همه چیز درباره ی ترکیه

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر | زمان مطالعه : 5 دقیقه
چکیده
موقعیت جغرافیایی
آداب و رسوم ها
شهرهای توریستی
مکان های دیدنی
آب و هوا
شرایط اقتصادی
نقشه

ترکیه یکی از کشورهای منطقه اوراسیا است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در شرایط فوق العاده استراتژیکی قرار دارد. این کشور با ایران، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان، یونان و... هم مرز بوده و در آن شاهد جاذبه های تفریحی، توریستی و گردشگری بسیار زیادی هستیم. موقعیت مکانی مناسب و جاذبه های گردشگری فوق العاده کشور ترکیه سبب شده سالانه میلیون ها گردشگر این مکان را مقصد سفر خود قرار دهند. در ادامه همراه ما باشید تا درباره ترکیه و هر آنچه لازم است بدانید اطلاعات مفید و جالبی در اختیارتان بگذاریم. 

 

ترکیه

 

آشنایی با کشور ترکیه

برای آشنایی با کشور ترکیه، لازم است تا اطلاعات مختلفی در رابطه با این کشور را مطرح کنیم. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است که زیبایی فوق العاده ای دارد و شهر اداری و سیاسی در کشور ترکیه محسوب می شود. با این که آنکارا پایتخت ترکیه است اما بزرگترین شهر در این کشور استانبول است که محبوبیت بسیار زیادی بین توریست ها و گردشگران دارد و حجم گسترده ای از سفرهای داخلی و خارجی به کشور ترکیه به مقصد استانبول است. زبان رسمی مردم این کشور ترکی بوده و اکثریت مردم ترکیه مسلمان سنی هستند. از نظر سیاسی این کشور جمهوری ریاستی با پارلمان واحد بوده و بنیانگذاری این حکومت به سال ۱۹۲۳ بازمی گردد. مساحت کشور ترکیه 785347 کیلومتر مربع بوده و 3 درصد از این مساحت را آب تشکیل می دهد. براساس سرشماری های صورت گرفته، کشور ترکیه بیش از ۸۴ میلیون جمعیت دارد. واحد پول کشور ترکیه "لیر ترکیه" است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

اگر بخواهیم نگاهی به موقعیت جغرافیایی ترکیه بیاندازیم باید گفت این کشور در بین ۶ کشور آسیایی و 2 کشور اروپایی قرار گرفته است. ترکیه بیشترین مرز با سوریه داشته و دیگر کشورهای مجاور با ترکیه شامل ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، یونان و بلغارستان هستند. کشور ترکیه از سه جهت به دریا راه دارد و دریاهای سرخ، مرمره، اژه و دریای مدیترانه از دریاهایی هستند که کشور ترکیه از طریق بنادر و تنگه به این دریاها متصل هستند. کشور ترکیه را می تواند بی شک یکی از کشورهای استراتژیک جهان نامید، چرا که این کشور در حقیقت پلی میان دو قاره اروپا و قاره آسیا به حساب می آید.

 

پرچم ترکیه - حقایق جالب در رابطه با پرچم ترکیه

 

آداب و رسوم و فرهنگ مردم ترکیه

کشور ترکیه به دلیل تاریخ خود فرهنگی متنوع و ناهمگن دارد و شاهد فرهنگ و سنت های مختلفی در این کشور هستیم. با این حال با توجه به سرمایه گذاری دولت این کشور بر روی توسعه و نوین کردن کشور ترکیه شاهد پذیرش فرهنگ غربی توسط مردم این کشور هستیم. حکومت ترکیه تمام تلاش خود را می کند تا فرهنگ ملی و ملی گرایی را در کشور خود رواج داده و همگام با آن در راستای جهانی سازی قدم بردارد. یکی از موضوعات فرهنگی بسیار مهم در کشور ترکیه مذهب است. در حال حاضر ۹۹.۸ درصد مردم این کشور مسلمان بوده و ۲% بعدی آن به دیگر مذاهب اعتقاد دارند که شامل مسیحیان و کلیمیان می شود.

با وجود این که اسلام دین اکثر مردم کشور ترکیه است، قوانین مختلفی در این کشور وجود دارد که با قوانین اسلام متفاوت است. یکی از این موضوعات، حجاب است. بر اساس قانون ترکیه کارمندان زن در ادارات دولتی اجازه استفاده از روسری یا سایر پوشش های مشابه را ندارند. دولت ترکیه اجازه استفاده از حجاب را در دانشگاه های دولتی نیز نداده است. با این حال بسیاری از بانوان کشور ترکیه همچنان حجاب اسلامی را رعایت می کنند. یکی از نکات بسیار جالب فرهنگی در کشور ترکیه این است که شما اگر به بخش های مختلف ترکیه سفر کنید، می توانید فرهنگ های گوناگونی را مشاهده کنید که هر یک از این فرهنگ ها از کشورهای همسایه ترکیه الهام گرفته شده اند.

مهم ترین شهرهای توریستی ترکیه

همان طور که اشاره کردیم صنعت گردشگری و توریست در کشور ترکیه اهمیت بسیار زیادی دارد و همین موضوع سبب گشته تا اکثر شهرهای ترکیه از نظر گردشگری و توریستی در شرایط فوق العاده ای قرار گرفته باشند. اگر بخواهیم به مهم ترین شهرهای توریستی این کشور نگاهی انداخته و آن ها را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنکارا
 • ماردین
 • قونیه
 • آنتالیا
 • افسوس
 • کاپادوکیه
 • استانبول

 

شهرهای ترکیه

 

همان طور که مشاهده می کنید، شهرهای مختلفی از کشور ترکیه به عنوان شهرهای توریستی شناخته می شوند. با این حال مهم ترین شهر از این نظر، استانبول است. اهمیت استانبول به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی، تفریحی و طبیعی مختلف در آن است و همین موضوع سبب گشته تا استانبول جایگاه ویژه ای در بین گردشگران پیدا کند.

 

تور ترکیه - بهترین قیمت برای تور ترکیه + بهترین خدمات و خریدی مطمعن در لحظه آخر | هوایی ✈️ و زمینی 🚌

 

دیدنی های ترکیه

کشور ترکیه مملو از جاذبه های توریستی و گردشگری مختلف است و اگر شما به این کشور زیبا سفر کنید می توانید در هر یک از شهرهای آن جاذبه های توریستی مختلفی را مشاهده کنید. در این بخش از مهم ترین جاذبه های توریستی کشور ترکیه نام می بریم و مطمئنا بررسی و ارائه توضیحات در رابطه با هر یک از این جاذبه های گردشگری نیاز به مطلب جداگانه ای دارد:

 • مسجد سلطان احمد
 • منطقه سلطان احمد
 • ایاصوفیه
 • آنیت کابیر
 • موزه تمدن آناتولی
 • مسجد حاج بیرم
 • موزه آنتالیا
 • ترمسوس
 • ساحل کاپوتاس
 • مسجد عزیزیه
 • آرامگاه مولانا
 • باغ پروانه قونیه
 • مسجد و مقبره شمس

آب و هوای ترکیه

از نظر آب و هوایی و اقلیمی ترکیه دارای آب و هوای خوب و جلگه ای است. البته با توجه به گستره کشور ترکیه مناطق مختلف این کشور دارای آب و هوا متفاوتی از یکدیگر هستند. به صورت کلی بهترین زمان سفر به ترکیه در بهار و پاییز است، چرا که در این زمان ها شما نه با گرمای تابستان های ترکیه و نه با آب و هوای سرد و زمستانی این کشور مواجه خواهید شد. به همین دلیل است که پاییز شلوغ ترین فصل برای سفر کشور ترکیه است، چرا که گردشگران بسیار زیادی از اقصی نقاط دنیا در این زمان به ترکیه سفر کرده و از این کشور بازدید می کنند.

 

عکس های کشور ترکیه

 

اقتصاد کشور ترکیه

کشور ترکیه یک اقتصاد هیبریدی داشته و ترکیبی از صنایع بومی و نوین است. در سال های اخیر نیز اقتصاد این کشور پیشرفت بسیار زیادی کرده و همین موضوع سبب گشته تا از نظر برابری قدرت خرید، ترکیه در رده سیزدهم دنیا قرار بگیرد و از این کشور به عنوان نوزدهمین کشور دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی نیز یاد شود. ترکیه با سازمان های مختلف اقتصادی مثل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و گروه بیست همکاری می کند.

اگر نگاهی به سرانه مردم کشور ترکیه بیاندازیم می توان گفت که عموماً در استان های غربی این کشور مردم از نظر درآمد شرایط بسیار خوبی دارند و هر چه به سمت شرق این کشور برویم از نظر درآمد وضعیت مردم ترکیه سخت می شود. با وجود این که اکثر درآمد کشور ترکیه از صنعت گردشگری و توریست است، با این حال از ترکیه به عنوان چهارمین سازنده بزرگ اتومبیل جهان و همچنین یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه کشتی سازی یاد می شود. در زمینه تولید لوازم خانگی نیز کشور ترکیه در شرایط فوق العاده قرار گرفته است. عموم صادرات کشور ترکیه در زمینه پوشاک و منسوجات بوده است و کشورهای اطراف ترکیه به عنوان مشتریان اصلی تولیدات این کشور در زمینه پوشاک منسوجات به حساب می آیند.

نقشه کشور ترکیه

آیا علاقه مند هستید تا بیشتر با کشور ترکیه آشنا شوید، به شما پیشنهاد می دهیم تا نگاهی به نقشه ترکیه انداخته و استان ها و شهرهای مهم آن را از روی نقشه پیدا کنید. آنالیز و بررسی موارد مختلف از روی نقشه به شما کمک می کند تا بیشتر با موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیک یک کشور آشنا شوید.

 

اختلاف ساعت ایران و ترکیه -  از اختلاف ساعت ایران و ترکیه آگاه شوید، و ساعت ترکیه را مشاهده کنید.

 

نقشه ترکیه

 

گزارش مشکل

سوالات متداول همه چیز درباره ی ترکیه

آیا استانبول پایتخت ترکیه است؟

با وجود اینکه استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و حجم گسترده ای از سفرهای داخلی و خارجی به سمت آن انجام می شود، اما پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا می باشد. 
برای آشنایی بیشتر با این شهر به لینک روبرو مراجعه کیند: 👈 معرفی آنکارا پایتخت ترکیه 👉


ترکیه کشوری اروپایی است یا آسیایی؟

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره ی ترکیه

مهدی مرداد 1400
ب نظر من ترکیه موقعت خوبی برای ما ایرانیا ی نعمت بزرگیه ک خدا بهمون داده باید ازش،استفاده کرد خیلی دوس،دارم واسه ادامه زندگی برم ترکیه اقامت دائم بگیرم همونجا بمونم ب ی کسب درآمدی برسم زندگی کنم خیلییی بهش فکر میکنم یکی از رویا هایی ک دارم مهاجرت ب ترکیه
الهام تقوی مرداد 1397
ترکیه مقصد خارجی خیلی خوبی شده که میشه به جرات گفت 90 درصد مردم ایرانی برای یک بار هم که شده ترکیه رفتن
هما آبان 1396
منم موافقم بخوصوص که میشه زمینی هم به ترکیه سفر کرد. کلن کشوره خوبه
مهدی آبان 1396
به نظر من ترکیه برای ایرانیا مثل شمال شده همه می تونن برن و لذت ببرن

تور استانبول بهمن ۱۴۰۰
۵
۳۰ دی - ۱۳ بهمن
قشم ایر
قشم ایر
۴,۶۷۰,۰۰۰

تور استانبول از شیراز ۱۱ و ۱۸ و ۲۵ بهمن
۳
۱۱ دی - ۲۸ بهمن
ایران ایر تور
ایران ایر تور
۵,۱۹۰,۰۰۰

تور استانبول از تبریز ۱ بهمن
۳
۱ بهمن - ۴ بهمن
ایران ایر تور
ایران ایر تور
۳,۵۶۰,۰۰۰

تور استانبول از اصفهان بهمن ۱۴۰۰
۳
۳ بهمن - ۲۳ بهمن
ایران ایر تور
ایران ایر تور
۴,۵۷۰,۰۰۰

تور آنکارا بهمن ۱۴۰۰
۲
۷ بهمن - ۹ بهمن
آنادولو جت
Pegasus Airlines
۵,۲۴۰,۰۰۰

تور آنتالیا بهمن ۱۴۰۰
۶
۷ بهمن - ۱ اسفند
ایران ایر
ایران ایر
۳,۹۹۰,۰۰۰

تور استانبول ۳۰ دی
۵
۳۰ دی - ۵ بهمن
قشم ایر
قشم ایر
۵,۱۰۰,۰۰۰

تور استانبول ۲ فروردین ویژه نوروز
۴
۲ فروردین - ۶ فروردین
ایران ایر تور
ایران ایر تور
۹,۹۳۰,۰۰۰

تور کوش آداسی ۸ و ۱۵ و ۲۲ بهمن
۶
۸ بهمن - ۲۸ بهمن
آنادولو جت
آنادولو جت
۷,۷۹۰,۰۰۰

تور استانبول بهمن ماه
۳
۱ بهمن - ۵ اسفند
قشم ایر
قشم ایر
۴,۱۰۰,۰۰۰

امتیاز 5 از 5 | از بین 104 کاربران به همه چیز درباره ی ترکیه