موزه های تاریخی تهران

📅 بروزرسانی : ۳۱ تیر ۱۳۹۸ بازدید : 430

در شهر تهران موزه های بسیاری با موضوعات مختلف وجود دارد و از آنجا که برخی مردم، بازدید از موزه را به چشم تفریحی برای آخر هفته خود نگاه می کنند، بر آن شدیم تا به معرفی بعضی از موزه های تاریخی شهر تهران بپردازیم تا شما عزیزان بیشتر با آن ها آشنا شوید.

 

موزه ملی ایران

 

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران اولین موزه رسمی کشور به شمار می آید و یکی از مهم ترین موزه های باستان شناسی ایران است. در این موزه مجموعه ای از قدیمی ترین آثار پیدا شده از انسان تا یادگاری هایی از زمان حال وجود دارد و به نوعی گذشته را به آینده پیوند می زند.

موزه پول یا تماشاگه پول

همانطور که از نامش پیدا است در موزه پول شاهد سیر تکاملی سکه و پول کاغذی در ایران خواهید بود. این موزه در سال 1367 هجری شمسی افتتاح شد و از آن زمان بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب می کند. در این موزه می توانید شاهد ۱۴۰۰ سکه از ادوار مختلف تاریخ ایران، ۷۵۰ اسکناس و ۲۰۰ اوراق بهادار باشید.

 

موزه پول یا تماشاگه پول/ موزه عباسی

 

موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی به یاد نقاش معروف دوره صفوی نامگذاری شده و آثاری از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح تا ابتدای قرن  بیستم در آن نگه داری می شود. بخش های این موزه شامل تالار دوره پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی یک و دو، تالار نگارگری و تالار خوشنویسی می باشد.

موزه مقدم

خانه موزه مقدم، خانه ای زیبا و سنتی متعلق به زمان قاجار است که هم اکنون تحت مدیریت دانشگاه تهران قرار دارد. این خانه متعلق به محمد تقی خان احتساب الملک یکی از درباریان آن دوره بود و بعد ها به فرزندش به ارث رسید.

 

موزه مقدم/ موزه ملی ملک

 

موزه ملی ملک

موزه های وقفی زیادی در کشور ایران وجود دارد و موزه ملک یکی از این موزه ها به شمار می رود که تحت مدیریت آستان قدس رضوی می باشد. حاج حسین آقا ملک فردی خیر بود که این کتابخانه و موزه را راه اندازی کرد. لازم به ذکر است که تا سال 75 این موزه در خانه حاج حسین بر پا بود.

موزه ارتباطات

در طراحی ساختمان موزه ارتباطات از معماری اسلامی و هخامنشی الهام گرفته شده و توسط نیکلایف مارکف، اگال و مظلومیان طراحی شد. افتتاح این موزه به سال 1369 بر می گردد.

موزه بانک ملی

موزه بانک ملی در محل ساختمان صندوق پس انداز این بانک قرار داشته و در سال 1396 تاسیس شده است. در این موزه سکه‌های قدیمی ایران از دوره هخامنشیان تا دوران معاصر، دستگاه‌های مورد استفاده در بانک و سندهای مربوطه، اشیای اهدایی به بانک از سوی مؤسسات گوناگون ایرانی و خارجی و تابلوهای نقاشی دوره قاجار و نقاشی چهره مدیران کل سابق بانک، نمونه‌هایی از آثار چاپی چاپخانه بانک ملی ایران و... نگه داری می شود.

 

موزه بانک ملی/ موزه قرآن کریم

 

موزه قرآن کریم

موزه قرآن کریم به صورت تخصصی سیر تحول هنر های قرآنی از قرن چهارم هجری تا اواخر دوره قاجار را مورد بررسی قرار می دهد. در طراحی این موزه از سبک معماری ایرانی و اسلامی الهام استفاده شده و در فضای داخلی به کرات، طرح شمسه به چشم می خورد.

موزه جواهرات ملی ایران

شاید برایتان سوال باشد که تاج و سایر جواهرات سلسله های پادشاهی پیشین در کجا قرار دارند؟ پاسخ شما موزه جواهرات ملی ایران است. این موزه شگفت انگیز و چشم نواز در سال ۱۳۳۴ ساخته و زیر نظر بانک مرکزی قرار دارد.

 

موزه جواهرات/ موزه آبگینه و سفالینه

 

موزه آبگینه و سفالینه

در موزه آبگینه و سفالینه ایران، انواع شیشه و سفال های تاریخی نگه داری می شود. این موزه در ساختمانی به نام قوام، مربوط به دوره قاجار، احداث شده و تا سال 1330 هجری شمسی محل کار قوام السلطنه نخست‌وزیر در دوران احمدشاه قاجار و دوران پهلوی بوده است. موزه آبگینه و سفالینه در سال 1355 تحت مدیریت وزارت فرهنگ و هنر سابق احداث شد.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/MuseumContent/1022-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به موزه های تاریخی تهران