همه چیز درباره نروژ

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1401/11/05 ⏱ مطالعه : 7 دقیقه بازدید : 4863
موقعیت جغرافیایی
درباره نروژ
پایتخت نروژ
جمعیت و مساحت
فرهنگ و مذهب
آب و هوا
مکان های دیدنی
سوغات نروژ
امنیت
قوانین

نروژ به انگلیسی (Norway) یکی از کشورهای سردسیر اروپا است که در اکثر روزهای سال شاهد بارش برف و باران سنگینی است، همین امر دلیلی شده تا گردشگران این کشور را برای تفریحات برفی همچون اسکی انتخاب کنند. کشور نروژ جزء ثروتمندترین کشورهای دنیا است که در سال 2014 رتبه اول را در میان ثروتمندترین کشورهای دنیا به خود اختصاص داد. در این مقاله از لحظه آخر قصد داریم تا  به طور کامل به معرفی کشور نروژ بپردازیم.

آب و هوای نروژ

نروژ کجاست؟

اگر می خواهید بدانید که نروژ در کدام قاره است؟ باید بگوییم که نروژ کشوری زیبا در شمال اروپا است که مساحتی برابر با 385,207 کیلومترمربع دارد که از این مقدار حدود 2500 کیلومتر را مرز مشترک با کشورهای همسایه تشکیل داده است که بدین شرح است: 729 کیلومتر با فنلاند، 1619 کیلومتر با سوئد و 196 کیلومتر با روسیه. این کشور دارای جغرافیایی حیرت انگیزی است و جلوه های بصری خیره کننده ای را مقابل چشم بیننده به نمایش می گذارد. کشور نروژ کوهستانی بوده و بخش عمده ای از اراضی آن در مناطق کوهستانیِ پوشیده از جنگل یا ارتفاعاتی از سنگ های سخت قرار گرفته است؛ به بیان دیگر بیش از 37 درصد از این کشور را جنگل ها تشکیل می دهند. این کشور شامل ۱۹ استان و ۴۴۸ شهرستان بوده و جزایر فراوانی را در خود جای داده است. 

کشور نروژ

آشنایی با کشور نروژ

نروژ یک کشور مسیحی است و واحد پول آن کرون (NOK) می باشد، گفتنی است هر کرون 0.11 دلار آمریکا است. از نظر اختلاف ساعت ایران و نروژ هم این کشور ۲٫۵ ساعت از ایران جلوتر است. نظام حکومتی این کشور پادشاهی مشروطه بوده و پارلمان آن متشکل از 169 عضو می باشد که به صورت دوره های 4 ساله انتخاب می شوند. پیش شماره نروژ 0047 و زبان رسمی آن سامی و نروژی است ولی مردمان آن به زبان انگلیسی هم مسلط هستند. این کشور اروپایی در بحث خدمات، بهداشت، آموزش، حمل و نقل عمومی و بسیاری از مسائل دیگر عالی عمل کرده و همین امر دلیل شده کشور نروژ برای زندگی گزینه ای فوق العاده باشد. میزان امید به زندگی در این کشور در زنان 81 درصد و در مردان 84 درصد است که این امر بیانگر رضایت مردم و داشتن تصوری روشن از آینده خودشان می باشد، همچنین نروژ در زمره کشورهای خوشحال و شاد جهان می باشد. سطح تحصیلات مردم در یان کشور بسیار بالا بوده تا جایی که حدود 32 درصد از مردم آن دارای تحصیلات تکمیلی هستند. 

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

بخش قابل توجهی از اقتصاد نروژ را صادرات نفت تشکیل می دهد؛ این کشور دارای مرغوب ترین چاه های نفت جهان است و به همین دلیل روزانه حدود 3 میلیون بشکه نفت خام را به کشورهای دیگر صادر می کند. افزون بر نفت، صادرات ماهی هم از اهمیت زیادی در این کشور برخوردار بوده چرا که نروژ توسط آب های دریا احاطه شده و حتی 3 نوع ماهی در این کشور وجود دارد که در هیچ جای دنیا دیده نشده است. اقتصاد این کشور به صورت روزانه در حال رشد است به طوری که در 10 سال اخیر هیچ گاه نمودار آن سیر نزولی نداشته است و این موفقیت بزرگی به حساب می آید. نرخ تورم در نروژ ۲٫۶ درصد و نرخ بیکاری ۴٫۲ می باشد. 
از آن جایی که نروژ کشوری ثروتمند به حساب می آید، هزینه های سفر به آن هم برای گردشگران بالا می باشد. بالا بودن هزینه ها در این کشور سبب شده که گردشگران تور نروژ برای کاهش هزینه های سفر، در خانه های اجاره ای اقامت داشته غذاهای خانگی را جایگزین غذاهای رستوران کنند. احتمالا برایتان جالب است بدانید که در این کشور موج های رادیویی هم وجود ندارد! 

همه چیز درباره نروژ

پایتخت نروژ

پایتخت کشور نروژ، شهر اسلو می باشد. اسلو با 660 هزار نفر جمعیت، بزرگترین شهر این کشور بوده و مراکز مهم اداری، اقتصادی، علمی و فرهنگی در آن قرار دارد. 
از دیگر شهرهای مهم و بزرگ کشور نروژ می توان به برگن، تروندهایم، استاوانگر، السوند، فردریکستاد، گرینگر، هنینگسواگ، رین و ترومسو اشاره کرد. برگن افزون بر این که مرکز اداری نروژ به شمار می آید، پایتخت فرهنگی اروپا نیز محسوب می شود.

پایتخت نروژ

جمعیت و مساحت نروژ

مساحت نروژ هم اکنون 385,207 کیلومتر مربع و جمعیت کشور نروژ نیز حدود 5.5 میلیون نفر است. نکته قابل توجه این است که به دلیل سرمای بیش از حد 70 درصد از خاک نروژ غیر قابل سکونت است و جمعیت ذکر شده مربوط به 30 درصد از فضای این کشور می باشد. تقسیمات اداری این کشور به دو صورت شهرستان و شهرداری است. بر اساس آمار حدود 23 هزار نفر از هموطنانمان در کشور نروژ سکونت دارند که اغلب آن ها در شرق این کشور هستند. میانگین سنی مردم نروژ 37.7 سال می باشد؛ 19.9 درصد از جمعیت این کشور زیر 14 سال، 65.2 درصد بین 15 الی 64 سال و 14.9 درصد بالای 65 سال هستند. 

مساحت نروژ

فرهنگ و مذهب مردم نروژ

در این کشور رعایت اصل برابری زن و مرد همیشه و در همه ارکان قابل لمس بوده؛ زنان نیز به اندازه مردان امکان ترقی و موفقیت دارند و در ادارات هم به آن ها احترام زیادی گذاشته می شود، همچنین اگر زنی تصمیم بگیرد جهت مراقبت از فرزندان خود در خانه بماند نیز می تواند از دولت حقوق دریافت کند. خانواده در کشور نروژ نقش به سزایی داشته اما برای شروع زندگی لزومی بر ازدواج رسمی نمی باشد همچنین دخالت در امور زندگی دیگران اصلا دیده نمی شود. مردم نروژ به صداقت و وفاداری شهرت دارند، آن ها با یکدیگر به گرمی سلام و احوال پرسی می کنند و رفتار صمیمانه ای در ارتباطات خود دارند. 

نروژ در کدام قاره است

با سفر به این مقصد توریستی متوجه می شوید که مصرف قهوه و نان میان مردم محبوبیت بالایی دارد، آن ها وعده ناهار را سبک و در مدت کوتاهی میل می کنند. اغلب غذاهای نروژی شامل گوشت قرمز یا غذاهای دریایی می شوند، معروف ترین غذای نروژ فوریکول نام دارد که از کلم و گوشت قرمز تهیه می شود. 
حدود 83 درصد از مردم نروژ مسیحی هستند که اغلب آن ها هم پیروان آیین لوتری هستند با این حال تنها 20 درصد از مردم این کشور گفته اند که دین برایشان اهمیت دارد و تنها 2 درصد از آن ها در مراسم های مذهبیِ کلیساها حضور پیدا می کنند که کمترین درصد مشارکت در میان کشورهای اروپایی است.

تور اروپا | لیست قیمت بهترین تورهای اروپایی را از اینجا ببینید!

آب و هوای نروژ

نروژ با توجه به موقعیت جغرافیایی خود دارای 5 منطقه آب و هوایی است که به موجب آن گردشگران برای سفر به این کشور در فصول مختلف، می توانند به منطقه ای که آب و هوای مساعد تری دارد سفر کنند هرچند به طور کلی آب و هوای این کشور سرد است. بهترین زمان سفر به نروژ فصل تابستان است زیرا در این فصل نروژ گرم ترین آب و هوا را نسبت به سایر فصل ها داشته که به لطف آن، هزینه سفر به این کشور هم افزایش می باید. لازم به ذکر است که بگوییم هر چه از شمال کشور نروژ به سمت جنوب آن برویم هوا گرمتر می شود؛ میانگین هوا در شهرهای شمالی بین 1 الی 17 درجه سانتی گراد و در شهرهای جنوبی بین 4 الی 25 درجه سانتی گراد است.

آب و هوای نروژ

در سفر به نروژ از کجاها دیدن کنیم؟

مناظر دل انگیز و چشم نواز این کشور در کنار طبیعت شگفت انگیزی که دارد توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند، در این کشور مکان های گردشگری فراوانی وجود دارد که مهم ترینِ آن ها از نظر گردشگران عبارتند از:

کوه فلوین

فلوین قله ای نزدیک به 400 متر می باشد که چشم انداز بسیار زیبایی از شهر برگن را به نمایش گذاشته است. در مسیر این کوه قطارهای کابلی ای وجود دارند که در عرض هشت دقیقه شما را به اوج آسمان فلوین می رسانند تا بتوانید بهشت این منطقه را زیر پای خودتان ببینید. ار تمایل ندارید سوار قطارها شوید می شوید این مسیر رویایی را با دوچرخه یا پیاده طی کنید و خودتان را به بالای کوه برسانید.

کوه فلوین

کلیسای جامع شمالگان

این کلیسا که در سال 1965 در شهر ترومسو احداث شد، جزء جدیدترین کلیساهای نروژ می باشد و به همین دلیل معماری متفاوتی دارد. ساختمان مثلثی شکل این کلیسا که دارای نمای بیرونی شیشه ای می باشد، به یک صلیب بزرگ مزین شده است. در داخل کلیسا هم از موزاییک های براق استفاده شده که جلوه بسیار زیبایی به محیط بخشیده است. 

کلیسای جامع شمالگان

مدار شمالگان

ینجا یکی از بی نظیرترین تصاویر زندگیتان را خواهید دید، شفق قطبی در نزدیک ترین فاصله. مدار شمالگان یکی از بهترین مکان های دنیا برای دیدن خورشید در نیمه های شب است! این پدیده جذاب را از دست ندهید. 

دیدنی های نروژ

قلعه آکرشوس

این قلعه در قرون وسطی به منظور دفاع از حملات بیگانگان ساخته شد. کاربری های این قلعه در دوران های مختلف، متفاوت بوده مدتی زندان مدتی وزارت دفاع و کاربری هایی از این قبیل را به خود دیده است. بازدید از بخش های مخلف این جاذبه دیدنی را از دیت ندهید.

منطقه گیرانگرفیورد

این منطقه قسمتی از شبکه‌ آب‌دره‌های کشور نروژ است که در فهرست جهاین یونسکو هم به ثبت رسیده است. بخشی از گیرانگرفیورد دارای منظره یخی است که زیبایی های آن قطعا مسحورتان می کند. در برنامه های تفریحی که برای توریست های تور نروژ در نظر گرفته شده، بازدید از این منطقه وسیع هم گنجانده شده است.

منطقه گیرانگرفیورد

کلیسای جامع اسلو

این کلیسا که جزء قدیمی ترین کیساهای نروژ محسوب می شود، مربوط به قرن 11 می باشد. این کلیسا به سبک باروک ساخته شده و رویدادهای تاریخی مهمی را به خود دیده است از هیمن رو جزء مکان های دیدنی مهم پایتخت نروژ به حساب می آید.

کلیسای جامع اسلو

مهم ترین شهرهای نروژ کدامند؟

نروژ یکی از کشورهای اروپایی که از اتصاد قدرتمندی برخوردار است. از جمله شهرهای مهم آن می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تروندهایم
 • ارسنال
 • آرندال
 • برگن

مهم ترین شهرهای نروژ

پوشش گیاهی و جانوری نروژ

شرایط آب و هوایی حاکم بر این قسمت از کره زمین ایجاب می کند که گیاهانی متنوع در آن برویند که اکثر آن ها هم در مناطق قطبی شمال و مناطق مرتفع کوهستانی جنوبی یافت می شوند. علاوه بر گیاهان متنوع جانوران گوناگونی هم در این کشور زیست می کنند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • نوعی گورکن
 • گوزن
 • کبک
 • گوزن شمالی
 • جغد برفی
 • گنجشک برفی در بخش های شمالی
 • خرس قهوه ای
 • وال
 • فک
 • نوعی آهو
 • قاقم
 • سگ آبی
 • گرگ
 • سیاه گوش
 • لمینگ
 • ماهی های گوناگونی مانند ماهی آزاد، شاه ماهی و قزل آلا در بخش های جنوبی.

عجیب ترین قوانین کشورهای اروپایی - دلایل عجیبی که می تواند باعث دستگیری شما در اروپا بشود!

سوغات کشور نروژ

سوغاتی های خوش رنگ، خوشمزه و متنوع نروژ انتخاب را برای شما آسان می کنند؛ در این کشور برای هر سبک سلیقه و هر رنج سنی می توانید سوغاتی جذاب تهیه کنید. ژاکت بافتنی نروژی، ترول خوش شانس، جواهرات یا بوق وایکینگ ها، اشیای دکوری رزملینگ، پنیر قهوه ای نروژی، جزییات بوناد، مربای کلودبری، پنیر بر، سوسیس گوزن، شکلات فرایا، بوناد یا لباس سنتی مردم نروژ، ظروف پخت و پز نروژی طرح قدیم و زیورآلات سولیه از جمله هدیه هایی هستند که از این کشور می توانید برای دوستان و آشنایانتان به یادگار ببرید. 

سوغات کشور نروژ

امنیت در نروژ چگونه است؟

جالب است بدانید که نروژ میان کشورهای اسکاندیناوی بالاترین سطح امنیت را دارد، در واقع کشور نروژ "امن ترین کشور اروپا" است به طوری که بعد از جنگ جهانی همه کشورهای اروپایی درگیر پیامدهای ناشی از آشوب ها بودند، این کشور کمترین ضربه را دید. اگر بحث امنیت برایتان فاکتور مهمی است، می توانید از زندگی در نروژ لذت ببرید. 

امنیت در نروژ چگونه است؟

قوانین کشور نروژ

نروژ هم مانند کشورهای دیگر قوانین خاص خودش را دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • بی احترامی جرم است.
 • مردم نروژ بسیار وقت شناس هستند و تاخیر را بی ادبی بزرگی می دانند. 
 • هنگام غذا خوردن بهتر است صحبت نکنید و رسمی باشید. 
گزارش مشکل

سوالات متداول همه چیز درباره نروژ

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.8 از 5 | از 104 کاربران به همه چیز درباره نروژ