امتیاز 5 از 5 | از بین 103 امتیاز دهنده به همه چیز درباره کربلا

همه چیز درباره کربلا

زمان مطالعه : 4 دقیقه

کربلا نامی است که هر مسلمانی با شنیدن آن منقلب می شود؛ جایی که حرم امام حسین (ع) را در خود جای داده و یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی دنیا به شمار می رود. در این بخش از سایت لحظه آخر قصد داریم این شهر را به طور کامل به شما کاربران گرامی معرفی نماییم.

شهر کربلا

کربلا معلی یکی از شهرهای جنوبی کشور عراق است که با مساحت حدودی 52800 کیلومتر مرکز استان کربلا به حساب می آید. بر اساس سرشماری های صورت گرفته جمعیت این شهر بالغ بر 1 میلیون نفر بوده و دین مردم آن اسلام و مذهب آن ها شیعه می باشد. مردم این شهر به زبان عربی و کردی تکلم می کنند و واحد پول آن دینار است. آب و هوای این شهر در اغلب اوقات سال گرم می باشد. از آن جایی که در کربلا هیچ فرودگاه بین المللی وجود ندارد، زائران باید از طریق شهرهای اطراف خود را به این مکان برسانند. فاصله بغداد از کربلا حدود 100 کیلومتر می باشد. 
کربلا را از ثروتمندترین شهرهای عراق می دانند که مهم ترین منبع درآمد آن از طریق زائران و همچنین فروش خرما تامین می شود. این شهر متشکل از دو بخش کربلا قدیم و کربلا جدید است که حرم مطهر امام حسین و حضرت ابوالفضل در بخش قدیم آن واقع شده اند. در این شهر زیارتی حدود 100 مسجد و 25 مدرسه دینی وجود دارد. شهر کربلا در طول تاریخ مورد تعرض های فراوان قرار گرفته است اما همان گونه که می دانید یکی از مهم ترین رخدادهای تاریخ در سال 61 قمری در این شهر به وقوع پیوست؛ نبرد کربلا سبب شهادت شیعیان زیادی گشته که در راس آن ها حسین بی علی و عباس بن علی قرار دارند. این شهر هرساله در ماه های محرم و صفر و به ویژه ایام اربعین مملو از عاشقان اهل بیت می شود که برای عزاداری و عرض ارادت راهی این شهر مذهبی می شوند. 

جمعیت کربلا

  کربلا یکی از پرجمعیت ترین شهر های کشور عراق می باشد که به واسطه ی حضور حرم امام حسین و حضرت عباس سالانه زائران زیادی را میپذیرد.جمعیت این شهر در حدود 572300 می باشد.

 

کربلا

 

سرگذشت کربلا در دوران های مختلف

این شهر در گذشته های دور بیابانی بوده که با نام های نینوا، طف، عقر، حائر، نواویس و غاضریه شناخته می شد اما بعد از وقوع رویداد کربلا در سال 61 قمری، توجه مسلمانان و علی الخصوص شیعیان زیادی به این منطقه جلب شد. چندی بعد حکومت آل بویه که از حکومت های معتقد به دین اسلام بود برای شهدای کربلا بارگاه و گنبدی ساخت و از آن پس این مکان به یکی از شهرهای زیارتی شیعیان تبدیل شد که برخی هم آن را برای سکونت انتخاب نمودند. در دوره حکومت آل بویه اولین عملیات های عمرانی در این شهر آغاز گشت و اقدامات تاثیر گذاری برای آبادانی شهر انجام شد اما بخش قابل توجهی از توسعه شهری به دوره های صفویه و قاجاریه باز می گردد. با افزایش روزافزون تعداد زائران امام حسین، خلفای عباسی و وهابی که شیعه نبودند احساس خطر می کردند و حتی دو تن از آن ها با نام های هارون الرشید و متوکل در دوره حکومت خود دستور به تخریب حرم و ساختمان های اطراف آن را دادند اما این کار آن ها باعث ایجاد همدلی دوچندان در شیعیان می شد تا هربار نسبت به مرمت و بازسازی حرم اقدام کنند. مدارس دینی و حوزه های علمیه کربلا در قرن سوم قمری تاسیس شدند. این شهر متحمل حوادث زیادی بوده که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از: حمله وهابیت به کربلا، حمله نجیب پاشا والی عثمانی به کربلا، انقلاب 1920 م، انتفاضه شعبانیه و سقوط امپراطوری عثمانی، اشغال شهر توسط بریتانیا در سده بیستم و حملات متعدد تروریستی. بعدها تشکیلات و احزابی در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایجاد شدند که تعداد آن ها پس از استقلال عراق افزایش پیدا کرد. 

 

کربلا

 

کربلا کربلا


نظریه های متفاوتی برای انتخاب نام کربلا بر این منطقه وجود دارد:
-برخی معتقدند این نام به دلیل نوع خاک منطقه که بسیار نرم می باشد انتخاب گردیده زیرا در زبان عربی کربله به معنی زمین نرم است.
-برخی دیگر بر این عقیده هستند که این نام از زبان اکدی و ترکیب دو واژه کوره و بابل بهره گرفته شده است. بابل نام شهر مجاور نینوا بوده و در این مکان بقایایی از استخراج خاک رس و همچنین پخت آجر وجود دارد.
-یک نظریه دیگر هم وجود دارد که گفته می شود این نام از واژه اکدی karballatu برگرفته شده و به معنای نوعی تاج که به شکل تاج خروس است و به پوشش سر اشاره دارد، می باشد. 

واقعه عاشورا در صحرای کربلا

دلیل اصلی شهرت کربلا واقعه روز عاشورا است. در طی این واقعه امام حسین (ع) که راضی به بیعت با یزید نمی شد سرانجام از مکه به سمت کوفه راهی شد ولی در راه کوفه ابن زیاد که فرماندار کوفه بود به حر بن یزید ریاحی دستور داد که کاروان ایشان را متوقف نماید؛ از همین رو سپاه امام حسین در منطقه ای که هم اکنون با نام کربلا می شناسیم چادر زدند. درگیری میان کاروان امام و لشکر عمر بن سعد در روز دهم محرم سال 61 قمری شدت پیدا کرد و منجر به شهادت امام حسین و بسیاری از یارانشان شد؛ بازماندگان کاروان نیز که اغلب زنان و بچه ها را تشکیل می دادند اسیر شدند و توسط یزید به کوفه و سپس به دمشق فرستاده شدند. 

 

واقعه عاشورا


حرم حضرت عباس در فاصله حدود 400 متری از ضلع شمال شرقی حرم امام حسین واقع شده و در این بین فضایی آرامش بخش و روح نواز به نام بین الحرمین قرار دارد که دو حرم را به یکدیگر متصل می کند. حال و هوای بین الحرمین برای تمامی افراد خاص و ناب بوده به طوری که هر کسی یک بار سفر به کربلا را تجربه کند محال است دلتنگ آن نشود. روز تاسوعا منتسب به حضرت ابوالفضل بوده و روز عاشورا نیز به حسین بن علی منسوب می گردد. 

 

کربلا

 

حرم امام حسین

 

تربت کربلا

تربت امام حسین یا تربت کربلا به خاک یا غباری گفته می شود که از اطراف قبر حضرت برداشته می شود و برای شیعیان بسیار ارزشمند است. از تربت کربلا برای مهر نماز و  تسبیح تربت کربلا استفاده می شود که ثواب زیادی به همراه دارد. شیعیان اعتقاد خاصی به این تربیت دارند و به از تربت عنوان یکی از سوغات های مهم کربلا می توان نام برد.

 

تربت کربلا

 

پیاده روی اربعین در کربلا

زائر کربلا که اصطلاحا کربلایی نامیده می شود، نزد تمامی شیعیان محترم بوده حال اگر کسی که می خواهد به پابوسی به امام حسین و حضرت ابوالفضل برود این مسیر را به صورت پیاده برود اجری فراتر از ذهن دارد. پیاده روی اربعین حسینی سالهای سال است که مورد توجه قرار دارد و افزون بر شیعیانی که در عراق، ایران یا کشورهای همجوار قرار دارند، افراد بی شماری از راه های بسیار دور خود را به این راهپیمایی معنوی می رسانند تا در فضیلت آن شریک شوند و بتوانند این ایام پرفیض را با اشتیاق رسیدن به حرم سپری کنند. در روزهای اربعین پخش زنده کربلا و ثبت تصاویر چشم نواز از حرمین و پیاده روی اربعین قلب افراد زیادی را که نتوانستند سفر کنند به شهر کربلا و بین الحرمین می برد که لذتی غیر قابل وصف را به دنبال دارد. 

 

بین الحرمین - اطلاعات جامع و کامل از بین الحرمین

 

پیاده روی اربعین

 

پیاده روی اربعین

 

بهترین زمان سفر به کربلا

اغلب زائران بهترین زمان را برای عزیمت به کربلا در زمان اربعین می دانند که از تمامی نقاط جهان شیعیان برای بر گذاری مراسم اربعین به کربلا سفر میکنند و شور و اشتیاق خاصی این مکان را در بر می گیرد. کربلا به علت افلیم گرم و خشکی دارد احتمالا برای اکثر افراد تابستان فصل مناسبی برای مسافرت به این مکان نباشد و گرمای سوزان خورشید عراق به مزاج خیلی ها خوش نیاید. شما می توانید با انتخاب تور کربلا در فصل های خنک همانند زمستان و پاییز سفر آسان تری را به این مکان مقدس زیارتی داشته باشید.
 

بهترین زمان سفر به کربلا

 

حرم امام رضا - همه چیز درباره ی حرم امام هشتم در مشهد

 

درج نظر