امتیاز 5 از 5 | از بین 103 امتیاز دهنده به همه چیز درباره مشهد

همه چیز درباره مشهد

زمان مطالعه : 5 دقیقه

مشهد کلانشهری در شمال شرقی ایران بوده که مرکز استان خراسان رضوی نیز به حساب می آید. این شهر همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران محسوب می شده و همین مسئله باعث افزایش اهمیت تاریخی این شهر شده است. در این مطلب قصد داریم تا سری به شهر زیبای مشهد زده و در رابطه با ویژگی ها و نکات مهمی که در رابطه با این شهر باید بدانید، توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید تا شهر زیبای مشهد را به شما معرفی کنیم.

 

نمای کلی از حرم امام رضا در شهر مشهد

 

معرفی شهر مشهد

در بخش اول اگر بخواهیم شهر مشهد را به شما معرفی کنیم باید گفت که این شهر در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین کلان شهرهای ایران به حساب آمده و از آن به عنوان مرکز استان خراسان رضوی نیز یاد می شود. امروزه از مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران نیز یاد شده و به دلیل قرارگیری حرم امام رضا (ع)، این شهر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.
یکی از موضوعات مهمی که به منظور بررسی یک شهر باید توجه داشته باشید، تاریخ آن شهر است. در همین راستا اگر بخواهیم در مورد تاریخ مشهد توضیحاتی به شما ارائه دهیم باید گفت که این شهر تاریخ طولانی داشته، اما مهم ترین بخش از تاریخ مشهد در زمان افشاریان است که این شهر به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. در حال حاضر یکی از مهم ترین دلایل اهمیت شهر مشهد، همان طور که اشاره کردیم به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) در این شهر است و سالانه بیش از ۲۷ میلیون زائر ایرانی و ۲ میلیون زائر خارجی از سراسر دنیا به شهر مشهد سفر کرده و از آن بازدید می کنند. همین مسئله باعث شده تا این شهر جایگاه ویژه ای از نظر گردشگری نیز داشته باشد.

 

 

نام قدیم مشهد

اگر بخواهیم نگاهی به نام قدیم شهر مشهد بیاندازیم باید گفت که نام قدیم شهر مشهد، طوس بوده است و در نوشته های تاریخی شاهد استفاده از این واژه هستیم. یکی از سوالات مهمی که پرسیده می شود این است که معنی واژه مشهد چیست؟ در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که این واژه به معنی محل شهود و محل شهادت است. اگر بخواهیم در این رابطه توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت که امام رضا (ع) پس از آن که به دست مامون، خلیفه عباسی به قتل رسید، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد و از آن پس به دلیل قرارگیری حرم امام رضا (ع) در این منطقه، به این بخش، مشهد یا همان محل شهادت گفتند. نکته مهمی که در این رابطه باید بدانید این است که در زمان شاه طهماسب صفوی مردم منطقه توس به مشهد کوچ داده شدند و همین مسئله باعث شد که این شهر اهمیت بسیار زیادی پیدا کند.

 

عکس قدیمی شهر مشهد

 

مساحت و جمعیت مشهد

یکی از مهم ترین نکاتی که به منظور بررسی یک شهر باید به آن توجه داشته باشید، مساحت و جمعیت آن شهر است. اگر بخواهیم شهر مشهد را از این منظر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم باید گفت که جمعیت این شهر بیش از سه میلیون نفر بوده و همین مسئله باعث شده تا از آن به عنوان دومین شهر ایران یاد شود. همچنین از نظر مساحت نیز شهر مشهد دارای مساحت ۳۵۱ کیلومتر مربع بوده و به همین واسطه است که از نظر وسعت نیز مشهد به عنوان دومین شهر بزرگ ایران شناخته شود. همچنین باید به این نکته نیز اشاره داشت که ارتفاع این شهر ۱۰۵۰ متر از سطح دریا است.

 

 

فرهنگ بومی مشهد

اگر بخواهیم نگاهی به فرهنگ بومی شهر مشهد انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم باید گفت که فرهنگ مشهد از چند منظر حائز اهمیت بوده و به همین دلیل می توان از آن به عنوان یکی از فرهنگ های مهم ایران یاد کرد. در بخش اول باید به این مسئله توجه داشته باشید که لهجه مشهدی جایگاه ویژه ای در بین مردم این منطقه داشته و همین موضوع باعث افزایش اهمیت این لهجه در ایران شده است. نکته دیگری که در رابطه با فرهنگ این شهر باید به آن توجه داشته باشید، غذاهای محلی و سنتی است که شما می توانید در اقصی نقاط این منطقه مشاهده کنید. نکته جالبی که باید بدانید این است که گستردگی فرهنگ و آداب و رسوم خراسان به قدری است که بررسی هر یک از آن ها نیاز مطلب جداگانه ای دارد. یکی از موضوعات بسیار جالبی که در رابطه با فرهنگ مشهد باید به آن توجه داشته باشید، آداب و رسوم و مراسماتی است که در طول سال در این منطقه برگزار می شود. در حقیقت باید به این مسئله اشاره داشته باشیم که پیش از شهادت امام رضا (ع) و همچنین قبل از دوران صفویه در تمام نقاط منطقه خراسان شاهد برگزاری مراسمات و آداب و رسوم هایی ایرانی و باستانی به صورت بسیار جدی بودیم که از مهم ترین آن ها می توان به چهارشنبه سوری اشاره کرد. پس از رسمی شدن مذهب شیعه در ایران آداب و رسوم شیعی و اسلامی نیز جایگاه ویژه ای در بین مردم منطقه مشهد پیدا کرد و همین مسئله باعث شده تا امروز شما در نقاط مختلف شهر مشهد و در طول سال بتوانید مراسمات و آداب و رسوم مختلف ایرانی و اسلامی را مشاهده کنید.

 

رقص محلی مردم مشهد

 

آب و هوای مشهد

به منظور بررسی آب و هوای شهر مشهد لازم است تا به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید. به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این شهر که در منطقه مرزی بین شمال و جنوب منطقه خراسان قرار گرفته، شهر مشهد دارای تداخل جنبه های مختلف آب و هوایی بوده و همین موضوع باعث شده تا این اقلیم در طبقه بندی مناطق سرد و خشک قرار بگیرد.  همین موضوع باعث شده تا شما در طول سال بتوانید آب و هوا گوناگونی را در شهر مشهد مشاهده کنید. به عنوان مثال در زمستان، این شهر دارای آب و هوای بسیار سرد بوده و گاهی شاهد بارش برف و باران نیز هستیم. از سوی دیگر تابستان های این منطقه بسیار گرم شده و درجه حرارت هوا تا ۴۳ درجه نیز افزایش پیدا می کند. در حقیقت می توان گفت مشهد یکی از متنوع ترین شرایط آب و هوایی را در ایران دارد و شما می توانید چهار فصل را با ویژگی های منحصر به فرد خود به راحتی در این شهر مشاهده کنید.

خیابان های مشهد

مشهد از نظر مدل شهر سازی به عنوان یکی از شهرهای پیشرو و پیشگام در ایران شناخته می شود و همین مسئله باعث افزایش محبوبیت این شهر شده است. شما می توانید در نقاط مختلف این شهر، خیابان های گوناگونی را مشاهده کنید که هریک از این خیابان ها به ویژگی خاصی شناخته می شوند. اگر بخواهیم مهم ترین و اصلی ترین خیابان های شهر مشهد را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

خیابان احمد آباد

خیابان امام رضا

خیابان طبرسی 

خیابان شیرازی

بلوار وکیل آباد 

بلوار پیروزی

خیابان کوه سنگی 

خیابان امام خمینی 

بلوار سجاد

خیابان سعدی

میدان بیت المقدس (فلکه آب) 

چهار راه شهدا 

میدان راه اهن

خیابان عنصری

میدان ده دی 

بلوار قرنی

میدان فردوسی

خیابان گلستان

میدان توحید

خیابان آزادی (بهجت) 

 

 

خیابان دانش غربی

میدان قائم 

میدان شهدا 

بلوار وحدت

بزرگراه شهید کلانتری 

خیابان پاسداران

بلوار صیاد شیرازی 

بلوار خیام

بزرگراه اسیایی 

خیابان هفده شهریور 

 

 

 

خیابان های مشهد

 

مسیر اتوبوس های مشهد

اتوبوسرانی شهر مشهد یکی از مهم ترین سیستم های حمل و نقل این شهر بوده که به نحوی طراحی شده تا افراد بتوانند با استفاده از این خطوط اتوبوس به راحتی به نقاط مختلف این شهر دسترسی پیدا کرده و همچنین به حومه شهر مشهد نیز برسند. اگر قصد سفر به شهر زیبای مشهد را دارید و دوست دارید تا برای حمل و نقل در این شب از مسیر اتوبوس استفاده کنید، پیشنهاد ما این است که دانش و اطلاعات خود را در رابطه با مسیر اتوبوس های شهر مشهد به طرز چشمگیری افزایش داده تا بتوانید به راحتی از این وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنید. اگر بخواهیم مسیر اتوبوس های شهر مشهد را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

راهنما ( چ = چهارراه، س = سه راه، ب = بلوار، ج = جاده، خ = خيابان، م = میدان، ش =شهرک، پ =پایانه )

 

 

ابتدامسیر
حرم مطهرخ شيرازي-چهارراه شهدا
پایانه شهداءمیدان فردوسی،میدان بوعلی، بلوارتوس، میدان شهید فهمیده، بلوار توس، میدان معراج
ميدان بيت المقدسم.بسيج- م 15خرداد
ميدان بيت المقدسم بسيج- م15خرداد-ب.جمهوري
پایانه زکریاخ.كوهسنگي-ملاصدرا-خ.احمدآباد-كلاهدوز-ب.ابوطالب-هدايتب.خيام شمالي-م.سپاد
خيابان خسرويچهارطبقه-چ.لشگر-شريعتي
پايانه مسافربريم.بسيج-حرم مطهر-خ.طبرسي-چ.برق-م.فجر-ب.طبرسي-بلوار سوم
پايانه طبرسيم.فجر-چ.مقدم-حرم مطهر-خ.امام رضا
میدان بیت المقدسچ خسروي, چهارطبقه،خ امام خميني،چ لشكر، م شریعتی
میدان شهداءچ خواجه ربيع-سمزقند-م.امام حسين-ت.جاده كلات-ب.بهمن
پایانه مسافربریم.تلوزیون-م.آزادی-امام هادی
پایانه آزاديسه راه كوكا-دانش آموز-چ.ورزش-شهرك راه آهن-تقاطع حسابي و انديشه-موجهاي آبي-انتهاي انديشه
ابتدامسیر
پایانه غدیرم بسيج،چ لشكر،م شريعتي،م فلسطين،پايانه آزادي،س كوكا،س آب وبرق،تربيت،اقبال لاهوري
پايانه مسافربريم.15 خرداد-خ.كوشش-خ.17 شهريور-ب.وحدت-چ.مقدم-چ.برق-م.فجر-ب.طبرسي
حرم مطهرم.شهدا-م.فردوسي-م.استقلال-ب.معلم-ب.دانشجو-ب.وكيل آباد
میدان شهداءچ خواجه ربيع,چ‎عامل،ب‎كريمي-هدايت،انتهای ابوطالب-صدمتری،م بارسپاد
پايانه مصليب مصلي,م عدالت،حرم مطهر, م شهدا, م فردوسي،م استقلال-م.آزادي
پایانه آزادیبين استقلال 7 و 9-سيد رضي 47-م.مادر-تقاطع اديب و حجاب-تقاطع اديب و انديشه-موج هاي آبي-انتهاي انديشه
پايانه مصليم بار رضوي، صدمتري،م فجر، م امام حسين(ع)-آرامگاه خواجه ربيع
پایانه خواجه ربيعم.امام حسين-سمزقند-م.شهدا-م.سعدي-م شریعتی
پایانه خواجه ربيعم.امام حسین(ع)-صدمتری-م.سپاد-خیام-تقاطع خیام و توس-خیام جنوبی-تقاطع سجاد-تقاطع خيام ملك آباد
میدان بیت المقدسخسروي-خيابان جم-خيابان سناباد-ب.سجاد
پایانه راه ‏آهنم.بيت المقدس-م بسيج-15خرداد
پایانه را‏ه‏ آهنچ.شهدا-چ.خسروي-خ.خاكي-چ.لشگر-م.عدل خميني-م.115خرداد-پ.مسافربري
ابتدامسیر
پایانه خواجه ربيعم امام حسين(ع)،چ گاز،چ راه آهن،چ خواجه ربيع،م شهدا،چهارطبقه،چ لشكر،م امام خميني
پايانه مفتحچ.گاز-م.فجر-م.امام حسين-م.قائم-ب.شاهد-چ.ورزش-چ.نادر شهر-ب.ميثاق-ب.محمديه
پایانه وکیل آباداقبال لاهوري-سه راه زندان-آب و برق-سه راه كوكا-زير گذر پارك-م.فلسطين-بيمارستان قائم-چ.لشگر-ميدان بسيج
پایانه وكيل آباداقبال لاهوري-سه راه زندان-آب و برق-سه راه كوكا-م.آزادي-استقلال
پایانه آزادیچ.ميلاد-بانك تجارت-انتهاي امامت-پل انديشه-انديشه-تقاطع انديشه حسابي و انديشه-موجهاي آبي-انتهاي انديشه
 پایانه شهدام.شريعتي-خ.احمدآباد-م.فلسطين
پایانه شریعتیپاستور-سه راه راهنمايي-ميدان راهنمايي-آپارتمان هاي مرتفع-ميدان فردوسي-خيام شمالي-م.سپاد
پايانه شهداءهاشمي نژاد-چ.عشرت آباد-پارك كودك-چ.جوشكاري-ولي عصر 27-شهيد ساجدي
میدان شهداءچ خواجه ربيع, سمزقند،خيابان گاز،خ رسالت-دروي-يوسف زاده-خواجه ربيع
پايانه طبرسيچ.مقدم-چ.سيلو-خ.ابوذر-خ.مسلم-صدمتري-م.امام حسين
پايانه مفتحخ.گاز-راه آهن-چ.هاشمي نژاد-چ.خواجه ربيع-م.شهدا-خ.امام خميني-م.15خرداد-ب.جمهوري
پايانه مفتحخ.گاز-ب.هدايت-ب.ابوطالب-ب.شفا-م.بوعلي-م.فردوسي-ب.سازمان آب-م.راهنمايي

 

دیدنی های مشهد

یکی از سوالات بسیار مهمی که پرسیده می شود این است که شهر مشهد چه دیدنی هایی دارد. در این بخش قصد داریم تا شما را با چند مورد از مهم ترین دیدنی های شهر مشهد آشنا کرده و در رابطه با آن ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم :

حرم امام رضا (ع) :

حرم امام رضا (ع) یکی از مهم ترین دیدنی های شهر مشهد است. این حرم در مرکز شهر مشهد واقع شده و یکی از مقدس ترین مکان های کشور ایران است. حرم امام رضا (ع) امروزه از بخش های مختلفی تشکیل شده و شما می توانید علاوه بر ضریح امام رضا (ع)، از سایر بخش های این حرم که شامل موزه ها، رواق ها، کتابخانه ها و... می شود دیدن کرده و از هر یک از این مکان ها بازدید کنید.

 

حرم امام رضا

 

آرامگاه فردوسی :

یکی دیگر از دیدنی های بسیار مهم شهر مشهد آرامگاه فردوسی است که در واقع محل خاکسپاری حکیم ابوالقاسم فردوسی بوده و امروزه در بین اهالی فرهنگ جایگاه ویژه ای دارد. آرامگاه فردوسی در منطقه توس قرار گرفته است اما می توان به راحتی و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به این مکان دسترسی پیدا کرد. اگر قصد دارید تا از محل خاکسپاری یکی از بزرگترین شاعران دنیا دیدن کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً بازدید از شهر توس و آرامگاه فردوسی را در برنامه خود قرار دهید.

 

آرامگاه فردوسی

 

آرامگاه نادرشاه :

آرامگاه نادرشاه یا مجموعه باغ موزه نادری یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری شهر مشهد است که در واقع محل یادبود نادر شاه افشار بوده و در آن شاهد موزه های مختلفی هستیم. 
در این موزه ها اسلحه های دوره های گوناگون ایران و همچنین وسایل و آثار مربوط به دوران نادر شاه نمایش داده می شود. آرامگاه نادر شاه افشار را می توان یکی از بخش های تاریخی و جذاب شهر مشهد نامید که به شما پیشنهاد می دهیم تا از آن بازدید کنید.

 

آرامگاه نادرشاه

 

حمام مهدی قلی بیک :

حمام مهدی قلی بیک یکی از حمام های عمومی است که مربوط به دوران صفوی بوده و در شهر مشهد قرار دارد. این حمام امروزه به عنوان یکی از زیباترین و قدیمی ترین حمام های این منطقه شناخته می شود. به شما پیشنهاد می دهیم تا حتماً از این مکان بازدید کنید، چرا که در حال حاضر این بنا تبدیل به موزه مردم شناسی شهر مشهد شده است و شما می توانید در آن لوازم قدیمی بسیار زیادی را مشاهده کرده و همچنین بیشتر با تاریخ شهر مشهد آشنا شوید.

 

حمام مهدی قلی بیک

 

خانه داروغه :

یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری شهر مشهد خانه داروغه است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این خانه به دستور یوسف خان هراتی داروغه شهر مشهد به وجود آمده و به لحاظ فرم و شکل معماری یکی از زیباترین و خاص ترین خانه های قدیمی ایرانی است. به شما پیشنهاد می دهیم تا در هنگام سفر به شهر مشهد برای بازدید از این منطقه به خیابان نواب صفوی رفته و از این مجموعه زیبا و خاص نیز دیدن کنید.

 

خانه داروغه

 

الماس شرق :

خرید کردن یکی از تفریحات لذت بخشی است که می توانید در سفر به آن مشغول شوید. اگر در شهر مشهد قصد دارید تا به سراغ یکی از مهم ترین مجتمع های تجاری و بازارهای این شهر بروید، می توانید به مجتمع تجاری الماس شرق رفته و از این مکان بازدید کنید. این بازار بزرگ ۶ طبقه که در آن می توانید انواع محصولات را مشاهده کرده و آن ها را خریداری کنید، یک مجتمع تجاری با زیربنای ۸۵ هزار متر مربع بوده و در آن ۱۵۰۰ واحد تجاری، کافی شاپ، رستوران، فست فود، شهربازی، نمازخانه، سالن اجتماعات و... وجود دارد. در سفر به مشهد شما می توانید از این مجموعه بازدید کرده و محصولات مختلفی را از این بازار خریداری کنید.

 

مجتمع تفریحی و تجاری الماس شرق

 

 کوه سنگی :

این پارک تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور می باشد. پارک کوهسنگی یکی از مکان های تفریحی مشهد می باشد که گردشگر زیادی دارد  و یکی از زیباترین پارک های ساخته شده در ایران است. در این پارک، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی، در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.

 

پارک کوه سنگی مشهد

 

معروف ترین بازارهای مشهد

شهر مشهد مملو از بازارهای زیبا و خاصی است که به شما اجازه می دهد تا بتوانید متناسب با محصولات مورد نیاز خود به سراغ هر یک از این بازارها رفته و اقدام به خرید کنید. 
اگر قصد دارید تا به سراغ معروف ترین بازارهای مشهد رفته و از آن بازدید کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً بازدید است بازارهایی که در این بخش به شما معرفی می کنیم را در برنامه خود قرار دهید. اگر بخواهیم معروف ترین بازارهای شهر مشهد را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مرکز خرید پروما
  • مجتمع تجاری الماس شرق
  • مرکز خرید آرمان
  • بازار رضا
  • مجتمع تجاری وصال
  • بازار عباس قلی خان
  • مرکز خرید مشهد مال
  • پاساژ فردوسی

فاصله مشهد تا شهر های مهم ایران

اگر قصد دارید تا از شهرهای مختلف ایران به سراغ مشهد رفته و از این شهر زیبا و خاص دیدن کنید، لازم است تا اطلاعات و دانش خود را در رابطه با فاصله این شهرها تا مشهد افزایش دهید. اگر بخواهیم فاصله مشهد تا شهرهای مهم ایران را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فاصله تهران تا مشهد

فاصله تهران تا مشهد ۸۹۱ کیلومتر بوده و مدت زمانی که طول می کشد تا شما بتوانید از پایتخت خودتان را به شهر مشهد برسانیم ۱۰ ساعت و ۱۲ دقیقه است.

 

فاصله تهران تا مشهد

 

فاصله گرگان تا مشهد

مسیرهای مختلفی از گرگان به مشهد وجود دارد که نزدیک ترین راه از گرگان به مشهد از طریق بجنورد و مسیر چناران است که این مسیر ۵۸۰ کیلومتر است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که سریع ترین مسیر از طریق بزرگراهی است که از شاهرود، سبزوار، نیشابور و.. عبور کرده و شما را به مشهد می رساند. 

فاصله بجنورد تا مشهد

از نظر مسافتی فاصله بجنورد تا مشهد ۲۷۴ کیلومتر بوده و طی کردن این مسیر ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

فاصله شیراز تا مشهد

اگر قصد دارید تا از شهر شیراز خودتان را به مشهد برسانید، باید مسیر ۱۳۴۲ کیلومتر را طی کرده و همچنین ۱۵ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا بتوانید خودتان را از شیراز به شهر مشهد برسانید و از آن بازدید کنید.

 

فاصله شیراز تا مشهد

 

فاصله اصفهان تا مشهد

از نظر زمانی برای سفر از اصفهان به مشهد لازم است تا ۱۳ ساعت سفر کرده و همچنین مسافت این مسیر ۱۱۴۹ کیلومتر است.

فاصله سمنان تا مشهد

یکی از شهرهایی است که در مسیر تهران به مشهد قرار دارد، سمنان است. شما می توانید با طی کردن مسیر ۶۷۰ کیلومتری و با ۷ ساعت و 30 دقیقه سفر، خودتان را به راحتی به شهر مشهد رسانده و به این شهر دسترسی پیدا کنید.

فاصله ساری تا مشهد

فاصله شهر ساری تا شهر مشهد ۷۳۳ کیلومتر بوده و طی کردن این مسیر ۸ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می کشد.

 

فتصله ساری تا شیراز

 

فاصله بابلسر تا مشهد

اگر قصد دارید که از شهر بابلسر خودتان را به مشهد برسانید، باید مسیر 787 کیلومتری آن را طی کرده و همچنین ۹ ساعت ۳۷ دقیقه سفر کنید.

فاصله چابهار به مشهد

چابهار به عنوان یکی از جنوبی ترین شهرهای ایران تا مشهد ۱۵۶۹ کیلومتر فاصله دارد. برای سفر از چابهار به مشهد باید ۱۷ ساعت و ۳۰ دقیقه مسیر را طی کنید تا در نهایت بتوانید به مشهد برسید.

فاصله کرمان تا مشهد

اگر به دنبال آن هستید تا از شهر کرمان به مشهد سفر کنید، باید ۹۱۰ کیلومتر مسیر را طی کرده و ۱۰ ساعت و ۳۸ دقیقه سفر کنید تا بتوانید از شهر کرمان به این شهر دسترسی پیدا کنید.

فاصله قم تا مشهد

قم یکی دیگر از شهرهای زیارتی بسیار مهم است که حرم حضرت معصومه (س)، خواهر امام رضا (ع) در این شهر قرار دارد. اگر قصد دارید تا پس از سفر به قم، خودتان را از این شهر به مشهد برسانید باید مسیر ۹۵۰ کیلومتر طی کرده و پس از ۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقه درنهایت به شهر زیبا مشهد برسید.

نقشه مشهد

به منظور آشنایی بیشتر شما با شهر زیبای مشهد، در این بخش نقشه کامل این شهر را تهیه کرده و به شما ارائه می دهیم. شما می توانید با استفاده از این نقشه به راحتی نقاط مختلف شهر مشهد را پیدا کرده و به درستی مسیر یابی کنید.

 

نقشه مشهد

نظرات مردم درباره همه چیز درباره مشهد

محمد 16 آبان 96
1
چه جالب نمی دونستم آرامگاه نادر هم توی مشهد هست
نغمه 16 آبان 96
0
زیباترین جاذبه مشهد همین حرم امام رضاست
درج نظر

تورهای مشهد

تور مشهد 30 و 31 اردیبهشت
5 شب
آتا آتا
آتا آتا
اسطوره بیستون
31 اردیبهشت - 5 خرداد

تور مشهد 2 خرداد
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
2 خرداد - 5 خرداد

تور مشهد 30 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سیف گشت
30 اردیبهشت - 3 خرداد

تور زمینی مشهد 31 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار سهند
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
گردشگر زمان
31 اردیبهشت - 4 خرداد

تور مشهد 30 اردیبهشت
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
ندا پرواز
30 اردیبهشت - 1 خرداد

تور زمینی مشهد 29 اردیبهشت
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
دانیار سفر پارسیان
29 اردیبهشت - 1 خرداد

تور زمینی مشهد 29 اردیبهشت
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
اسطوره بیستون
29 اردیبهشت - 1 خرداد

تور زمینی مشهد 29 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
29 اردیبهشت - 1 خرداد

تور مشهد 29 و 30 و 31 اردیبهشت
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر آریا
31 اردیبهشت - 3 خرداد

تور مشهد 31 اردیبهشت
3 شب
فلای ... فلای پرشیا
قشم ا ... قشم ایر
الیما گشت
31 اردیبهشت - 3 خرداد