سوغات سمنان چیست؟

انواع سوغاتی سمنان سوغات لبنی و کشاوری سمنان نان های سنتی سمنان صنایع دستی سمنان
زمان مطالعه : 3 دقیقه

آیا سوغاتی های معروف سمنان را می شناسید؟ استان سمنان یکی از پرترددترین استان های ایران می باشد که دلیل این تردید قرار گیری در بین راه های ارتباطی متعدد و جاذبه های گردشگری زیاد می باشد. سوغات های استان سمنان بسیار متنوع می باشند که در دسته بندی محصولات کشاورزی، صنایع دستی ، لبنیات و نان های محلی قرار می گیرند.

 

سوغات معروف سمنان

 

تاثیر جایگاه سمنان بر سوغات این استان

استان سمنان که مرکز این استان شهر سمنان می باشد رتبه ی 6 ام از بزرگ ترین استان های کشور را به خود اختصاص داده است. این استان از ایالات ایران باستان بوده و در طول تاریخ 2000 ساله ی خود همیشه تحت توجه حکومت مرکزی قرار گرفته است. قرار گرفتن این استان در راه های ارتباطی دو استان تهران و خراسان رضوی، و همچنین وجود راه های ارتباطی بین استان های شمالی (خراسان شمالی،مازندران و گلستان) و استان های مرکزی (اصفهان و یزد) باعث شده تا جاده های این استان از پرترددترین راه های کشور باشد و نقش مهمی را در اقتصاد و حمل و نقل ایفا کند.

سمنان علاوه بر اینکه در راه یکی از پر گردشگر ترین شهر های ایران (مشهد) قرار دارد، خود نیز دارای ویژگی ها و جاذبه های گردشگری زیادی می باشد.وجود اماکن تاریخی در این استان و موقعیت جغرافیایی شهر های (شاهرود و مهدیشهر) و محصولات کشاورزی مخصوص این استان که کشور های دیگر نیز صادر میشود توجه گردشگران و مسافران را به خود جلب می کند.

 

راه های ارتباطی استان سمنان

 

معرفی سوغات سمنان

استان زیبا و پرتردد سمنان سوغات زیادی دارد که این سوغاتی ها در دسته های مختلف : صنایع دستی، محصولات کشاورزی،محصولات دامی و نان های سنتی جای می گیرند.

 محصولات و سوغات  دامی ، کشاورزی استان دامغان

برخی از شهرستان های استان سمنان آوازه ای مشهور در زمینه ی تولید محصولات کشاورزی و دامی دارند که علاوه بر تامین نیاز داخلی،نقش مهمی  از بازار صادرات و ارزآوری برای کشور را ایفا می کنند.

پسته دامغان

با توجه به شرایط اقلیمی مناسب شهرستان دامغان بیش از 700 سال است که پسته با مرغوبیت بسیار بالا در این شهر تولید می شود.در فصل های برداشت پسته (اوایل مرداد تا اواخر مهر) علاوه بر داخل شهر، مسیرهای منتهی به استان نیز این محصول را به صورت تازه و در باقی ایام سال به صورت خشک شده به دست مشتریان می رسد.

 

پسته ی دامغان

 

انگور شاهرود

شهرستان شاهرود یکی از مهم ترین مرکز های کشت انگور در کشور می باشد، بیشتر باغ های این شهرستان به کاشت انگور اختصاص داده شده اند. در این شهر بیشتر از 50 نوع انگور کشت می شود که برخی از این مدل انگور ها فقط در این شهر کشت می شوند. با توجه به این که این انگور ها فصل برداشت متفاوتی دارند مسافران می توانند از اوایل تابستان تا وسط های پاییز از این محصولات بهر ببرند.

 

انگور شاهرود

 

گردوی شهمیرزاد

یکی دیگر از سوغات کشاورزی مشهور سمنان، گردوی شهمیرزاد می باشد. بزرگترین باغ گردوی جهان با مساحت 750 هکتار متعلق به شهرستان شهمیرزاد می باشد.این منطقه برخلاف بقیه منطقه های سمنان که بیشتر کویری و خشک می باشند، آب و هوای کوهستانی و مناسبی برای گردشگری دارد.

 

گردوی شهمیرزاد

 

چیکو و روغن زرد مهدیشهر

شهرستان مهدی شهر محل سکونت یکی از ایلهای بزرگ بختیاری به نام سنگسری می باشد. نژاد گوسفندان سنگسری از بهترین نژاد گوسفندان ایران است که عشایر سنگسری مهارت بسیار زیادی در تولید محصولات لبنی از شیر بز و گوسفند دارند.محصولات لبنی تولید شده در این منطقه از کیفیت و مرغوبیت بسیار زیادی برخوردارند. از جمله مشهور ترین و محبوب ترین فراورده های لبنی این منطقه می توان به روغن زرد (وارهون) اشاره کرد.عشایر سنگسری علاوه بر محصولا لبنی نوعی آبنبات محلی به نام چیکو تولید می کنند که از سوغاتی های محبوب سمنان می باشد.

 

چیکو و روغن زرد سمنان

 

نان های سنتی، سوغات محبوب سمنان

یکی از مهم ترین شهرت های استان سمنان مربوط به نان های سنتی و محلی این استان می باشد که کیفیت و تنوع بسیار بالایی دارند. پیشینه ی برخی از این نان ها به حدود یک قرن می رسد که نام برخی از آن ها در سفرنامه های تاریخی آمده است. علاقه و استقبال بسیار خوب مسافران از این نان ها باعث افزایش چشمگیر مراکز تولید نان های سنتی در این استان شده است.

معروف ترین نان های سنتی سوغات سمنان بقسمات، شیرمال و کماج می باشند. بقسمات یا نان چای نوعی شیرینی سنتی سنتی است که در برخی از شهر های ایران پخته می شود. مواد اصلی تولید این نان را آرد،تخم مرغ، ماست، و کره ی حیوانی می باشد. کماج از روش سرخ کردن تهیه می شود و شیر مال نانی می باشد که در تهیه خمیر آن از شیر به جای آب استفاده می شود.

 

نان  سنتی سمنان

 

صنایع دستی سمنان

استان سمنان از مشهور ترین و نامدار ترین استان های ایران در زمینه ی تولید صنایع دستی می باشد. معروف ترین صنایع دستی این استان مربوط به زمینه های سفالگری، منبت چوب، گلیم بافی و چاپ قلمکار اشاره کرد.

صنایع دستی منبت کاری

منبت کاری هنر به وجود آوردن نقش های برجسته بر روی چوب می باشد.برخی از آثار به جای مانده ی منبت کاری استان سمنان در اماکن مذهبی قدمت  حدود بیش از 200 سال دارند.یکی از مزایای استان سمنان دسترسی به چوب های جنگلی به دلیل راه های ارتباطی با شمال کشور می باشد که زمینه ی  توسعه و پیشرفت صنعت منبت کاری را در این استان به وجود آورده است.

صنایع دستی سفالی

پیشینه ی استان سمنان در زمینه ی صنعت سفالگری بسیار درخشان است. در تحقیق و بررسی های باستان شناسان در اطراف دامغان سفال هایی کشف شده که قدمتی مربوط به قبل از میلاد مسیح دارند.از عوامل مهم رونق سفالگری در این استان مرغوبیت خاک تحت تاثیر اقلیم کویری می باشد.

 

صنایع دستی سمنان

 

صنایع چاپ قلمکار

چاپ قلمکار یک نوع چاپ سنتی به کمک قالب های چوبی که نقوش برجسته دارند می باشد.یکی از مراکز نامدار برای تولید این محصولات استان دامغان می باشد. محصولاتی مانند رومیزی، سفه، پرده و دیگر لوازم تزئینی با چاپ قلمکار از شهرستان دامغان به خارج از کشور صادر می شوند.

گلیم بافی در صنایع دستی

گلیم بافی یکی از هنر های با اصالت مردمان ایران است که در استان های مختلف انجام می گردد. مردم هر منطقه برای بافت گلیم روش ها و ویژگی های مخصوص به خود را دارند.این تفاوت ها می تواند در طرح ها و نقش ها ، روش بافت ویا در استفاده از مواد اولیه باشد. مردم استان سمنان در بافت گلیم از نخ پنبه ای برای تار و پود استفاده می کنند.در بیشتر مناطق از نخ پنبه ای برای تار و از نخ پشمی برای پود استفاده می شود.

 

گلیم بافی و چاپ قلم کار

 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور زمینی مشهد 1 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
1 اردیبهشت - 3 اردیبهشت

تور کیش فروردین
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
سلام پرواز
1 اردیبهشت - 7 اردیبهشت

تور مشهد 4 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
4 اردیبهشت - 7 اردیبهشت

تور مشهد 1 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سیف گشت
1 اردیبهشت - 4 اسفند

تور زمینی مشهد 2 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
اسطوره بیستون
2 اردیبهشت - 4 اردیبهشت

تور ترکیبی مشهد 2 اردیبهشت
3 شب
کاسپین کاسپین
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
2 اردیبهشت - 5 اردیبهشت

تور کیش از اصفهان بهار 1400
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
3 اردیبهشت - 6 اردیبهشت

تور کیش از مشهد 4 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
4 اردیبهشت - 7 اردیبهشت

تور کیش 2 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
گردشگر زمان
2 اردیبهشت - 5 اردیبهشت

تور چابهار 2 و 3 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر
زاگرس زاگرس
فرجام پرواز کیان
2 اردیبهشت - 6 اردیبهشت