همه چیز درباره کربلا

📅 بروزرسانی : ۲ شهریور ۱۴۰۱ بازدید : 17599
شهر کربلا
جمعیت
فلسفه نام کربلا
تربت کربلا
چه موقع به کربلا سفر کنیم؟

شهر کربلا مرکز استانی به همین نام می باشد که از جمله شهر های جنوبی کشور عراق محسوب می شود. این شهر در ناحیه غربی رود فرات واقع شده است و در فاصله 100 کیلومتری با بغداد قرار دارد. تا سال 61 هجری قمری این شهر بیابانی بزرگ بود. بعد از سال 61 قمری و رویداد کربلا ( شهادت امام حسین (ع) )، این منطقه مورد توجه شیعیان و مسلمانان قرار گرفت. بعد از ساخت گنبد و آرامگاه برای شهدای دشت کربلا توسط آل بویه، این منطقه به یکی از شهرهای مهم زیارتی کشور عراق تبدیل شد. کربلا نامی است که هر مسلمانی با شنیدن آن منقلب می شود؛ جایی که حرم امام حسین (ع) را در خود جای داده و یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی دنیا به شمار می رود. در این بخش از سایت لحظه آخر قصد داریم این شهر را به طور کامل به شما معرفی نماییم.

فیلم کربلا

 

شهر کربلا

کربلا معلی یکی از شهرهای جنوبی کشور عراق است که با مساحت حدودی 52800 کیلومتر مرکز استان کربلا به حساب می آید. بر اساس سرشماری های صورت گرفته جمعیت این شهر بالغ بر 700 هزار نفر بوده و دین مردم آن اسلام و مذهب آنها شیعه می باشد. مردم این شهر به زبان عربی و کردی تکلم می کنند و واحد پول آن دینار است. آب و هوای این شهر در اغلب اوقات سال گرم می باشد. از آن جایی که در کربلا هیچ فرودگاه بین المللی وجود ندارد، زائران باید از طریق شهرهای اطراف خود را به این مکان برسانند. فاصله بغداد از کربلا حدود 100 کیلومتر می باشد. 

 

تور کربلا - به روزترین تورهای کربلا با مناسب ترین قیمت

 

کربلا را از ثروتمندترین شهرهای عراق می دانند که مهم ترین منبع درآمد آن از طریق زائران و همچنین فروش خرما تامین می شود. این شهر متشکل از دو بخش کربلا قدیم و کربلا جدید است که حرم مطهر امام حسین و حضرت ابوالفضل در بخش قدیم آن واقع شده اند. در این شهر زیارتی حدود 100 مسجد و 25 مدرسه دینی وجود دارد. شهر کربلا در طول تاریخ مورد تعرض های فراوان قرار گرفته است اما همان گونه که می دانید یکی از مهم ترین رخدادهای تاریخ در سال 61 قمری در این شهر به وقوع پیوست؛ نبرد کربلا سبب شهادت شیعیان زیادی گشته که در راس آن ها حسین بی علی و عباس بن علی قرار دارند. این شهر هر ساله در ماه های محرم و صفر و به ویژه ایام اربعین مملو از عاشقان اهل بیت می شود که برای عزاداری و عرض ارادت راهی این شهر مذهبی می شوند. 

جمعیت کربلا

  کربلا یکی از پرجمعیت ترین شهر های کشور عراق می باشد که به واسطه ی حضور حرم امام حسین و حرم حضرت عباس سالانه زائران زیادی را می پذیرد. جمعیت شهر کربلا چیزی در حدود 700 هزار نفر می باشد که در مساحت حدود 43.7 کیلومتر مربع این شهر زندگی می کنند.

 

عکس شهر کربلا معلی

 

سرگذشت کربلا در دوران های مختلف

این شهر در گذشته های دور بیابانی بوده که با نام های نینوا، طف، عقر، حائر، نواویس و غاضریه شناخته می شد اما بعد از وقوع رویداد کربلا در سال 61 قمری، توجه مسلمانان و علی الخصوص شیعیان زیادی به این منطقه جلب شد. چندی بعد حکومت آل بویه که از حکومت های معتقد به دین اسلام بود برای شهدای کربلا بارگاه و گنبدی ساخت و از آن پس این مکان به یکی از شهرهای زیارتی شیعیان تبدیل شد که برخی هم آن را برای سکونت انتخاب نمودند. در دوره حکومت آل بویه اولین عملیات های عمرانی در این شهر آغاز گشت و اقدامات تاثیر گذاری برای آبادانی شهر انجام شد اما بخش قابل توجهی از توسعه شهری به دوره های صفویه و قاجاریه باز می گردد. با افزایش روزافزون تعداد زائران امام حسین، خلفای عباسی و وهابی که شیعه نبودند احساس خطر می کردند و حتی دو تن از آن ها با نام های هارون الرشید و متوکل در دوره حکومت خود دستور به تخریب حرم و ساختمان های اطراف آن را دادند اما این کار آن ها باعث ایجاد همدلی دوچندان در شیعیان می شد تا هربار نسبت به مرمت و بازسازی حرم اقدام کنند. مدارس دینی و حوزه های علمیه کربلا در قرن سوم قمری تاسیس شدند. این شهر متحمل حوادث زیادی بوده که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از: حمله وهابیت به کربلا، حمله نجیب پاشا والی عثمانی به کربلا، انقلاب 1920 م، انتفاضه شعبانیه و سقوط امپراطوری عثمانی، اشغال شهر توسط بریتانیا در سده بیستم و حملات متعدد تروریستی. بعدها تشکیلات و احزابی در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایجاد شدند که تعداد آن ها پس از استقلال عراق افزایش پیدا کرد.

 

حرم امام حسین - حرم امام حسین یا حرم حسینی یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی در جهان بوده که مورد توجه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان قرار گرفته است.

 

فلسفه نام کربلا چیست؟

نظریه های متفاوتی برای انتخاب نام کربلا بر این منطقه وجود دارد:

  • برخی معتقدند این نام به دلیل نوع خاک منطقه که بسیار نرم می باشد انتخاب گردیده زیرا در زبان عربی کربله به معنی زمین نرم است.

  • برخی دیگر بر این عقیده هستند که این نام از زبان اکدی و ترکیب دو واژه کوره و بابل بهره گرفته شده است. بابل نام شهر مجاور نینوا بوده و در این مکان بقایایی از استخراج خاک رس و همچنین پخت آجر وجود دارد.

  • یک نظریه دیگر هم وجود دارد که گفته می شود این نام از واژه اکدی karballatu برگرفته شده و به معنای نوعی تاج که به شکل تاج خروس است و به پوشش سر اشاره دارد، می باشد.

واقعه عاشورا در صحرای کربلا

دلیل اصلی شهرت کربلا واقعه روز عاشورا است. در طی این واقعه امام حسین (ع) که راضی به بیعت با یزید نمی شد سرانجام از مکه به سمت کوفه راهی شد ولی در راه کوفه ابن زیاد که فرماندار کوفه بود به حر بن یزید ریاحی دستور داد که کاروان ایشان را متوقف نماید؛ از همین رو سپاه امام حسین در منطقه ای که هم اکنون با نام کربلا می شناسیم چادر زدند. درگیری میان کاروان امام و لشکر عمر بن سعد در روز دهم محرم سال 61 قمری شدت پیدا کرد و منجر به شهادت امام حسین و بسیاری از یارانشان شد؛ بازماندگان کاروان نیز که اغلب زنان و بچه ها را تشکیل می دادند اسیر شدند و توسط یزید به کوفه و سپس به دمشق فرستاده شدند.

حرم حضرت عباس در فاصله حدود 400 متری از ضلع شمال شرقی حرم امام حسین واقع شده و در این بین فضایی آرامش بخش و روح نواز به نام بین الحرمین قرار دارد که دو حرم را به یکدیگر متصل می کند. حال و هوای بین الحرمین برای تمامی افراد خاص و ناب بوده به طوری که هر کسی یک بار سفر به کربلا را تجربه کند محال است دلتنگ آن نشود. روز تاسوعا منتسب به حضرت ابوالفضل بوده و روز عاشورا نیز به حسین بن علی منسوب می گردد.

 

عکس پرچم گنبد امام حسین

 

تربت کربلا

تربت امام حسین یا تربت کربلا به خاک یا غباری گفته می شود که از اطراف قبر حضرت برداشته می شود و برای شیعیان بسیار ارزشمند است. از تربت کربلا برای مهر نماز و تسبیح تربت کربلا استفاده می شود که ثواب زیادی به همراه دارد و عبادت با آن ها برای مسلمانان بسیار با ارزش است.. شیعیان اعتقاد خاصی به این تربت دارند به همین دلیل از آن به عنوان ارزشمندترین سوغات کربلا یاد می کنند. 

پیاده روی اربعین در کربلا

زائر کربلا که اصطلاحا کربلایی نامیده می شود، نزد تمامی شیعیان محترم بوده حال اگر کسی که می خواهد به پابوسی به امام حسین و حضرت ابوالفضل برود این مسیر را به صورت پیاده برود اجری فراتر از ذهن دارد. پیاده روی اربعین حسینی سالهای سال است که مورد توجه قرار دارد و افزون بر شیعیانی که در عراق، ایران یا کشورهای همجوار قرار دارند، افراد بی شماری از راه های بسیار دور خود را به این راهپیمایی معنوی می رسانند تا در فضیلت آن شریک شوند و بتوانند این ایام پرفیض را با اشتیاق رسیدن به حرم سپری کنند. در روزهای اربعین پخش زنده کربلا و ثبت تصاویر چشم نواز از حرمین و پیاده روی اربعین قلب افراد زیادی را که نتوانستند سفر کنند به شهر کربلا و بین الحرمین می برد که لذتی غیر قابل وصف را به دنبال دارد.

 

بین الحرمین - سفر به کربلا و زیارت از بین الحرمین می تواند بهترین تجربه برای شیعیان باشد و لحظات باشکوهی را رقم بزند

 

برای سفر به کربلا چه زمانی را انتخاب کنیم؟

اغلب زائران بهترین زمان سفر به کربلا را ایام اربعین می دانند که از تمامی نقاط جهان شیعیان برای برگزاری مراسم اربعین به کربلا سفر میکنند و شور و اشتیاق خاصی این مکان را در بر می گیرد. کربلا به علت اقلیم گرم و خشکی دارد احتمالا برای اکثر افراد تابستان فصل مناسبی برای مسافرت به این مکان نباشد و گرمای سوزان خورشید عراق به مزاج خیلی ها خوش نیاید. شما می توانید با انتخاب تور کربلا در فصل های خنک مانند زمستان و پاییز سفر آسان تری را به این مکان مقدس زیارتی داشته باشید.

گزارش مشکل

سوالات متداول همه چیز درباره کربلا

جمعیت کربلا چیزی در حدود 700 هزار نفر می باشد که در مساحت حدود 43.7 کیلومتر مربع این شهر زندگی می کنند.

به علت گرم و خشک بودن اقلیم کربلا، بهترین زمان برای سفر به کربلا فصل های خنک سال، پاییز و زمستان می باشد.

این شهر زیارتی و محبوب، در کشور عراق قرار دارد. 👈 همه چیز درباره کشور عراق 👉

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره کربلا

عبدالرحمن خرداد 1400
19 نفر پسندیدند

کدوم منطقه کربلا برای رزرو هتل بهتره؟

ادمین خرداد 1400
6 نفر پسندیدند

سلام به شما کاربر گرامی لحظه آخر
اغلب هتل های خوب کربلا (نظیر هتل بارون، هتل ریحان، لارسا، کریستال و عطاء الحسین) در اطراف حرم قرار دارند و از همین رو نیازی به شناخت کامل محله های شهر کربلا ندارید. 


lahzeakhar.com/Destination/3135-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 105 کاربران به همه چیز درباره کربلا