غذاهای شمالی

استان‌های شمالی کشور بیشترین تنوع غذا را دارند و در زمینه تنوع و خوشمزگی غذا به شهرت رسیده‌اند تا جایی که استان گیلان به عنوان خلاق‌ترین استان در یونسکو به ثبت رسید. غذاهای مازندرانی نیز بسیار خوشمزه و متنوع هستند و با وجود سبزی‌های محلی، بهترین عطر و طعم را دارند. در این مطلب به معرفی غذاهای محلی شمالی خواهیم پرداخت و جزییاتی را در این زمینه ارائه خواهیم کرد.

غذاهای محلی گیلان

همانطور که گفتیم گیلان به عنوان یک مکان خلاق غذا در یونسکو به ثبت رسید. در این استان رستوران‌های محلی، طرفدار زیادی دارند و گردشگران برای خوردن غذای این منطقه به بهترین رستوران‌ها می‌روند. در واقع یکی از جاذبه‌های گیلان همین رستوران‌های محلی و غذای محلی این منطقه است.

باقلاقاتق

یکی از خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای گیلانی، باقلاقاتق است. باقلاقاتق در واقع یک خورشت محسوب می‌شود و با برنج سرو خواهد شد اما برخی دوست دارند این خورشت را با نان میل کنند. این خورشت ترکیبی از باقلی، شوید، سیر، تخم مرغ و ادویه است. در کنار باقلاقاتق می‌توانید ترشی، ماست، زیتون یا سیرترشی و سیر تازه میل کنید.

 

باقلاقاتق

 

میرزا قاسمی

یکی از غذاهای معروف گیلان، میرزاقاسمی است. میرزاقاسمی در واقع بادمجان کباب شده و پخته شده است که با گوجه و تخم مرغ و سیر ترکیب می‌شود. سیر اصلی‌ترین چیز در غذاهای گیلانی است و همین موضوع این غذاها را تا این اندازه خوش عطر و طعم می‌کند. میرزاقاسمی نیز یک خورشت است که با برنج سرو می‌شود اما می‌توانید آن را با نان نیز میل کنید. در کنار میرزا قاسمی می‌توانید ماست، زیتون و ترب نیز میل کنید.

 

میرزا قاسمی

 

ترش تره

ترش تره در واقع ترکیبی از سبزی‌های خوش عطر محلی و تخم مرغ است. این خورشت بسیار لذیذ بوده و با ماهی یا ماهی شور می‌توانید میل کنید. این خورشت کاملا گیاهی و سالم بوده و بسیار عطر و طعم خوبی دارد. در نتیجه اگر به گیلان سفر کردید حتما این خورشت را در رستوران‌های محلی امتحان کنید.

 

ترش تره

 

واویشکا

یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای گیلان، واویشکا است. واویشکا در واقع دل و جگر گوسفند است که با گوجه و پیاز ترکیب می‌شود و به غذایی خوشمزه تبدیل خواهد شد. این غذا را اغلب با نان میل می‌کنند اما می‌توانید با برنج هم آن را ترکیب کرده و میل کنید. از سوی دیگر واویشکا را می‌توانید با گوشت گوسفند نیز تهیه کنید.

 

واویشکا

 

کباب ترش

کباب ترش انتخاب همیشگی گردشگران در گیلان است. این غذا گوشت گوسفندی است که با موادی چون گردو، رب انار و سبزی‌های محلی ترکیب شده، به سیخ کشیده شده و کباب شده است. این کباب با برنج سرو می‌شود و می‌توانید در کنار آن سبزی و سیر ترشی و زیتون هم میل کنید. کباب ترش واقعا با تمامی کباب‌هایی که تاکنون میل کرده‌اید متفاوت خواهد بود و طعم سبزی‌های معطر، آن را به یک معجزه‌ی خوشمزه تبدیل کرده است.
از دیگر غذاهای محلی گیلان می‌توان به کاله کباب، اناربیج، خورش آلو مسما، سیراویج، سیر قلیه، ماهی شکم پر، کوکو اشپل، کولی ماهی، مرغ ترش، چخرتمه و دیگر موارد این چنینی اشاره کرد که هر کدام بسیار لذیذ، خوش طعم و خوش عطر هستند.

 

کباب ترش

 

غذاهای محلی مازندران

غذاهای محلی استان مازندران نیز بسیار متنوع و محبوب هستند و عطر و طعم سبزی‌های محلی تازه همیشه در غذاهای مازندرانی حس می‌شود. اکثر غذاهای مازندرانی بر پایه سبزیجات، مرغ و ماهی بوده و اغلب بسیار سالم و مقوی هستند.

مالابیج

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای مازندرانی که طعم بسیار خوبی دارد، مالابیج است. مالابیج در واقع ماهی شکم پر است که کباب می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا بهتر است از ماهی سفید نر استفاده کنید. پس از پاک کردن شکم ماهی باید سبزیجات محلی مختلفی چون چوچاق را به همراه رب انار و دیگر مخلفات در شکم ماهی قرار دهید و سپس آن را کباب کنید. این غذا با برنج سرو می‌شود و واقعا مزه‌ی بی‌نظیری از ماهی را تجربه خواهید کرد.

 

مالابیج

 

اسپناساک

این خورشت در واقع همان خورشت اسفناج بوده که نام محلی آن اسپناساک است. در این خورشت باید از گوشت گاو یا گوسفند، برگ سیر، پیاز، سبزیجات محلی و ادویه استفاده کنید. طعم خورشت اسپناساک بسیار خوشمزه است و با برنج در وعده‌ی ناهار می‌توانید آن را میل کنید. این غذا بسیار سالم بوده و برای سلامت بدن بسیار مفید است.

 

اسپناساک

 

خورشت آلو

یکی از خوشمزه‌ترین خورشت‌های مازندران، خورشت آلو است. این خورشت ترکیبی از مرغ، آلو، انار، پیاز و گردو است و طعم ملسی دارد. در مازندران به طور کلی طرفدار طعم ترش در خورشت و غذاهای مختلف هستند اما اگر این طعم برایتان آزاردهنده است می‌توانید کمی شکر اضافه کنید تا شیرین و خوشمزه‌تر شود. در واقع با اضافه کردن شکر می‌توانید طعم ترش غذا را کم کنید و مزه‌ای که می‌خواهید را درست کنید.

 

خورشت آلو

 

مرغ شکم پر

یکی از غذاهای معروف این استان مرغ شکم پر است. این غذا بسیار رسمی و خوشمزه بوده و در مهمانی‌های مهم حتما تهیه می‌شود. مرغ شکم پر در واقع یک مرغ کامل و خرد نشده است که درون شکم مرغ موادی چون آلو، گردو، انار، زرشک، پیاز و سبزیجات می‌ریزند. مرغ شکم پر واقعا خورشت متفاوت و رسمی است و با توجه مخلفاتی که دارد عطر و طعم بسیار خوبی خواهد داشت. این غذا را می‌توان در فر یا مایکرویو نیز تهیه کرد.
از دیگر غذاهای محلی مازندران می‌توان به بیج بیج، کدو بره، آغوز مسما، نازخاتون، آش کدو، آش گزنه، اسفناج مرجی و خورشت بادمجان اشاره کرد که هر یک طعم و مزه‌ی خاص و منحصربه‌فرد خود را دارند.

 

 

 

 

 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 24 فروردین
6 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
گردشگر زمان
24 فروردین - 30 فروردین

تور مشهد 24 فروردین
3 شب
کاسپین کاسپین
ایران ... ایران ایر
دانیار سفر پارسیان
24 فروردین - 27 فروردین

تور قشم 24 و 25 و 26 فروردین
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
قصر شایان
24 فروردین - 30 فروردین

تور مشهد 23 فروردین
4 شب
وارش وارش
تابان تابان
گردشگر زمان
23 فروردین - 27 فروردین

تور کیش از رشت 24 فروردین
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
24 فروردین - 30 فروردین

تور کیش 27 و 28 و 29 فروردین
3 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
قصر شایان
27 فروردین - 1 اردیبهشت

تور کیش 28 فروردین
3 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
سیف گشت
28 فروردین - 31 فروردین

تور ترکیبی مشهد 23 فروردین
3 شب
کاسپین کاسپین
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
23 فروردین - 26 فروردین

تور قشم 25 فروردین (اقساطی)
4 شب
ایران ... ایران ایر
تابان تابان
پیام توسعه صبا
25 فروردین - 29 فروردین

تور کیش 27 فروردین
3 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
الیما گشت
27 فروردین - 30 فروردین