سوغات سمنان چیست؟

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1401/10/04
بازدید: 7996
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

آیا سوغاتی های معروف سمنان را می شناسید؟ استان سمنان یکی از پرترددترین استان های ایران می باشد که دلیل این تردید قرار گیری در بین راه های ارتباطی متعدد و جاذبه های گردشگری زیاد می باشد. سوغات های استان سمنان بسیار متنوع می باشند که در دسته بندی محصولات کشاورزی، صنایع دستی ، لبنیات و نان های محلی قرار می گیرند.

تاثیر جایگاه سمنان بر سوغات این استان

استان سمنان که مرکز این استان شهر سمنان می باشد رتبه ی 6 ام از بزرگ ترین استان های کشور را به خود اختصاص داده است. این استان از ایالات ایران باستان بوده و در طول تاریخ 2000 ساله ی خود همیشه تحت توجه حکومت مرکزی قرار گرفته است. قرار گرفتن این استان در راه های ارتباطی دو استان تهران و خراسان رضوی، و همچنین وجود راه های ارتباطی بین استان های شمالی (خراسان شمالی،مازندران و گلستان) و استان های مرکزی (اصفهان و یزد) باعث شده تا جاده های این استان از پرترددترین راه های کشور باشد و نقش مهمی را در اقتصاد و حمل و نقل ایفا کند. سمنان علاوه بر اینکه در راه یکی از پر گردشگر ترین شهر های ایران (مشهد) قرار دارد، خود نیز دارای ویژگی ها و جاذبه های گردشگری زیادی می باشد.وجود اماکن تاریخی در این استان و موقعیت جغرافیایی شهر های (شاهرود و مهدیشهر) و محصولات کشاورزی مخصوص این استان که کشور های دیگر نیز صادر میشود توجه گردشگران و مسافران را به خود جلب می کند.

سوغات شهر سمنان

معرفی سوغات سمنان

استان زیبا و پرتردد سمنان سوغات زیادی دارد که این سوغاتی ها در دسته های مختلف : صنایع دستی، محصولات کشاورزی،محصولات دامی و نان های سنتی جای می گیرند.

 محصولات و سوغات  دامی ، کشاورزی استان دامغان

برخی از شهرستان های استان سمنان آوازه ای مشهور در زمینه ی تولید محصولات کشاورزی و دامی دارند که علاوه بر تامین نیاز داخلی،نقش مهمی  از بازار صادرات و ارزآوری برای کشور را ایفا می کنند.

پسته دامغان

با توجه به شرایط اقلیمی مناسب شهرستان دامغان بیش از 700 سال است که پسته با مرغوبیت بسیار بالا در این شهر تولید می شود.در فصل های برداشت پسته (اوایل مرداد تا اواخر مهر) علاوه بر داخل شهر، مسیرهای منتهی به استان نیز این محصول را به صورت تازه و در باقی ایام سال به صورت خشک شده به دست مشتریان می رسد.

سفر به زیباترین شهرهای داخلی با لحظه آخر

انگور شاهرود

شهرستان شاهرود یکی از مهم ترین مرکز های کشت انگور در کشور می باشد، بیشتر باغ های این شهرستان به کاشت انگور اختصاص داده شده اند. در این شهر بیشتر از 50 نوع انگور کشت می شود که برخی از این مدل انگور ها فقط در این شهر کشت می شوند. با توجه به این که این انگور ها فصل برداشت متفاوتی دارند مسافران می توانند از اوایل تابستان تا وسط های پاییز از این محصولات بهر ببرند.

گردوی شهمیرزاد

یکی دیگر از سوغات کشاورزی مشهور سمنان، گردوی شهمیرزاد می باشد. بزرگترین باغ گردوی جهان با مساحت 750 هکتار متعلق به شهرستان شهمیرزاد می باشد.این منطقه برخلاف بقیه منطقه های سمنان که بیشتر کویری و خشک می باشند، آب و هوای کوهستانی و مناسبی برای گردشگری دارد.

چیکو و روغن زرد مهدیشهر

شهرستان مهدی شهر محل سکونت یکی از ایلهای بزرگ بختیاری به نام سنگسری می باشد. نژاد گوسفندان سنگسری از بهترین نژاد گوسفندان ایران است که عشایر سنگسری مهارت بسیار زیادی در تولید محصولات لبنی از شیر بز و گوسفند دارند.محصولات لبنی تولید شده در این منطقه از کیفیت و مرغوبیت بسیار زیادی برخوردارند. از جمله مشهور ترین و محبوب ترین فراورده های لبنی این منطقه می توان به روغن زرد (وارهون) اشاره کرد.عشایر سنگسری علاوه بر محصولا لبنی نوعی آبنبات محلی به نام چیکو تولید می کنند که از سوغاتی های محبوب سمنان می باشد.

سوغات شهرهای ایران - خرید سوغاتی یکی از لذتبخش ترین قسمت های سفر می باشد که علاوه بر آشنایی با فرهنگ های مختلف، باعث می شود از دوستان و آشنایانتان هم یاد کنید.

نان های سنتی، سوغات محبوب سمنان

یکی از مهم ترین شهرت های استان سمنان مربوط به نان های سنتی و محلی این استان می باشد که کیفیت و تنوع بسیار بالایی دارند. پیشینه ی برخی از این نان ها به حدود یک قرن می رسد که نام برخی از آن ها در سفرنامه های تاریخی آمده است. علاقه و استقبال بسیار خوب مسافران از این نان ها باعث افزایش چشمگیر مراکز تولید نان های سنتی در این استان شده است. معروف ترین نان های سنتی سوغات سمنان بقسمات، شیرمال و کماج می باشند. بقسمات یا نان چای نوعی شیرینی سنتی سنتی است که در برخی از شهر های ایران پخته می شود. مواد اصلی تولید این نان را آرد،تخم مرغ، ماست، و کره ی حیوانی می باشد. کماج از روش سرخ کردن تهیه می شود و شیر مال نانی می باشد که در تهیه خمیر آن از شیر به جای آب استفاده می شود.

 

نان گولاچ سمنان

صنایع دستی سمنان

استان سمنان از مشهور ترین و نامدار ترین استان های ایران در زمینه ی تولید صنایع دستی می باشد. معروف ترین صنایع دستی این استان مربوط به زمینه های سفالگری، منبت چوب، گلیم بافی و چاپ قلمکار اشاره کرد.

صنایع دستی منبت کاری

منبت کاری هنر به وجود آوردن نقش های برجسته بر روی چوب می باشد.برخی از آثار به جای مانده ی منبت کاری استان سمنان در اماکن مذهبی قدمت  حدود بیش از 200 سال دارند.یکی از مزایای استان سمنان دسترسی به چوب های جنگلی به دلیل راه های ارتباطی با شمال کشور می باشد که زمینه ی  توسعه و پیشرفت صنعت منبت کاری را در این استان به وجود آورده است.

صنایع دستی سفالی

پیشینه ی استان سمنان در زمینه ی صنعت سفالگری بسیار درخشان است. در تحقیق و بررسی های باستان شناسان در اطراف دامغان سفال هایی کشف شده که قدمتی مربوط به قبل از میلاد مسیح دارند.از عوامل مهم رونق سفالگری در این استان مرغوبیت خاک تحت تاثیر اقلیم کویری می باشد.

صنایع چاپ قلمکار

چاپ قلمکار یک نوع چاپ سنتی به کمک قالب های چوبی که نقوش برجسته دارند می باشد.یکی از مراکز نامدار برای تولید این محصولات استان دامغان می باشد. محصولاتی مانند رومیزی، سفه، پرده و دیگر لوازم تزئینی با چاپ قلمکار از شهرستان دامغان به خارج از کشور صادر می شوند.

پارک ملی کویر - پارک ملی کویر یکی از جاذبه های گردشگری ایران می باشد که در نزدیکی شهرستان گرمسار واقع در استان سمنان قرار دارد.

گلیم بافی در صنایع دستی

گلیم بافی یکی از هنر های با اصالت مردمان ایران است که در استان های مختلف انجام می گردد. مردم هر منطقه برای بافت گلیم روش ها و ویژگی های مخصوص به خود را دارند.این تفاوت ها می تواند در طرح ها و نقش ها ، روش بافت ویا در استفاده از مواد اولیه باشد. مردم استان سمنان در بافت گلیم از نخ پنبه ای برای تار و پود استفاده می کنند.در بیشتر مناطق از نخ پنبه ای برای تار و از نخ پشمی برای پود استفاده می شود.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.5 از 5 | از 100 کاربر