همه چیز درباره کشور یونان

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1402/08/08 ⏱ مطالعه : 7 دقیقه بازدید : 23739
یونان
پایتخت
آشنایی کلی
مساحت و جمعیت
فرهنگ و آداب و رسوم
نژاد مردم
دین و زبان
آب و هوا
جاهای دیدنی
نقشه
تصاویر

یونان به انگلیسی Greece جنوبی‌ترین کشور از شبه جزیره بالکان بوده و جغرافیا تأثیر بسزایی در توسعه‌ی این کشور داشته است. در یونان کوه‌ها از نظر تاریخی ارتباطات داخلی را محدود می‌کردند، اما دریا افق وسیع‌تری را باز می‌کرد. مساحت کل یونان (که یک پنجم آن از جزایر یونان تشکیل شده است) از نظر اندازه با انگلیس برابری می‌کند. یونان بیش از 2000 جزیره دارد که برخی از شرقی‌ترین جزایر اژه در فاصله چند مایلی سواحل ترکیه قرار دارند. پایتخت این کشور آتن است که در نیمه دوم قرن بیستم به سرعت گسترش یافت.

کشور یونان

کشور یونان کجاست؟

یونان در جنوب اروپا، هم مرز با دریای ایونی (دریای یونان) و دریای مدیترانه، بین آلبانی و ترکیه واقع شده و از شمال نیز با بلغارستان هم مرز و همسایه شده است. یونان یک کشور شبه جزیره‌ای بوده و دارای مجمع الجزایری با حدود 3000 جزیره است.

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

پایتخت یونان

آتن زادگاه تمدن غرب، پایتخت و بزرگترین شهر یونان است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان به حساب می‌آید. تاریخچه آتن تقریبا ۳۴۰۰ سال است. شهر آتن به دلیل موقعیت ژئو استراتژیک و اهمیت آن در امور مالی، بازرگانی، رسانه‌ها، سرگرمی، هنر، تجارت بین‌الملل، فرهنگ، آموزش و گردشگری به عنوان یک شهر جهانی شناخته شده است. این شهر مرکز یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی در جنوب شرقی اروپا است که دارای بخش مالی گسترده‌ای بوده و دارای بزرگترین بندر مسافربری در اروپا و سومین بندر بزرگ جهان است. میراث دوران تاریخی هنوز در این شهر مشهود است، که توسط آثار باستانی و آثار هنری نشان داده می‌شود. مشهورترین آنها معبد پارتنون است که یکی از نقاط عطف اصلی تمدن اولیه غرب محسوب می‌شود. در این شهر همچنین آثار رومی و بیزانس و همچنین تعداد کمتری از آثار عثمانی نگهداری شده است. در شهر آتن دو میراث جهانی یونسکو وجود دارد که می‌توان به آکروپلیس آتن و صومعه قرون وسطایی دافنی اشاره کرد. 

آتن پایتخت یونان

آشنایی با کشور یونان باستان

یونان باستان زادگاه فلسفه غرب (سقراط، افلاطون و ارسطو)، ادبیات (هومر و اودیسه)، ریاضیات (فیثاغورس و اقلیدس)، تاریخ (هرودوت)، درام (سوفوکل، اوریپیدس و ارسطوفان) و بازیهای المپیک بوده و دموکراسی مفهومی جهان اتمی برای اولین بار در یونان با فعالیت دموکریتوس و لوسیپوس مطرح شد. روند روش علمی امروز برای اولین بار از طریق کار تالس از مایلتوس و کسانی که او را دنبال کردند، معرفی شد. الفبای لاتین نیز از یونان باستان آمده است و کارهای اولیه در زمینه فیزیک و مهندسی توسط ارشمیدس، از مستعمره یونان سیراکوز، و دیگران انجام شد.
سرزمین اصلی یونان یک شبه جزیره بزرگ بوده که از سه طرف با دریای مدیترانه احاطه شده است (از غرب به دریای ایونی و از شرق به دریای اژه منشعب می‌شود) که همچنین شامل جزایر معروف به سیکلاد و دودکانیز است. به همین دلیل یونانیان تبدیل به مردم و بازرگانانی با مهارت شدند که برخی از برجسته‌ترین ساختارهای باستان را می‌سازند. در نتیجه می‌توان گفت که جغرافیای یونان در فرهنگ آن‌ها بسیار تاثیرگذار بوده است. 

جغرافیای یونان

مردم یونان برای امرار معاش به بازرگانی و تجارت از طریق دریا پرداختند و در بخش‌های صخره‌ای و جنگلی نیز به کشاورزی مشغول شدند. یونانیان باستان، جزایر همسایه خود را استعمار کرده و شهرک‌هایی را در امتداد ساحل آناتولی (که به آسیای صغیر، ترکیه امروزی نیز معروف است) تاسیس کردند. یونانیان به مردمانی دریانورد و بازرگانانی ماهر تبدیل شدند و با داشتن مواد اولیه فراوان در ساخت سنگ مهارت کسب کردند و توانستند برجسته‌ترین سازه‌ها را در دوران باستان بسازند.

برترین اماکن دیدنی یونان - برترین اماکن دیدنی یونان را به شما معرفی کنیم.

مساحت و جمعیت یونان 2022

مساحت یونان ۱۳۱.۹۹۰ کیلومتر مربع بوده و جمعیت این کشور به بیش از 10,289,828 نفر رسیده است. تراکم جمعیت سال 2022 در یونان 81 نفر در هر کیلومتر مربع بود. شهر آتن پرجمعیت‌ترین شهر در یونان است و مرکزیتی را در این کشور ایجاد کرد. همچنین در ادامه جدول جمعیت کشور یونان را در طی 5 سال گذشته (2018 - 2022) را قرار داده‌ایم که از این سرشماری و جمعیت می‌توان به این موضوع پی برد که این کشور درحال کاهش جمعیت است. 

201810,522,246
201910,473,455
202010,423,054
202110,370,747
202210,289,828

 

مساحت کشور یونان

فرهنگ و آداب و رسوم مردم یونان

با اینکه یونان یک کشور تاریخی است و پیشینه‌ی گسترده‌ای دارد و سهم مهمی در عجایب هفتگانه جهان دارد، اما مردم این کشور سعی کرده‌اند تا در بخش فرهنگ و آداب و رسوم خود را بروز کنند و زیاد وابسته به فرهنگ گذشته و تاریخی نباشند. البته باید بگوییم که مردم این کشور به آداب و رسوم تاریخی خود احترام می‌گذارند و به آن‌ها اهمیت می‌دهند. در یونان بیشتر مردم سیگاری هستند و از دوران نوجوانی سیگار کشیدن را شروع می‌کنند. این کشور بیشترین مصرف سیگار را در اروپا دارد. در این کشور افسانه‌های تاریخی زیادی وجود دارد که این افسانه‌ها در میان مردم سینه به سینه می‌چرخد. مسیحیان ارتودوکس یونان به کلیساها اهمیت زیادی می‌دهند و جشن‌های مذهبی زیادی را برگزار می‌کنند. جشن عید پاک یکی از جشن‌های بسیار مرسوم در یونان است و هر سال گردشگران زیادی را هم به خود جذب می‌کند.

مردم یونان

در فرهنگ غذایی مردم یونان، میوه و سبزیجات زیادی وجود دارد و این مردم گوشت هم مصرف می‌کنند اما مصرف گوشت یونان بالا نیست. در واقع مردم به سبزیجات اهمیت بیشتری می‌دهند و به زیتون نیز علاقه‌ی زیادی دارند. از سوی دیگر یکی از فرهنگ‌های مردم یونان رفتن به کافی شاپ‌ها و رستوران‌ها است و در فصول گرم نیز رستوران‌های ساحلی مکان خوبی برای تفریح این مردم می‌شود.

مردم یونان به تفریحات آخر هفته و مسافرت‌های داخلی اهمیت زیادی می‌دهند و مردمان خوش و خرمی هستند اما در فرهنگ رانندگی در سطح پایینی قرار دارند و چندان به قوانین رانندگی اهمیت نمی‌دهند. از دیگر فرهنگ‌های مردم یونان می‌توان به زندگی با حیوانات، اهمیت دادن به کودکان، خرید در بازارهای هفتگی و اهمیت دادن به تشکیل خانواده و ازدواج اشاره کرد.

نژاد مردم یونان چیست؟

نژاد اصلی در این کشور نژاد یونانی است و ترک‌ها بزرگ‌ترین اقلیت‌های کشور یونان به حساب می‌آیند. از دیگر اقلیت‌های نژادی در یونان می‌توان به نژادهای بلغاری، ارمنی، مقدونی، کولی و آلبانیایی اشاره کرد. اما همانطور که اشاره کردیم تقریبا ۹۸ درصد یونان از مردم اصیل یونانی تشکیل شده است.

نژاد مردم یونان

دین و زبان مردم یونان

دین و مذهب اصلی در کشور یونان، مسیحیت ارتودوکس شرقی است اما ادیان دیگر نیز در این کشور وجود دارد و پذیرفته می‌شود. برای مثال در کشور یونان شاهد مردم بدون دین، مردم مسلمان و مردمانی با دیگر ادیان مذهبی خواهید بود. اما ۹۲ درصد مردم این کشور از مسیحیت ارتودوکس شرقی پیروی می‌کنند، ۳ درصد مسلمان هستند و ۲ درصد پیرو دیگر مذهب‌های دینی هستند. در واقع یونان محدودیت‌هایی برای ادیان مختلف ندارد و از مردمانی با ادیان مختلف پیروی می‌کند.

دین و فرهنگ مردم کشور یونان

زبان رسمی یونان، زبان یونانی است و ۹۹ درصد مردم این کشور به همین زبان صحبت می‌کنند. زبان یونانی از زبان هندواروپایی مجزا بوده و کاملا مستقل است. زبان یونانی در تاریخ جهان غرب بسیار موثر بوده و در بخش ادبیات نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در واقع یونان باستان مرکز ادبیات بوده و با مرور در یونان باستان با اشعار حماسه ایلیاد و اودیسه هومر روبرو خواهیم شد. البته لهجه‌های گوناگونی از زبان یونانی وجود دارد که در نقاط مختلف این کشور شاهد آن هستیم. یونانیان از یادگیری زبان‌های خارجی نیز استقبال می‌کنند و به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی علاقه زیادی دارند. 

آب و هوای یونان

آب و هوای یونان که بعضی ها به آن کشور گریس نیز می گویند، گرم و مدیترانه‌ای بوده است. در فصل تابستان، روزهای بسیار گرم و معتدلی را شاهد هستیم که با وزش بادهای خنک در کنار سواحل می‌توان این گرما را تحمل کرد. در فصل زمستان نیز رطوبت هوا بالا بوده و بارش باران زیاد اتفاق می‌افتد. در مناطق کوهستانی یونان طبیعتا هوا سرد و خشک است و حتی بارش برف نیز رخ می‌دهد. فصل پاییز و بهار بهترین فصول در یونان هستند زیرا روزها بسیار خنک و در عین حال آفتابی است و در این فصول مردم برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری به بیرون از خانه می‌روند تا از هوای خوب این فصول استفاده کنند.

آب و هوای یونان

در سفر به یونان از کجاها دیدن کنیم؟

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری یونان می‌توان به آکروپولیس آتن اشاره کرد. آکروپولیس آتن یکی از معروف‌ترین مکانی‌های دیدنی در جهان بوده که تمدن یونان را به تصویر می‌کشد. آکروپولیس به عنوان نماد آتن و یونان شناخته شده و بر روی یک تپه سنگی  در قلب آتن مدرن برافراشته شده است که از آن سه معبد باشکوه از قرن 5 قبل از میلاد به جا مانده است. مشهورترین و متمایزترین آن پارتنون بوده که در اصل از 58 ستون ساخته شده است.

بناهای تاریخی کشور یونان

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی یونان، سانتورینی است. سانتورینی، خیره‌کننده‌ترین جزیره در میان جزایر یونان است. در این جزیره شاهد بناهای سفید رنگ هستیم که این بناها هر یک مانند یک عروس زیبا هستند. این بناها در کنار دریایی بی‌نظیر منظره‌ای منحصربه‌فرد را ایجاد کرده‌اند و بهترین مکان برای آفتاب گرفتن و شنا کردن در سواحل ماسه‌ای خواهد بود.

دلفی نیز در سرزمین یونان باستان، یکی از میراث جهانی یونسکو است. این مکان که در دامنه‌های کوه پارناسوس، مشرف به یک دره چشمگیر ساخته شده است، برای قدیمی‌ها مقدس بوده و مردم باستانی برای زیارت و پرستش آپولو (خدای نور، پیشگویی، موسیقی و شفا) به این مکان می‌آمدند. دلفی، از خرابه‌های در حال تجزیه معابد متعدد، یک تئاتر و استادیوم تشکیل شده است که مربوط به قرن 8 قبل از میلاد و قرن 2 میلادی است. در نزدیکی آن، موزه باستان شناسی دلفی قرار دارد و مجموعه‌ای چشمگیر از یافته‌های این مکان را به نمایش می‌گذارد. دلفی در 180 کیلومتری شمال غربی آتن قرار دارد.

از دیگر مکان‌های دیدنی یونان می‌توان به:

  • موزه آکروپولیس
  • جزیره میکونوس
  • شهر کورفو
  • کوه آتوس
  • شهر رودس 

و دیگر مکان‌های این کشور اشاره کرد. به طور کلی تمامی جزایر یونان دیدنی هستند و شهر آتن نیز پر از آثار باستانی از دوران یونان باستان است که نظر گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

جاذبه های دیدنی کشور یونان

نقشه یونان

و آخر نیز به نقشه کشور یونان و کشورهای همسایه آن در اروپا می اندازیم:

نقشه یونان و کشورهای همسایه

عکس یونان

تصاویر کشور یونان

معماری یونان

پله های یونان

ساختمان های قدیمی و باستانی یونان

گزارش مشکل

سوالات متداول همه چیز درباره کشور یونان

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره کشور یونان
طاها مرادی 1402/03/22
2 نفر پسندیدند
ممنون از اطلاعات مفیدی که درمورد یونان قرار دادین. مقاله ای که درمورد کنیا داخل سایتتون گذاشتید هم خیلی جالب بود، به دوستان پیشنهاد می‌کنم حتما اون رو هم بخونن، مقصد خوبی هست برای گردشگری، به خصوص پارک های طبیعی که معرفی شده به نظرم تجربه خیلی خفنی میشه.
امتیاز 4.5 از 5 | از 103 کاربران به همه چیز درباره کشور یونان