چین

چین یا همان به اصطلاح جمهوری خلق چین، کشوری است که در شرق قاره آسیا واقع شده است. پایتخت این کشور پکن می باشد. تمدن چین، یکی از کهن ترین تمدن های تاریخ است. نظام سیاسی کشور چین بیش از 6 هزار سال مبتنی بر حکومت موروثی بوده است. نخستین ساسله پادشاهی چین، قبیله شیا، در حدود 2 هزار سال پیش بوده است. اما نخستین حکومتی که در این کشور شکل گرفت سلسله چه این می باشد و همچنین آخرین سلسله پادشاهی چین نیز سلسله چینگ بود که در سال 1911، با تشکیل جمهوری خلق چین نابود شد. کشور چین از زمان اجرای اصلاحات اقتصادی برای انجام پی ریزی های یک اقتصاد مدرن، چین یکی از سریع ترین و بارزترین رشدهای اقتصادی را در دنیا داشته است. این کشور هم اکنون بزرگترین صادرکننده و همچنین دومین واردکننده بزرگ کالا در جهان می باشد. جمهوری خلق چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و همچنین سازمان های چند جانبه ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و در نهایت گروه 20 می باشد. چین به عنوان کشوری که دارای سلاح هسته ای است، از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و همچنین دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. 
این کشور از طرف برخی از دانشگاهیان، تحلیل گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته است.

مساحت، مسافت و آب و هوای چین:
مساحت جمهوری خلق چین حدود 9.6 میلیون کیلومتر مربع می باشد که از این لحاظ پس از کشور روسیه دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی می باشد و همچنین این کشور از لحاظ مساحت کل کشور هم سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا به شمار می آید. چین با داشتن 22.117 کیلومتر مربع مرز زمینی، طولانی ترین خط مرزی را درمیان تمام کشورهای دنیا دارد. 
کشور چین در عرض جعرافیایی 18 تا 54 درجه شمالی و طول 73 تا 135 درجه شرقی قرار دارد. در فصل های خشک و فصل های مرطوب، شرایط آب و هوایی به گونه است که باران موسمی در بیشتر نقاط چین غالب است. در چین اختلاف دمای قابل توجهی بین فصل های تابستان و زمستان وجود دارد.
فاصله هوایی کشور عزیزمان ایران (تهران) تا چین (پکن) 5596 کیلومتر می باشد که این فاصله هوایی معادل با 7 ساعت و 30 دقیقه می باشد. اختلاف ساعت پکن حدود 3 ساعت و 30 دقیقه و شانگهای حدود 4 ساعت جلوتر از تهران می باشد.
زبان، مذهب و واحد پول کشور :
زبان رسمی کشور چین، گویش استاندارد زبان ماندارین است. حدود 70 درصد جمعیت چین به گویش های مختلف زبان ماندارین صحبت می کنند. زبان ماندارین که برگرفته از گویش پکنی است، زبان ارتباطی گروه های مختلف زبانی در سراسر چین است. در کشور چین به 229 زبان زنده دیگر نیز صحبت می شود که اغلب به زبان های چینی از خانواده های چینی تعلق دارد.
قبیله هان ها، قوم غالب این کشور می باشند که بر اساس آخرین سرشماری در سال 2010، حدود 91.5 درصد جمعیت چین را تشکیل می دهد. این قبیله در تمام استان های چین به جز ایالت غربی تبت و سین کیانگ وجود دارد. به عنوان مثال: (ژوانگ با 1.3 درصد، منچو با 0.86 درصد، اویغور با 0.86 درصد )
هویی ها در چین که به آنها هان های مسلمان گفته می شود، با 0.79 درصد، میاو با 0.72 درصد، یی با 65 درصد توجیا با 0.62 درصد، مغول با 0.47 درصد و تبتی با 0.44 درصد پرجمیعیت ترین اقلیت های قومی در دنیا هستند.
واحد پول این کشور یوان است و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری حدود 1 میلیارد و 390 میلیون و 89 هزار و 310 نفر (1.390.089.310) می باشد. کشور چین از لحاظ جمعیت در رتبه اول جهان قرار دارد.
فرهنگ و دین :
در طول تاریخ کشور چین تحت تاثیر مذهب ها و مکتب های فکری مختلفی بوده است. در چین سه مکتب اصلی به نام های کنفوسیوس گرایی، بودایی و تائویی وجود دارد که هر کدام تاثیر به سزایی در شکل گیری فرهنگ چین گذاشته است.
تفریحات و جاذبه های گردشگری :
چین چشم انداز های طبیعی متنوعی دارد که این چشم انداز ها از استپ های جنگلی و بیابان هایی همچون گبی و تکله مکان در ناحیه خشک شمالی، نزدیک به مغولستان و سیبری (روسیه) گرفته و تا جنگل های زیرگرمسیری در سرزمین های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام و لائوس ادامه دارد و همچنین رشته کوه های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می کنند.
کشور چین سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند که یکی از دلایل جذب گردشگر در این کشور تفریحات و جاذبه های بسیار خاص و هیجان انگیز آن می باشد. گردشگرانی که قصد سفر به چین را دارند، بهتر است قبل از سفر، با برخی از این تفریحات و جاذبه ها بیشتر آشنا شوند. این تفریحات و جاذبه های گردشگری شامل :
دیوار چین به عنوان هفتمین جاذبه شگفت انگیز جهان شناخته شده است. این دیوار همچنین ثبت جهانی شده است و در کتاب گینس نیز به ثبت رسیده است. این دیوار در نوار مرزی شمالی این کشور واقع شده است که امروزه به طول 7000 کیلومتر امتداد دارد. ساخت این دیوار به 2000 سال پیش باز می گردد. ساخت کامل این دیوار 1800 سال به طول انجامید. این دیوار از شمال غربی تا شمال شرقی کشیده شده است. ارتفاع دیوار چین حدود 10 متر و عرض دیوار در حدود 5 متر می باشد.
شهر ممنوعه چین در زمان های قدیم محل زندگی امپراتوری های با نفوذ و پر قدرت بوده است. چین یک کشور افسانه ای می باشد که با بیش از دویست جاذبه گردشگری، می تواند هر مسافر یا گردشگر تور چین را تشویق به سفر ارزان به چین کند. این شهر به دلیل آنکه در آن زمان فقط و فقط کارکنان، خانواده فرمانروایان و ارتش فرمانروایان اجازه ورود داشته اند و اجازه ورود برای مردم معمولی و عوام آزاد نبوده، بر همین اساس به این شهر، شهر ممنوعه چین می گویند. شهر ممنوعه مجموعه ای از قصرهای عظیم و با شکوه است.
قصر تابستانی پکن دارای یک محوطه بسیار بزرگ است که در هر قسمت آن آثار طبیعی و عمارت های دیدنی و مهم به چشم می خورد. اگر قصد سفر به چین را دارید، به هیچ عنوان این قصر زیبا در پکن را از دست ندهید. این قصر که زمانی استراحتگاه پادشاهان چینی در فصل تابستان بوده، امروزه در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سر تا سر این مجموعه، بیش از سه هراز عمارت وجود دارد.
پارک جهانی پکن یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی در بین گردشگران تور چین به حساب می آید. این پارک 47 هکتار وسعت دارد و در جنوب غربی شهر پکن نیز واقع شده است. پارک جهانی پکن 17 کیلومتر از مرکز شهر و همچنین در نزدیکی میدان معروف تیان قرار دارد. این پارک یکی از بزرگترین و بهترین پارک های شهر پکن و همچنین کشور چین به حساب می آید.
مکعب آبی چین، مرکز ورزش های آبی ملی چین به حساب می آید. این مرکز ورزشی در پارک المپیک سبز پکن ساخته شده است و همچنین به عنوان مرکز شنای اصلی بازی های المپیک 2008 ساخته شده است. مکعب آبی پکن به عنوان یکی از نمادین ترین سازه های بازی در دنیا شناخته می شود.
رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید :
شانگهای یکی از شهرهای اصلی کشور چین بوده که از لحاظ رستوران، کافه و مراکز خرید نسبت به شهرهای دیگر این کشور دارای تنوع بیشتری می باشد. شانگهای دارای رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید فراوان و همجنین شیک است که هر گردشگری را به خود جلب می کند. ما در این قسمت میخواهیم شما را با تعدادی از آنها آشنا کنیم.
رستوران ژان ژرژ، در مرکز شانگهای چین واقع شده است. این رستوران دارای طراحی شیک و مجلل می باشد که به همین دلیل مشتریان زیادی را به سمت خود جلب می کند. رستوران ژان ژرژ از دو قسمت رستوران و همچنین کافی شاپ تشکیل شده است. در بخش کافی شاپ این رستوران انواع نوشیدنی های بین المللی و انواع دسرها سرو می شود و همچنین در بخش رستوران آن نیز غذاهای محبوبی که سرو می شود عبارت اند از : استیک های مرغ و گوشت و فیله های ماهی
کافه مان چین به دلیل دارا بودن دکوراسیونی زیبا و منحصر به فرد و همچنین داشتن منظره ای بی نظیر و نمایی شیشه ای، می تواند محل خوب و مناسبی برای میهمان کردن خودتان و همراهان سفرتان به صرف یک قهوه و حتی یک دمنوش با طعم دلخواهتان باشد. در کافه مان انواع شیرینی ها، نوشیدنی ها و همچنین انواع غذاهای خوشمزه برای مشتریان عزیز و گرامی سرو می شود.
مرکز خرید سوپر برند یکی از مشهور ترین و محبوب ترین مراکز خرید در شهر شانگهای به حساب می آید. این مرکز خرید بسیار بزرگ بوده و همچنین از آن دسته مراکز خریدی به حساب می آید که زیاد مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. مرکز خرید سوپر برند در شرق کشور چین واقع شده است و دارای وسعتی معادل 250 هزار متر مربع می باشد. این مرکز خرید در مجموع دارای 13 طبقه تجاری می باشد که مملو از فروشگاه های مختلف و گوناگون هستند.
برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اخبار، جاذبه ها، تفریحات، رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید کشور چین می باشند، می توانند با مراجعه به بخش اطلاعات گردشگری این سایت، اطلاعات جامع و کامل تری را به دست آورند. 

نظرات مردم درباره چین

احمدی 9 مرداد 97
0
من هر سال چین میرم واسه خرید کشور خوبیه به طور کلی
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر