سوغات کرمان

شهر کرمان سوغاتی های مختلفی دارد، می توان گفت از انواع شیرینی جات گرفته تا محصولات کشاورزی و طبیعی مانند داروهای گیاهی و پسته و انواع صنایع دستی: پته دوزی و قالی می باشد. همراه ما باشید تا با سوغات شهر کرمان بیشتر آشنا شویم.
شهر کرمان یکی از پهناور ترین استان های ایران است که در دل کویر قرار دارد، این شهر دارای تاریخ کهن و فرهنگی غنی است که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.
لذت سفر کردن به هر شهری علاوه بر جاذبه های دیدنی و گردشگری خرید سوغاتی می باشد، گشت و گذار در بازار های شهر و خرید سوغاتی برای آشنایان و فامیل! آن هم در شهری که مردمانی مهربان و خونگرم دارد و جزو شهرهایی است که تنوع خرید و سوغات در آن بسیار بالا است.
معروف ترین سوغات کرمان چیست؟
زیره کرمان
بهترین و راحت ترین چیزی که در کرمان می شود پیدا کرد زیره می باشد چرا که آب و هوای خشک کرمان بهترین موقعیت را برای کشت زیره فراهم کرده است. زمانیکه به مناطق بیابانی می روید حتما بوی زیر به مشام شما می رسد، زیره کرمان دارای مرغوبیت بالا و کیفیت بهتری نسبت به سایر مناطق دارد. زیره در طب سنتی و آشپزی کاربرد دارد و از خواص آن در محصولات کشاورزی به طبع گرم، نیروزا، هضم کنندگی، ضدنفخ و بر طرف شدن سوء هاضمه نیز اشاره کرد، رنگ زیره مرغوب سیاه می باشد و 80 درصد آن از کوه جوپار کرمان تهیه شده است.

 

زیره کرمان


قاووت 
قاووت از ترکیب چند گیاه به دست می آید که به صورت پودری شیرین و قهوه ای رنگ در بازار فروخته می شود، در زبان عامیانه آن را با نام قوتو می شناسند و بسته به گیاهان موجود در ترکیب آن انواع مختلفی با خواص متفاوت برایش در نظر می گیرند. قوتو نام های مختلفی دارد عده ای به آن خشخاشی، پسته ای، نارگیلی و نخودی می گویند، در طب سنتی استفاده از ترکیب جادویی را به ورزشکاران و زنان باردار توصیه می شود.

 

سوغات کرمان


کلمپه
این شیرینی سنتی نوعی کلوچه است که در برخی از مناطق استان مانند شهرستان بم رواج دارد و تفاوت آن در موادی است که داخل آن قرار می گیرد، مخلوطی از خرما و گردوی چرخ کرده لایه ی میانی این کلوچه را تشکیل می دهند که همراه با هل، گلاب، دارچین معطر می شود همچنین در تزیین کلمپه از پودر پسته و یا کنجد استفاده می کنند و نوع مخصوصی دارد که در آن زعفران و روغن حیوانی به کار می رود.

 

کلمپه


فالوده
این دسر خنک ایرای که به ان پالوده می گویند و بسیار خوشمزه است علاوه بر شیراز سوغات شهر کرمان هم می باشد که با قرار دادن رشته های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می شود، در فالوده کرمانی از گلاب و عرقیات گیاهی مانند عرق نعنا، عرق بیدمشک یا عرق نسترن به عنوان چاشنی و از تخم شربتی یا تخم خرفه برای تزیین استفاده می کنند. این فالوده طرفداران بسیاری دارد در بسیاری از بستنی فروشی ها به روش سنتی در کاسه های چینی مرسوم توزیع می شود.

 

فالوده


پسته رفسنجان
باغ های پسته در رفسنجان بسیار معروف است، گردشگران کرمان از این شهر پسته های تازه می خرندو به شهر خودشان به عنوان سوغاتی می برند، اما باید توجه داشته باشید که قیمت آن برای سوغاتی بسیار بالا می باشد، جالب است بدانید که 70 درصد  از پسته ایران در این شهر کشت می شود.

 

پسته رفسنجان


حلوای پسته و حاج پسته
از آن جا که پسته در کرمان بسیار فراوان است موجب شده که با آن غ ذا و شیرینی های متفاوتی درست شود، حلوای پسته شیرینی است که برای تهیه آن پودر پسته، زعفران، پودر قند، گلاب، آرد، هل و کره استفاده می کنند.

 

حلوای پسته

         
خرما
خرمای بم از معروف ترین خرما های کرمان است که در بیشتر شهرها فروخته می شود، اما هیچ کدام به تازگی آن هایی که در کرمان می فروشند نیست، از این خرما ها شیرینی خوشمزه ای به نام خرما بریز هم درست می کنند که با زعفران و آرد تهیه می شود، علاوه بر ان شیرینی های دیگری مانند برشتو یا برشتوک هم از خرما استفاده می شود که به شکل لوزی است و با ارد نخودچی و شکر تهیه می شود.
از الیاف درخت خرما هم محصولاتی مانند پادری، حصیرو غیره درست می کنند که معروف به سیس بافی است، این محصئلات در بازارها و یا روستاها به فروش می رسد.

 

خرمای کرمان


کماچ سهن 
برای تهیه خمیر این شیرینی سنتی از جوانه ی گندم استفاده می شود، کماچ ادویه مخصوص به خود را دارد مانند دارچین و زیره که برخی از گیاهان دارویی نیز در آن وجود دارد این ادویه هم به خمیر کماچ و هم مواد میانی آن اضافه می شود. این شیرینی کالری بسیاری دارد و هیچ افزودنی نگهدارنده ای ندارد و می توان آن را بیرون از یخچال نگهداری کرد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.
قطاب
این شیرینی سنتی و بسیار معروف است و بسیار قدیمی می باشد.لایه خارجی این شیرینی نانی است که در خمیر آن از شیر یا ماست استفاده می شود و به روش سرخ کردن پخته می شود. برای تهیه ی محتوای داخل قطاب، مغز پسته یا مغز گردو را به همراه شکر آسیاب می کنند و تزیین آن پودر قند استفاده می کنند.

 

قطاب


مرکبات
جالب است بدانید استان کرمان سومین شهر تولید کننده ی مرکبات در شهر است که علاوه بر تامین بخش زیادی از نیاز داخلی نقش به سزایی در صادرات مرکبات کشور دارد. شهرستان بم و شهداد جزو مهم ترین مناطق تولید مرکبات در استان کرمان هستند که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی دوره برداشت در آن ها طولانی است و از ابتدای ماه آبان تا آخر سال ادامه دارد. انواع پرتغال، لیمو، نارنگی و گریپ فروت در استان کرمان کشت می شود.

 

مرکبات


عرقیات
عرقیات گیاهی از دیگر محصولات خوراکی است که نام خود را به عنوان سوغات کرمان مطرح کرده است، بهترین نوع عرقات از دامنه کوه های هزار واقع در روستای لاله زار به دست می آید. این عرقیات شامل زیره، گلاب، عرق نعنا و غیره می باشد.

 

عرقیات کرمان


سمنوی کرمان
سمنو به عنوان یکی از ارکان هفت گانه هفت سین نوروز میان وعده ای لذیذ و خوشمزه به حساب می آید که ماده اصلی آن جوانه گندم است. معروف ترین سمنو در ایران سمنوی کرمان می باشد کع قدمتی طولانی دارد.

 

سمنوی کرمان


سوهان زرند
نوعی سوهان در کرمان وجود دارد به نام سوهان زرند که در قم هم بسیار از آن استقبال می شود، این سوهان بسیار ترد است و به صورت لایه لایه عرضه می شود. مواد تشکیل دهند آن سمنو، شیرینی جوانه گندم، شکر، هل، آرد سفید و زعفران می باشد.

 

سوهان


صنایع دستی کرمان
پته دوزی

پته دوزی نوعی رودوزی ایرانی است که بین زنان و دختران کرمان رواج دارد و از قدیمی ترین سوزن دوزی های سنتی در ایران به شمار می آید. در پته دوزی پارچه ی زمینه بسیار زخیم و پشمی است که عریض نامیده می شود و همراه با نخ های رنگی و پشمی که ضخامت های مختلفی دارد انجام می شود که به آن ها ریس گفته می شود. طرح ها و نقوشی که در پته دوزی به کار می رود نقش های کهن ایرانی می باشد از ویژگی آن ها این است که بیشتر سطح عریض را می پوشانند.

 


قالیچه های افشار 
روستاهای بلورد، اسطوره، نجف آباد، محمود آباد، زیدآباد و پاریز از مهم ترین تولید کنندگان بافته های افشار در استان کرمان هستند. آن دسته از عشایر ایل افشار که زندگی آن ها به سبک کوچ نشینی می باشد و در دشت های بین سیرجان  و بافت زندگی می کنند بخش دیگری از تولیدات عشایری استان کرمان را به خود اختصاص می دهند که به قالیچه های افشار به بازار عرضه می شوند.

 

قالیچه های افشار


ظروف مسی
در بسیاری از شهرهای ایران ساخت ظروف مسی رواج دارد و آن را به عنوان سوغات به شهر خود می برند، در شهر کرمان هنرمندان صنایع دستی با دقت و ذوق فراوان این محصولات را که شامل دیس، بشقاب، دیگ، کفگیر، وسایل تزئینی مانند گلدان تولید می کنند که مورد استقبال بسیاری از گردشگران تور کرمان می باشد.

 

ظروف مسی


گبر دوزی
یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای ایران که مربوط به دوره زرتشتیان بوده توسط آن ها اختراع شده گبر دوزی می باشد، رنگ های آن سرخ، سفید و سبز است. نقش های استفاده شده در این سوزن دوزی یا نقوش گیاهی مانند درخت زندگی یا سرو، سرو خمیده، گل میخک و نقش حیوانی مثل طاووس، نقش های هندسی می باشد.

 


آجیده دوزی
آجیده دوزی نام های دیگری مانند لایه دوزی و پنبه دوزی دارد که یکی از رودوزی های سنتی و با سابقه ی ایرانی است. در آجیده دوزی لایه ای از پنبه بین دو لایه پارچه قرار دارد و سپس از طریق دوخت نقش هایی ظریف و برجسته ایجاد می کنند.
عرقیات گیاهی
همان طور که می دانید شهر کاشان به عرقیات و گلابش معروف است اما جالب است بدانید در روستایی به نام لاله زار در دامنه کوه های هزار استان کرمان گلزارهایی بی نظیر دارد که به صورت ارگانیک و بدون استفاده از سموم گسترش یافته اند. گلاب لاله زار با گلاب قمصر کاشان رقابت تنگاتنگی دارد. پیشنهاد می شود گردشگران تور کرمان در سفر خود گلاب، عرق نعنا، عرق زیره، عرق نسترن و بیدمشک را تهیه کنند.

 

 


 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش از اصفهان 27 و 28 فروردین
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
اسطوره بیستون
27 فروردین - 31 فروردین

تور زمینی مشهد 27 فروردین
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
اسطوره بیستون
27 فروردین - 29 فروردین

تور قشم 25 فروردین
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
گردشگر زمان
25 فروردین - 28 فروردین

تور قشم فروردین
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
سلام پرواز
28 فروردین - 31 فروردین

تور کیش 26 فروردین
5 شب
تابان تابان
تابان تابان
الیما گشت
26 فروردین - 31 فروردین

تور کیش 25 فروردین
4 شب
کاسپین کاسپین
ایران ... ایران ایر تور
سیف گشت
25 فروردین - 29 فروردین

تور کیش 25 فروردین
6 شب
کیش ا ... کیش ایر
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
25 فروردین - 30 فروردین

تور کیش فروردین
4 شب
تابان تابان
آتا آتا
آرشین پرواز
26 فروردین - 2 اردیبهشت

تور قشم 25 فروردین
4 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
25 فروردین - 29 فروردین

تور کیش فروردین
3 شب
کاسپین کاسپین
زاگرس زاگرس
قصر شایان
27 فروردین - 30 فروردین