همه چیز درباره گرجستان

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1402/04/26 ⏱ مطالعه : 8 دقیقه بازدید : 96407
گرجستان کجاست؟
مساحت و جمعیت
پایتخت
آب هوا
زبان، دین
پول
هزینه ‌های زندگی
مقاصد گردشگری

گرجستان یکی از کشورهایی است که در سر حد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار داشته و سعی می کند تا به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا شناخته شود. این کشور در شرق دریای سیاه واقع شده و به عنوان یکی از جذاب ترین کشورهای توریستی در جهان شناخته می شود. تور گرجستان در میان ایرانیان یکی از محبوب ترین تورهای خارجی است که در اغلب ایام سال برگزار می شود اما در فصل بهار رنگ و بوی دیگری دارد. لازمه مسافرت به گرجستان آشنایی با مشخصات این کشور از قبیل موقعیت جغرافیایی، مساحت، جمعیت، پایتخت، شناخت توریستی ترین شهرهای آن، زبان، دین، مذهب و آشنایی با نقشه جغرافیایی این کشور است.
ما نیز در این مقاله سعی کرده‌ایم مطالب مناسبی تهیه کنیم تا شما را با موقعیت این کشور به صورت نسبی آشنا کنیم. در صورتی که قصد سفر با تور گرجستان را دارید پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید.

گرجستان کجاست

گرجستان کجاست؟

اگر تا به حال به کشور گرجستان نرفته‌اید قطعا میخواهید بدانید که این کشور در کجای این جهان پهناور قرار گرفته است. گرجستان همانند ترکیه یک کشور اوراسیایی است، بدین معنا که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر در اروپا واقع شده است. باتوجه به مطالعات جغرافیایی، این کشور در منطقه قفقاز قرار دارد و در بخش‌های شمالی با کشور روسیه همسایه است. جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از کشورهای مسلمان در همسایگی این کشور و در شرق و جنوب شرق این کشور قرار گرفته است. ترکیه و ارمنستان نیز در جنوب گرجستان هستند. بخش‌های غربی نیز در مجاورت با دریای سیاه قرار دارند.

نماد گرجستان چیست؟

نشان ملی کشور گرجستان، مردی است سوار بر اسب سفید که جرجیس مقدس نام دارد. این شهید که در قبل از زمان ظهور اسلام زندگی می‌کرده، یک شهید مسیحی است که نماد کشور اوراسیایی گرجستان محسوب می‌شود.

نماد گرجستان چیست؟

مساحت و جمعیت کشور گرجستان

گرجستان یکی از کشورهای کوچک از حیث جمعیت و مساحت شناخته می‌شود. البته این میزان در ارتباط با کشوری همچون ایران بسیار چشم گیر است، چرا که بسیاری از کشورها تفاوت چندانی از حیث مساحت و جمعیت با کشور گرجستان ندارند. این کشور با مساحت 69.700 کیلومتر مربع در آخرین سرشماری داری سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت بوده است و جالب است بدانید که تقریبا 45 درصد از جمعیت این کشور در تفلیس زندگی می‌کنند.

مساحت گرجستان

بخش قابل توجهی از مساحت این کشور به کوهستان‌های بلند، رودخانه‌ها، سواحل دریاها و سایر جاذبه‌های گردشگری اختصاص یافته است. به ازای یک کیلومتر مربع در این کشور 65 نفر زندگی می‌کنند و می‌توان گفت تراکم جمعیت در این کشور بسیار پایین است البته نباید از این واقعیت غافل گردید که جمعیت بالای تفلیس باعث شده است تراکم جمعیت در پایتخت به شدت بالا بوده و در برخی از ایام سال با ترافیک نیمه سنگین مواجه شوند.

جمعیت گرجستان

پایتخت گرجستان

تفلیس نام شهری است که به عنوان پایتخت کشور گرجستان انتخاب شده است. این شهر از یک معماری زیبا که تلفیقی از خیابان‌ها و ساختمان‌های مدرن و قدیمی است ساخته شده و یک نمای فوق العاده زیبا دارد. جذابیت‌های تاریخی و طبیعی در این شهر به قدری زیاد است که نمی‌توان آن‌ها را در یک مبحث کوتاه خلاصه کرد. تفلیس به معنای چشمه آب گرم است و این نام برگرفته از چشمه‌های آب گرمی است که در سراسر شهر دیده می‌شوند.

پایتخت کشورها - اطلاعات مربوط به پایتخت کشورها 

یکی از زیباترین جذابیت‌های طبیعی در این شهر، رودخانه کر است که از میان شهر می‌گذرد و شهر تفلیس را به دو بخش تقسیم کرده است. تفلیس در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و از گذشته‌های دور تا کنون یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی میان غرب و شرق بوده است. شهر تفلیس زمستان‌های نیمه سردی دارد به همین علت بهتر است در سایر فصل‌های سال یک برنامه مناسب برای سفر به این کشور داشته باشید. با تور تفلیس لحظه آخر می‌توانید از این شهر تاریخی دیدن کنید. سفری به یاد ماندنی برای خود بسازید.

پایتخت گرجستان

آب هوای گرجستان

آب و هوای کشور گرجستان از غرب و شرق تخت تاثیر آب و هوای نیمه گرمسیری و قاره‌ای است. به دلیل وجود کوه‌های بزرگ قفقاز و جلوگیری از ورود بادهای سرد شمالی، این کشور دارای آب و هوای معتدل و بارانی می‌باشد و در مناطق مرکزی آب و هوای قاره‌ای و خشک دارند. همچنین در قسمت کوهستانی گرجستان نیز هوا سردتر از سایر نقاط است.

آب و هوای تفلیس - شرایط آب و هوایی شهر تفلیس گرجستان!

آب و هوای گرجستان

توریستی ترین شهرهای گرجستان

قطعا تفلیس اولین گزینه ای است که باید به آن اشاره کنیم. از آنجایی که این شهر در میان کوهستان‌ها قرار گرفته، آب و هوای تفلیس را می‌توان تمیز و پاکیزه دانست، یک مقصد مناسب برای مسافران منطقه قفقاز است. در این شهر می‌توانید از امکانات مدرن به سبک اروپایی استفاده نمایید. بیش از 30 چشمه آب گرم در این شهر و در میان کوهستان‌ها وجود دارد که برای روزهای سرد و درمان درد مفاصل مناسب هستند. معماری تلفیقی و بسیار زیبایی که حاصل ترکیب هنر ساختمان سازی در روسیه قدیم و اروپای جدید است یکی دیگر از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر شمرده می‌شود.

تفلیس

باتومی شهر دیگری است که هرچند به اندازه تفلیس معروف نیست، اما بسیاری از گردشگران با آن آشنایی دارند؛ در این شهر بهترین اقامتگاه‌های لوکس ساحلی وجود دارد. هر نوع تفریحی که فکرش را بکنید در باتومی امکان پذیر است.

این شهر از محبوبیت بسیاری نزد گرجی‌ها برخوردار بوده و اغلب آنان سعی می‌کنند برای مسافرت‌های تابستانه به این شهر بیایند. در یک کلام بهتر است بگوییم که باتومی برای گرجی‌ها حکم شهرهای شمالی برای ما ایرانی‌ها را دارد. اگر می‌خواهید به سایر شهرهای توریستی گرجستان مسافرت کنید شهرهای مستیا، اسپانتسمیندا، متسختا و تلاوی را پیشنهاد می‌دهیم.

باتومی

زبان، دین و مذهب مردم گرجستان

مردم گرجستان به زبان گرجی صحبت می‌کنند. زبان گرجستان در زمره قدیمی‌ترین و اصیل‌های زبان‌های جهان قرار دارد به گونه که گفته می‌شود این زبان را می‌توان یکی از ده زبانی دانست که بشر ابتدا با آن‌ها تکلم کرده است. خط آن‌ها نیز برگرفته از اصالت زبان است و به خط گرجی شناخته می‌شود.

زبان مردم گرجستان

دین رسمی در کشور گرجستان همانند کشورهای اروپایی دین مسیحیت است، با این تفاوت که مذهب اغلب مردم از نوع ارتدوکس بوده و بالغ بر 83 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد. میزان مسلمانان در این کشور تقریبا ده درصد است.  تفاوت میان جمعیت شیعیان و اهل سنت چندان چشم گیر نیست. تقریبا چهار درصد از مردم این کشور پیرو دین مسیحیت و مذهب ارمنی هستند، اما طرفداران مذهب کاتولیک بسیار اندک بوده و به یک درصد نیز نمی‌رسد.

دین مردم گرجستان

سفر به گرجستان

سفر به گرجستان یکی از دل انگیزترین مسافرت‌های شما خواهد بود. سفر به این کشور در تمام ایام سال رونق دارد، با این حال سرمای هوا در فصل زمستان و افزایش دما در فصل تابستان باعث می‌شود میزان مسافرت‌ها به این کشور کاهش یابد، هرچند دمای هوای گرجستان در فصل گرم و سرد، اختلاف چندانی را تجربه نمی‌کند. شما در فصل زمستان سرمای ملایمی را تجربه می‌کنید که چندان آزار دهنده نیست و دمای هوا در فصل تابستان نیز به قدری افزایش نمی‌یابد که مجبور شوید تمام روز در اقامتگاه بمانید. اگر می‌خواهید در بهترین زمان ممکن به این کشور مسافرت کنید فصل بهار را انتخاب کنید، چرا که دمای هوا بسیار مطلوب و متعادل است. فصل پاییز نیز هوای مطلوبی دارد و دمای گرجستان در شهرهای مختلف نه آنقدر زیاد است که شما را کلافه کند و نه آنقدر سرد است که مجبور به پوشیدن لباس گرم شوید، اما دقت کنید که آسمان پاییز به صافی و پاکیزگی آسمان گرجستان در فصل بهار نیست.

جاهای دیدنی گرجستان

اقتصاد گرجستان در چه حالی است؟

گرجستان کشوری است که به واسطه آب و هوای مناسب و موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، دارای خاک های مناسب برای کشت است و از همین جهت نیز کشاورزی در این کشور اوراسیایی رونق خوبی دارد. همچنین این کشور به دلیل دارا بودن جاذبه های گردشگری بسیاری که از زمان‌های قدیم در خود جای داده است، باعث شده تا سالانه گردشگران بسیاری را در شهرهای توریستی خود میزبانی کند. به لحاظ صنعتی نیز این کشور تعدادی از مواد خام کارخانه های صنعتی کشور روسیه را تامین می کند و از این حیث نیز از جایگاه مناسبی برخودار است.

نقشه گرجستان

در این بخش می‌توانید نقشه گرجستان را به خوبی مشاهده کنید.

نقشه گرجستان

پول گرجستان چیست؟

واحد پول گرجستان از واحد‌های کوچکی به نام تتری تشکیل شده است که در مجموع به آن‌ها لاری می‌گویند. به‌طور کلی می‌توان گفت هر صد تتری یک لاری بوده، لاری را به صورت اختصاری GEL نمایش می‌دهند. GEL مخفف شده GEORGIA LARI است. کلا هر ارزی که در جهان وجود دارد دارای علامت اختصاری است. اسکناس‌های لاری به صورت پنج لاری، ده لاری، بیست لاری و صد و دویست لاری عرضه می‌شود، اما اسکناس دویست لاری در بازار کم پیداست.

پول گرجستان چیست؟

در سفر به گرجستان از کجا دیدن کنیم؟

گرجستان، کشوری قرار گرفته در اروپای شرقی و محل تلاقی آسیا و اروپا بوده است. کشور گرجستان، کشوری  پر از جاذبه‌های تفریحی، تاریخی بوده و شما از گشت و گذار و لذت بردن از آنجا هیچ‌گاه خسته نمی‌شوید. از جمله جاهای دیدنی گرجستان می‌توانیم به صومعه گلاتی، شهر غاری واردزیا، سوانتی، کلیسای جامع سوتیتسخولی، کلیسای جواری، خیابان روستاولی، قلعه ناریکالا، شهر قدیم تفلیس، قطار کابلی تفلیس، تله‌کابین تفلیس، محله متخی، سالن تئاتر گابریادزه دیدن کنید و لذت ببرید.

مردم گرجستان به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

مردمان کشور گرجستان به زبان گرجی صحبت می‌کنند. این زبان رسمی کشور بوده و جز ده تا زبان قدیمی در جهان است که هنوز صحبت می‌شود. زبان گرجی با خط گرجی نوشته شده و این یکی از ۱۶ سیستم نوشتاری در جهان است. زبان گرجی از آن دسته زبان‌های قفقازی و از خانواده کارتولی محسوب می‌شود. قدیمی‌ترین کتیبه‌ای که در گرجستان یافت شده با زبان گرجی نوشته و الفبای آن به سده یکم پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد. زبان قفقازی به زبانی گفته می‌شود که منطقه قفقاز بین دریای خزر و دریای سیاه ارتباط داشته باشد، پس زبان گرجستان (گرجی) جز دسته زبان قفقازی است.

هزینه ‌های زندگی در گرجستان به چه صورت است؟

هزینه زندگی در گرجستان نسبت به دیگر کشور‌ها از نظر امکانات مناسب‌تر بوده است. اقتصادی که کشور گرجستان نسبت به جمعیت این کشور در نظر گرفته خوب بوده و نسبت به کشور‌های آسیایی دیگر وضعیت بهتری دارد. افراد برای زندگی در گرجستان باید ماهانه حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ دلار آمریکا هزینه کنند. اجاره مسکن و خورد و خوراک در گرجستان به صورت:

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۳۸۶ دلار آمریکا
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ۵۶۴ دلار آمریکا
 • رستوران ارزان قیمت ۵.۱ دلار آمریکا
 • کاپوچینو معمولی ۱.۶ دلار آمریکا
 • بطری آب معدنی کوچک ۰.۲۵ دلار آمریکا
 • برنج یک کیلوگرم ۱.۲ دلار آمریکا
 • شیر یک لیتر ۱.۱۶ دلار آمریکا
 • موز یک کیلوگرم ۱.۱۰ دلار آمریکا
 • پنیر محلی یک کیلو ۴.۴۸ دلار آمریکا

هزینه ‌های زندگی در گرجستان

کشور گرجستان چه قوانینی دارد؟

کشور گرجستان مانند سایر کشورها، بهترین قانون اساسی را در کشور برقرار کرده است. گرجستان در بیست و چهار اوت سال ۱۹۹۵ میلادی قانون اساسی خود را توسط پارلمان گرجستان به تصویب رساند و در هفدهم اکتبر همان سال شروع به اجرا کردند. این قانون اساسی جایگزین قدرت حکومتی در سال 1992 شد. در پی جایگزین کردن قانون اساسی این کشور در سال ۱۹۹۶ دادگاهی تحت این عنوان تشکیل شد. قانون اساسی کشور گرجستان بر اساس مصوبه‌های جدید دارای یک مقدمه، بخش اصلی، موازین انتقالی، ۱۱ بخش و 121 اصلی است.

قوانین کشور گرجستان - بررسی قوانین اولیه و بسیار مهم این کشور در رابطه با مهاجرت اتباع خارجی

همان‌ طور که می‌دانید برای ورود به هر کشور نیاز است قبل از سفر، قوانین و مقررات آن کشور را بدانید تا بتوانید این قوانین را رعایت کنید. کشور گرجستان نیز در همین موضوع قوانینی برای گردشگران خارجی قرار داده است. از جمله این قوانین:

 • ممنوعیت همراه داشتن انواع قرص‌های آرامش‌بخش حتی استامینوفن بدون نسخه پزشک.
 • ممنوعیت همراه داشتن قرص‌های اعتیاد آور، ترک اعتیاد، روان گردان، مواد مخدر و انواع سلاح‌های گرم و سرد.
 • ممنوع بودن حمل ساک دستی هنگام سفر به گرجستان.
 • کالای شخصی یا تجاری بیش از صد کیلوگرم ممنوع است.
 • به همراه داشتن بیش از بیست کیلوگرم وسیله شخصی و یا غیر تجاری برای هر یک کیلوگرم باید یک واحد پول گرجستان مالیات بپردازید.
 • ورود و خروج کالا توسط اشخاص عادی باید طبق قوانین باشد.
 • خروج انواع صنایع دستی و هنری این کشور به خارج ان، تحت نظارت و اجازه وزارت فرهنگ امکان پذیر بوده است.
 • برای ورود به کشور گرجستان فقط بیست بسته سیگار می‌توانید ببرید و بیش از آن پیگرد قانونی دارد.
 • حیوانات خانگی خود باید معاینه شوند و گواهی سلامت آن را حتما به همراه داشته باشید.
 • در هنگام خروج از گرجستان نیازی به پرداخت مالیات نیست.

کشور گرجستان چه قوانینی دارد؟

کشور گرجستان چه مقصد‌های گردشگری‌ دارد؟

تور گرجستان یکی از محبوب ترین تورهای خارجی است و کشوری بسیار دیدنی بوده و جاذبه‌های آن، هر گردشگری را به سوی خود جذب می‌کند. شهر‌های آن تشکیل شده از خانه‌هایی با اشکال مختلف، پیاده‌رو‌های باریک، پله‌های گرد، سواحل زیبا، بالکن‌های عجیب، کلیسای قدیمی، همه و همه باعث زیبایی این شهر‌ها شده است. از شهرهای زیبای و گردشگری گرجستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تفلیس بزرگ‌ترین شهر و پایتخت گرجستان
 • باتومی از شهرهای زیبا و ساحلی گرجستان
 • مستیا که زیبایی آن باعث تبدیل شدن به شهری توریستی در گرجستان شد.
 • اسپانتسمیندا جزو اولین و قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان است.
 • متسختا از شهرهای قدیمی بوده و قدمت آن به سه هزار سال قبل بر می‌گردد.
 • گوری، شهری در نزدیکی تفلیس
 • تلاوی در گرجستان به عصر برنز بر می‌گردد.

 کشور گرجستان

گرجستان در سال 2022 چقدر جمعیت دارد؟

گرجستان کشوری رو به پیشرفت و افزایش جمعیت بوده است که جمعیت این کشور بر اساس اطلاعات سازمان ملل در سال ۲۰۲۲ ، حدود ۳۹۸۹۱۶۷ میلیون نفر تخمین زده‌اند. لازم به ذکر است که کشور گرجستان، کشوری جمهوری نیمه ریاستی است.

گزارش مشکل

سوالات متداول همه چیز درباره گرجستان

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره گرجستان
شیدخت سلماسی 1402/04/24
10 نفر پسندیدند
سلام اگر بخواهیم اقامت گزجستان بگیریم چکار باید بکنیم ؟؟ خانه های اونجا چند قیمت هست ؟؟ لطفا راهنمایی کنید
نگین شیرآقایی 1402/03/24
4 نفر پسندیدند
مقاله کاملی بود، تمام چیزهایی که می خواستم درباره کشور گرجستان بدونم رو کاور کردید. دین مردم گرجستان همیشه برام سوال بود که چی هست که با خوندم این مقاله فهمیدم.
لحظه آخر 1402/03/24
2 نفر پسندیدند
سلام خانم شیرآقایی خوشحالیم که با خوندن این مقاله به اطلاعاتی که می‌خواستید رسیدین.
حبیب دانش پژوه 1402/03/23
5 نفر پسندیدند
از اطلاعات جامع و کاملی که گذاشتید استفاده کردم و جواب سوالات را گرفتم امیدوارم پس از سفر تصمیم نهایی در خصوص اقامت در این کشور را بگیرم
لحظه آخر 1402/03/24
1 نفر پسندیدند
سلام حبیب ممنون که نظرت خودت رو با ما به اشتراک گذاشتی.
امتیاز 5 از 5 | از 113 کاربران به همه چیز درباره گرجستان