مالزی

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1402/07/16 ⏱ مطالعه : 8 دقیقه بازدید : 39652
تاریخچه
موقعیت و جمعیت
واحد پول
فرهنگ و آداب و رسوم
آب و هوا
مذهب و زبان
قاره
همسایه ها
شهرهای مهم و توریستی
راز و رمز
پایتخت
فاصله مالزی با ایران
اقتصاد
جزایر
جاهای دیدنی
هتل ها
غذاها
پوشش مردم
قوانین
اطلاعات کلی
نقشه

مالزی (Malaysia)، کشوری در جنوب شرقی آسیا که پایتخت آن معروف به کوچک بیچاره  یا همان کوالالامپور است. کشور مالزی با داشتن سواحل متعدد و تنوع بالا در جاذبه‌‌های طبیعی، یکی از پربازدید‌ترین مقاصد جهان، مخصوصا برای ورزش‌هایی چون غواصی محسوب می‌شود. جنگل‌های انبوه و سرسبز یکی دیگر از جذابیت‌های مالزی هستند که طبیعت گردان زیادی را به سوی این کشور می‌کشاند. جاذبه‌های شهری، برج‌های بلند و رستوران‌‌های متنوع این کشور نیز حرف زیادی برای گفتن دارند. فصل بهار زمان مناسبی برای بازدید از این کشور خاص و شگفت‌انگیز است. 

کشور مالزی

تاریخچه مالزی

خوب است اگر بازدیدکنندگان مالزی بدانند که این شبه جزیره مالایی برای مدت طولانی از یک جایگاه مهم (مرکزی) در مسیر تجاری میان کشور چین و بخش زیادی از خاورمیانه برخوردار بوده است. در نقشه‌های اولیه از این کشور به عنوان "شبه جزیره طلایی" تنگه‌‌های مالاکا و "خلیج ساباریکوس" نام برده‌اند. اولین پادشاهی این کشور که بر بنادر شهرهای ساحلی حکومت می‌‌کرد که در قرن دهم میلادی به وجود آمد و شامل لنگ کاسوکا، لمبابوجانگ، کداح، برآس، گانگانگارا در پراک و پان پان در کلانتن بوده است. تاریخ‌دانان گمان می‌کنند آن‌‌ها در گذشته شامل کشورهای هندی یا بودائی می‌شدند.

تجربه سفر به کشورهای آسیای شرقی با جاذبه‌های دیدنی هیجان انگیز

تاریخچه مالزی

جمعیت مالزی

جمعیت کشور مالزی در سال 2023 ، 34,308,525 میلیون نفر است که این جمعیت براساس سرشماری 5 سال گذشته مالزی، رو به افزایش است. جمعیت مالزی  در سال 2021 حدود 32 میلیون نفر برآورد شده بود. مالزی کشوری با جمعیتی متشکل از اقوام مختلف است. بزرگترین گروه قومی مالایی ها هستند که اکثریت جمعیت را تشکیل می دهند. اقوام دیگری که در این کشور زندگی می کنند عبارتند از چینی ها، هندی ها و مردم بومی. توزیع جمعیت در مالزی به طور مساوی در سراسر کشور پخش نشده است. مناطق شهری، به ویژه منطقه دره Klang، که شامل پایتخت شهر کوالالامپور و مناطق اطراف آن است، در مقایسه با مناطق روستایی تراکم جمعیت بیشتری دارند. رواج شهرنشینی و صنعتی شدن مالزی، منجر به رشد شهرها و جذب مردم روستایی به زندگی شهری و جستجوی شغل و فرصت های بهتر شده است. مالزی در طول این سالها، تغییرات جمعیتی زیادی را تجربه کرده است. توسعه اقتصادی قابل توجه این کشور منجر به بهبود مراقبت های بهداشتی، آموزش و استانداردهای زندگی شده است. این پیشرفت ها به تغییرات قابل توجهی در جمعیت منجر شده و به کاهش نرخ تولد و افزایش امید به زندگی کمک کرده است.

202334,308,525
202233,938,221
202133,573,874
202033,199,993
201932,804,020

مردم مالزی

واحد پول مالزی

رینگیت واحد پول این کشور است و با کد اختصاری MYR نشان داده می‌شود. ضرابخانه مرکزی این کشور، اسکناس‌‌های رینگیت را در قطعات 1 ، 2 ، 5 ، 10 ، 50 و 100 رینگیتی تولید می‌کنند. سکه‌های این واحد پول که سن یا سنت نام دارند به صورت سکه‌های 1، 5، 10، 20 و 50 سنتی عرضه می‌شوند. جهت دانستن ارزش هر رینگیت گفته شده که هر 100 سنت معادل ۱ رینگیت است. در حقیقت رینگیت جایگزین دلار مالزی شده که تا قبل از سال 1975 مورد استفاده قرار می‌گرفت. همین امر موجب گشت که امروزه بسیاری از مردم مالزی به جای گفتن رینگیت کلمه دلار را به کار ببرند که البته منظور آن‌ها در اصل رینگیت است. حتما پس از ورود به مالزی برای راحتی در سفر پول همراه خود را به رینگیت چنج کنید.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم مالزی

بیشتر افرادي كه براي اولين بار به کشور مالزی سفر می‌کنند مخصوصاً گردشگران، به دلیل وجود فرهنگ‌های مختلف در این کشور گيج می‌شوند. یک قدم زدن كوتاه در خيابان می‌تواند به شما بگوید که مالزی سرزمین افراد مختلفی از سراسر آسیا است. زیرا این کشور يكی از بی‌نظير‌ترين مناطق جنوب شرق آسيا محسوب می‌شود. گردشگرانی که به این کشور سفر می‌کنند همواره از فرهنگ‌های مختلف مالایی، چينی و هندی که در آن مشاهده کرده‌اند، صحبت می‌کنند. فرهنگ مالايی اصیل‌ترين فرهنگ مالزی به حساب می‌آید. البته ناگفته نماند فرهنگ‌های ديگر نیز در این کشور آزادانه زندگی می‌کنند. درحقیقت همین تفاوت فرهنگی موجب تبدیل مالزی به یک کشور شگفت‌انگیز شده است. برای اطلاعات بیشتر درباه آداب و رسوم مردم مالزی به مقالله اختصاصی ما سر بزنید.

عکس مردم مالزی

راز و رمزی که در پرچم کشور مالزی وجود دارد

پرچم مالزی با خطوط افتخار (مالایی:Jalur Gemilang) از ۱۴ خط قرمز و سفید و یک هلال و یک ستاره به رنگ زرد در زمینه سورمه‌ای تشکیل شده است. این پرچم ۱۶ سپتامبر  ۱۹۶۳ به رسمیت شناخته شد. تمامی نقش‌ها و رنگ‌های روی پرچم معنی خاصی دارند برای مثال ۱۴ خط عرض نشان دهنده سرزمین‌های فدرال و ۱۴ پر ستاره (۱۴خط شعاع نور ستاره) نشان دهنده وحدت بین سرزمین‌های فدرال این کشور است.
مساحت کشور مالزی چقدر است. مالزی کشور حاصلخیز و البته پوشیده از جنگل‌‌های گرمسیری است که وسعت زیادی دارند. دو بخش این کشور در یک نمیکره قرار گرفته است. این کشور از دو بخش مجزا تشکیل شده که وسعت کلی آن به ۳۲۹٬۸۴۷ کیلومتر مربع می‌رسد.

پرچم مالزی

آب و هوای مالزی

مالزی در طول سال دارای دو فصل بارانی است. بخش شرقی این کشور، شاهد بیشترین میزان بارندگی از اوایل ماه نوامبر تا آخر مارس بوده که البته بر اثر بادهای موسمی شمال شرقی به وجود می‌آیند. یک رشته‌ کوه از میان کشور می‌گذرد که باعث به‌ وجود آمدن پناهگاهی در برابر بادهای موسمی شرقی است. بارندگی در شهر بزرگ کوالالامپور و شهرهای دیگر در بخش غربی، به دلیل دوری از این رشته کوه در این محدوده زمانی (اوایل ماه نوامبر تا آخر مارس) بسیار شدید و با طوفان‌های خطرناک همراه است. همچنین باد موسمی که از ماه‌های مه تا سپتامبر از غرب به این کشور می‌وزد، شهرهایی چون کوالالامپور را در بر می‌گیرد. بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهر کوالالامپور در همین فصل رخ می‌دهد. بهتر است گردشگران از سفر به این کشور در زمان‌های گفته شده خودداری کنند در غیر این صورت مجبوراند بیشتر وقت خود را در هتل‌ها بگذرانند.

کشور مالزی

مذهب و زبان مردم مالزی

دین رسمی مردم مالزی طبق قانون اساسی این کشور اسلام است. البته ناگفته نماند داشتن هر دین دیگری در این کشور برای عموم شهروندان در صورتی که به دیگران آسیب نزند آزاد بوده و هیچ مشکلی از نظر قانون ندارد. طبق سرشماری که در سال 2019 میلادی صورت گرفت، جمعیت این کشور به طور تقریبی سی و یک میلیون نفر اعلام شد. لازم است بدانید که در حدود 61.3 درصد از این آمار را مسلمانان، 19.8 درصد را بوداییان، 9.2 درصد را مردم مسیحی، 6.3 درصد را مردم هندی و 1.3 درصد را کنفسیوس گرایان و همچنین 0.7 درصد  را تائوئیسم و پیروان مذهب چینی تشکیل می‌دهند که البته آن‌ها پیرو هیچ دینی نیستند. باقی مانده جمعیت که حدود 1.4 درصد است را پیروان قلیل ادیان دیگر تشکیل می‌دهند. زبان رسمی رایج در کشور مالزی، زبان مالایی یا باهاسا مالایو تصویب شده است.

زبان مردم مالزی

مالزی در کدام قاره قرار گرفته است

مالزی که به مالایی آن را :Malaysia می‌نامند از نام رسمی فدراسیون مالزی (به مالایی: Persekutuan Malaysia) گرفته شده است. این کشور در جنوب شرقی آسیا واقع شده و به دلیل موقعیتی که دارد آب‌ و هوای بسیار مناسبی دارد.کشور زیبای مالزی از نظر جغرافیایی در جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است و از 13 ایالت مختلف و 3 سرزمین فدرال تشکیل می‌شود. مساحت این کشور 330 هزار و 803 کیلومتر مربع است. استاندار هر استان مالزی اصطلاحاً شاه نامیده می‌شود. دریای جنوبی چین موجب تقسیم این کشور به دو بخش مجزا و البته هم وسعت شبه جزیره و مالزی شرقی یا بورنئوی شده است. شبه جزیره مالزی از بخش شمالی مرز خشک و دریایی با کشور تایلند و مرز دریایی با کشورهای سنگاپور، ویتنام و اندونزی دارد. کشور مالزی شرقی دارای مرز خشکی و همچنین دریایی با کشور برونئی و اندونزی بوده و با کشورهای فیلیپین و ویتنام مرز آبی دارد.

پایتخت کشور مالزی کجاست؟

مالزی از ۴۱ ایالت تشکیل شده است که همگی دارای روابط دوستانه‌ای هستند که پایتخت آن کوالالامپور نام دارد. کوالالامپور ملقب به کوچک بیچاره بزرگ‌ترین سرزمین فدرالی مالزی محسوب می‌شود. این شهر به دلیل موقعیت و امکانات و جمعیتی که دارد پایتخت مالزی نامیده شد.

همسایه های کشور مالزی

کشور مالزی به دلیل اینکه در بر دارنده دو ناحیهٔ جغرافیائی متفاوت است که به واسطه دریای جنوبی چین از هم جدا می‌شوند، همسایگان مختلفی نیز دارد. شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر شبه جزیره مالایی واقع شده و از بخش شمال با کشور تایلند دارای مرز خشکی است. جادهٔ شوسهٔ جوهور، مالزی را از جنوب با سنگاپور پیوند می‌دهد. مالزی در بر دارندهٔ شاه‌نشین‌های جوهور، کداح، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا است. بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی، هم‌مرز با اندونزی و پادشاهی برونئی بوده و مالزی شرقی شامل ایالات صباح و ساراواک و حوزهٔ فدرال لابوآن می‌شود.

همسایه های کشور مالزی

شهرهای مهم و توریستی مالزی کدام شهرها است

جهانگردان و مسافرانی كه برای اولين بار به مالزی سفر مي‌كنند با مناظر فوق‌العاده‌ای روبه‌رو می‌شوند. در كشور مالزی می‌‌توان مناطقی را دید كه چهره‌ ميليون‌‌ها سال قبل اين كره‌ خاكی را به نمايش عموم می‌‌گذارد. شهر کوالالامپور پایتخت رسمی و البته بزرگ‌ترین شهر مالزی و مقر پارلمان این کشور است. با وجود اکثریت جمعیت مسلمان این شهر، انتخاب نوع پوشش در کوالالامپور محدودیت خاصی ندارد.

شهرهای دیدنی مالزی - شهرهایی که باید حتما ببینیشون

توریستی ترین شهرهای مالزی

کشور مالزی یکی از قطب‌های اصلی گردشگری به حساب می‌آید که در این کشور 10 تا از شهرهای آن به عنوان گردشگری‌ترین شهرهای مالزی محسوب می‌شود این شهرهای عبارت‌اند از:

کوتا بهرومیری
کوچینگشهر کوتا کینابالو
شهر ایپوهلنکاوی
جورج تاون و جزیره پنانگایالت و تنگه مالاکا
شهر پوتراجایاکوالالامپور

فاصله کشور مالزی با ایران چقدر است؟

به دلیل فاصله طولانی کشور مالزی از ایران به طور معمول گردشگران برای سفر به این کشور باید از طریق حمل و نقل هوایی به این کشور سفر کنند. پروازهای ایران به کشور مالزی از طریق دو شرکت هواپیمایی ماهان ایر (Mahan Air) و ایر آسیا (Air Asia) در نهایت امنیت و سلامت صورت می‌گیرد.

کشور مالزی

دیدنی های مالزی - آشنایی با برترین جاذبه های گردشگری مالزی

بهترین جزایر مالزی

مالزی سرزمینی ساحلی است که از جزایر مختلفی تشکیل می‌شود که البته بسیار دیدنی هستند و چشم هر گردشگری را به خود مشغول می‌کنند. بسیاری از این جنگل‌ها از انبوه درختان پوشیده شده‌اند و قابل سکونت نیستند و حتی راه‌پیمایی در آن‌ها نیز مشکل است. سواحل این جزایر به واسطه‌ ویژگی‌های منحصربه‌‌فردی که دارند از قبیل صخره‌های مرجانی و آب‌های شفاف‌، جذابیت خاصی برای گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده‌اند؛ ایجاد می‌کنند. گذشته از این‌ها روزگارانی که بر این سرزمین گذشته است توانسته ردپاهای خوبی از خود به جا بگذارد. بهترین جزایر این کشور شامل: جزیره لنکاوی، پرهنتیان،جزایر صباح و ساراواک و... می‌شود‌.

جزیره لنکاوی مالزی

جزیره لنکاوی مشهورترین جزیره مالزی است که از لحاظ جغرافیایی در موقعیت شمال غربی مالزی قرار دارد. این جزیره از ۹۹ جزیره دیگر تشکیل می‌شود. جاذبه‌های اکوتوریستی که در جزیره لنکاوی وجود دارد آن را به یکی از زیبا‌ترین مناطق گردشگری تبدیل کرده است. وسعت این جزیره حدود ۴۷۸.۴۸ کیلومترمربع محاسبه گردیده و جمعیت آن مطابق آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت حدود ۸۵,۵۸۸ نفر محاسبه شد البته طی دوازده سال اخیر حتما تغییر کرده است.

جزیره لنکاوی

جزیره پرهنتیان

جزایر پرهنتیان یکی از بخش‌های مهم گردشگری کشور مالزی است. این جزیره در ۱۹ کیلومتری سواحل شمال شرقی مالزی قرار گرفته و محلی‌ها آن را بهشت گمشده می‌نامند و البته فاصله کمی حدود ۶۴ کیلومتر تا مرز تایلند نیز دارد. علت نامگذاری این جزایر به این دلیل بوده که موقعیت جزایر به گونه‌ای خاص به عنوان یک نقطه شروع یا پایان برای معامله‌گران سفر از مالزی به بانکوک به حساب می‌آمد. پرهنتیان متشکل از دو جزیره پرهنتیان بزرگ و پرهنتیان کسیل یا کوچک است. اگر قصد دارید تعطیلات خود در مالزی بگذرانید این مکان یک مجتمع ساحلی ایده‌آل برای تعطیلات خانوادگی خواهد بود.

جزیره پرهنتیان

Kinabatangan

سواحل مالزی جزو یکی از برترین جاذبه‌های دیدنی جهان است. رودخانه کیناباتانگان (Kinabatangan River) به دلیل طبیعت مسحورکننده خود یکی از توریستی‌ترین مناطق این کشور است. رودخانه کیناباتانگان مرکز تعداد زیادی از حیوانات وحشی آسیا محسوب می‌شود که گردشگران زیادی از قبیل پژوهشگران، عکاسان و مردم معمولی و علاقه‌مند به طبیعت را به سوی این کشور می‌کشاند.

جزیره مالزی

کوه کینابالو مالزی

اگر از طرفداران کوه پیمایی و فتح قله هستید ما به شما قله‌ کینَبالو را توصیه می‌کنیم. قله کینابالو دومین کوه بلندی است که در آسیای جنوب شرقی دیده می‌شود که دارای ۴۰۹۵ متر ارتفاع بوده و همچنین بخشی از پارک دولتی کینبالو در مالزی شرقی ‌است. قله مذکور و پارکی که در آن واقع شده در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. پوشش گیاهی این قله مملو از  گیاهان مختلف است.

کوه کینالالو

جزایر صباح و ساراواک

قطعا اگر چشمانتان را ببندید و شهری رویایی را تجسم کنید تصور شما بسیار به جزایر صباح و ساراواک شبیه خواهد بود. آب و هوای مطبوع، رودخانه‌ای با آب‌ شفاف، جنگلی با حیوانات مختلف، درختان همیشه سبز سر به فلک کشیده و ساحلی تمیز و براق که این حس را به گردشگران می‌دهد که گویی در مکانی بی‌نقص قرار گرفته‌اند. موقعیت جغرافیایی جزایر صباح و ساراواک مالزی در حوالی ایالت برونئی است. دو جزیره صباح و ساراواک را می‌توان بزرگترین ایالات در مالزی معرفی کرد که به دلیل برخورداری از طبیعتی بکر و زیبا حتی چشم اروپاییان را نیز گرفته است. برخلاف بسیاری از جزایر مالزی که غیر قابل سکونت هستند این جزایری آرام و دنج برای یک زندگی بی‌دغدغه فضا و مکان مناسبی هستند.

جزایر صباح و ساراواک

جزیره پانگکور مالزی

مالزی کشوری مملو از صدها جزیره کوچک و بزرگ زیبا است. گردشگرانی که به این کشور سفر می‌کنند در سفر خود گزینه‌های جذاب زیادی برای گشت و گذار دارند. جزیره پانگکور از مهم ترین مراکز توریستی در شرق آسیا به حساب می‌آید. چنانچه قصد دارید تعطیلات خود را نزدیک دریا بگذرانید، توصیه ما به شما جزیره پانگکور است. نام جزیره پانگکور از کلمه تایلندی “Pang Ko” در گذشته گرفته شده بود که به معنای “جزیره زیبا” است.

جزیره پانگکور مالزی

جزیره سیپادان

مالزی را سرزمین جزایر ساحلی می‌نامند که البته جذابیت بالای سواحل این جزایر موجب محبوبیت جهانی مالزی شده است. ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این جزایر شامل آب زلال و شفاف مثل کریستال، صخره‌های عظیم مرجانی بزرگ و کوچک می‌شود. چنانچه با تور مالزی یا به صورت انفرادی به این سرزمین زیبا سفر کردید به مجمع‌الجزایر صباح بروید و از سیپادان که زیباترین جزیره این شهر است، دیدن کنید. این جزیره وسعت چندانی ندارد و گردشگران می‌توانند پیاده دورتادرو این جزیره را طی کنند. این جزیره برای غواصان یک مکان بکر و افسانه‌ای تمام عیار به شمار می‌آید.

جزیره سیپدان

جزیره ردانگ

مجمع الجزایر ردانگ از 9 جزیره‌ زیبا تشکیل می‌شود که به مجموع آن‌ها پارک دریای ردانگ می‌گویند. پارک دریایی ردانگ شامل امکانات کامل جهت غواصی و شیرجه برای گردشگران است. ردانگ در منطقه‌ی کوآلا نروس Kuala Nerus District، ترنگانو Terengganu قرار دارد و از بزرگترین جزایر واقع در ساحل شرقی شبه جزیره‌ مالزی است که به خاطر آب‌های فوق‌العاده زلال و سواحل ماسه‌ای سفید رنگ، جانوران دریایی عجیب از جمله ماهی‌های استوایی و صخره‌های متعدد شهرت زیادی در دنیا دارد.

جزیره ردانگ

جزیره مانوکان

جزیره مانوکان (manukan island) در میان جزایر مختلف مالزی نقض زیادی در جذب گردشگران دارد. شاید عجیب به نظر برسد اما سالانه بیش از بیست هزار بازدیدکننده و گردشگر به این جزیره زیبا می‌آیند. در حقیقت بیشترین تعداد گردشگران داخلی و بین المللی دنیا به این جزیره صورت می‌گیرد. دلیل این امر را می‌توان مسافت طی شده برای رسیدن به این جزیره دانست. جهت رسیدن به جزیره مانوکان تنها 15 دقیقه قایق سواری لازم است. جزیره مانوکان به افرادی که به دنبال یک سفر یک روزه هستند به شدت توصیه می‌شود. جزیره مذکور در نزدیک شهر Kota Kinabalu کوتا کینابالو (KK) قرار دارد.

جزیره مانوکان

پولائو تیومان

جزیره ساحلی تیومان( مالاییایی: پولائو تیومان) یک جزیره در منطقه رومپین, پاهنگ, مالزی است. نیومان از  هفت روستا که بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین آن‌ها کامپونگ تک نام دارد، تشکیل می‌شود. این جزیره با درختان انبوه تعداد کمی سکنه دارد. صخره‌های مرجانی این جزیره باعث تبدیل این محل به کام مورد علاقه غواصان شده است. اطراف این جزیره را استراحتگاه‌ها و کلبه‌های تفریحی فراگرفته‌اند‌ که برای گردشگران در نظر گرفته شده‌شاند.

پولائو

جاذبه های گردشگری مالزی کدام اند؟

شبه جزیره مالزی به دلیل داشتن سواحل شنی یکی از بزرگ‌ترین و البته معروف‌ترین مکان‌های مناسب برای غواصی در دنیا به شمار می‌رود. محدوده ساراواک یکی از مناطقی این کشور است که به دلیل داشتن آب‌های زلال و تنوع بالای جانوران دریایی، مخصوصا ماهی‌ها و اقامت‌های مختلف از زیباترین جاذبه‌های تفریحی، گردشگری در دنیا محسوب می‌شود. بهتر است گردشگران از مناطق نزدیک شروع به بازدید کنند و مناطق گردشگری را اولویت‌بندی نمایند. زیرا این کشور مملو از مناطق گردشگری و چشم‌نواز است.

برج های دوقلو پتروناس

مالزی سرشار از منابع طبیعی بکر و دست نخورده است که فضای مناسبی را برای گذراندن تعطیلات فراهم می‌کنند اما ناگفته نماند که بخش مدرن و پیشرفته این کشور زیبا نیز بسیار دیدنی و خاطرانگیز است. برج‌های دوقلوی پتروناس یکی از این دیدنی‌های مدرن هستند. برج‌های دوقلو پتروناس را بلندترین آسمانخراش‌های جهان می‌نامند که در شهر کوالالامپور پایتخت مالزی قرار گرفته‌اند. برج‌های دوقلو پتروناس دارای ۴۵۲ متر ارتفاع هستند. برج‌های مذکور کاملا مشابه‌ ساخته شده‌اند و هر کدام ۸۸ طبقه دارند. به دلیل ارتفاع بالای هر برج برای طی کردن طبقات تعداد بالایی آسانسور به کار رفته که جمعاً ۷۸ آسانسور برای هر دو ساختمان فعال است. 

برج های دوقلو پتروناس

پارک ملی Gunung mulu

پارک ملی گونونگ مولو (Gunung Mulu National Park) در شهر میری قرار دارد و موجب افزایش تعداد بازدیدکنندگان از این شهر شده است. در سال‌های اخیر مقامات مالزی توانستند این شهر را در میراث جهانی یونسکو به ثبت برسانند. پارک شهر میری ترکیب شگفت‌انگیزی از جنگل‌های بکر، غارهای مخوف و هیجان‌انگیز و صخره‌های سنگی گوتیک‌وار را در خود جای داده است.

جنگل بارانی بورنئو

جنگل‌های بارانی بورنئو را می‌توان قدیمی‌ترین جنگل‌های بارانی جهان نام برد که قدمت آن‌ها به ۱۳۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد. حدود نیمی از چوب و الواری که از مناطق گرمسیری به دیگر بخش‌های دنیا برده می‌شوند از این جنگل‌ها به دست می‌آیند. مساحت این جنگل‌ها ۲۸۷ هزار مایل مربع تخمین زده شده که بیشتر از دوبرابر کشور آلمان است. تخمین زده شده که ۱۵ هزار گونه گیاهی در این جنگل قابل رسد هستند. اورانگوتان‌ها تنها در این جنگل‌ها و یک منطقه دیگر از دنیا دیده می‌شوند که همین موضوع می‌تواند دلیل مهمی برای حفاظت شدید از این جنگل‌ها محسوب شود. این منطقه می‌تواند محل خوبی برای وقت گذراندن خانواده‌ها باشد.

جنگل بارانی

کامرون هایلندز 

کمرون هایلندز یکی از مناطق گردشگری مالزی است که البته دارای محیطی آرام و بی‌سروصدا بوده که چشم‌انداز‌های زیبایی از طبیعت را به گردشگران نشان می‌دهد. منطقه کامرون هایلندز را مزارع چای پوشیده‌اند که جلوه‌ خاصی به این ناحیه از کشور داده‌اند. کامرون می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند یک گردش ارزان و مقرون‌به‌صرفه داشته باشند بسیار مناسب است.

کامرونن هایلندز

تمن نگارا

تمن نگارا را به درستی می‌توان یک مکان زیبا و تفریحی فوق‌العاده دانست. منطقه مورد نظر در شهر کوالالامپور که پایتخت مالزی است، قرار دارد. پارک تامان نگارا همان پارک ملی کوالالامپور است که البته نام آن ابتدا پارک ملی جورج شاه 4 بوده اما پس از استقلال کشور مالزی به این نام تغییر یافت. نام امروزی این پارک در زبان بومی مردم مالزی به معنای پارک و یا جنگل ملی است. می‌توان گفت به نظر می‌رسد هیچ گردشگری بدون دیدن این پارک از مالزی خارج نمی‌شود. پارک تمن نگارا فضای ایده‌آلی برای عکاسی و فیلم برداری دارد.

تمن نگارا

تفریحات مالزی - آشنایی با بهترین تفریحاتی که در کشور مالزی باید آن ها را تجربه کنید!

باتو فرینگی

منطقه باتو فرینگی در حومه شهر جرج تاون در پنانگ، مالزی واقع شده است. این منطقه در امتداد ساحل شمالی جزیره پنانگ و ۱۱ کیلومتری شمال غربی مرکز شهر، جای دارد و اهمیت زیادی در بین مردم محلی دارد. ناگفته نماند که گردشگران نیز این منطقه از کشور را برای گذراندن اوقات فراغت مناسب می‌دانند. ساحل این منطقه پوشیده از هتل‌های مختلف است.

باتو فرینگی

معبد کک لوک سی

علاوه بر طبیعت، بناها و ساختمان‌‌های زیادی در این کشور وجود دارد که بسیار هیجان‌انگیز هستند و در هیچ جای دیگر دنیا به چشم نمی‌خورند. معبد کک لوک سی یکی از این بناهای مهم است که البته بزرگ‌ترین معبد بوداییان ساکن در کشور مالزی و یکی از بزرگ‌ترین معابد در جنوب‌شرقی قاره آسیا محسوب می‌شود. دیوارهای این معبد با کندکاری‌هایی که به سال‌ها قبل بر می‌گردد، مجسمه‌ها و نقاشی‌های دیواری  پوشیده شده‌اند. مسیر رسیدن به این بعد بسیار پیچ در پیچ و گیج کننده است البته فروشگاه‌های مختلفی در این مسیر قرار دارد.

معبد کک لوک سی

جورج تاون

جورج تاون یک منطقه زیبا و تفریحی در نزدیک شهر بزرگ کوالالامپور است. این شهر که نسبتا بزرگ اعلام شده در کرانهٔ اقیانوس اطلس واقع شده و جمعیت آن طبق سرشماری که در سال ۲۰۰۲ میلادی صورت گرفت معادل ۲۱۳٬۷۰۵ نفر محاسبه شد. منطقه مذکور بزرگ‌ترین شهر گویان است و لقب "باغ‌شهر کارائیب" را به آن داده‌اند. شهر جرج‌تاون یک مرکز خدمات مالی محسوب می‌شود که به همین دلیلی دارای اهمیت بالایی است. این شهر با توجه به موقعیت خوبی که در مالزی دارد مقصد مورد پسند بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا شناخته می‌شود.

جورج تاون

بهترین هتل های مالزی

امروزه کوالالامپور بزرگ‌ترین شهر و پایتخت جذاب کشور مالزی، یکی از مهم‌ترین مقاصد آسیایی برای گردشگران از سراسر دنیا است. گردشگران در هر فصل سال می‌توانند با تورهای مالزی عازم این شهر ‌شوند. آسمان خراش‌های این شهر زیبا بخشی از دیدنی های این شهر هستند. علاوه بر آسمان خراش‌ها، جاذبه‌های رنگارنگ و معابد پر رمز و راز نیز در این شهر دیده می‌شود که به همین دلیل هم گفته می‌شود این شهر می‌تواند پاسخگوی هر سلیقه‌ای باشد. رستوران‌های متنوع با انواع غذاهای خوشمزه از سراسر دنیا محل مناسبی برای عاشقان مزه‌های مختلف است. هتل‌های پر زرق و برق بخش دیگری از این شهر هستند که توجه ویژه‌ای به آن‌ها می‌شود.

هتل های مالزی

 

لوکس ‌ترین هتل‌ های مالزی - اقامت در بهترین و لاکچری‌ترین هتل‌های کشور مالزی!

هتل مجلل ۵ ستاره مالزی Grand hyatt kuala lumpur

هتل گرند حیات کوالالامپور (هتل پنج ستاره تاپ) یکی از محبوب‌ترین هتل‌های مالزی است که در نزدیکی مرکز کنواسیون کوالالامپور قرار گرفته است. این هتل دارای امکاناتی از قبیل پنجره‌های بزرگ و سراسری از کف تا سقف اتاق‌ها است که چشم‌اندازی از پارک و مرکز شهر کوالالامپور را در معرض دید قرار می‌دهد. حمام با وان و آبگرم 24 ساعته، مراکز تجاری متنوع، اتاق اجلاس، سرویس رخت شویی و خشک شویی، کافه‌ها، صبحانه، خدمات نگهداری از کودکان و ده‌ها خدمت دیگر در این هتل‌ها به گردشگران عرضه می‌شود. این هتل دارای مراکز ماساژ سنتی مالزیایی همراه با انواع روغن‌های مخصوص راموان، تنتور و... است.

هتل مجلل مالزی

هتل کاپری فریزر جوهور بارو مالزی

آپارتمان کَپری بای فرِیزِر، از بهترین مکان‌های مالزی جهت اقامت در طول سفرهای کاری یا گردشگری به مالزی است. این برج دارای سی و سه طبقه بوده و یک بار زیبا در بام ساختمان با چشم‌اندازی خیره کننده از پایتخت دارد. هتل کاپری فریزر جوهور بارو مالزی در ناحیه بانگسار جنوبی که امروزه در جهت توسعه کشور، تغییرات زیادی در آن صورت گرفته واقع شده است. اطراف این هتل را توسط مراکز تفریحی و تجاری مختلفی از قبیل مرکز همایش نِکسِس و پارکی با وسعت شش هکتار محصور کرده‌اند. تمامی آپارتمان‌های موجود در این هتل مجهز به آشپزخانه‌های کوچک، تلویزیون‌های صفحه تخت، انواع کانال‌های چینی و بین‌المللی، سرویس حمام و دستشویی، سشوار و لوازم استحمام هستند. فاصله این هتل تا فرودگاه کوالالامپور تنها ۴۵ دقیقه و تا ایستگاه قطار تنها ۱۰ دقیقه است.

هتل کاپزی

هتل le meridien kuala lumpur مالزی 

هتل له مریدین کوالالامپور را می‌توان لوکس‌ترین و زیباترین هتل واقع در مالزی دانست که موقعیت بسیار خوبی از نظر نزدیکی به دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر دارد. همچنین در فاصله کمی از خیابان معروف و محبوب بوکیت بینتانگ (Bukit Bintang) قرار گرفته است. فاصله کم این هتل تا خیابان‌های معروف این امکان را به گردشگران می‌دهد که در هر ساعتی با کمی پیاده‌روی به مراکز خرید برسند. 
هتل به گونه‌ای ساخته شده که تمامی اتاق‌های هتل منظره‌ای رو به شهر یا استخر دارند. دکور اتاق‌های هتل بسیار مدرن و ساده است. رستوران‌ها بخش محبوب این هتل‌ هستند که انواع غذاهای محلی و بین‌المللی و فست فودی در آن‌ها سرو می‌شود. مرکز اسپا و سلامت این هتل دارای امکانات عالی جهت ریلکس کردن هستند.

هتل مالزی

غذاهای محلی مالزی

جمعیت مالزی عمدتا اقوام مالایی، چینی و هندی هستند که همین امر موجب به وجود آمدن فرهنگ‌های متنوع و جالب و همچنین تنوع غذایی بالا در این کشور شده است و طرفداران زیادی را به این کشور می‌کشاند. این کشور بهشتی برای عاشقان غذا و نوشیدنی‌های متنوع است. افراد می‌توانند هر نوع غذایی که دوست دارند با هر سلیقه‌ای، از انواع کباب‌ و برنج و نودل‌های سرخ شده و غذاهای کبابی دریایی را یکجا در کنار هم تجربه کنند. در ادامه بیشتر با معروف ترین غذاهای مالزی آشنا می‌شوید.

نانسی کرتبو

ناسی کرابو یکی از معروفترین ظرف غذاهای مالایی است و دارای برنج آبی ‌رنگ بوده که همین رنگ باعث ایجاد یک غذای جذاب و منحصربه‌فرد می‌شود. مردم مالزی برای اینکه برنج به این رنگ خاص درآید، از گل کلیتوریا ترناتئا (Clitoria ternatea) استفاده می‌کنند به این شکل که برنج را در این گل خوابانده و مقداری لیمو به آن می‌افزایند. طعم برنج به دلیل گل و لیمو بسیار دلپذیر می‌شود و تقریبا مناسب هر سلیقه و ذائقه‌ای است. تکه‌های ماهی یا گوشت مرغ، نارگیل رنده شده، گوشت ماهی یا گوشت قرمز که از قبل مزه ‌دار شده، سس نارگیل، تخم ‌مرغ‌های پخته شده و چیپس میگو در کنار این برنج آبی رنگ سرو می‌‌شود.

نانسی کرتبو

کاری الکسا

لاکسا سوپی مملو از  ادویه‌ های مختلف و تند است که به خوبی نشان دهنده ترکیب آشپزی مالایی و چینی محسوب می‌شود. کاری الکسا از نودل برنج یا رشته ‌فرنگی برنج و تکه‌های مرغ، میگو تهیه می‌شود. شیره نارگیل مایع اصلی به کار رفته در پخت کاری الکسا است. کاری الکسا غذایی مختص مالزی نیست و در کشورهای مختلف بخشی از منوی غذایی را به خود اختصاص می‌دهد.

کاری الکسا

آپام بالیک

این خوراکی خوشمزه بیشتر به عنوان یک میان وعده مصرف می‌شود. مردم محلی این نان کلوچه مانند را از آرد و تخم مرغ تهیه می‌کنند. درون این نان از گوشت و سیب زمینی و سبزیجات پر می‌شود که بسیار مقوی است. آپام بالیک در اغلب رستوران‌های مالزی سرو می‌شود.

آپام بالیک

ایام پریک

آیام پرچیک به عنوان یک غذای محلی و البته بسیار معروف در بین مردم مالزی و گردشگران شناخته می‌شود. ترکیبات این غذا شامل مرغی است که در شیر نارگیل، پیاز، سیر، زنجبیل، لیمو و فلفل و ادویه های دیگر می‌خوابانند. پس از مدتی که طعم‌دار شد، کباب یا سرخ می‌شود. مزه این غذا هر گردشگری را به خود مجذوب می‌کند. چیزی که باعث می‌شود این غذا خوشمزه و منحصربه‌فرد شود، گوشت لذیذ و آب ‌داری است که در کنار برنج و کمی سالاد سرو می‌شود. این غذا می‌تواند هر سلیقه‌ای را به خود جذب کند.

ایام پریک

نانسی لمک

نانسی لمک را می‌توان پادشاه غذاهای مالایی نام نهاد زیرا این غذا جزو محبوب‌‌ترین غذاهای محلی مالزی است. نام این غذا در گویش محلی به معنای " برنج چرب " بوده زیرا برای آماده کردن آن، برنج را با  شیر نارگیل می‌پزند. وقتی برنج پخته شد آن را با پخته شده آن را با آنچوی سرخ می‌کنند. در نهایت با سمبل که یک نوع سس مخصوص است و تکه‌های خیار، تخم مرغ آب پز و روغن بادام زمینی سرو می‌کنند که بسیار لذیذ خواهد بود. برنج پخته شده را می‌توان در موز پیچید و یک میان وعده خوشمزه و پرطرفدار از آن آماده کرد. نانسی لمک در رستوران‌‌های مجلل و گران قیمت و رستوران‌های بین راهی سرو می‌شود.

نانسی لمک

دندانگ

تقریبا می‌توان گفت غیرممکن است کسی به مالزی سفر کند و این غذا را میل کند و عاشق و شیفته آن نشود. دندانگ در لیست 50 غذای لذیذ دنیا قرار دارد و فهمیدن دلیل این موضوع پس از امتحان مزه‌اش آشکار می‌شود. روش درست کردن آن به این صورت است که برنج را به آرامی داخل ادویه جات می‌پزند، پس از پخته شدن آماده خوردن است. تعداد ادویه‌ای که به این نوع غذا اضافه می‌شود بسیار بالا است به همین دلیل توصیه می‌شود در صورت حساسیت به ادویه از خوردن آن خودداری شود. دندانگ بیشتر در جشن‌ها و مناسبت‌های مهم ملی طبخ می‌شود و انواع مختلفی دارد.

دندانگ

اقتصاد مالزی 

کشور مالزی از کشورهای غنی از نظر منابع‌طبیعی آسیایی بوده که به دلیل همین منابع غنی امروزه مالزی یکی از بزرگ‌ترین صادر‌کنندگان بزرگ قلع، کائوچوی طبیعی و تنه‌های چوبی سخت درختان استوایی است. مالزی جزو اولین تولیدکنندگان روغن نخل که به آن پالم می‌گویند و مصارف مختلفی در صنعت تولید روغن دارد، در جهان به شمار می‌آید. کشور مالزی همچنین دارای منابع عظیم نفت و گاز طبیعی است. از مهم‌ترین سیاست‌های بنیادین مالزی می‌توان ثبات اقتصاد کلان، سرمایه انسانی زیاد و سیاست‌های دیگر دانست.

پوشش مردم مالزی چگونه است؟

اغلب مردم مالزی مسلمان هستند، بنابراین گردشگران باید در سفر به این کشور به فرهنگ و مذهب آن‌ها احترام بگذارند. اگرچه تمامی مردم این کشور مقید به یک دین نیستند و حتی میان آن‌ها افراد بی‌دین نیز دیده می‌شود اما اکثریت آن را مسلمان تشکیل می‌دهند.مالزی یک کشور مسلمان است  و همچنین جزو کشورهای پیشرفته جهان نیزبه حساب می‌آید. بنابراین مردم آن از نظر پوشش باید متناسب با استاندارد کشورهای پیشرفته باشند. می‌توان گفت به طور کلی هیچ نوع نکته یا استاندارد خاصی  در کوالالامپور برای گردشگران وجود ندارد زیرا این شهر پایتخت مدرن ترکیه است. زنان مسلمان در مالزی برای پوشش خود از روسری و لباسهای  بلند استفاده می‌کنند.

پوشش مردم مالزی

بهترین رستوران های مالزی - خوش مزه ترین غذاها را امتحان کنید

قوانین مالزی

مالزی در سال های اخیر پذیرای از گردشگران از سراسر دنیا بوده است. کشورهای مختلف دارای قوانین و شرایط خاصی برای گردشگران و مهاجران هستند که در هر کشور متفاوت بوده و افراد ملزم به رعایت آن‌ها هستند. دولت مالزی برای بعضی از کشورها مثل ایران شرایطی ایجاد کرده تا آن‌ها بدون نیاز به ویزا برای سفر تفریحی به مدت ۱۴ روز بتوانند وارد کشور مالزی شوند. در رابطه با این قانون باید گفت توجه کنید که حتی یک روز بیشتر ماندن در این کشور نیازمند مراجعه به سفارت این کشور است در غیر این صورت حتما دچار مشکل خواهید شد. پاسپورت مسافران در زمان ورود به این کشور باید حداقل دارای ۶ ماه اعتبار و برگه خالی باشد. افراد دارای دو تابعیت نمی‌توانند وارد این کشور شوند. همچنین لازم به ذکر است که بگوییم دولت مالزی از ورود افرادی دارای ۲ تابعیت جلوگیری می‌کند. همراه داشتن هر گونه مواد مخدر به کشور ممنوع و دارای مجازات «اعدام» است.

اطلاعات کلی درباره کشور مالزی

مالزی یک کشور بسیار قدرتمند در زمینه‌های مختلف است. درحقیقت این کشور طی سال‌های اخیر در زمینه صنعتی عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. ماهی‌گیری و جنگل‌داری نیز نقش بسزایی در قدرت یافتن این کشور داشته است. کوالالامپور پایتخت رسمی کشور مالزی بوده و از نظر وسعت نیز بزرگ‌ترین شهر مالزی محسوب می‌شود. کوالالامپور در میان دامنه ‌کوهستان‌ قرار دارد و به طور کلی می‌توان گفت یک گزینه فوق‌العاده برای تحصیل و کار خواهد بود. میزان gdp این کشور دارای رشد ۵ درصدی بوده که رقم بسیار قابل توجهی دانسته می‌شود. وضعیت صنعت در این کشور به گونه‌ای است که مالزی رتبه ۳ را در جهان دارد.

واحد پولرینگیت
پایتختکوالالامپور
نوع حکومتسلطنتی فدرالی با دو مجلس قانونگذاری
مساحت کل۳۳۰,۲۴۱ کیلومتر مربع
جمعیت مالزی34,308,525 در سال 2023
زبان رسمیمالایی

نقشه مالزی

چنانچه قصد دارید یک سفر خاص و هیجان‌انگیز را تجربه کنید، کشور مالزی گزینه مناسبی است. اما توصیه می‌شود پیش از سفر به کشور مالزی به حد کافی از مردم، موقعیت مالزی در منطقه اطلاع پیدا کنید. بهتر است دانش و آگاهی خود را در رابطه با تمام جنبه‌های این کشور به طرز چشم‌گیری افزایش دهید. بهترین روش در این خصوص می‌تواند استفاده از گوگل مپ باشد. نقشه‌های دیجیتالی و هوشمند از قبیل گوگل مپ می‌تواند در رابطه با شناخت منطقه تا حد زیادی به گردشگران کمک کند.

نقشه کشور مالزی

کلام آخر 

مناطق مختلفی در دنیا برای تفریح و گذراندن تعطیلات وجود دارد. مالزی یکی از مناطق گردشگری مهم در دنیا محسوب می‌شود که علاوه بر مناطق طبیعی و بکر دارای ساختمان‌ها، رستوران‌ها، پارک‌ها و دیگر بخش‌های امروزی و مدرن برای لذت بردن از زمان خواهد بود. مالزی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته‌ای بوده که در سال‌های اخیر تغییرات بسیار زیادی پیدا کرده است. کشور مالزی را می‌توان یک الگو برای کشورهای در حال توسعه دانست که از تمامی امکانات خود جهت پیشرفت و ارزآوری به کشور استفاده می‌کند. مالزی نسبت به دیگر کشورها با سرعت بیشتری مسیر توسعه را طی کرده است. مالزی با وجود اینکه سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران محسوب می‌شود اما قوانین سفت و سختی دارد و تخطی از آن‌ها غیرقابل بخشش است.

گزارش مشکل

سوالات متداول مالزی

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.8 از 5 | از 118 کاربران به همه چیز درباره کشور مالزی