همه چیز درباره باتومی

تاریخ انتشار : ۱۶ آذر

باتومی با تلفظ گرجی (bɑtʰumi) دومین شهر بزرگ گرجستان و پایتخت جمهوری خودمختار آجارا است که در ساحل دریای سیاه در جنوب غربی گرجستان واقع شده است. بندر باتومی گرجستان با آب و هوای نیمه گرمسیری خود در نزدیکی قفقاز قرار دارد، در گذشته ای نه چندان دور بیش از 80 درصد اقتصاد باتومی بر محور گردشگری و قمار می گشت، اما از سال 2010 بندر باتومی گرجستان در صنعت کشتی سازی و فرآورده های غذایی، ماشین سازی، روکش مبلمان و ... نیز فعالیت دارد.

 

بندر باتومی گرجستان شهری گردشگر پسند با بافتی صنعتی

 

ساحل باتومی که در طی سال های گذشته از آثار و مشکلات جنگ جهانی اول و دوم بی نصیب نبود، در سال 1989 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی به دست آورد و از آن زمان تاکنون باتومی نیز به عنوان عضو جداناپذیر در قلمرو گرجستان قرار دارد. گرچه این شهر روزهای تاریخی و صنعتی زیادی را پشت سر گذاشته است، اما نمی توان از باغ ها، کلکسیون گیاهان عجیب و غریب، مزارع چای، باغ های مرکبات، امکانات تفریحی باتومی و ... گذشت.

باتومی، دومین شهر بزرگ گرجستان

باتومی که با لقب دومین شهر بزرگ گرجستان شناخته می شود، در واقع به عنوان یکی از زیباترین مناطق گرجستان که معماران اروپایی نهایت سلیقه را در طراحی آن به خرج دادند نیز مشهور است. افرادی که عاشق غروب دریا و ساحلی آرام هستند، ساحل بندر باتومی گرجستان بهترین گزینه برای آن ها می باشد. هم چنین این نقطه از کره زمین بسیار مناسب برای افراد علاقه مند به علم معماری می باشد چرا که معماری اروپایی و بافت قدیمی برخی از خیابان های این شهر حیرت انگیز است.

 

بزرگترین شهر گرجستان

 

مساحت و جمعیت باتومی

بررسی ها نشان می دهد در طی چند سال اخیر بندر باتومی گرجستان به علت ساختار صنعتی خود با افزایش جمعیت مواجهه شده؛ به طور معمول حداکثر جمعیت این منطقه با مساحت 1937 کیلومتر مربع ۱۶۳٬۴۰۰ نفر تخمین زده شده است.

زبان و مذهب مردم باتومی

به طور معمول گرجستان از نظر قومیت و مذهب یکدست نیست، حدود چهارپنجم جمعیت بندر باتومی گرجستان مردم گرجی هستند و بخشی دیگر از آن ها را ارمنی ها، روس ها، آذربایجانی ها، اوست، یونانی، آبخازی و ... تشکیل می دهند. زبان گرجی که بخشی از زبان Kartvelian قفقاز جنوبی می باشد، تکامل یافته و اثرپذیر از گویش های مختلفی است. هم چنین برخی از مردم این منطقه نیز به زبان قفقازی سخن می گویند. بخش عمده ای از مردم ساحل باتومی عضو کلیسای ارتدکس گرجستان هستند، اما در این منطقه جوامع مذهبی دیگری نظیر جوامع مسلمان، ارتدکس روسی، رسولی ارمنی، کاتولیک و یهودی نیز زندگی می کنند.

 

بندر باتومی گرجستان

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم باتومی

فرهنگ و آداب و رسوم گرجی بی نظیر و سرزنده است. معمولاً گرجی ها نسبت به فرهنگ غنی خود تعصب زیادی دارند که این موضوع را می توان هم در موزه ها و هم در میان مردم مشاهده کرد. گرچه فرهنگ گرجستان در طی چند سال گذشته مورد نفوذ بیگانگان قرار گرفته است، اما هنوز هم می توان فرهنگ این کشور را در رقص های اصیل گرجی، موسیقی، تئاتر و ... مشاهده کرد.
غذا مهم ترین بخش فرهنگ ساحل باتومی را تشکیل می دهد که بسیار جای بحث دارد. در این منطقه بیشترین تأکید رژیم غذایی بر گیاه خواری هست و محبوب ترین خوراکی این منطقه گردو می باشد. هم چنین گیاهانی مانند ترخون، ریحان، گشنیز، فویل گرس و فلفل نیز از دیگر موارد قابل مصرف در کنار غذای اصلی برای ساکنان بندر باتومی گرجستان است. خینکالی و پیتزای خاچاپوری دو غذای معروف گرجستان هستند که یکی از آداب سرو این دو غذای محبوب مصرف آن با آبجو است! یکی از مهم ترین آداب و رسوم مردم گرجستان و ساحل باتومی خوردن تخم آب پز قرمز رنگ در روز عید پاک است. هم چنین مردم گرجستان و بندر باتومی گرجستان در کریسمس معمولاً بوقلمون با سس گردوی نارس و عسل سرو می کنند.
گرچه صنعتی شدن باتومی سبب تغییر آداب و رسوم ها شده است، اما هنوز هم خانواده های قدیمی گرجستانی بسیار روی مسائلی نظیر ازدواج، فرزندآوری و مرگ واکنش نشان می دهند، معمولاً پس از مرگ شخصی در باتومی فرنی گندم با گردو سرو می شود.
زنان نقش مهمی را در باتومی و گرجستان ایفا می کنند. در این کشور فارغ از جنسیت زن ها می توانند مشغول به هر کاری شوند که البته کار در معادن برای زنان در این کشور ممنوع است. زنان در گرجستان می توانند در مشاغل سیاسی، تجاری و نظامی مشغول به کار شوند، اما هیچ زنی در این کشور نمی تواند روحانی مسلمانان یا کشیش شود. به طور کلی در آداب و رسوم و قانون کشور گرجستان برابری زن و مرد وجود دارد. آن ها به شدت برای زنان ارزش قائل‌اند، هم چنین زنان مشمول مرخصی زایمان و بازنشستگی کوتاه مدت می شوند.
فرهنگ ازدواج در گرجستان تنها بر اساس رضایت دو طرف اتفاق می افتند، البته ازدواج سنتی و اسلامی نیز در این کشور وجود دارد. بر اساس فرهنگ گرجستان به ندرت در این منطقه ازدواج زودهنگام مشاهده می شود و زوج ها پس از تشکیل یک زندگی مشترک از حقوق و تصرف برابر برخوردار هستند.
در جامعه باتومی پس از تولد نوزاد تربیت و آموزش او در نوعی گهواره آغاز می شود، مادران از تجربیات مادر بزرگ و پدر بزرگ نیز در تربیت فرزند خود استفاده می کنند. تربیت کودک در فرهنگ گرجستان بسیار حائز اهمیت است و معمولاً اغلب کودکان گرجی از سنین کم تحصیل را آغاز می کنند. مردم گرجستان حساسیت زیادی روی رشد اولیه فکری کودک دارند و معمولاً از سنین کم آن ها موظف به یادگیری موسیقی، سواد خواندن و نوشتن، خانه داری و ... می کنند. اگرچه بسیاری از والدین باتومی و گرجستان به ویژگی ها و استعدادهای منتقل شده از طریق ژنتیک اعتقاد دارند، اما تحصیلات در این کشور بسیار ارزشمند است.

 

ساحل باتومی

 

"مهمانی هدیه ای از جانب خداوند است" این ضرب المثلی گرجستانی است که بیانگر علاقه آن ها به مهمان و مهمان نوازی می باشد. از دیگر آداب و رسوم های مردم ساحل باتومی و گرجستان می توان به برگزاری مراسم ها، اعیاد و جشن های مختلفی مانند عید پاک، روز شانس، روز شراب و ... اشاره کرد.

جاهای دیدنی باتومی

در ادامه شما با برترین جاذبه های گردشگری باتومی آشنا می شوید.

بلوار باتومی

بلوار باتومی واقع در بندر باتومی گرجستان جز افتخار و شادی شهر محسوب می شود. این مکان در سال 1884 تأسیس شده و تا 7 کیلومتر در امتداد ساحل باتومی امتداد دارد، این بلوار به عنوان یکی از قدیمی ترین مناطق باتومی و یکی از بزرگترین پارک ها در اروپا شناخته می شود منطقه این بلوار شامل مجموعه ای از مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری است. بهترین راه برای کاوش در بلوار باتومی پیاده روی از انتهای دیگر به طرف دیگر است، البته اجازه دوچرخه، اسکوتر برقی نیز در این محدوده وجود دارد که می توانید با 5 تا 8 دلار برای یک ساعت آن ها را اجاره کنید.

 

بلوار باتومی

 

باغ ژاپنی

درست روبروی دانشگاه دولتی باتومی، باغ زیبایی به سبک ژاپنی وجود دارد که مملو از دروازه توری، پل قرمز، فانوس های سنگی و درختان افرا می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

تئاتر تابستانی باتومی

 این ساختمان از جمله برجسته ترین ساختمان های بندر باتومی گرجستان به شمار می رود، این سازه چوبی عظیم که در سال 1949 ساخته شد، در دهه 1990 توسط آتش سوزی تخریب شد. عمده نمایش های این تئاتر در فصل تابستان است.

باغ گیاه شناسی باتومی

یکی از بزرگترین باغ گیاهان که در ساحل باتومی واقع شده باغ گیاه شناسی باتومی محسوب می شود، باغ گیاه شناسی باتومی در سال 1912 تأسیس شد. این باغ مملو از درختان متفاوت و زیبا است، هم چنین دسترسی آن توسط اتوبوس یا تاکسی میسر می باشد. خنکای این باغ گزینه ای مناسب برای فرار از گرمای ساحل باتومی است.

برج باتومی

برج باتومی بلندترین ساختمان این منطقه با 35 طبقه ارتفاع محسوب می شود که به دلیل چرخ و فلک کوچک طلایی رنگی که در سطح بالایی تعبیه شده است، بلافاصله قابل تشخیص است. برج باتومی زیر نظر رئیس جمهور ساکاشویلی ساخته شد و قرار بود دانشگاه فنی باتومی در آن مستقر شود، اما این طرح هرگز عملی نشد. این برج اخیراً توسط سرمایه گذاران خصوصی خریداری شده است که می خواهند آن را به هتل تبدیل کنند.

 

برج باتومی

 

از دیگر جاذبه های جزیره باتومی گرجستان می توان به میدان باتومی، موزه باتومی، کلیساهای شگفت انگیز، تماشای غروب آفتاب در ساحل بندر باتومی گرجستان و ... اشاره کرد.

تفریحات شبانه باتومی

گرچه ساحل باتومی در روز شاید عادی و نرمال آغاز شود اما زندگی از ساعت 23 در این شهر آغاز می شود. باتومی یک گزینه ایده آل برای اشخاصی است که زیبایی شب و چراغ های رنگارنگ را به روشنی روز ترجیح می دهند. زندگی شبانه در باتومی همواره وجود دارد و در واقع زندگی شبانه در باتومی تنها به چند خیابان محدود نمی شود، بلکه این شهر دارای تفریحات شبانه فراوانی است، اما شرکت در برخی از کلوپ های این شهر دارای ورودی اجباری 3 تا 6 دلار است.

 

تفریح در ساعت 11 شب در ساحل باتومی

 

آب و هوای باتومی

به طور کلی آب و هوای باتومی را می توان در گروه نیمه گرمسیری مرطوب تقسیم بندی کرد، آب و هوای بندر باتومی گرجستان به شدت تحت تأثیر جریان ساحلی از دریای سیاه و کوه های مجاور قرار دارد، در نتیجه در بیشتر اوقات سال این منطقه بارندگی قابل توجهی دارد که این موضوع باتومی را به مرطوب ترین شهر در گرجستان و کل قفقاز تبدیل می کند.

 

باتومی

 

متوسط دمای باتومی در سال تقریباً 14 درجه سانتی گراد (57 درجه فارنهایت) است و ژانویه سردترین ماه سال با دمای میانگین 7 درجه سانتی گراد (45 درجه فارنهایت) محسوب می شود. در باتومی آگوست به گرم ترین ماه سال با متوسط دمای در آن 22 درجه سانتی گراد (72 درجه فارنهایت) مشهور است. به طور معمول در ساحل باتومی تعداد روزهایی که دمای روزانه آن ها بیش از 10 درجه سانتی گراد (50 درجه فارنهایت) است 239 روز است. این شهر سالانه 1958 ساعت آفتاب دارد. میانگین بارش سالانه باتومی 2435 میلی متر می باشد و ماه نوامبر به مرطوب ترین ماه سال در این شهر شهرت دارد و سطح متوسط رطوبت نسبی بندر باتومی گرجستان بین 70 تا 80 متغیر است.

 

تور گرجستان - ارزان‌ترین قیمت تور گرجستان زمینی 🚌 و هوایی ✈️ - بهترین تور گرجستان را از لحظه آخر بخواهید.

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره باتومی

حسین شاهرخ تیر 1400
شهر باتومی به نظر من یکی از بهترین امن ترین و زیباترین شهرهایی است که در منطقه هست هرچی بخوای داره آب و هوا عالی امنیت بالا . مردم مهربان ساحل زیبا ساختمانها و شهر مدرن و کاملا اروپایی . هزینه زندگی ارزان . همه چی تمام. فقط زبان گرجی یه مقدار سخته که بعد از شش ماه یاد می گیرد.
آویشا مرداد 1397
من باتومی خیلی بیش تر از تفلیس دوست داشتم اگه بخوام یه بار دیگه برم فقط باتومی میرم دیگه تفلیس نمیرم
آرش آبان 1396
من مجسمه عشق باتومی رو دیدم واقعا بی نظیره هروز ساعت 7 به هم میرسن بعد از درون هم رد می شن و به هم پشت می کنن
نیلوفر آبان 1396
وای باتومی خیلی بهتر تفلیسه. حداقل از نظر من جذابیت های باتومی بیشتره
امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به همه چیز درباره باتومی