همه چیز درباره گرجستان

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر | زمان مطالعه : 4 دقیقه

گرجستان یکی از کشورهایی است که در سر حد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار داشته و سعی می کند تا به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا شناخته شود. این کشور در شرق دریای سیاه واقع شده و به عنوان یکی از جذاب ترین کشورهای توریستی در جهان شناخته می شود. تور گرجستان در میان ایرانیان یکی از محبوب ترین تورهای خارجی است که در اغلب ایام سال برگزار می شود اما در فصل بهار رنگ و بوی دیگری دارد.

لازمه مسافرت به گرجستان آشنایی با مشخصات این کشور از قبیل موقعیت جغرافیایی، مساحت، جمعیت، پایتخت، شناخت توریستی ترین شهرهای آن، زبان، دین، مذهب و آشنایی با نقشه جغرافیایی این کشور است. ما نیز در این مقاله سعی کرده ایم مطالب مناسبی تهیه کنیم تا شما را با موقعیت این کشور به صورت نسبی آشنا کنیم. در صورتی که قصد سفر با تور گرجستان را دارید پیشنهاد می کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید.

 

نمایی زیبا از کشور گرجستان

 

گرجستان کجاست؟

اگر تا به حال به کشور گرجستان نرفته اید قطعا می خواهید بدانید که این کشور در کجای این جهان پهناور قرار گرفته است. گرجستان همانند ترکیه یک کشور اوراسیایی است، بدین معنا که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر در اروپا واقع شده است.

باتوجه به مطالعات جغرافیایی، این کشور در منطقه قفقاز قرار دارد و در بخش های شمالی با کشور روسیه همسایه است. جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از کشورهای مسلمان در همسایگی این کشور و در شرق و جنوب شرق این کشور قرار گرفته است. ترکیه و ارمنستان نیز در جنوب گرجستان هستند. بخش های غربی نیز در مجاورت با دریای سیاه قرار دارند.

 

نمایی زیبا از گرجستان

 

قوانین کشور گرجستان - بررسی قوانین اولیه و بسیار مهم این کشور در رابطه با مهاجرت اتباع خارجی

 

مساحت و جمعیت کشور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای کوچک از حیث جمعیت و مساحت شناخته می شود. البته این میزان در ارتباط با کشوری همچون ایران بسیار چشم گیر است، چرا که بسیاری از کشورها تفاوت چندانی از حیث مساحت و جمعیت با کشور گرجستان ندارند. این کشور با مساحت 69.700 کیلومتر مربع در آخرین سرشماری داری سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت بوده است و جالب است بدانید که تقریبا 45 درصد از جمعیت این کشور در تفلیس زندگی می کنند.

بخش قابل توجهی از مساحت این کشور به کوهستان های بلند، رودخانه ها، سواحل دریاها و سایر جاذبه های گردشگری اختصاص یافته است. به ازای یک کیلومتر مربع در این کشور 65 نفر زندگی می کنند و می توان گفت تراکم جمعیت در این کشور بسیار پایین است البته نباید از این واقعیت غافل گردید که جمعیت بالای تفلیس باعث شده است تراکم جمعیت در پایتخت به شدت بالا بوده و در برخی از ایام سال با ترافیک نیمه سنگین مواجه شوند.

پایتخت گرجستان

تفلیس نام شهری است که به عنوان پایتخت کشور گرجستان انتخاب شده است. این شهر از یک معماری زیبا که تلفیقی از خیابان ها و ساختمان های مدرن و قدیمی است ساخته شده و یک نمای فوق االعاده زیبا دارد. جذابیت های تاریخی و طبیعی در این شهر به قدری زیاد است که نمی توان آن ها را در یک مبحث کوتاه خلاصه کرد. تفلیس به معنای چشمه آب گرم است و این نام برگرفته از چشمه های آب گرمی است که در سراسر شهر دیده می شوند.

یکی از زیباترین جذابیت های طبیعی در این شهر، رودخانه کر است که از میان شهر می گذرد و شهر تفلیس را به دو بخش تقسیم کرده است. تفلیس در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و از گذشته های دور تا کنون یکی از مهم ترین راه های ارتباطی میان غرب و شرق بوده است. شهر تفلیس زمستان های نیمه سردی دارد به همین علت بهتر است در سایر فصل های سال یک برنامه مناسب برای سفر به این کشور داشته باشید.

 

رود کر

 

توریستی ترین شهرهای گرجستان

قطعا تفلیس اولین گزینه ای است که باید به آن اشاره کنیم. این شهر در میان کوهستان ها قرار گرفته و با آب و هوای تمیز و پاکیزه ای که دارد یک مقصد مناسب برای مسافران منطقه قفقاز است. در این شهر می توانید از امکانات مدرن به سبک اروپایی استفاده نمایید. بیش از 30 چشمه آب گرم در این شهر و در میان کوهستان ها وجود دارد که برای روزهای سرد و درمان درد مفاصل مناسب هستند. معماری تلفیقی و بسیار زیبایی که حاصل ترکیب هنر ساختمان سازی در روسیه قدیم و اروپای جدید است یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های این شهر شمرده می شود.

باتومی شهر دیگری است که هرچند به اندازه تفلیس معروف نیست، اما بسیاری از گردشگران با آن آشنایی دارند؛ در این شهر بهترین اقامتگاه های لوکس ساحلی وجود دارد. هر نوع تفریحی که فکرش را بکنید در باتومی امکان پذیر است.

این شهر از محبوبیت بسیاری نزد گرجی ها برخوردار بوده و اغلب آنان سعی می کنند برای مسافرت های تابستانه به این شهر بیایند. در یک کلام بهتر است بگوییم که باتومی برای گرجی ها حکم شهرهای شمالی برای ما ایرانی ها را دارد. اگر می خواهید به سایر شهرهای توریستی گرجستان مسافرت کنید شهرهای مستیا، اسپانتسمیندا، متسختا و تلاوی را پیشنهاد می دهیم.

 

کشور گرجستان

 

زبان، دین و مذهب مردم گرجستان

مردم گرجستان به زبان گرجی صحبت می کنند. زبان گرجستان در زمره قدیمی ترین و اصیل های زبان های جهان قرار دارد به گونه که گفته می شود این زبان را می توان یکی از ده زبانی دانست که بشر ابتدا با آن ها تکلم کرده است. خط آن ها نیز برگرفته از اصالت زبان است و به خط گرجی شناخته می شود.

دین رسمی در کشور گرجستان همانند کشورهای اروپایی دین مسیحیت است، با این تفاوت که مذهب اغلب مردم از نوع ارتدوکس بوده و بالغ بر 83 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهد. میزان مسلمانان در این کشور تقریبا ده درصد است.

 تفاوت میان جمعیت شیعیان و اهل سنت چندان چشم گیر نیست. تقریبا چهار درصد از مردم این کشور پیرو دین مسیحیت و مذهب ارمنی هستند، اما طرفداران مذهب کاتولیک بسیار اندک بوده و به یک درصد نیز نمی رسد.

سفر به گرجستان

سفر به گرجستان یکی از دل انگیزترین مسافرت های شما خواهد بود. سفر به این کشور در تمام ایام سال رونق دارد، با این حال سرمای هوا در فصل زمستان و افزایش دما در فصل تابستان باعث می شود میزان مسافرت ها به این کشور کاهش یابد، هرچند دمای هوای گرجستان در فصل گرم و سرد، اختلاف چندانی را تجربه نمی کند. شما در فصل زمستان سرمای ملایمی را تجربه می کنید که چندان آزار دهنده نیست و دمای هوا در فصل تابستان نیز به قدری افزایش نمی یابد که مجبور شوید تمام روز در اقامتگاه بمانید.

اگر می خواهید در بهترین زمان ممکن به این کشور مسافرت کنید فصل بهار را انتخاب کنید، چرا که دمای هوا بسیار مطلوب و متعادل است. فصل پاییز نیز هوای مطلوبی دارد و دمای گرجستان در شهرهای مختلف نه آنقدر زیاد است که شما را کلافه کند و نه آنقدر سرد است که مجبور به پوشیدن لباس گرم شوید، اما دقت کنید که آسمان پاییز به صافی و پاکیزگی آسمان گرجستان در فصل بهار نیست.

 

واحد پول گرجستان - واحد پول گرجستان لاری نامیده می شود که هرکدام از واحد های کوچکتری به نام تتری تشکیل شده است.

 

نقشه گرجستان

در این بخش می توانید نقشه گرجستان را به خوبی مشاهده کنید.

 

نقشه گرجستان

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره گرجستان

بنفشه هاشمی دی 1400
من گرجستان زندگی میکنم اگر قصد سفر چند روزه دارید فقط و فقط در فصل تابستان برید چون کارناوال و جشن ها و مراسمای زیادی داره ولی در فصلای دیگه سال هیچ خبری نیست جز سرما پولتون حروم میشه
شایان مرداد 1397
گرجستان فقط و فقط زمینی حال میده
حامد آبان 1396
گرجستان الان چنده تورش؟
شادی امینی آبان 1396
زمستونای گرجستان خیلی سرده اگر سرمایی هستین فقط فصل گرم برید من زمستون رفتم منجمد شدم. البته دوستان از هوا راضی بودن و می گفتن تو سرمایی :))
امتیاز 5 از 5 | از بین 102 کاربران به همه چیز درباره گرجستان