یاسوج

📅 انتشار : 1400/04/09 📅 بروزرسانی : 1402/02/16 ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 3348
یاسوج کجاست؟
معرفی
مساحت و جمعیت
جاذبه ها
مکان های تفریحی
اقامت
حمل و نقل
رستوران‌ ها
سوغات
آب و هوا
فاصله تهران تا یاسوج
نقشه

یاسوج به معنی منطقه‌ای پر از گل‌های یاس است. نام این شهر به خوبی بیانگر زیبایی‌های طبیعی آن بوده و ارزش سفر و وقت گذاشتن را دارد. در ادامه این مطلب، بیشتر با این شهر و مکان‌های دیدنی آن آشنا می‌شویم، شهری که در طول تاریخ دچار کشمکش های زیادی بوده ولی در نهایت به شهر مهمی در کهگیلویه و بویر احمد تبدیل شده است. یاسوج هنوز هم میراث دار دوره ی هخامنشیان است و نشانه هایی از آن دوران باشکوه را برای مردم عصر کنونی حفظ کرده است. همچنین این شهر لرنشین، این خطه ی مردمان مهمان نواز و شجاع، دارای رستوران ها و غذاهای محلی بی نظیری است که پیشنهاد می کنیم حتما امتحان کنید.

یاسوج

یاسوج کجاست؟

یاسوج (به لری: یاسیچ) از شهرهای لرنشین جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد می‌باشد. همچنین، در شمال شرقی این استان واقع شده و مرکز شهرستان بویراحمد است.

معرفی شهر یاسوج

یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد و از شهرهای لرنشین ایران می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا حدودا 1870 متر بوده و شهری کوهستانی است. رودخانه‌ای به نام بشار از کنار این شهر عبور می‌کند و در دامنه قله دنا و رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد. پیش از به وجود آمدن این شهر، در حدود ۶ کیلومتری آن، شهری قدیمی با نام «تل خسرو» قرار داشت که به عنوان مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا شناخته می‌شد. امروزه از این مکان، به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، چیزی باقی نمانده است. قدمت تل خسرو به بیش از دو هزار سال می‌رسد. احداث بناهای معاصر در اطراف آن، پس از سال ۱۳۰۹ خورشیدی آغاز شد و تا سال ۱۳۲۳ ادامه پیدا کرد و بعد از آن متروک گشت.
شهر یاسوج در سال 1344 هجری خورشیدی تاسیس شد و در آن زمان، یاسوج فقط از یک خیابان اصلی تشکیل شده بود. این شهر تا سال ۱۳۴۹ از توابع شهرستان کازرون بود. پس از آن از کازرون جدا شد و به مدت 6 سال به قسمتی از بهبهان تبدیل شد. در نهایت در سال 1355 و در پی جدا شدن استان کهگیلویه و بویراحمد از استان فارس، یاسوج به عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته شد.

مساحت و جمعیت شهر یاسوج

طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۳۴٬۵۳۲ نفر (در ۳۴٬۸۵۰ خانوار) عنوان شده است. البته می‌توان اذعان داشت که این شهر جمعیتی رو به افزایش دارد و در سال‌های آتی این رقم افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 

تاج محل

 

جاذبه های یاسوج

در این بخش به معرفی تعدادی از جاذبه های گردشگری پایتخت طبیعت ایران می‌پردازیم.

دشت راق

منطقه ییلاقی دشت راق از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر یاسوج می‌باشد. این منطقه سردسیر به طور میانگین 2800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در سرتاسر آن لاله‌های واژگون به چشم می‌خورد. این دشت سرسبز مساحتی بیش از 1000 هکتار داشته و سرشار از گیاهان خودرو و چشمه‌های طبیعی است. این منطقه بین دو کوه به نام‌های کوه باریک و کوه قوچی واقع گشته و از جنوب به دیلگان و نرماب، از شرق به چنار، از شمال به میان‌تنگان و زنگوا و از غرب به رودخانه سادات میرسد. 

 

جاهای دیدنی شهر یاسوج

 

روستای کریک

این روستا در مسیر جاده یاسوج به سی سخت قرار دارد. سرسبز بودن، معماری فوق العاده، تاکستان‌ها، باغ‌های گردو و رودخانه‌ای که از میان این روستا می‌گذرد، از زیبایی‌های کریک هستند. 

تنگه تامرادی

این تنگه از معروف‌ترین دیدنی‌های یاسوج است که از مرکز این شهر حدودا 50 کیلومتر فاصله دارد. پیشنهاد می‌شود از روستای حسن آباد در ابتدای تنگ دیدن کنید. این روستا، از روستاهای باستانی ایران بوده و در آن مقبره‌ای از دوران هخامنشی به جا مانده است.

 

 آبشار یاسوج و تنگه تامرادی

 

 آبشار یاسوج

این آبشار در واقع اصلی‌ترین جاذبه یاسوج می‌باشد که 10 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و سرچشمه آن رشته کوه‌‌های زاگرس است. مسیری که به آبشار یاسوج منتهی می‌گردد، سرشار از نهرها و رودهای روانی است که به شکل مارپیچ در میان سنگ‌ها و مراتع سرسبز حرکت می‌کنند.

غار ده شیخ دنا

غار ده شیخ دنا در فاصله 2 کیلومتری روستای ده شیخ واقع شده و قدمت آن به بیش از 135 میلیون سال پیش باز می‌گردد. این غار در سال 1389 به طور اتفاقی توسط چوپانی از اهالی ده شیخ کشف شد. عمق این غار آهکی طبیعی بیش از 6 کیلومتر است و دارای دالان‌ها، هفت گالری و مسیرهایی با نمایی از قندیل‌‌های آهکی گوناگون می‌باشد. 

پارک جنگلی یاسوج

این پارک جنگلی با مساحتی در حدود 1000 هکتار، به عنوان بزرگ‌ترین پارک جنگلی جنوب کشور شناخته می‌گردد. بیشتر پوشش گیاهی این پارک جنگلی را درختان بلوط ایرانی تشکیل می‌دهند. این پارک با نام پارک بزرگ کوهستان نیز شناخته می‌شود.

 

پارک جنگلی یاسوج

 

گورستان لما

این گورستان 3500 ساله از جاذبه‌های تاریخی شهر یاسوج است که به طور اتفاقی در سال 1379 کشف شد. طبق تحقیقات باستان‌ شناسان، این قبرستان متعلق به اقوام عیلامی بوده که از این مسیر کوچ می‌کرده‌‌‌اند. 

تنگه گنجه ای

این تنگه در مسیر یاسوج به سی سخت واقع شده و دارای درختان مرتفع و هوای خنک و دلپذیر می‌باشد. از میان درختان چنار و بلوط، رودخانه‌ای عبور می‌کند که از به هم پیوستن چندین چشمه تشکیل شده است.

 

رود بشار و تنگه گنجه ای

 

رود بشار

یکی از مکان‌های دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد رودخانه بشار است که در شهرستان یاسوج قرار گرفته است. این رود از رودخانه‌ای جنوب شرقی بویراحمد علیا سرچشمه می‌گیرد. سرچشمه‌هاى اصلي اين رود نهرهاى گنجگون، تيز آب و تنگ سرخ است.

رود بشار پس از عبور از شمال شرقی منطقه و پس از ورود به رودخانه خرسان در قسمت شمال دنا، و بعد از گذشت از شمال مناطق بویراحمد سفلی و طیبی با نام بارز به رود کارون می‌پیوندد.

موزه یاسوج

موزه یاسوج یکی از مکان‌هایی است که نباید در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد، تجربه بازدید از آن را از دست داد. این موزه با مساحت ۱۵۰ متر مربع و با موضوعیت باستان شناسی و تاریخی، احداث گردید. تمامی آثار موجود در آن اعم از اشیا و سکه‌های دوره ساسانی، صفوی و دوره اسلامی از کاوش‌گری باستان شناسان بدست آمده و برخی نیز توسط قاچاقچیان کشف شده است.

 

پارک کوهستان و موزه یاسوج

 

پارک کوهستان یاسوج

پارک کوهستانی یاسوج یا پارک جنگلی یاسوج، یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنوب کشور است که مساحتی معادل با هزار هکتار دارد. این پارک در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرقی شهر یاسوج قرار دارد. بیشتر پوشش گیاهی این منطقه از درختان بلوط بوده که بخشی از حوزه آبخیز رودخانه بشار نیز به حساب می‌آید. پارک کوهستانی یاسوج بر روی شیبی قرار گرفته است که نمای زیبایی از شهر را در اختیار بینندگان قرار می‌دهد.

تنگه تامرادی

به جرات می‌توان گفت که یکی از بکرترین مکان‌های دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد، تنگه تامرادی می‌باشد که در ۵۰ کیلومتری غرب شهر یاسوج قرار دارد و از آبشارهای زیبا و حوضچه‌های فراوان و جذابی برخوردار است.

از دیگر جاذبه‌های این منطقه، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

دره المونچشمه میشی
تنگه مهریاندریاچه کوه گل

مکان های تفریحی یاسوج

در ادامه به معرفی دو مورد از مکان‌های تفریحی یاسوج می‌پردازیم که ورود آن برای عموم آزاد بوده و در سفر به این شهر می‌توانست از تفریح و گذراندن اوقات خود در این اماکن لذت ببرید.

پیست اسکی کاکان

 پیست اسکی کاکان که با نام پیست اسکی دنا نیز شناخته می‌شود، از بهترین پیست‌‌های جنوب کشور است. دامنه‌های کوه دنا حدودا تا پایان بهار پوشیده از برف هستند و به عنوان مقصدی مناسب برای شیفتگان ورزش‌های زمستانی به شمار می‌روند. این پیست در ایام زمستان و بهار، میزبان گردشگران و علاقمندان داخلی و خارجی بوده و هر ساله کلاس‌های ویژه آموزش اسکی برگزار می‌کند. در این پیست استفاده از تجهیزات اجاره ‌ای مخصوص اسکی مانند تخته، چوب، کفش و … امکان پذیر است. 

 

جاهای تفریحی یاسوچ

 

 پارک ساحلی

این پارک با مساحت 14 هکتار، در ورودی جنوبی یاسوج و در کنار رودی بزرگ به نام بشار قرار دارد. شهربازی یاسوج در ضلع جنوبی این پارک و سکوها و آلاچیق‌های مخصوص گردشگران در سراسر این پارک، همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا بهترین لحظات را برای بازدیدکنندگان به ارمغان آورند.

اقامت در یاسوج

برای اقامت در یاسوج شما می‌توانید یکی از هتل‌های چهار ستاره، دو ستاره، مهمان­پذیرها یا اقامتگاه‌ها را انتخاب نمایید. از بهترین هتل‌های ۴ستاره یاسوج، می‌توان به هتل پارسیان آزادی اشاره کرد که امکانات بی نظیری را برای مسافران فراهم کرده است. این هتل بر روی تپه‌ای در جنوب شهر قرار دارد که به موجب آن، شما چشم انداز زیبایی از طبیعت اطراف و رودخانه بشار خواهید داشت.

در این هتل شما می­توانید بر اساس تعداد نفرات، هر یک از اتاق‌های مدنظر خود را از بین اتاق‌های دو تخته، سوئیت سه نفره، سوییت‌های رویال، پرزیدنتال و پرنسس انتخاب کرده و اقامتی آرام را تجربه نمایید. از جمله امکانات این هتل می‌توان به رستوران، کافی‌شاپ، روم سرویس ۲۴ ساعته، پارکینگ، سالن اجتماعات و کنفرانس، خدمات خشکشویی، اتاق چمدان و غیره اشاره کرد.

 

اجاره سوئیت در یاسوج

 

از دیگر مجتمع‌های اقامتی ۴ ستاره شهر یاسوج، مجتمع اقامتی دال دنا می‌باشد که در شهر سی‌سخت قرار دارد و برای کسانی که فاصله از شهر برایشان اهمیتی ندارد مناسب می‌باشد. این مجتمع در دامنه کوه دنا و منطقه‌ی سرسبز قرار گرفته است که چشم‌انداز بی‌نظیری را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

اگر برای اقامت در شهر یاسوج به دنبال هتل ارزان قیمت هستید، می‌توانید یکی از دو هتل زیر را انتخاب نمایید.

  • هتل ارم یاسوج: دارای فضاهای اقامتی دو تخته و سه تخته بوده و از مهم‌ترین امکانات آن، رستوران و صندوق امانات می‌باشد.
  • مجتمع اقامتی جهانگردی: این مجتمع اقامتی دو ستاره است که در پشت رودخانه بشار و مشرف به شهر قرار دارد. در این اقامتگاه شما می‌توانید سوئیت‌های دو تخته و یا سه تخته رزرو نمایید.

حمل و نقل یاسوج

اگر می‌خواهید در طول سفر و بازدید از مکان‌های دیدنی و طبیعی یاسوج به مشکل برخورد نکنید، بهتر است از ماشین شخصی استفاده کنید. اما اگر بدون وسیله شخصی به این شهر سفر کردید، بهتر است که برای بازدید از آبشارها و مکان‌های دیدنی از تاکسی‌های خطی استفاده نمایید. چرا که اغلب این مکان‌ها در خارج از شهر قرار داشته و نمی‌توان روی ساعت و مسیر حرکت اتوبوس‌های شهری حسابی باز کرد.

 

اتوبوس یاسوج

 

رستوران‌ های یاسوج

اگر به شهر یاسوج سفر کردید، فراموش نکنید که حتما از رستوران‌های زیبا و با کیفیت بالای آن دیدن کنید. چرا که این شهر، علاوه بر طبیعت گردی برای شکم گردی نیز گزینه‌ای بسیار مناسب است و شما خواهید توانست انواع غذاهای محلی و خوش طعم را در آن جا سرو کنید.

برخی از رستوران‌های معروف شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد عبارت است از:

باجناق ها

رستوران باجناق‌ها، یکی از معروف‌ترین رستوران‌های یاسوج است که به خاطر کیفیت غذا و منوی متنوعی که دارد بسیار محبوب شده است. همچنین این رستوران در تزئین غذاها بسیار هنرمندانه عمل می‌کند.

به جرات می‌توان گفت که رستوران باجناق‌هاف یکی از شلوغ‌ترین رستوران‌های یاسوج در تمامی ایام هفته است که علاوه بر منوی رستوران، منوی سلف سرویس برای پیش غذا و وای فای رایگان را در اختیار مهمانان قرار داده است.

 

رستروان باجناق و ونوس

 

رستوران ونوس

رستوران ونوس از دیگر رستوران‌های شهر یاسوج است که می‌توانید در فضای بسیار شیک آن، انواع غذاهای ایرانی و محلی را سفارش داده و میل کنید.

رستوران شاندیز

رستوران شاندیز از دیگر رستوران‌های مطرح در تمامی ایران است که شعبه‌های متعدد آن، طرفداران خاص خود را دارد. در سفر به یاسوج اگر هوس شیشلیک کردید، فراموش نکنید که بهترین مکان برای شما رستوران شاندیز می‌باشد.

 

رستوران شاندیز و باباکوهی

 

رستوران باباکوهی

رستوران بابا کوهی از رستوران‌های بسیار باکیفیت در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج است که شما می‌توانید در آن، انواع غذاهای ایرانی و خورشت‌ها را سفارش داده و از طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید.

رستوران بختیاری

اگر علاقه‌مند به سرو غذا همراه با خانواده در محیط‌های سنتی و دلنشین هستید، رستوران بختیاری گزینه مناسبی برای شما می‌باشد. در این رستوران شما می‌توانید انواع غذاهای محلی و سنتی را میل کرده و لذت سرو غذاهایی خوش طعم را تجربه نمایید.

این رستوران منوی متنوع از کباب‌ها، خوراک‌ها و خورشت‌ها به مهمانان خود ارائه کرده است تا افراد بسته به ذائقه خود غذای مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند.

سوغات یاسوج

سوغات یاسوج به دو دسته صنایع دستی و مواد خوراکی تقسیم می‌شود. از صنایع دستی این شهر می‌توان به جاجیم، چنته، مفرش و گبه؛ و از خوراکی‌های آن می‌توان به صنایع دستی مثل عسل، شلشلی، نان بلوط، انگور و گردو اشاره کرد که از فروشگاه‌ها و بازارهای این شهر به سادگی می‌توانید تهیه کنید.

 

سوغات یاسوج

 

آب و هوای یاسوج

شهر یاسوج به علت قرار گیری در منطقه کوهستانی، دارای آب و هواهی معتدل و متمایل به سرد می‌باشد. آب و هوای این شهر در فصول بهار، تابستان و نیمه اول پاییز معتدل و دلپذیر بوده و به همین علت میزبان گردشگران و مسافران بسیاری است. این منطقه شاهد بارش‌های فراوان برف و باران می‌باشد. به همین علت در طول سال، ارتفاعات رشته کوه‌های زاگرس در این منطقه پوشیده از برف است.

فاصله تهران تا یاسوج

فاصله تهران تا یاسوج از جاده قم – سلفچگان، حدودا 740 کیلومتر است و طی کردن این مسیر با خودرو شخصی چیزی در حدود 8 ساعت و 50 دقیقه زمان می‌برد. در این مسیر از شهرهای قم، سلفچگان، دلیجان، نجف آباد، بروجن و گندمان عبور می‌کنید. 
مسیر دیگر، جاده کاشان می‌باشد. مسافت این مسیر در حدود 755 کیلومتر بوده و نیازمند عبور از شهرهای قم، کاشان، نطنز، شاهین شهر، اصفهان و سمیرم است. طی کردن این مسیر با ماشین شخصی به 9 ساعت زمان نیاز دارد. 

یاسوج در نقشه ایران

موقعیت جغرافیایی شهر یاسوج روی نقشه، شگفتی آدم را بیشتر می کند. این شهر با وجود نزدیک بودن به مناطق کویری، طبیعت بی نظیری را در خود جای داده است. در فصل زمستان برف زیادی در یاسوج می بارد و اکثر نقاط و ارتفاعات آن برای مدتی طولانی پوشیده از برف باقی می ماند، اما در بهار و تابستان تا نیمه پائیز دارای آب و هوای معتدل بوده و بهترین فرصت برای سفر به این منطقه و خوردن غذاهای خوشمزه ای مثل نان بلوط و پلو لیزکی و بقیه غذاهای محلی این شهر است.

 

نقشه یاسوج

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 104 کاربران به یاسوج