی

 

پودر انبه ادویه‌ای معروف در هند

پودر انبه یکی دیگر از طعم دهنده‌های بسیار قوی و بی‌نظیر است که با کیفیت بسیار بالا در کشور هند تولید می‌شود. طعم و مزه پودر انبه به درجه کال بودن آن بستگی دارد و با در نظر گرفتن میزان کال بودن میوه می‌تواند شیرین یا ملس یا به علت وجود اسید اوریک بالا، به شدت ترش باشد. معمولاً در غذا‌های هندی و آسیایی مانند سوپ، خورشت و انواع سالاد‌ها از این ادویه استفاده می‌شود.

پودر انبه

 

زنجبیل هندی

بسیاری از متخصصان طب هندی بر این باورند که زنجبیل یک داروی جهانی است. قسمت مورد استفاده این ادویه ساقه متورم شده زیرزمینی آن بوده که به نام ریزوم شناخته می‌شود. زنجبیل تازه در بدن باعث تولید گرما می‌کند و باعث می‌شود تا مواد سمی به واسطه عرق از بدن خارج گردد. علاوه بر این از زنجبیل برای کنترل میگرن استفاده می‌شود. این ادویه به عنوان یکی از ادویه‌های مخصوص در کشور هند شناخته شده که در بسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

زنجبیل هندی

 

زعفران و رازیانه هندی

ایرانیان با صادرات زعفران به بسیاری از نقاط جهان خواص آن را به یونانی‌ها و رومی‌ها معرفی نمودند. زعفران در واقع یک گیاه ضد افسردگی و نشاط‌آور است و برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر این زعفران ادرار آور بوده و برای شستشوی کلیه‌ها و مثانه‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مزایای زعفران می‌توان به هضم غذا و گردش خون اشاره کرد.

رازیانه نیز یکی از ادویه جات پرمصرف به شمار می‌آید که دارای ویتأمین c فراوان است که باعث کاهش روند پیری خواهد شد. علاوه بر این باعث افزایش سلامت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود. زعفران و رازیانه هندی یکی از بهترین و پرخاصیت‌ترین ادویه‌ها به شمار می‌آیند.

زعفران

 

هل از دیگر ادویه‌های هندی

هل یک ادویه بومی از کشور هند و نپال است. در حال حاضر این ادویه در بیشتر مناطق آسیا مانند ویتنام و مالزی نیز یافت می‌شود. نکته مهم و حائز اهمیت این است که معمولاً از هل به عنوان ملکه ادویه جات نام می‌برند و در حال حاضر یکی از گرانترین ادویه‌های جهان پس از زعفران شناخته می‌شود. هل دارای دو نوع سبز و سیاه است و برای رفع بوی بد دهان و حالت تهوع از آن استفاده می‌شود. علاوه بر این باعث افزایش اشتها شده و در زمان افسردگی یک ادویه نشاط آور است.

هل یک ادویه بومی

 

ادویه میخک

از میخک معمولاً به عنوان یک ادویه در آشپزخانه و برای تهیه پودر ادویه کاری با ترکیب برخی از ادویه‌های دیگر مثل فلفل، دارچین و زردچوبه استفاده می‌شود. از روغن میخک نیز برای تولید عطر و صابون‌ها بهره گرفته خواهد شد. میخک دارای طعمی بسیار تند و خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی است. در زمان‌های قدیم در کشور هندوستان برای بهبود درد دندان و به عنوان درمان‌های خانگی از میخک استفاده می‌شد. در حال حاضر نیز انواع خمیردندان‌های مختلفی از میخک در بازار وجود دارد.

ادویه میخک

 

کلام پایانی

کشور هند کشوری است که با ادویه‌های مختلف و متنوع معروف شده است. این کشور دارای غذا‌هایی تند با عطر زیاد است و ادویه‌هایی که در این کشور تولید می‌شوند کیفیت بسیار بالایی دارند. برخی از آن‌ها شامل زنجبیل و رازیانه هندی است. علاوه بر این آبغوزه هندی یکی دیگر از ادویه جات معروف در این کشور بوده که در بسیاری از غذا‌ها از آن استفاده می‌شود.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.4 از 5 | از 100 کاربر