باستورما

📅 انتشار : 1398/02/21 📅 بروزرسانی : 1401/12/01 بازدید : 2041

باستورما
باستورما
باستورما
باستورما
باستورما
باستورما
باستورما یا باستیرما
باستورما یا باستیرما
باستورما یا باستیرما

باستورما یک غذای سنتی و محلی کشور ارمنستان بوده که به‌عنوان یک پیش غذا در رستوران‌های این کشور سرو می‌شود. تاریخچه پیدایش این غذا به دوران عثمانی‌ها برمی‌گردد. در آن دوران برای مردان جنگجو و محافظان این غذا را تهیه می‌کردند. طرز تهیه این غذا و مدت زمان لازم برای آن بسیار طولانی بوده و تقریباً یک‌ ماه طول می‌کشد تا این غذا آماده شود. در تهیه باستورما از گوشت قرمز (گوشت گاو) و ادویه‌جات متنوع استفاده می‌شود.
باستورما را به‌نوعی می‌توان به کالباس و ژامبون نسبت داد، زیرا این غذا گوشت قرمز طعم‌دار شده است. در مراحل تهیه این غذا باید صبر کافی داشت و در ابتدا باید به گوشت؛ نمک، ادویه‌جات، ترشی‌جات را اضافه کرد و حدود یک ماه آن را درون این مواد قرار داد. سپس بعد از اینکه گوشت به خوبی طعم‌دار شد و مواد به‌خرد آن رفت باید پرس شود، این گوشت طعم‌دار شده که به رنگ تیره درآمده را باید به برش‌های بسیار نازک تبدیل کرد. 

سفر به کشور زیبا و تاریخی ارمنستان!

این غذا به صورت گوشت‌های برش خرده و سرد به همراه سبزیجات متنوع برای پیش غذا سرو می‌شود. البته در کنار این غذا مقداری نان مخصوص و الکل در رستوران‌های ارمنستان سرو شده و مورد توجه بسیاری از گردشگران این کشور قرار گرفته است. در تهیه و دستورالعمل‌های این غذا نظرهای متنوعی وجود داشته و از ادویه‌جات مختلف استفاده می‌شود.
یک‌سری ادویه‌جات در این غذا همیشگی بوده که می‌توان به زیره، جوز هندی، گشنیز، فلفل، نمک و پاپریکا اشاره کرد. نوع گوشت انتخابی در این غذا دل‌خواه بوده اما حتماً باید گوشت انتخابی از یک حیوان جوان باشد. معمولا می‌توان از گوشت قرمز گاو، گوساله، گوشت خوک، گوشت مرغ، گوشت ماهی و گوشت خوک استفاده کرد، اما نوع گوشتی که در تهیه آن بیشتر استفاده می‌شود گوشت قرمز گاو است. هنگامی که گوشت مورد نظر با ادویه‌جات طعم‌دار شد، یک طعم فوق‌العاده پیدا می‌کند و طعم این غذا آنقدر دلپذیر بوده که با یک‌بار چشیدن، آن را از یاد نخواهید برد.

طرز تهیه باستورما 

در مرحله اول تهیه باستورما باید دو طرف گوشت را در ظرفی که نمک قرار دارد بگذارید و تمام آن‌ها را به نمک آغشته کنید. هنگامی که گوشت آب ترشح کرد باید، به مدت سه هفته در آب ترشح شده و نمک نگهداری شود. سپس هنگامی که گوشت به‌طور کافی خیس و نرم شد نمک اضافی آن از بین می‌رود. هنوز این گوشت به باستورما تبدیل نشده و باید ادویه‌جات به گوشت اضافه شود. ادویه‌جات را به‌همراه رازک سونلی و شنبلیه له شده مخلوط کنید. این مخلوط شبیه به یک خمیر می‌شود که آن را باید برروی گوشت بمالید. سپس در این مرحله باید گوشت را دور از نور خورشید و رطوبت قرار دهید، هنگامی که سه هفته گذشت، باستورما شما آماده شده و آماده سرو است.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.2 از 5 | از 100 کاربران به باستورما