همه چیز درباره کشور عمان

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/09
بازدید: 50274

کشور عمان به انگلیسی Oman دارای دو قسمت است. بخش کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد که مسندم نام دارد. این قسمت از سرزمین اصلی جدا افتاده ‌است. برون بوم هم اکنون مدحا نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌است. زادگاه فعلی عمان در طول تاریخ به نام‌های گوناگونی نامیده شده و تغییراتی در آن رخ داده است. در بعضی متن ها اومانا و اومان نیز نام گذاری می شود. عمان واژه ای غیر عربی میباشد اما بارز ترین نام‌های قدیم آن مگان و تغییر یافته آن مجان بوده است.

مجان در زمان‌ های قدیم نام ایالتی در جنوب ایران بوده که بعدها به آن مکران نیز گفته‌اند. نام مکران را به منطقه عمان فعلی نیز به‌کار میبرند که ارتباط زیادی با صنعت کشتی ‌سازی و معادن مس یا نحاس در زبان سومریان داشته‌است.

همه چیز درباره کشور عمان

تور عمان - لیست قیمت لحظه آخری تور عمان!

پایتخت عمان کجاست؟

شهر مسقط، بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور عمان است. ایرانی‌ها شهر مسقط را به دلیل حلوای معروف و لذیذ و دلپذیر آن یعنی مسقطی میشناسیم. معمولا تور مسافرتی کشور عمان به مقصد دو شهر توریستی آن یعنی مسقط و صلاله برگزار میشوند. شهر مسقط که پایتخت عمان میباشد ،در کشور عمان قرار دارد. مسقط به عنوان بزرگ‎ترین شهرِ استانی به همین نام یعنی مسقط شناخته می شود. نام این شهر در زبان عربی به معنای "محل سقوط" میباشد اما علت نام گذاری آن فرق میکند.

 • اختلاف ساعت ایران و عمان: نیم ساعت از تهران جلوتر است
 • فاصله زمانی تهران تا مسقط: حدود 2 ساعت
 • زبان: عربی
 • واحد پول عمان: ریال عمان

در مجموع جاذبه های گردشگری در تور مسقط را می توان به جاذبه های طبیعی و مکان های تاریخی تقسیم کرد. پس سفر با تور عمان به مسقط را می توان گزینه خوبی برای ماجراجویان و طبیعت گردان باشد. مکان دیدنی و توریستی عمان می توان موارد زیر را نام برد:

 • قلعه میرانی: قلعه میرانی نخستین قلعه بزرگ شهر مسقط است که در دوران پرتغالی ها برای کنترل خلیج عمان ساخته شد. 
 • باشگاه غواصی عمان: این مرکز و باشگاه دریایی بندر روضه از کامل ترین و مدرن ترین باشگاه های غواصی دنیا هستند که افزون بر اینکه آموزش غواصی حرفه ای در دریا، تور غواصی و شنا زیر آب را برگزار می کند. مسقط شهری ساحلی است که در یک سوی آن دریای عمان و در سمت دیگرش رشته کوه حجر و اخضر قرار دارند. مهمترین سواحل گردشگری مسقط و عمان ساحل البستان، ساحل تنتب، ساحل الجصه هستند که امکانات مناسب و قابل قبولی به گردشگران ارائه می دهند. 

پایتخت عمان کجاست؟

عمان کجاست؟

کشور عمان به سلطان‌ نشین عمان معروف است چون در بهترین موقعیت قرار دارد و یکی از کشورهای پادشاهی خاور میانه و در شرق شبه جزیره عربستان قرار دارد ، شهر مسقط ، پایتخت این کشور عرب نشین زیبا و بسیار مطلوب است ، که گردشگران زیادی را جذب خود میکند. خوب است بدانید که کشور عمان از سوی شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان می رسد و در جنوب آن با یمن و در شرق با امارت متحده هم مرز می باشد ، خوب است بدانید این کشور با ایران مرز دریایی دارد ، در سفر به عمان به شهرهای مختلف آن بروید و از زیبایی های موجود لذت ببرید.

مسقط پایتخت عمان

کشور زیبا و سلطان نشین عمان از قرن 17 میلادی پادشاهی خودکفا و مستقل داشته است و در قرن 19 میلادی تبدیل به یکی از قدرتمند ترین کشورها شده بود ولی در قرن بیستم میلادی این کشور به تدریج و تحت تأثیر و نفوذ و چیرگی پادشاهی بریتانیا ، قدرت خود را از دست داد و مانند گذشته مستقل نیست، عمان با این که پیوند گسترده نظامی و سیاسی با آمریکا و بریتانیا دارد، ولی سیاست خارجی آزادانه ‌ای را اختیار کرده و تقریبا کشوری بی طرف به شمار می رود که در چیزی دخالت نمیکند و با این که در خاور میانه است، کشور بی حاشیه ای محسوب می شود.

در این کشور هم مثل کشورهای عربی دیگر در حوزه خلیج فارس، نفت، منبع اصلی درآمد کشور می باشد که آن را میفروشند و علاوه بر نفت، کشاورزی و ماهیگیری هم از جمله منابع مهم درآمد در این کشور می باشند، در سال های اخیر صنعت گردشگری عمان بسیار پیشرفت کرده و یکی دیگر از منابع خوب درآمد در این کشور به شمار می رود.

خیابان های عمان

راهنمای سفر به عمان - اگر قصد سفر به عمان را دارید وارد شوید.

مساحت عمان

کشور پادشاهی عمان دومین کشور بزرگی است در شبه جزیره عربستان از ناحیه مساحت، و در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت خاک عمان میباشد. بیشتر خاک‌های عمان کوهستانی است و در اقصی جنوب جزیره عربستان واقع شده‌است. در بیشتر بخشهای کشور عمان رشته‌کوه‌های بزرگ و سخت ‌گذر حجر که از دشت‌ها و جلگه ها از راس مسندم شروع میشود و در امتداد امارت راس الخیمه و فجیره و سلطنت عمان میگذرد تا بیابان‌ها و هامون های «الجو» امتداد یافته‌ است، می‌ پوشاند. قطعهٔ کوچکی در جنوب تنگه هرمز قرار دارد که «مسندم» نام دارد. قطعه دیگر مدحاء نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده‌ است. دو یا چند جزیره کوچک در دهانه تنگه هرمز و چند جزیره در دریای عرب نیز تابع کشور عمان هستند. 

عمان کجاست؟

سوغات عمان

عمان نیز مانند دیگر کشورهای عربی دارای سوغات کم نظیری است که گردشگران تور عمان می توانند با تهیه آن ها دل عزیزان خود را شاد کنند. از جمله سوغات این کشور زیبا و ثروتمند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

سوغات عمان

 • صندوقچه عمانی
 • خنجر عمان 
 • لباس سنتی
 • کندر 
 • جواهرات 
 • خرمای عمانی 
 • مگنت 
 • لیکمات 
 • وسایل نقره
 • ظروف سفالی
 • کوما مردانه

صندوقچه عمانی

اختلاف ساعت ایران و عمان - مشاهده ساعت عمان به صورت لحظه‌ای

جمعیت عمان

مصر، پاکستان، هند و بنگلادش بیشترین درصد خارجی ها در عمان را تشکیل میدهند.بزرگترین شهرهای پرجمعیت عمان عبارتند از مسقط با حدود ۸۰۰،۰۰۰ نفر جمعیت، سیب با حدود ۲۰۰،۰۰۰ نفر و صلاله به ۱۶۵،۰۰۰ نفر جمعیت.در آخرین سر شماری جمعیت این کشور حدود 4 میلیون و 600 هزار نفر اعلام شده است برخی از افراد که تبعه کشورهای در حال توسعه ای همچون افغانستان، پاکستان، یمن، عراق و غیره هستند ممکن است بخواهند با کار در کشوری که تقریبا نزدیک به زادگاه آن هاست، درآمد بهتری کسب کنند و از بیکاری دست بکشند.

این افراد همچنین دانشجویان کشورهای عربی زبان همچون مراکش، کویت، عراق و غیره که علاقه به زندگی در کشوری خارجی را دارند بعضا عمان را انتخاب می کنند. جمعیت عمان و هزینه زندگی در این کشور، آمار بیکاری عمان طی سال های اخیر و غیره جزو مواردی است که مورد توجه افراد بسیاری قرار می گیرد. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعات مختصری راجع به کشور عمان و شرایط اقتصادی و اجتماعی آن در سال 2020 ارائه شده است.

جمعیت عمان

مذهب و زبان مردم عمان چیست؟

کشور عمان یکی از همسایگان جنوبی ایران به شمار می رود ، زبان رسمی در عمان مانند دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس ، عربی است ولی خوب است بدانید که در این کشور زبان ‌های دیگری مانند زبان بلوچی و هندی هم رایج است ، همچنین به دلیل ارتباط تاریخی که بین عمان و کشور زنگبار وجود دارد ، برخی مردم عمان به زبان Swahili نیز سخن می گویند، انگلیسی هم مانند دیگر نقاط دنیا، زبان دوم در این کشور می باشد و در زمان سفر به عمان اگر به زیبان عربی آشنایی ندارید مشکلی نیست چرا که تقریبا تمامی تابلوها در شهرهای عمان به دو زبان عربی و انگلیسی می باشند.

مردم عمان پیرو دین اسلام هستند و تقریبا 75 درصد آن ها از مذهب اباضیه که یکی از قدیمی ترین مذاهب در دین اسلام است، پیروی می کنند ، مردم ساکن عمان شیعه و سنی نیز در این کشور زندگی می کنند ولی تعداد آن ها خیلی نیست و به همین دلیل مناسبت هایی مانند رمضان و دیگر اعیادی که برای سنی و شیعه ها مهم است هم در این کشور به قرار است.

مردم عمان

جاهای دیدنی عمان - زیباترین جاهای دیدنی در عمان که باید ببینید

فرهنگ و آداب و رسوم مردم عمان

در سفر به عمان یکی از مواردی که باید با آن آشنا شوید آداب و رسوم و فرهنگ مردم عمان است ، چرا که این کشور یکی از کشورهای عربی است و مردم آن آداب مخصوصی دارند و بهتر است که قبل سفر با این آداب آشنا شوید تا دچار مشکل نشوید و بهتر بتوانید با این مردم ارتباط برقرار کنید.

 آشنایی با آداب و سنن این مردم به اندازه جاذبه های گردشگری عمان برای شما جذاب خواهد بود . پوشش مردان عمانی مانند دیگر مردان عرب ، دشداشه است که لباسی با آستین های بلند می باشد که معمولا بدون یقه است و تا مچ پا می رسد، در قسمت یقه، دکمه ای وجود دارد که معمولا آن را می بندند و یک آویز هم که همیشه خوشبو است ، همچین مردان در عمان عمامه ای هم بر سر میگذراند.

آداب و رسوم مردم عمان

بعضی از آن ها عصای چوبی یا فلزی را نیز در دست می گیرند که بیشتر در بین افراد مسن و پیر رایج است ، خوب است بدانید که مردان عمانی در مراسم رسمی خود ، خنجری که نماد وقار مردانه می باشد را بر کمر می‌ بندند که البته در بیشتر کشورهای عربی تقریبا پوشش آقایان یکسان است، بانوان عمانی هم به مانند دیگر زن های عرب ، حجاب اسلامی دارند و لباس ‌های بلندی می پوشند و بسیاری از آن ها دست و صورتشان را نیز می‌ پوشانند و به اصلاح پوشیه می زنند ولی باید بدانید که این پوشش مردان عمانی مانند دیگر مردان عرب ، دشداشه است که لباسی با آستین های بلند می باشد که معمولا بدون یقه است و تا مچ پا می رسد ، در قسمت یقه ، دکمه ای وجود دارد که معمولا آن را می بندند و یک آویز هم که همیشه خوشبو است.

همچین مردان در عمان عمامه ای هم بر سر میگذارند و بعضی از آن ها عصای چوبی یا فلزی را نیز در دست می گیرند که بیشتر در بین افراد مسن و پیر رایج است ، خوب است بدانید که مردان عمانی در مراسم رسمی خود ، خنجری که نماد وقار مردانه می باشد را بر کمر می‌ بندند که البته در بیشتر کشورهای عربی تقریبا پوشش آقایان یکسان است ، بانوان عمانی هم به مانند دیگر زن های عرب ، حجاب اسلامی دارند و لباس ‌های بلندی می پوشند و بسیاری از آن ها دست و صورتشان را نیز می‌ پوشانند و به اصلاح پوشیه می زنند ولی باید بدانید که این کار در عمان نسبت به دیگر کشورهای عربی کم تر مرسوم است 

جذابیت و زیبایی عمان

آب و هوای عمان

مسقط در شبه جزیره عربستان واقع شده است با تابستان های طولانی و گرم شبیه به هر کشور خاورمیانه ای دیگر. بارندگی در این شهر بسیار نادر است، و اغلب در ماه های زمستان افت می کندمسقط دارای آب و هوای گرم و خشک است که تابستان های طولانی و بسیار گرم و زمستان های کم است. بارش سالانه مسقط حدود 100 میلی متر (4 اینچ) است که عمدتا از دسامبر تا آوریل افت می کند. به طور کلی بارش در مسقط چند ماه است، به طور متوسط، تنها شاهد بارش باران است. آب و هوا بسیار گرم است و در تابستان درجه حرارت آن تا 49 درجه سانتی گراد است. 

باد شمال در ماه های تابستان در مسقط رخ می دهد. آنها بسیار گرد و خاکی هستند و در صبح آغاز میشوند، اما در شب کم می شود.طوفان گرد و غبار، پدیده ای است که ماههای تابستان به ندرت مسقط را تحت تاثیر قرار می دهد.بادهای غربی، زمستان را به بسیاری از نقاط عمان از جمله مسقط، از دریای مدیترانه یا شمال آفریقا می رسانند.آب و هوای عمان به دلیل موقعیت جغرافیایی آن که نزدیک به خط استوا ست بسیار گرم می باشد. همین مسئله از دلایلی است مانع مهاجرت برخی افراد میشود چرا که به طور کلی کشورهای بسیار سردسیر یا گرمسیر طرفداران کمتری بین علاقه مندان به مهاجرت دارند. با این وجود این کشور موفق شده است در سال های اخیر قدری از وابستگی خود را به نفت و فروش آن کاهش دهد و صنعت توریسم و ماهیگیری خود را ارتقا دهد.

آب و هوای عمان

در سفر به عمان از کجاها دیدن کنیم؟

در لبه شبه جزیره عربستان شما می توانید سلطان عمان را پیدا کنید. کشور عمان که اغلب توسط گردشگران نادیده گرفته می شود یکی از مقاصد عجیب و غریب بوده و پر از جاذبه های دیدنی می باشد. یکی دیگر از مکان های باورنکردنی در این کشور شهر بهلا بوده که در عمان واقع شده است.

به علاوه نوعی آبادی در بیابان بوده و برای قرن ها به عنوان یک نقطه توقف برای مسافران شناخته می شده است. در قرن های ششم و هفتم،‌ نزویٰ پایتخت عمان بود. اما امروزه این شهر بیشتر به خاطر قلعه فوق العاده ای که دارد شناخته می شود،‌این قلعه در قرن هفدهم ساخته شده بود. 

شبه جزیره مسندم شمالی ترین بخش عمان است و تقریباً‌ از سایر بخش های کشور جدا افتاده است. بخش هایی از این منطقه خیلی خلوت و بی سکونت هستند و مدت ها است که مردم آن در روستاهای موجود در کوه و یا بخشی هم در سواحل زندگی میکنند. در ادامه لیستی از بعضی از جاهای دیدنی این کشور را می توانید مشاهده نمایید:

در سفر به عمان از کجاها دیدن کنیم؟

 • جزیره مصیره
 • بهلا 
 • صلاله 
 • مسجد جامع سلطان قابوس 
 • خانه‌ اپرای رویال مسقط 
 • سوق مطرح
 • ذا تشیدی مسقط
 •  ساحل السیفه
 • وادی شاب
 • حفره هویه النجم
 • وادی بنی اوف
 • بیابان واهب

عمان یا دبی - کدام گزینه برای سفر بهتر است؟

تفریحات در عمان

غواصی اسکوبا در نزدیکی بندر الخیران این جزیره دارای سه سایت غواصی و طبیعتی فوق العاده زیبا و بکر می باشد و مکانی هیجان انگیز برای عاشقان غواصی می باشد و در تمامی طول سال این امکان برای آنها در این جزیره محیا می باشد.غواصی در جزیره دایمانیات این جزایر حفاظت شده و تحت کنترل می باشند و نمایشگر حیات دریایی بسیار زیبایی می باشند. تماشای لاک پشت‌ها در ساحل راس الحد این مجموعه با نام ساحل لاک پشت ها شناخته شده می باشد و دارای محدوده حفاظت شده برای نگهداری از لاک پشت ها می باشد. 

تفریحات در عمان

نقشه کشور عمان

در ادامه این مطلب شما میتوانید نقشه کشور عمان را مشاهده کرده تا با این کشور بیشتر آشنا شوید. 

نقشه عمان

تصاویر عمان

تصاویر زیبای عمان

اطراف عمان

مساجد عمان

سوالات متداول

نظرات کاربران

 • سحر سحر 1402/09/11
  1 نفر پسندیدند
  یکی از دوستام برای ماه عسل رفته بود عمان خیلی بهش خوش گذشته بود.
 • حسن محبی حسن محبی 1402/03/20
  41 نفر پسندیدند
  چند سال گذشته ایرانیای زیادی رفتن کشور عمان برای کار و تحصیل. کشور رو به پیشرفتی هست. جزایر قشنگی هم داره

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.9 از 5 | از 114 کاربر