مشهد

📅 بروزرسانی : 1402/01/31 ⏱ مطالعه : 8 دقیقه بازدید : 10501
معرفی
نام قدیم
مساحت و جمعیت
فرهنگ بومی
آب و هوا
خیابان ها
مسیر اتوبوس ها
دیدنی ها
معروف ترین بازارها
فاصله مشهد تا شهرهای مهم
نقشه
تصاویر

مشهد به انگلیسی Mashhad کلانشهری در شمال شرقی ایران بوده که مرکز استان خراسان رضوی نیز به حساب می آید. این شهر همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران محسوب می شده و همین مسئله باعث افزایش اهمیت تاریخی و توریستی این شهر شده و بتواند سالانه میلیون ها گردشگر خارجی و داخلی را به خود جذب کند. در این مطلب قصد داریم تا شهر زیبای مشهد را به طور کامل و جامع به شما معرفی کنیم .تا با شناخت بهتر ویژگی ها، امکانات ، تفریحات و جاهای دیدنی این شهر، بهترین و مناسب ترین تور مشهد را تهیه و سفر به یادماندنی را برای خود و خانوادتان تهیه کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

عکس شهر مشهد -حرم امام رضا

معرفی شهر مشهد

در بخش اول اگر بخواهیم شهر مشهد را به شما معرفی کنیم باید گفت که این شهر در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین کلان شهرهای ایران به حساب آمده و از آن به عنوان مرکز استان خراسان رضوی نیز یاد می شود. امروزه از مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران نیز یاد شده و به دلیل قرارگیری حرم امام رضا (ع)، این شهر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.
یکی از موضوعات مهمی که به منظور بررسی یک شهر باید توجه داشته باشید، تاریخ آن شهر است.

در همین راستا اگر بخواهیم در مورد تاریخ مشهد توضیحاتی به شما ارائه دهیم باید گفت که این شهر تاریخ طولانی داشته، اما مهم ترین بخش از تاریخ مشهد در زمان افشاریان است که این شهر به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. در حال حاضر یکی از مهم ترین دلایل اهمیت شهر مشهد، همان طور که اشاره کردیم به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) در این شهر است و سالانه بیش از ۲۷ میلیون زائر ایرانی و ۲ میلیون زائر خارجی از سراسر دنیا به شهر مشهد سفر کرده و از آن بازدید می کنند. همین مسئله باعث شده تا این شهر جایگاه ویژه ای از نظر گردشگری نیز داشته باشد.

جاهای تفریحی مشهد - هم زیارت و هم سیاحت

معرفی شهر مشهد

سفر به مشهد مقدس یا پایتخت معنوی ایران

نام قدیم مشهد

اگر بخواهیم نگاهی به نام قدیم شهر مشهد بیاندازیم باید گفت که نام قدیم شهر مشهد، طوس بوده است و در نوشته های تاریخی شاهد استفاده از این واژه هستیم. یکی از سوالات مهمی که پرسیده می شود این است که معنی واژه مشهد چیست؟

در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که این واژه به معنی محل شهود و محل شهادت است. اگر بخواهیم در این رابطه توضیحاتی را ارائه دهیم باید گفت که امام رضا (ع) پس از آن که به دست مامون، خلیفه عباسی به قتل رسید، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد و از آن پس به دلیل قرارگیری حرم امام رضا (ع) در این منطقه، به این بخش، مشهد یا همان محل شهادت گفتند. نکته مهمی که در این رابطه باید بدانید این است که در زمان شاه طهماسب صفوی مردم منطقه توس به مشهد کوچ داده شدند و همین مسئله باعث شد که این شهر اهمیت بسیار زیادی پیدا کند.

معماری ساختمان های مشهد

مساحت و جمعیت مشهد

یکی از مهم ترین نکاتی که به منظور بررسی یک شهر باید به آن توجه داشته باشید، مساحت و جمعیت آن شهر است. اگر بخواهیم شهر مشهد را از این منظر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم باید گفت که جمعیت این شهر بیش از سه میلیون نفر بوده و همین مسئله باعث شده تا از آن به عنوان دومین شهر ایران یاد شود. همچنین از نظر مساحت نیز شهر مشهد دارای مساحت ۳۵۱ کیلومتر مربع بوده و به همین واسطه است که از نظر وسعت نیز مشهد به عنوان دومین شهر بزرگ ایران شناخته شود. همچنین باید به این نکته نیز اشاره داشت که ارتفاع این شهر ۱۰۵۰ متر از سطح دریا است.

طرقبه مشهد -  یکی از جاذبه های بسیار زیبا شهر مقدس مشهد محسوب می شود.

فرهنگ بومی مشهد

اگر بخواهیم نگاهی به فرهنگ بومی شهر مشهد انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم باید گفت که فرهنگ مشهد از چند منظر حائز اهمیت بوده و به همین دلیل می توان از آن به عنوان یکی از فرهنگ های مهم ایران یاد کرد. در بخش اول باید به این مسئله توجه داشته باشید که لهجه مشهدی جایگاه ویژه ای در بین مردم این منطقه داشته و همین موضوع باعث افزایش اهمیت این لهجه در ایران شده است.

فرهنگ بومی مشهد

نکته دیگری که در رابطه با فرهنگ این شهر باید به آن توجه داشته باشید، غذاهای محلی و سنتی است که شما می توانید در اقصی نقاط این منطقه مشاهده کنید. نکته جالبی که باید بدانید این است که گستردگی فرهنگ و آداب و رسوم خراسان به قدری است که بررسی هر یک از آن ها نیاز مطلب جداگانه ای دارد. یکی از موضوعات بسیار جالبی که در رابطه با فرهنگ مشهد باید به آن توجه داشته باشید، آداب و رسوم و مراسماتی است که در طول سال در این منطقه برگزار می شود.

در حقیقت باید به این مسئله اشاره داشته باشیم که پیش از شهادت امام رضا (ع) و همچنین قبل از دوران صفویه در تمام نقاط منطقه خراسان شاهد برگزاری مراسمات و آداب و رسوم هایی ایرانی و باستانی به صورت بسیار جدی بودیم که از مهم ترین آن ها می توان به چهارشنبه سوری اشاره کرد. پس از رسمی شدن مذهب شیعه در ایران آداب و رسوم شیعی و اسلامی نیز جایگاه ویژه ای در بین مردم منطقه مشهد پیدا کرد و همین مسئله باعث شده تا امروز شما در نقاط مختلف شهر مشهد و در طول سال بتوانید مراسمات و آداب و رسوم مختلف ایرانی و اسلامی را مشاهده کنید.

آب و هوای مشهد

به منظور بررسی آب و هوای شهر مشهد لازم است تا به چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید. به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این شهر که در منطقه مرزی بین شمال و جنوب منطقه خراسان قرار گرفته، شهر مشهد دارای تداخل جنبه های مختلف آب و هوایی بوده و همین موضوع باعث شده تا این اقلیم در طبقه بندی مناطق سرد و خشک قرار بگیرد. همین موضوع باعث شده تا شما در طول سال بتوانید آب و هوا گوناگونی را در شهر مشهد مشاهده کنید.

آب و هوای مشهد

به عنوان مثال در زمستان، این شهر دارای آب و هوای بسیار سرد بوده و گاهی شاهد بارش برف و باران نیز هستیم. از سوی دیگر تابستان های این منطقه بسیار گرم شده و درجه حرارت هوا تا ۴۳ درجه نیز افزایش پیدا می کند. در حقیقت می توان گفت مشهد یکی از متنوع ترین شرایط آب و هوایی را در ایران دارد و شما می توانید چهار فصل را با ویژگی های منحصر به فرد خود به راحتی در این شهر مشاهده کنید.

خیابان های مشهد

مشهد از نظر مدل شهر سازی به عنوان یکی از شهرهای پیشرو و پیشگام در ایران شناخته می شود و همین مسئله باعث افزایش محبوبیت این شهر شده است. شما می توانید در نقاط مختلف این شهر، خیابان های گوناگونی را مشاهده کنید که هریک از این خیابان ها به ویژگی خاصی شناخته می شوند. اگر بخواهیم مهم ترین و اصلی ترین خیابان های شهر مشهد را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خیابان احمد آباد خیابان طبرسی بلوار وکیل آباد خیابان کوه سنگی بلوار خیام
خیابان امام رضا میدان شهدا میدان ده دی بلوار صیاد شیرازی خیابان گلستان
خیابان دانش غربی میدان راه اهن  بلوار قرنی میدان فردوسی بلوار سجاد
میدان قائم خیابان شیرازی بزرگراه شهید کلانتری خیابان گلستان بزرگراه اسیایی
میدان بیت المقدس (فلکه آب) بلوار وحدت خیابان پاسداران بلوار خیام میدان توحید
چهار راه شهدا خیابان عنصری بلوار پیروزی خیابان امام خمینی خیابان هفده شهریور

مترو مشهد - قطار شهری مشهد سالانه میلونها زائر و گردشگر را جابه جا می کند. برای دیدن اطلاعات کامل مترو مشهد کلیک کنید.

مسیر اتوبوس های مشهد

اتوبوسرانی شهر مشهد یکی از مهم ترین سیستم های حمل و نقل این شهر بوده که به نحوی طراحی شده تا افراد بتوانند با استفاده از این خطوط اتوبوس به راحتی به نقاط مختلف این شهر دسترسی پیدا کرده و همچنین به حومه شهر مشهد نیز برسند.

اتوبوس های مشهد

اگر قصد سفر به شهر زیبای مشهد را دارید و دوست دارید تا برای حمل و نقل در این شب از مسیر اتوبوس استفاده کنید، پیشنهاد ما این است که دانش و اطلاعات خود را در رابطه با مسیر اتوبوس های شهر مشهد به طرز چشمگیری افزایش داده تا بتوانید به راحتی از این وسایل حمل و نقل شهری استفاده کنید. اگر بخواهیم مسیر اتوبوس های شهر مشهد را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

راهنما ( چ = چهارراه، س = سه راه، ب = بلوار، ج = جاده، خ = خيابان، م = میدان، ش =شهرک، پ =پایانه )

ابتدا مسیر ابتدا مسیر ابتدا مسیر
پایانه غدیر م بسيج،چ لشكر،م شريعتي،م فلسطين،پايانه آزادي،س كوكا،س آب وبرق،تربيت،اقبال لاهوري پایانه راه ‏آهن م.بيت المقدس-م بسيج-15خرداد پايانه مفتح خ.گاز-ب.هدايت-ب.ابوطالب-ب.شفا-م.بوعلي-م.فردوسي-ب.سازمان آب-م.راهنمايي
پايانه مسافربري م.15 خرداد-خ.كوشش-خ.17 شهريور-ب.وحدت-چ.مقدم-چ.برق-م.فجر-ب.طبرسي پایانه را‏ه‏ آهن چ.شهدا-چ.خسروي-خ.خاكي-چ.لشگر-م.عدل خميني-م.115خرداد-پ.مسافربري حرم مطهر خ شيرازي-چهارراه شهدا
حرم مطهر م.شهدا-م.فردوسي-م.استقلال-ب.معلم-ب.دانشجو-ب.وكيل آباد پایانه خواجه ربيع م امام حسين(ع)،چ گاز،چ راه آهن،چ خواجه ربيع،م شهدا،چهارطبقه،چ لشكر،م امام خميني پایانه شهداء میدان فردوسی،میدان بوعلی، بلوارتوس، میدان شهید فهمیده، بلوار توس، میدان معراج
میدان شهداء چ خواجه ربيع,چ‎عامل،ب‎كريمي-هدايت،انتهای ابوطالب-صدمتری،م بارسپاد پايانه مفتح چ.گاز-م.فجر-م.امام حسين-م.قائم-ب.شاهد-چ.ورزش-چ.نادر شهر-ب.ميثاق-ب.محمديه ميدان بيت المقدس م.بسيج- م 15خرداد
پايانه مصلي ب مصلي,م عدالت،حرم مطهر, م شهدا, م فردوسي،م استقلال-م.آزادي پایانه وکیل آباد اقبال لاهوري-سه راه زندان-آب و برق-سه راه كوكا-زير گذر پارك-م.فلسطين-بيمارستان قائم-چ.لشگر-ميدان بسيج ميدان بيت المقدس م بسيج- م15خرداد-ب.جمهوري
پایانه آزادی بين استقلال 7 و 9-سيد رضي 47-م.مادر-تقاطع اديب و حجاب-تقاطع اديب و انديشه-موج هاي آبي-انتهاي انديشه پایانه آزادی چ.ميلاد-بانك تجارت-انتهاي امامت-پل انديشه-انديشه-تقاطع انديشه حسابي و انديشه-موجهاي آبي-انتهاي انديشه پایانه زکریا خ.كوهسنگي-ملاصدرا-خ.احمدآباد-كلاهدوز-ب.ابوطالب-هدايتب.خيام شمالي-م.سپاد
پايانه مصلي م بار رضوي، صدمتري،م فجر، م امام حسين(ع)-آرامگاه خواجه ربيع پایانه شهدا م.شريعتي-خ.احمدآباد-م.فلسطين خيابان خسروي چهارطبقه-چ.لشگر-شريعتي
پایانه خواجه ربيع م.امام حسين-سمزقند-م.شهدا-م.سعدي-م شریعتی پايانه طبرسي چ.مقدم-چ.سيلو-خ.ابوذر-خ.مسلم-صدمتري-م.امام حسين پايانه مسافربري م.بسيج-حرم مطهر-خ.طبرسي-چ.برق-م.فجر-ب.طبرسي-بلوار سوم
میدان بیت المقدس خسروي-خيابان جم-خيابان سناباد-ب.سجاد پايانه مفتح خ.گاز-راه آهن-چ.هاشمي نژاد-چ.خواجه ربيع-م.شهدا-خ.امام خميني-م.15خرداد-ب.جمهوري میدان بیت المقدس چ خسروي, چهارطبقه،خ امام خميني،چ لشكر، م شریعتی

جاهای دیدنی مشهد - اگر قصد سفر به مشهد دارید با کلیلک بر روی لینک از دیدنی های این شهر مطلع شوید.

دیدنی های مشهد

یکی از سوالات بسیار مهمی که پرسیده می شود این است که شهر مشهد چه دیدنی هایی دارد. در این بخش قصد داریم تا شما را با چند مورد از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد آشنا کرده و در رابطه با آن ها توضیحاتی را به شما ارائه دهیم :

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع) یکی از مهم ترین دیدنی های شهر مشهد است. این حرم در مرکز شهر مشهد واقع شده و یکی از مقدس ترین مکان های کشور ایران است. حرم امام رضا (ع) امروزه از بخش های مختلفی تشکیل شده و شما می توانید علاوه بر ضریح امام رضا (ع)، از سایر بخش های این حرم که شامل موزه ها، رواق ها، کتابخانه ها و... می شود دیدن کرده و از هر یک از این مکان ها بازدید کنید.

حرم امام رضا (ع)

آرامگاه فردوسی

یکی دیگر از دیدنی های بسیار مهم شهر مشهد آرامگاه فردوسی است که در واقع محل خاکسپاری حکیم ابوالقاسم فردوسی خالق شاهنامه بوده و امروزه در بین اهالی فرهنگ جایگاه ویژه ای دارد. آرامگاه فردوسی در منطقه توس قرار گرفته است اما می توان به راحتی و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به این مکان دسترسی پیدا کرد. اگر قصد دارید تا از محل خاکسپاری یکی از بزرگترین شاعران دنیا دیدن کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً بازدید از شهر توس و آرامگاه فردوسی را در برنامه خود قرار دهید.

آرامگاه فردوسی - معرفی کامل آرامگاه بزرگ ترین حماسه سرای ایرانی 

آرامگاه فردوسی

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه یا مجموعه باغ موزه نادری یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری شهر مشهد است که در واقع محل یادبود نادر شاه افشار بوده و در آن شاهد موزه های مختلفی هستیم. در این موزه ها اسلحه های دوره های گوناگون ایران و همچنین وسایل و آثار مربوط به دوران نادر شاه نمایش داده می شود. آرامگاه نادر شاه افشار را می توان یکی از بخش های تاریخی و جذاب شهر مشهد نامید که به شما پیشنهاد می دهیم تا از آن بازدید کنید.

آرامگاه نادرشاه

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک یکی از حمام های عمومی است که مربوط به دوران صفوی بوده و در شهر مشهد قرار دارد. این حمام امروزه به عنوان یکی از زیباترین و قدیمی ترین حمام های این منطقه شناخته می شود. به شما پیشنهاد می دهیم تا حتماً از این مکان بازدید کنید، چرا که در حال حاضر این بنا تبدیل به موزه مردم شناسی شهر مشهد شده است و شما می توانید در آن لوازم قدیمی بسیار زیادی را مشاهده کرده و همچنین بیشتر با تاریخ شهر مشهد آشنا شوید.

حمام مهدی قلی بیک

خانه داروغه

یکی دیگر از جاذبه های توریستی و گردشگری شهر مشهد خانه داروغه است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این خانه به دستور یوسف خان هراتی داروغه شهر مشهد به وجود آمده و به لحاظ فرم و شکل معماری یکی از زیباترین و خاص ترین خانه های قدیمی ایرانی است. به شما پیشنهاد می دهیم تا در هنگام سفر به شهر مشهد برای بازدید از این منطقه به خیابان نواب صفوی رفته و از این مجموعه زیبا و خاص نیز دیدن کنید.

خانه داروغه

الماس شرق

خرید کردن یکی از تفریحات لذت بخشی است که می توانید در سفر به آن مشغول شوید. اگر در شهر مشهد قصد دارید تا به سراغ یکی از مهم ترین مجتمع های تجاری و بازارهای این شهر بروید، می توانید به مجتمع تجاری الماس شرق رفته و از این مکان بازدید کنید. این بازار بزرگ ۶ طبقه که در آن می توانید انواع محصولات را مشاهده کرده و آن ها را خریداری کنید، یک مجتمع تجاری با زیربنای ۸۵ هزار متر مربع بوده و در آن ۱۵۰۰ واحد تجاری، کافی شاپ، رستوران، فست فود، شهربازی، نمازخانه، سالن اجتماعات و... وجود دارد. در سفر به مشهد شما می توانید از این مجموعه بازدید کرده و محصولات مختلفی را از این بازار خریداری کنید.

الماس شرق

کوهسنگی

پارک کوهسنگی مشهد تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور می باشد. پارک کوهسنگی یکی از مکان های تفریحی محبوب این شهر می باشد که گردشگر زیادی دارد  و یکی از زیباترین پارک های ساخته شده در ایران است. در این پارک، استخری بزرگ وجود دارد و تلفیق آب و منظره کوه سنگی، در میان پارک و فضای سبز آن منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است.

پارک کوهسنگی مشهد

معروف ترین بازارهای مشهد

شهر مشهد مملو از بازارهای زیبا و خاصی است که به شما اجازه می دهد تا بتوانید متناسب با محصولات مورد نیاز خود به سراغ هر یک از این بازارها رفته و اقدام به خرید کنید. اگر قصد دارید تا به سراغ معروف ترین بازارهای مشهد رفته و از آن بازدید کنید، پیشنهاد ما این است که حتماً بازدید است بازارهایی که در این بخش به شما معرفی می کنیم را در برنامه خود قرار دهید. اگر بخواهیم معروف ترین بازارهای شهر مشهد را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرکز خرید پروما مجتمع تجاری الماس شرق
مرکز خرید آرمان بازار رضا مشهد
مجتمع تجاری وصال بازار عباس قلی خان
مرکز خرید مشهد مال پاساژ فردوسی

مراکز خرید مشهد - خریدی ارزان ولی لوکس در این مراکز خرید

فاصله مشهد تا شهرهای مهم ایران

اگر قصد دارید تا از شهرهای مختلف ایران به سراغ مشهد رفته و از این شهر زیبا و خاص دیدن کنید، لازم است تا اطلاعات و دانش خود را در رابطه با فاصله این شهرها تا مشهد افزایش دهید. اگر بخواهیم فاصله مشهد تا شهرهای مهم ایران را به شما معرفی کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فاصله تهران تا مشهد

فاصله تهران تا مشهد ۸۹۱ کیلومتر بوده و مدت زمانی که طول می کشد تا شما بتوانید از پایتخت خودتان را به شهر مشهد برسانیم ۱۰ ساعت و ۱۲ دقیقه است.

فاصله مشهد تا تهران

فاصله گرگان تا مشهد

مسیرهای مختلفی از گرگان به مشهد وجود دارد که نزدیک ترین راه از گرگان به مشهد از طریق بجنورد و مسیر چناران است که این مسیر ۵۸۰ کیلومتر است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که سریع ترین مسیر از طریق بزرگراهی است که از شاهرود، سبزوار، نیشابور و.. عبور کرده و شما را به مشهد می رساند. 

فاصله بجنورد تا مشهد

از نظر مسافتی فاصله بجنورد تا مشهد ۲۷۴ کیلومتر بوده و طی کردن این مسیر ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

فاصله شیراز تا مشهد

اگر قصد دارید تا از شهر شیراز خودتان را به مشهد برسانید، باید مسیر ۱۳۴۲ کیلومتر را طی کرده و همچنین ۱۵ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا بتوانید خودتان را از شیراز به شهر مشهد برسانید و از آن بازدید نمایید.

فاصله شیراز تا مشهد

فاصله اصفهان تا مشهد

از نظر زمانی برای سفر از اصفهان به مشهد لازم است تا ۱۳ ساعت سفر کرده و همچنین مسافت این مسیر ۱۱۴۹ کیلومتر است.

فاصله سمنان تا مشهد

یکی از شهرهایی است که در مسیر تهران به مشهد قرار دارد، سمنان است. شما می توانید با طی کردن مسیر ۶۷۰ کیلومتری و با ۷ ساعت و 30 دقیقه سفر، خودتان را به راحتی به شهر مشهد رسانده و به این شهر دسترسی پیدا کنید.

فاصله ساری تا مشهد

فاصله شهر ساری تا شهر مشهد ۷۳۳ کیلومتر بوده و طی کردن این مسیر ۸ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می کشد.

فاصله ساری تا مشهد

فاصله بابلسر تا مشهد

اگر قصد دارید که از شهر بابلسر خودتان را به مشهد برسانید، باید مسیر 787 کیلومتری آن را طی کرده و همچنین ۹ ساعت ۳۷ دقیقه سفر کنید.

فاصله چابهار به مشهد

چابهار به عنوان یکی از جنوبی ترین شهرهای ایران تا مشهد ۱۵۶۹ کیلومتر فاصله دارد. برای سفر از چابهار به مشهد باید ۱۷ ساعت و ۳۰ دقیقه مسیر را طی کنید تا در نهایت بتوانید به مشهد برسید.

فاصله کرمان تا مشهد

اگر به دنبال آن هستید تا از شهر کرمان به مشهد سفر کنید، باید ۹۱۰ کیلومتر مسیر را طی کرده و ۱۰ ساعت و ۳۸ دقیقه سفر کنید تا بتوانید از شهر کرمان به این شهر دسترسی پیدا کنید.

فاصله کرمان تا مشهد

فاصله قم تا مشهد

قم یکی دیگر از شهرهای زیارتی بسیار مهم است که حرم حضرت معصومه (س)، خواهر امام رضا (ع) در این شهر قرار دارد. اگر قصد دارید تا پس از سفر به قم، خودتان را از این شهر به مشهد برسانید باید مسیر ۹۵۰ کیلومتر طی کرده و پس از ۱۰ ساعت و ۳۰ دقیقه درنهایت به شهر زیبا مشهد برسید.

نقشه مشهد

به منظور آشنایی بیشتر شما با شهر زیبای مشهد، در این بخش نقشه کامل این شهر را تهیه کرده و به شما ارائه می دهیم. شما می توانید با استفاده از این نقشه به راحتی نقاط مختلف شهر مشهد را پیدا کرده و به درستی مسیریابی کنید.

عکس نقشه مشهد

قیمت بلیط سرزمین موج های آبی مشهد - سرزمین موج های آبی یکی از معروف ترین جاذبه های تفریحی موجود در شهر مشهد

تصاویر مشهد

حرم مشهد مقدس

درب ورودی مشهد

مناره حرم امام رضا

درب ورودی حرم

گزارش مشکل

سوالات متداول

قطب گردشگری مذهبی کشورمان، مهم ترین لقبی است که می توانیم به شهر مشهد بدهیم که البته این موضوع را مدیون وجود حرم مطهر امام رضا علیه السلام است.

سناباد توس (طوس) نام قدیمی شهر مشهد است که بعد از شهادت امام رضا علیه السلام به این نام درآمد.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Destination/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF

امتیاز 5 از 5 | از 104 کاربران به همه چیز درباره مشهد