وارنا سومین شهر بلغارستان

تاریخ انتشار : ۹ اسفند

دانستن چند نکته مهم در مورد مکانی که قصد بازدید از آن را دارید، می ‌تواند خوب و حتی بسیار مفید باشد، اگر به وارنا فکر می کنید باید بدانید که این این شهر به واسطه سواحل و بلوارهای زیبا و دیدنی های شگفت انگیز نه تنها به عنوان پایتخت کشور بلغارستان بلکه به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری شناخته می‌شود. 

وارنا کجاست؟

وارنا پس از شهرهای پلودیو و صوفیه عنوان به سومین شهر و بزرگترین شهر در کشور بلغارستان شناخته می شود. وارنا همچنین به عنوان یک پایتخت تابستانی در بلغارستان مقصدی مهم برای گردشگری و همینطور انجام فعالیت های دریایی و بازرگانی است. این شهر به عنوان تنها مقصد برای سفرهای دریایی در کشور بلغارستان به شمار می‌آید و وجود وسایل حمل و نقل عمومی در آن باعث شده تا فاصله پیاده روی برای گردشگران از ساحل تا باغ ها و مناطقی که در آن سکونت دارند بسیار کم باشد.

 

وارنا

 

در حقیقت وارنا شهری کاملاً توریستی است که گردشگران در آن می ‌توانند مناظر دیدنی را حتی با پای پیاده بازدید کنند. وارنا از جمله شهرهای است که در آن بیش از ۱۰۰ هزار اثر باستانی کاوش شده است، یعنی حدود یک دهم از تمامی آثار باستانی محافظت شده در موزه های بلغارستان متعلق به این شهر هستند. قدیمی ترین گنج طلای جهان در وارنا کشف شده که حفاری هایی که در سال ۱۹۷۲ انجام شد، نتیجه استخراج این گنج از دل زمین بود. نامگذاری شهر از سال ۱۹۴۹ تا سال ۱۹۵۶ به نام استالین به عنوان یک شهروند افتخاری انجام گرفته بود، ساکنین شهر وارنا هنوز هم استالین را به عنوان شهروند افتخاری می‌شناسند. 

در دهه هفتاد مراحل کاوش قدیمی ترین گنجینه طلا در وارنا که متعلق به ۷۰۰۰ سال پیش بود، انجام گرفت. در پازارجیک مهره هایی کشف شده که باستان شناسان قدمت آن را به دوران های بسیار قدیم نسبت می دهند. وارنا در سال ۵۷۵ پیش از میلاد تاسیس شد، این شهر نوعی استراحتگاه ساحلی در ساحل دریای سیاه بلغارستان است، که از نظر استراتژیک به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و همینطور سیاسی شناخته می شود.

وانا امروزه در حوزه حمل و نقل و تجارت گردشگری و سرگرمی و حتی مراقبت ‌های بهداشتی جایگاه ویژه‌ای را در بلغارستان از آن خود کرده است. در سال ۲۰۰۸ وارنا از سوی شورای اروپا به عنوان مقر اصلی منطقه یورو و همینطور منطقه دریای سیاه تعیین شد. در سال 2017 نیز عنوان جوان ترین پایتخت اروپا از آن وارنا شد. ریشه نام گذاری وارنا را می ‌توان به عبور وارنگیان از دریای سیاه نزدیک دانست، از این رو وارونا می تواند به معنی "مکانی محافظت شده و مستحکم" باشد. همچنین بسیاری از تاریخ شناسان معتقدند که می ‌توان ریشه های بسیار قدیمی‌تر را برای این شهر و علت نامگذاری آن به نام وارنا در نظر گرفت. در اواخر قرن نوزدهم یعنی زمانی که بیزانسی ها بلغارستان را به محاصره خود در آوردند، نام این شهر همچنان وارنا باقی ماند.

این شهر را به عنوان یک مکان مهم باستان شناسی در ماقبل تاریخ نیز می شناسند و فرهنگ نامدار وارنا در سطح بین‌المللی شناخته شده است. همچنین از وارنا به عنوان یک شهر مدرن نیز یاد می کنند. در منطقه وسیع تری از دریاچه های وارنا می توان شاهد چشمه ها و غار هایی بود که محل سکونت انسان های ماقبل تاریخ بودند و یکی از قدیمی ترین آثار های باستانی در این مناطق کشف شده است. کشف آثار باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی در این منطقه گواه این ادعا است. 

علی رغم وقوع درگیری های داخلی و خارجی و همینطور اختلافات فرهنگی شدید اما جمعیت شمال ‌شرقی بلغارستان و شهرهای حاشیه دریا جمعیتی نسبتاً پایدار را نشان می دهد. این می‌تواند به معنی محافظه کاری سیاسی مردم نیز باشد. وارنا در حقیقت یکی از اولین مراکز توسعه صنعتی در بلغارستان و همینطور از مهمترین بنادر اصلی صادرات به عنوان مقر قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در خارج از صوفیه نیز شناخته می‌شود. 

این شهر به عنوان مکانی محبوب برای برگزاری جشنواره ها و رویدادهای بین المللی محسوب می‌شود و به همین دلیل می‌توان برپایی یا تاسیس کاخ تابستانی سلطنتی سینوگرام در این شهر را به همین موضوع مرتبط دانست. در اواخر سده ۱۹۵۰ گردشگری در وارنا ظهور کرد و همین موضوع باعث شد تا در سال های اخیر وارنا به عنوان مقصد گردشگری پررونقی در بلغارستان شناخته شود. وارنا به ‌عنوان یک تفرجگاه محبوب در اروپای شرقی شناخته شده بود اما سفر به آن تا سال ۱۹۸۹ ممنوع بود.

 

مساحت و جمعیت وارنا

 

مساحت و جمعیت وارنا

در قسمت شمال شرقی دشت دانوب وارنا واقع شده است، این شهر از جنوب با بورگاس و از شمال با دوبریچ، از غرب با شومن و از شرق با دریای سیاه همراه است. وارنا با داشتن مساحت حدوداً ۳۸۰۰ و ۲۰۰ کیلومتر مربع بیش از ۴۴ درصد از خاک کشور بلغارستان را تشکیل می دهد. حدود ۶.۸ درصد از از مساحت وارنا شامل جاده ها و بنادر، ۲۸.۱ درصد شامل جنگل ها و سکونتگاه ها، ۶۰ درصد شامل زمین های کشاورزی و ۲.۳ درصد شامل مناطق آبی است. وارنا در فلات فرانگن با ارتفاع ۳۵۶ متر واقع شده است.
طبق آخرین سرشماری های انجام گرفته در سال ۲۰۱۹ وارنا بیش از  ۲۵۲. ۴۷۱ نفر جمعیت دارد، این شهر شامل شهرداری های مختلفی است. میزان زاد و ولد در سال ۲۰۰۵ در وارنا تنها ۱۰.۸ درصد بود، در مقایسه با میانگین جمعیت در بلغارستان وارنا به عنوان یکی از سکونت ‌گاه‌های صنعتی پرجمعیت در منطقه با ۸۳ درصد تراکم جمعیت شناخته می شود. حدود ۴۵ هزار نفر نیروی کار روزانه در وارنا مشغول به فعالیت هستند، به دلیل وجود وضعیت اقتصادی و اجتماعی بهتر بخش مهمی از جمعیت در قرن بیستم در وارنا زندگی می کردند.

بر اساس سرشماری هایی که در سال ۲۰۰۱ در منطقه انجام گرفت، مشخص شد که حدود ۱.۲ درصد از ساکنین این منطقه شهروندان کشور روسیه هستند. البته که شهروندان دیگر کشورها از جمله ترکیه، اوکراین و انگلیس نیز در این سرشماری جایگاه خاصی را از آن خود کردند. ساختار جمعیت در وارنا شامل اقوام روم، ترک و بلغاری است. 

از فوریه سال ۲۰۱۱ ناهمگنی قومی در منطقه وارنا به وضوح مشاهده می‌شود، حدود ۸۷ درصد از مردم خود را بلغاری معرفی می‌کنند و ترک ها و رومی ها در دسته بندی های بعدی قرار می گیرند. البته اقوام روسی و ارمنی نیز کمتر از سه درصد از جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند. روند پیری جمعیت در وارنا همچون سال های گذشته ادامه دارد و می توان گفت که در طی ۱۰ سال گذشته جمعیت بالای ۶۴ سال در وارنا از ۱۴.۳ درصد به ۱۶.۲ درصد افزایش یافته است. حدود ۱۶.۷ درصد جمعیت در سال ۲۰۰۱ افراد زیر ۱۵ ساله بودند، اما در سال ۲۰۱۱ این درصد به ۱۵.۱ کاهش یافت. ۶۴ درصد جمعیت ساکن در وارنا افراد بالای ۱۸ سال هستند.
این شهر در ۴۷۰ کیلو متری شمال صوفیه قرار گرفته و از نزدیک ترین شهرهای بزرگ به آن می توان شومن، بورگاس و دوبریچ را نام برد. با شکست شهر وارنا در جنگ صلیبی قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ به دست عثمانی ‌ها محاصره شد و وارنا برای بیشتر از چهار قرن تحت سلطه عثمانی‌ها باقی ماند.  از وارنا به عنوان مقر اصلی و پایگاه اصلی دریایی استفاده می‌کردند، بسیاری از سربازان بر اثر وبا در جنگ کریمه که بین سال‌های ۱۸۵۴ تا ۱۸۵۶ اتفاق افتاد جان خود را از دست دادند و بر اثر آتش سوزی شهر وارنا کاملا ویران شد. با احداث اولین راه آهن در سال ۱۸۶۶ وارنا به روسیه متصل شد و این اتصال به واسطه رود دانوب اتفاق افتاد، از این رو پایتخت عثمانی قسطنطنیه به اروپای مرکزی متصل شد.

از آن سال به بعد بندر وارنا به عنوان یک تامین کننده عمده مواد غذایی به ویژه گندم و یک مرکز پر ترافیک برای واردات از اروپا به بلغارستان شناخته شد. حدوداً ۱۲ کنسولگری خارجی در شهر وارنا افتتاح شده است و به طور کلی این شهر پس از از سال ۱۸۶۶ شاهد انقلاب و احیای مجدد بود. در سال ۱۸۷۸ حدود ۲۶ هزار نفر در شهر وارنا سکونت داشتند، وارنا در طول مدت جنگ اول بالکان و جنگ جهانی اول به عنوان یک پایگاه مقدم در جنگ شناخته می شد. از دوران باستان تا کنون این شهر توسط باغ های انگور و جنگل های مختلف احاطه شده است و امکانات حمل و نقل دریایی باعث سهولت تردد در دریاچه ها و کانال های وارنا شده است. این در حالی است که خلیج وارنا همچنان به عنوان یک منطقه تفریحی نیز شناخته می شود .حدوداً ۲۰ کیلومتر ساحل در وارنا وجود دارد و سواحل ماسه ای آن برای گردشگران بسیار جذاب و دوست داشتنی است.
از مهمترین منابع طبیعی در وارنا می توان به خاک رس و سنگ آهک، ماسه سنگ و انواع ماسه اشاره کرد. این صنایع در حوزه تولید سیمان و همینطور ساخت و سازهای مختلف مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد. سنگ نمک و سنگ منگنز نیز از جمله منابع طبیعی وارنا است که در روستاهای Ignatievo و Rudnik استخراج می شود. آب های معدنی غنی از ید نیز در منطقه وارنا و در دره کامچیا از دیگر منابع طبیعی مهمی است که می توان به آن اشاره کرد. استخراج گاز طبیعی در منطقه نزدیک به کیپ گالاتا باعث شده تا وارنا از نظر منابع طبیعی در بلغارستان جایگاهی ویژه را از آن خود نماید.

 

وارنای بلغارستان

 

سرانه تولید ناخالص داخلی در وارنا بالاتر از میانگین تولید ناخالص بلغارستان است، این منطقه در سال ۲۰۰۲ بیش از ۶۶ درصد از کل تولید ناخالص داخلی بلغارستان را به ثبت رسانده است.  صنعت دریانوردی در سال ۲۰۰۳ بیش از 11 درصد از درآمد اقتصاد منطقه وارنا را تامین کرده است، از ویژگی ‌های این منطقه می ‌توان به وجود اختلافات اقتصادی زیاد بین شهرداری وارنا و سایر شهرداری ها اشاره کرد. ۸۷ درصد از بنگاه ‌های اقتصادی، ۷۰ درصد از دارایی‌ های ثابت مشهود در شهر وارنا و به طور کلی بیش از ۸۳ درصد درآمد در این شهر حاصل فعالیت‌ هایی است که در حوزه ساحلی اتفاق می‌افتد.

۶ درصد از درآمد اقتصاد وارنا توسط گردشگری تامین می شود، با توجه به وجود بیش از ۳۷۰ هتل در این شهر، اقامت گردشگران نقش بسیار مهمی در تامین اقتصاد وارنا داشته است. در سال ۲۰۰۳ کل مبلغ سرمایه گذاری خارجی در منطقه بیش از ۴۳۳ هزار دلار بود.  در سال ۲۰۰۴ منطقه وارنا حدودا ۸.۶ درصد از سرمایه ‌گذاری ‌های کل بلغارستان را به خود اختصاص داده بود. از جمله فعالیت های مهمی که در وارنا منجر به ایجاد تحول عظیمی در حوزه اقتصادی شده است می‌توان به تولید کشتی ها، تولید لوازم خانگی، تولید لباس، تعمیر کشتی ها، تولید انواع اسید نیتریک، آمونیاک، دی کلسیم فسفات و تولید شکر تصفیه شده، تولید جوش شیرین، نوشابه سبک و سنگین، تولید برق و همینطور گردشگری و حمل و نقل دریایی اشاره کرد.

وارنا از جمله مراکز حمل و نقل چند منظوره در بلغارستان است، که به همین واسطه از اهمیت بین المللی نیز برخوردار شده است. فرودگاه بین المللی وارنا با ۳۵ کشور و ۱۰۱ شهر در جهان ارتباط دارد، بندر وارنا موقعیتی کلیدی را از آن خود کرده است و در حوزه تدارکات و توزیع انواع کالا به عنوان یک منطقه استراتژیک شناخته می شود، به طور کلی می‌توان گفت که وارنا یک شهر پر رنگ در بلغارستان است.

زبان و مذهب مردم وارنا

بیش از ۸۵ درصد از جمعیت مردم بلغارستان و به ویژه ساکنین شهر وارنا زبان مادری یعنی بلغاری را به عنوان زبان رسمی می‌شناسند. زبان‌های کولی و ترکی به‌عنوان زبان های غیر بلغاری در وارنا شناخته می شود. زبان بلغاری در حقیقت در گروه زبان های اسلاونی قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از ۲۳ زبان رسمی اتحادیه اروپا است. اصلی ترین دین در بین جمعیت بلغارستان مسیحیت ارتدوکس شرقی است که بیش از چهار میلیون نفر از جمعیت بلغارستان پیرو این دین هستند. 

به عبارتی می ‌توان گفت که بیش از ۸۲ درصد از جمعیت این کشور دین مسیحیت را به رسمیت می شناسند. بر اساس سرشماری های انجام گرفته در فوریه سال ۲۰۱۱ جمعیت مسلمانان بلغارستان در مکان دوم محبوب ترین ادیان قرار می گیرند. حدود ۱۰ درصد از جمعیت در این کشور پیرو دین اسلام هستند، با رشد جمعیت در بلغارستان تعداد جمعیت پیرو دین اسلام رو به کاهش رفت و در سال ۲۰۱۱ به کمترین میزان خود رسید.

تعداد مسلمانان در وارنا در ده سال گذشته به کمتر از ۱۲ درصد کاهش یافته است، پیروان پروتستانتیسم در مقام سوم طرفداران این شاخه دینی در وارنا شناخته می شوند. کمتر از یک درصد از جمعیت پیرو این شاخه از دین مسیحیت هستند. البته می توان گفت افرادی که خود را متعلق به این دین می‌ دانند در حال افزایش است. دین کاتولیک نیز در در رتبه چهارم قرار دارد، در سال ۱۹۹۲ تعداد پیروان این دین بیش از ۴ هزار نفر بود و در طول قرن بیستم می توان گفت که تعداد جمعیت پیرو دین کاتولیک بین ۳۲ تا ۵۳ هزار نفر متغیر بوده است.

بلغارستان یک کشور سکولار است که مانند همه جمهوری های مشروطه، آزادی در دین را برای شهروندان خود فراهم کرده است. این موضوع در قانون اساسی بلغارستان نیز مورد توجه قرار گرفته، نهادها و سازمان ‌های مذهبی از دولت جدا هستند.  این کشور مذهب و آیین‌های مختلفی را ارائه می دهد و بر همین اساس با توجه به اعتقاد بیش از ۸۰ درصد از جمعیت بلغارستان به ادیان مختلف اما تنها ۱۳.۶ درصد از آنها در مراسم مذهبی شرکت می کنند. مسیحیت بزرگترین فرقه در بلغارستان و همینطور وارنا است، البته فرقه های دیگری را نیز می‌توان در این کشور شاهد بود.

تعداد بسیار کمی از نمایندگان فرقه یهودیت نیز در بلغارستان وجود دارند، در قلمرو بلغارستان امروزی بسیاری از مکان هایی که در دوران باستان به عنوان مکان های مذهبی برای پرستش خدایان یا بت ها شناخته می‌شدند نیز قابل مشاهده است. اسلام به عنوان دومین دین در بلغارستان از نظر تعداد پیروان شناخته می شود، پس از فتح کشور توسط ترک ها در قرن چهاردهم میلادی اسلام تقریباً با خشونت زیاد در بین شهروندان بلغارستانی رواج پیدا کرد و برای محافظت از آن نیز اقدامات خشونت آمیز زیادی انجام گرفت. مسلمانان بلغارستان اکثر جزوه اهل سنت هستند و ۸۰ هزار شیعه نیز در این کشور وجود دارد، که بخش عمده ای از آنها در شهر وارنا زندگی می کنند.

 

کلیساهای وارنا

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم وارنا

زندگی فرهنگی در بلغارستان ترکیبی زنده از باورها سنت های قومی هزاره های مختلف و درهم آمیختگی آن با فرهنگی رسمی است. طور کلی می توان در بلغارستان و به ویژه شهر وارنا شاهد یک کشور مدرن بود. از آنجا که جمعیت وارنا تا حد زیادی همگن است، درجه تنوع فرهنگی نیز در این شهر بسیار کم بوده و می توان گفت که جمعیتی هماهنگ با فرهنگی هماهنگ در این شهر زندگی می‌ کنند. فرهنگی که به واسطه دولت از طریق مدارس، کتابخانه ‌ها، نشریه ،تلویزیون، رادیو و همینطور موزه ها در بین مردم ترویج می یابد و به همین دلیل آداب و رسوم اجتماعی مردم از آن نشات گرفته و می گیرد.
از این رو می توان گفت که فرهنگ وارنا فرهنگی پررنگ و عمیق است. از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۹۰ زندگی روزمره در بلغارستان تحت سلطه سیستم سیاسی سوسیالیستی بود، با این وجود در حوزه زندگی سنتی و میراث فرهنگی مردم وارنا همچنان می‌توانستید شاهد حفظ سنت ها و باورهای فرهنگی باشید. وارنا شهری نسبتاً باستانی است که مردم از دوران ماقبل تاریخ در مرزهای آن زندگی می کرده اند، بسیاری از افراد معتقدند که وارنا محل تولد اولین تمدن اروپایی است، که بیش از هزاره پنجم قبل از میلاد شروع به شکل گیری کرده بود. وارنا امروزه مکانی پر از سرگرمی و دیدنی است که می‌توان شاهد فعالیت‌های فرهنگی چشمگیری در آن بود. 

شهر های بلغارستان به طور کلی میراث فرهنگی غنی و متنوع هستند، بسیاری از انسان های ماقبل تاریخ در قلب این شهر زندگی می کردند و به همین دلیل می توان ردپای سنت‌ های غنی را در آن شاهد بود. به طور کلی وارنا محل تلاقی و اختلالات فرهنگ و آداب و رسوم های قبایل مختلف است که در این منطقه زندگی می‌کردند. این موضوع می‌تواند برای بسیاری از افراد موضوعی کاملا هیجان انگیز باشد، آداب و رسوم مردم وارنا و سبک معماری این شهر نیز نشأت گرفته از جریانات فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی است. 

به طور کلی بلغاری ها بسیار مهمان نواز هستند و رفتاری دوستانه و صمیمانه با گردشگران دارند، بسیاری از آنها به زبان ‌های خارجی صحبت می ‌کنند و استقبال از بازدیدکنندگان را در اولویت کار های خود قرار می دهند. بلغاری ها به طور کلی انسان های با تجربه و قابل اعتمادی هستند و به همین دلیل حضور شرکت های تجاری خارجی برای همکاری در حوزه های مختلف تجاری را هم موضوعی کاملاً منطقی و معقولانه محسوب می کنند. بیشتر از ۵۰ درصد از جمعیت و ساکنین بلغارستان و بخش مهمی از مردم شهر وارنا تصور می‌ کند که تعداد مهاجران در این شهر بسیار کم بوده و هیچ تهدیدی برای شغل آنها ایجاد نمی کند. این در حالی است که بخش بسیار کمی از مردم در این کشور نظری مخالف این موضوع دارند و حضور گردشگران را به عنوان تهدیدی جدی به شمار می آورند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم وارنا

 

آب و هوای وارنا

غالب ترین نوع آب و هوا در وارنا آب و هوای قاره ای است، وارنا به شدت تحت تاثیر حوزه دریای سیاه قرار دارد و به همین دلیل آب و هوایی بسیار ملایم را باید در این منطقه شاهد بود. آب و هوای بهاری در شهر وارنا حدودا ۱۰ الی ۱۳ روز به طول می ‌انجامد و در طول این مدت باید آب و هوایی نسبتاً خنکی را تجربه کرد. تثبیت هوا در تابستان یکی از مهم ترین ویژگی های آب و هوایی شهر وارنا است، که دمای هوا در آن حدود ۲۵ درجه سانتیگراد خواهد بود. پاییز در وارنا طولانی و نه چندان سرد است، متوسط دمای سالانه آب دریا در وارنا ۱۳.۶ درجه سانتیگراد است. میانگین بارندگی سالانه در این منطقه حدوداً چیزی نزدیک به ۶۰۰ میلی متر است، بیشترین میزان بارش در پاییز اتفاق می افتد. متوسط میزان رطوبت هوا در ساحل وارنا حدود ۷۵ الی ۸۰ درصد است، تقریباً تمامی رودخانه‌ هایی که از این منطقه عبور می کنند به دریای سیاه یا دریاچه بلوسلاو می ریزند. 

از بزرگترین رودخانه های وارنا می توان به کامچیا، پروادیا و رودخانه باتووا اشاره کرد، رودخانه های دیگر در این منطقه نسبتا کم عمق و کوچک هستند. در تابستان میزان آب رودخانه ها کاهش می یابد و حتی می‌توان گفت که سنگ آهک های دشت تپه های دانوب نیز از بین می رود. بزرگترین دریاچه ها در وارنا که بلوسلاو نام دارد، حدوداً دارای ۳.۹ کیلومتر مربع وسعت و همین طور 9 میلیون متر مربع حجم آب است. این منطقه به عنوان منطقه ای غنی از آب‌ های زیرزمینی شناخته می‌شود.

تفریحات و دیدنی های وارنا

وارنا بلغارستان می تواند گوهری پنهان باشد که همیشه به دنبال آن می گشتید، این شهر که به پایتخت دریایی بلغارستان و همینطور مروارید دریای سیاه شهرت دارد، با داشتن سرگرمی ها و جاذبه های گردشگری زیاد به عنوان یک مقصد توریستی عالی برای بزرگسالان و کودکان شناخته می شود. سواحل پوشیده شده از شن و ماسه، رستوران هایی که قیمت سرو غذا در آنها بسیار مناسب است و زمین های بازی ساحلی تنها بخشی از چیزهایی است که می‌تواند گردشگران را به سمت وارنا هدایت کند.

موزه باستان شناسی وارنا

بازدید از مصنوعات طلا در موزه باستان شناسی وارنا و همچنین تماشای مجموعه ای غنی از میراث قدیمی و سنگی که متعلق به قرن هجدهم است، می تواند نقش مهمی در آَشنایی گردشگران با میراثِ کهنِ این شهر داشته باشد. برای بازدید از موزه باستان شناسی به بیش از ۲ ساعت زمان نیاز دارید.

 

موزه باستان شناسی وارنا

 

باغ گیاه شناسی وارنا

باغ گیاه شناسی درست مانند پارکی سرسبز است که در خارج از محدوده شهر وارنا قرار دارد، پس از طی جاده‌ای که در این باغ وجود دارد، به تفرجگاه ساحلی نزدیک می شوید. برای بازدید تمام و کمال از باغ گیاهشناسی می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. به دلیل وسعت زیاد این پارک آن را به بخش های مختلفی تقسیم کرده اند، که قطعاً فضایی رمانتیک را برای شما تداعی خواهد کرد.

جنگل سنگی وارنا Pobiti Kamani

جنگل سنگی وارنا در فاصله کمتر از 20 کیلومتر از مرکز شهر وارنا یکی از معدود زیستگاه ‌های کویری در اروپا را مشاهده خواهد کرد. شگفت انگیز ترین نکته در مورد جنگل سنگی وارنا این است که این جنگل پر از ستون ‌های سنگی عظیمی است که برخی از آنها به ۷ متر نیز می رسد. 
جنگل سنگی، جنگلی اسرارآمیز است و بسیاری از افسانه ها و نظریه های محلی درباره منشاء وجود ستون های سنگی در آن به چشم می‌خورد. قدم زدن در جنگل سنگی به عنوان یک مکان آرام و کاملاً معنوی احساس آزادی و آزادگی بر افکار را به شما منتقل خواهد کرد. وقتی در وارنا هستید بازدید از آن این جنگل را فراموش نکنید، این جنگل می تواند برای کاوش در وارنا یک پیشنهاد عالی و یک فرصت هیجان انگیز باشد.

 

جنگل سنگی وارنا Pobiti Kamani

 

صومعه آلادزا وارنا بلغارستان Aladzha

صومعه آلادزا از دیگر مکان هایی است که باید از آن دیدن کنید، قدمت این صومعه به قرن سیزدهم میلادی برمی ‌گردد، بخش های کوچکی از نقاشی حک شده روی دیوار این صومعه همچنان حفظ شده است. بنای سنگ آهکی که ارتفاع آن به ۴۰ متر نیز می رسد در صومعه آلادزا  توجه شما را به خود جلب می کند. راه پله ای بلند و نسبتا طولانی شما را به بخش‌های مختلف صومعه می رساند، از تماشای مناطق اطراف صومعه لذت می برید، بازدید از بالا بسیار زیبا و جذاب خواهد بود، شما می توانید درختان کاج، دریای سیاه و به طور کلی تمامی محیط اطراف صومعه آلادزا  را به سادگی و با بهترین منظره ممکن تماشا کنید.
به فاصله یک کیلومتر از صومعه آلادزا جنگل های سرسبز و غارهایی که باستان شناسان آن را کشف کرده بودند در انتظار شماست، بازدید از آلادزا می‌تواند تجربه عالی و خاطره انگیز برای شما باشد.

 

صومعه آلادزا وارنا بلغارستان Aladzha

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به وارنا سومین شهر بلغارستان