همه چیز درباره ی ترکیه

زمان مطالعه: 6 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/09
بازدید: 54074
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کشور ترکیه به انگلیسی Turkey یکی از کشورهای منطقه اوراسیا است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در شرایط فوق العاده استراتژیکی قرار دارد. این کشور با ایران، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان، یونان و... هم مرز بوده و در آن شاهد جاذبه های تفریحی، توریستی و گردشگری بسیار زیادی هستیم. موقعیت مکانی مناسب و جاذبه های گردشگری فوق العاده کشور ترکیه سبب شده سالانه هزاران گردشگر ایرانی این کشور را به عنوان محبوب ترین مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. در ادامه همراه ما باشید تا هر آنچه که لازم است را درباره این کشور زیبای توریستی در اختیارتان قرار دهیم.

ترکیه

درباره ترکیه

ترکیه کشوری کوهستانی مستطیل شکل با آب و هوای بارانی است. این کشور از سمت شرق و غرب گسترش یافته و از بین هر کشوری ترکیه جزو بهترین نقاط دنیا است و در منطقه‌ای حساس قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این کشور بسیار عالی بوده و به عنوان گذرگاهی از جنوب غرب آسیا و اروپا محسوب می‌شود. کشور ترکیه کشوری بسیار زیبا با طبیعتی بکر و آب و هوای خوب و جلگه‌ای است که سالانه بسیاری از مردم برای دیدن این طبیعت بکر به این کشور سفر می‌کنند.

تجربه سفر به شهرهای زیبا و ساحلی ترکیه

آشنایی با کشور ترکیه

برای آشنایی با کشور ترکیه، لازم است تا اطلاعات مختلفی در رابطه با این کشور را مطرح کنیم. پایتخت ترکیه شهر آنکارا، که زیبایی های فوق العاده ای دارد و شهری اداری-سیاسی در کشور ترکیه محسوب می شود. با این که آنکارا پایتخت ترکیه است اما بزرگترین شهر در این کشور استانبول می‌باشدکه محبوبیت بسیار زیادی بین توریست ها و گردشگران داشته و حجم گسترده ای از سفرهای داخلی و خارجی به کشور ترکیه به مقصد استانبول صورت می‌گیرد. زبان رسمی مردم این کشور ترکی بوده و اکثریت مردم ترکیه مسلمان سنی هستند. از نظر سیاسی این کشور جمهوری ریاستی با پارلمان واحد بوده و بنیانگذاری این حکومت به سال ۱۹۲۳ بازمی گردد. مساحت کشور ترکیه 785347 کیلومتر مربع بوده و 3 درصد از این مساحت را آب تشکیل می دهد. براساس سرشماری های صورت گرفته، جمعیت ترکیه بیش از ۸۴ میلیون است. واحد پول کشور ترکیه "لیر ترکیه" است.

آشنایی با کشور ترکیه

آنتالیا یا کوش آداسی یا بدروم یا مارماریس | کدام شهر انتخاب شما برای سفر به ترکیه است؟

موقعیت جغرافیایی ترکیه در 2023

اگر بخواهیم نگاهی به موقعیت جغرافیایی ترکیه بیندازیم و ببینیم باید گفت این کشور در بین ۶ کشور آسیایی و 2 کشور اروپایی قرار گرفته است. ترکیه بیشترین مرز با سوریه داشته و دیگر کشورهای مجاور با ترکیه شامل ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، یونان و بلغارستان هستند. کشور ترکیه از سه جهت به دریا راه دارد و دریاهای سرخ، مرمره، اژه و دریای مدیترانه از دریاهایی هستند که کشور ترکیه از طریق بنادر و تنگه به این دریاها متصل هستند. کشور ترکیه را می تواند بی شک یکی از کشورهای استراتژیک جهان نامید، چرا که این کشور در حقیقت پلی میان دو قاره اروپا و قاره آسیا به حساب می آید.

آیا ترکیه کشوری اروپایی است؟

در پاسخ به این سوال که کشور ترکیه جز کدام قاره است باید بگوییم که خیر و بله! چرا که بخش اعظم این کشور در قاره آسیا قرار دارد. در حالی که بخشی مانند شهر استانبول که می توان از آن با عنوان بزرگترین شهر ترکیه یاد کرد، جزو قسمت اروپایی این کشور است.

جاهای دیدنی ترکیه - آشنایی کامل با بهترین جاذبه‌هایی که در سفر به کشور ترکیه می‌توانید تجربه کنید!

موقعیت جغرافیایی ترکیه

پایتخت ترکیه کجاست؟

برخلاف آنچه که در میان عموم مردم شکل گرفته است که شاید بعضی از گردشگران به اشتباه فکر کنند که استانبول پایتخت ترکیه است، باید بگوییم که این گونه نیست و پایتخت کشور زیبا و توریستی ترکیه، شهر آنکارا است که تمامی مراودات سیاسی و مراکز مهم تجاری و سیاسی این کشور در این شهر قرار گرفته است.

پایتخت ترکیه - راهنمای جامع سفر به پایتخت ترکیه (آنکارا)

آیا ترکیه کشوری اروپایی است؟

آداب و رسوم و فرهنگ مردم ترکیه

اگر بخواهیم در پاسخ به اینکه کشور ترکیه چگونه کشوری است جوابی بیابیم، بدون شک با تاریخ غنی ترکیه، تنوع فرهنگی و سنت های مختلفش روبرو خواهیم شد. با این حال با توجه به سرمایه گذاری دولت این کشور بر روی توسعه و نوین کردن کشور ترکیه شاهد پذیرش فرهنگ غربی توسط مردم این کشور هستیم. حکومت ترکیه تمام تلاش خود را می کند تا فرهنگ ملی و ملی گرایی را در کشور خود رواج داده و همگام با آن در راستای جهانی سازی قدم بردارد. یکی از موضوعات فرهنگی بسیار مهم در کشور ترکیه مذهب است. در حال حاضر ۹۹.۸ درصد مردم این کشور مسلمان بوده و ۲% بعدی آن به دیگر مذاهب اعتقاد دارند که شامل مسیحیان و کلیمیان می شود.

معروف‌ترین سوغات ترکیه - 16 تا سوغاتی های خوراکی، لباس و صنایع دستی ترکیه

با وجود این که اسلام دین اکثر مردم کشور ترکیه است، قوانین مختلفی در این کشور وجود دارد که با قوانین اسلام متفاوت است. یکی از این موضوعات، حجاب است. بر اساس قانون ترکیه کارمندان زن در ادارات دولتی اجازه استفاده از روسری یا سایر پوشش های مشابه را ندارند. دولت ترکیه اجازه استفاده از حجاب را در دانشگاه های دولتی نیز نداده است. با این حال بسیاری از بانوان کشور ترکیه همچنان حجاب اسلامی را رعایت می کنند. یکی از نکات بسیار جالب فرهنگی در کشور ترکیه این است که شما اگر به بخش های مختلف ترکیه سفر کنید، می توانید فرهنگ های گوناگونی را مشاهده کنید که هر یک از این فرهنگ ها از کشورهای همسایه ترکیه الهام گرفته شده اند.

زبان کشور ترکیه چیست؟

زبان کشور ترکیه چیست؟

همانطور که احتمالا خودتان نیز دارای معلوماتی درباره کشور ترکیه هستید، میدانید زبانی که مردم کشور ترکیه با آن با یکدیگر صحبت می کنند، زبان ترکی استانبولی است؛ که شاید برخی از شما عزیزان تصور کنید که با گویش ترکیه کشورمان ایرانی یکی است، که در پاسخ باید بگوییم که اینگونه نیست و تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند، اما مشخصا اگر به گویش ترکی آذری های کشورمان مسلط باشید برای یادگیری ترکی استانبولی کار راحتتری را در پیش خواهد داشت و در سفر با تور ترکیه نیز کار راحتتری در پیش خواهید داشت.

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه، یک پرچم با رنگبندی جذاب و شناخته شده است که تاریخ و ارزش‌های فرهنگی بزرگی را نمایان می‌سازد. این پرچم شامل یک لوگوی قرمز با هلال و ستارهٔ سفید در مرکز پرچم است. رنگ قرمز در پرچم کشور ترکیه به عنوان نمادی از شجاعت و جرأت مردم ترکیه در مقابل چالش‌ها و مشکلات نشان داده می‌شود. هلال سفید به عنوان نمادی از دین اسلام در پرچم ترکیه حضور دارد. همچنین، ستارهٔ سفید که از خورشید جهت و استقلال را نمایان می‌کند، روی هلال قرار گرفته است. این ستاره نمادی است از تلاش‌های ملت ترکیه در راه تحقق آرمان‌ها و توسعهٔ فرهنگ و تمدن.

فرهنگ مردم ترکیه

نقشه ترکیه - راهنمای کامل مناطق مختلف ترکیه به همراه تصاویر

دین مردم ترکیه

دین اغلب مردم این کشور، اسلام است و مذهب بیشتر آنان نیز اهل تسنن هستند. البته در این کشور هم مانند دیگر کشورها اغلب ادیان حضور دارند و می توانند به راحتی در این کشور زندگی کنند. مذهب اغلب مردم ترکیه، اهل سنت حنفی است.

دین مردم ترکیه

مهم ترین شهرهای توریستی ترکیه کدامند؟

همان طور که اشاره کردیم صنعت گردشگری و توریست در کشور ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد و همین موضوع سبب گشته تا اکثر شهرهای ترکیه از نظر گردشگری و توریستی در شرایط فوق العاده ای قرار گرفته باشند. اگر بخواهیم به مهم ترین شهرهای توریستی این کشور نگاهی انداخته و آن ها را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنکارا
 • ماردین
 • قونیه
 • آنتالیا
 • افسوس
 • کاپادوکیه
 • استانبول
 • آدانا

همان طور که مشاهده می کنید، شهرهای مختلفی از کشور ترکیه به عنوان شهرهای توریستی شناخته می شوند. با این حال مهم ترین شهر از این نظر، استانبول است. اهمیت استانبول به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی، تفریحی و طبیعی مختلف در آن است و همین موضوع سبب گشته تا استانبول جایگاه ویژه ای در بین گردشگران پیدا کند.

شهرهای ترکیه

 

در سفر به ترکیه از کجاها دیدن کنیم؟

کشور ترکیه مملو از جاذبه های توریستی و گردشگری مختلف است و اگر شما به این کشور زیبا سفر کنید می توانید در هر یک از شهرهای آن جاذبه های توریستی مختلفی را مشاهده کنید. در این بخش از مهم ترین جاذبه های توریستی کشور ترکیه نام می بریم و مطمئنا بررسی و ارائه توضیحات در رابطه با هر یک از این جاذبه های گردشگری نیاز به مطلب جداگانه ای دارد:

 • مسجد سلطان احمد
 • منطقه سلطان احمد
 • مسجد ایاصوفیه
 • آنیت کابیر
 • موزه تمدن آناتولی
 • مسجد حاج بیرم
 • موزه آنتالیا
 • ترمسوس
 • ساحل کاپوتاس
 • مسجد عزیزیه
 • آرامگاه مولانا
 • باغ پروانه قونیه
 • مسجد و مقبره شمس

موزه آتاتورک استانبول - این موزه‌ به سبک زندگی مصطفی کمال آتاتورک، اولین رئیس جمهور ترکیه اختصاص دارد.

آب و هوای ترکیه

از نظر آب و هوایی و اقلیمی ترکیه دارای آب و هوای خوب و جلگه ای است. البته با توجه به گستره کشور ترکیه مناطق مختلف این کشور دارای آب و هوا متفاوتی از یکدیگر هستند. به صورت کلی بهترین زمان سفر به ترکیه در بهار و پاییز است، چرا که در این زمان ها شما نه با گرمای تابستان های ترکیه و نه با آب و هوای سرد و زمستانی این کشور مواجه خواهید شد. به همین دلیل است که پاییز شلوغ ترین فصل برای سفر کشور ترکیه است، چرا که گردشگران بسیار زیادی از اقصی نقاط دنیا در این زمان به ترکیه سفر کرده و از این کشور بازدید می کنند.

عکس های کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه در سال 2023

کشور ترکیه یک اقتصاد هیبریدی داشته و ترکیبی از صنایع بومی و نوین است. در سال های اخیر نیز اقتصاد این کشور پیشرفت بسیار زیادی کرده و همین موضوع سبب گشته تا از نظر برابری قدرت خرید، ترکیه در رده سیزدهم دنیا قرار بگیرد و از این کشور به عنوان نوزدهمین کشور دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی نیز یاد شود. ترکیه با سازمان های مختلف اقتصادی مثل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و گروه بیست همکاری می کند.

واحد پول ترکیه - واحد پول ترکیه را شناخته و ارز این کشور را به همراه خود داشته باشد.

اگر نگاهی به سرانه مردم کشور ترکیه بیاندازیم می توان گفت که عموماً در استان های غربی این کشور مردم از نظر درآمد شرایط بسیار خوبی دارند و هر چه به سمت شرق این کشور برویم از نظر درآمد وضعیت مردم ترکیه سخت می شود. با وجود این که اکثر درآمد کشور ترکیه از صنعت گردشگری و توریست است، با این حال از ترکیه به عنوان چهارمین سازنده بزرگ اتومبیل جهان و همچنین یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه کشتی سازی یاد می شود. در زمینه تولید لوازم خانگی نیز کشور ترکیه در شرایط فوق العاده قرار گرفته است. عموم صادرات کشور ترکیه در زمینه پوشاک و منسوجات بوده است و کشورهای اطراف ترکیه به عنوان مشتریان اصلی تولیدات این کشور در زمینه پوشاک منسوجات به حساب می آیند.

اقتصاد کشور ترکیه

همسایه های ترکیه

کشور ترکیه با 8 کشور همسایه است که به شرح زیر هستند:

 •  ایران
 • جمهوری آذربایجان (نخجوان)
 • ارمنستان
 • گرجستان
 • در جنوب خاوری با عراق و سوریه
 • و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان
 • از شمال با دریای سیاه
 • از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه
 • از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی

مراکز تفریحی ترکیه - معرفی جاهای تفریحی و مکان های هیجان انگیز ترکیه

همسایه های ترکیه

پیش شماره ترکیه

همانطور که می‌دانید هر کشور پیش‌شماره مخصوص به‌خود را دارد. پیش‌شماره کشور ترکیه نیز ۹۰ است. بنابراین برای برقراری تماس با یک شماره تلفن ثابت یا موبایل در کشور ترکیه باید قبل از شماره عدد ۰۰۹۰ را شماره‌گیری بفرمایید. به‌طور مثال اگر یکی از اقوام شما ساکن ترکیه است و قصد برقراری تماس با او را دارید و شماره منزل وی ۶۵689۱ است شما برای برقراری تماس با او باید ۰۰۹۰۶۵689۱ را شماره‌گیری کنید. به این مورد توجه کنید زمانی که پیش شماره یک کشور را وارد کرده‌اید نباید برای پیش‌شماره ایالت یا شهرستان‌های دیگر عدد ۰ را وارد کنید.

ویزای کار ترکیه - صفر تا صد شرایط گرفتن ویزای کار ترکیه

نقشه کشور ترکیه

آیا علاقه مند هستید تا بیشتر با کشور ترکیه آشنا شوید، به شما پیشنهاد می دهیم تا نگاهی به نقشه ترکیه انداخته و استان ها و شهرهای مهم آن را از روی نقشه پیدا کنید. آنالیز و بررسی موارد مختلف از روی نقشه به شما کمک می کند تا بیشتر با موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیک یک کشور آشنا شوید.

نقشه ترکیه

جمع بندی

چه قصد سفر به کشور ترکیه را دارید و یا تنها در جستجوی اطلاعاتی درباره ی این کشور همسایه هستید، دانستن این اطلاعات خالی از لطف نیست. مخصوصا که می تواند بر روی تجربه سفر شما به میزان قابل توجهی تاثیر مثبت بگذارد. حتی یادگیری چند عبارت ابتدایی به زبان ترکی می تواند کمک زیادی به برقراری ارتباط با مردم محلی و نشان دادن علاقه شما به زبان و فرهنگ آنها کند. همچنین تحقیق در مورد مقاصد گردشگری محبوب و مکان های تاریخی ترکیه می تواند به شما در برنامه ریزی سفر و استفاده حداکثری از زمان کمک کند. پس آگاهی از همه چیز درباره ترکیه سفرتان را به یک تجربه به یاد ماندنی تبدیل می‌کند. 

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. محمد محمد 1402/09/25
  1 نفر پسندیدند
  ترکیه فعلی در زمان های دور سال ها دست امپراطوری بیزانس (روم شرقی) بود تا اینکه کنستانتین (یا به قول ما قسطنطنیه) به دست ترک های مسمان سقوط کرد و سرنوشت و دین بخش بزرگی از نقشه جهان به مرور برای همیشه تغییر کرد.
 2. آذر آذر 1402/09/25
  3 نفر پسندیدند
  این همه از ترکیه گفتین یه حرف از امپراطوری عثمانی هم میزدین. خیرسرش از شرق اروپا تا غرب خاورمیانه دستش بوده. بعد جنگ جهانی تجزیه همین ترکیه ازش باقی موند. درسته سایت تفریحی هستین ولی یه اشاره ای هم به تاریخ بکنین بد نیست.
 3. کامران کامران 1402/04/20
  8 نفر پسندیدند
  در مورد زبان ترکی استانبولی و ترکی اذربایجانی در ایران اشتباه نوشتید چون تفاوتی بین این دو زبان وجود نداره و هر دو از یک ریشه هستن.تنها تفاوت در لهجه و ادای کلمات هست.مثلا در ترکهای ایران به هندوانه میگن قارپز ولی در ترکی استانبولی کلمات با لطافت ادا میشه و میگن کارپوز
 4. کامران لحظه آخر 1402/05/01
  5 نفر پسندیدند
  ممنون از نظر شما، در شباهت ماهیت انواع زبان ترکی هیچ شکی نیست اما هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند که منجر به تفاوت هایی شده

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.3 از 5 | از 114 کاربر