امتیاز 5 از 5 | از بین 117 امتیاز دهنده به همه چیز درباره ارمنستان

کشور ارمنستان

زمان مطالعه : 5 دقیقه

سفر کردن به کشورهای مختلف می تواند برای شما تجربه های زیادی به همراه داشته و خاطرات زیادی را برایتان به یادگار بگذارد. امروزه به دلیل پیشرفت خوبی که در زمینه صنعت هوایی به وجود آمده است، در کمترین فاصله زمانی می توان به کشورهایی که در فاصله زیادی از شهر محل سکونت شما قرار دارند، سفر کرده و ساعات و اوقات خوشی را سپری کرد. یکی از کشورهایی که با ایران مرزهای مشترک دارد و سالانه ایرانیان زیادی تور ارمنستان از آن بازدید می کنند، کشور ارمنستان است. این کشور عمده درآمد خود را از طریق گردشگری به دست می آورد و دلیل آن نیز به جاذبه های دیدنی فراوانی باز می گردد که در این کشور وجود دارد. پس فرصت را از دست نداده و برنامه ای برای رفتن و بازدید از این کشور در نظر بگیرید.

 

کشور ارمنستان


ارمنستان کجاست؟

کشور ارمنستان در دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته و در واقع به عنوان مرز بین آسیا و اروپا خود را مطرح کرده است. ارمنستان یک کشور کوهستانی است که بارش های زیادی در آن به وقوع می پیوندد. این کشور در قسمت غربی ترکیه قرار گرفته است و با قسمت شمالی گرجستان و شرقی جمهوری آذربایجان نیز مرزهای مشترک دارد. در زبان ارمنی به این کشور هایتک گفته می شود که بعدها با اضافه کردن پسوند ستان، به هایاستان تغییر نام پیدا کرد. نام این کشور از موسس این ملت و نتیجه نوح پیامبر گرفته شده است و طبق چیزی که تاریخ بیان می کند، این فرد توانست در 2492 قبل از میلاد، با پادشاه بابل وارد جنگ شده و آن را شکست دهد و این ملت را در منطقه آرارات پایه گذاری کند. ناگفته نماند که این کشور سالیان طولانی جزئی از قلمرو پادشاهان ایرانی بوده و بیشتر پادشاهان ایرانی و عثمانی در نزاع بر سر آن بوده اند. اما در نهایت پس از عهد نامه ترکمن چای که به جز ننگ برای کشورمان چیز دیگری نداشت، از خاک ایران جدا گشت و بعد ها به یک جمهوری مستقل ارمنستان تبدیل گردید. از این رو ارمنستان به پشتوانه تاریخ چهار هزار ساله اش، برای گردشگران بسیار جالب است چرا که تور ارمنستان را سفر به تاریخ می دانند.
چرخ اصلی اقتصاد ارمنستان را می توان بر پایه تولید انواع گوناگون ماشین آلات دانست که مهمترین اصل در اقتصاد درحال پیشرفت این کشور است. پس از آن صنایع نساجی، فلزی، شیمیایی و موارد دیگر را می توان نام برد که در اقتصاد ارمنستان تاثیر گذار اند. گرچه ارمنستان مواد معدنی، الماس و مواد غذایی را به سرتاسر دنیا صادر می کند اما یکی از کشور های درخواست دهنده و نفت و گاز است. این کشور به واسطه دانشگاه های معتبر و کتابخانه های عظیم خود، به یکی از کشور های محبوب دانشجویان برای تحصیل در ارمنستان تبدیل شده است. به طوری که سالانه سیل عظیمی از دانشجویان از کشور های اطراف به سوی ارمنستان روانه می شوند.

 

ارمنستان

 

برای سفر به ارمنستان می توان از دو راه هوایی و زمینی استفاده کرد که انتخاب آن بستگی به سلیقه شما دارد. اگر زمان و یا حوصله رانندگی طولانی مدت را ندارید بهترین گزینه در سفر به ارمنستان، برای شما سفر هوایی است که می توانید در مدت زمانی کوتاه، خود را به تنها فرودگاه بین المللی ارمنستان در ایروان برسانید. اما اگر به دنبال ماجراجویی بوده و از رانندگی لذت می برید و می خواهید به جای پرواز کردن در آسمان، از مناظر زیبای جاده لذت ببرید، می توانید چمدان خود را بسته و با گرفتن پلاک ترانزیت و گواهی نامه بین المللی راهی ارمنستان شوید. نگران اختلاف ساعت هم نباشید چرا که اختلاف ساعت ارمنستان با ایران تنها مثبت نیم ساعت است.


مساحت و جمعیت ارمنستان

کشور ارمنستان مساحتی حدود 30000 کیلومتر مربع دارد و سه میلیون نفر نیز در آن زندگی می کنند. از سه میلیون نفری که در این کشور ساکن هستند، حدود یک سوم آن در ایروان زندگی می کنند. از ارمنستان به عنوان کوچکترین کشور مشترک المنافع یاد می کنند. در این کشور 28 هزار متر مربع از سطح زمین را خشکی و حدود 1200 کیلومتر مربع را آب پوشانده شده است. 

 

مساحت ارمنستان


پايتخت ارمنستان

بزرگترین شهری که در کشور ارمنستان وجود دارد، ایروان است و این شهر به عنوان پایتخت آن به جهانیان معرفی شده است. ایروان یکی از زیباترین شهرهای ارمنستان بوده و مرکز فرهنگی، صنعتی و اداری کل کشور است. 

 

ایروان؛ پایتخت ارمنستان

 

پایتخت ارمنستان - اطلاعات کامل و معرفی پایتخت ارمنستان

 

دین، زبان و مذهب مردم ارمنستان

ارمنستان دارای مردمی خون گرم و مهربان است که گویش آنها به زبان ارمنی است که می توان ردپایی از زبان های هندی و اروپایی را در آن پیدا کرد. اغلب افرادی که در کشور ارمنستان زندگی می کنند ارمنی هستند و از پیروان کلیسای اچمیادزین به شمار می روند. گفته می شود که مذهب ارمنی ها به مذهب ارتدکس نزدیک بوده و شباهت هایی بین آنها وجود دارد. البته تا همین چند سال گذشته، مذهب در میان مردم ارمنستان ضعیف شده بود، اما جدیدا به دلیل فعالیت هایی که کلیساهای ارامنه انجام داده اند، سعی کردند به دین مردم رنگ و بوی رفته را باز گردانند و مردم به دینی که به آن اعتقاد داشتند باز گردند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ارمنستان

یکی از همسایگان کشور ارمنستان، ایران است و به همین دلیل شباهت هایی بین این دو مشاهده می شود. اما هنوز هم تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد که شما را ملزم می کند حتما از فرهنگ این کشور اطلاع داشته باشید. یکی از نقاط مثبت فرهنگ کشور ارمنستان، توجهی است که در خانواده ها به بچه ها ابراز می شود. بچه ها در نقطه توجه خانواده قرار دارند و معمولا بعد از دوران بلوغ، مسئولیت هایی بر عهده آن ها گذشته می شود و از آنها انتظار می رود تا بتوانند این مسئولیت های محول شده را به خوبی انجام دهند.
زنان در این کشور می توانند تا هر مقطعی که بخواهند تحصیلات خود را ادامه دهند و از این نظر محدودیت و مانعی برای آنها وجود نخواهد داشت. اغلب آقایان در این کشور سعی می کنند نسبت به خانواده خود تعهد داشته باشند و به همین دلیل تک همسری را انتخاب کرده و ضمنا سعی می کنند با اقوام و نزدیکان خود ازدواج نکنند. البته هنوز هم برخی مشکلات در این کشور از نظر فرهنگی وجود دارد که از آن جمله می توان به کم بودن دستمزد خانم ها در مقایسه با دستمزد آقایان اشاره کرد.

 

سوغات ارمنستان - معرفی سوغات کشور ارمنستان

 

فرهنگ مردم ارمنستان 

 

آب و هوای ارمنستان

کشور ارمنستان در قسمت شمالی یک منطقه معتدل قرار گرفته است و از آنجایی که در این کشور میزان بارندگی کم بوده و بالا نیست، اقلیم حاکم بر این منطقه، خشک و قاره ای است. تغییرات آب و هوایی در این کشور بسیار بالاست. زمستان ها شما با هوای خیلی سرد مواجه نخواهید بود و در دشت ها دمای هوا به کمتر از 5 درجه سانتی گراد نخواهد رسید. در مناطق کوهستانی نیز دمای هوا از منفی 12درجه کمتر نمی شود. تابستان های این کشور، طولانی و گرم بوده و میانگین درجه حرارت در آن به 25 درجه سانتی گراد می رسد. البته گاهی ممکن است درجه هوا در تابستان به 42 درجه نیز افزایش پیدا کند. شما نمی توانید میزان بارندگی زیادی را در این کشور مشاهده کنید و علت آن نیز به اقلیم حاکم بر این منطقه بر می گردد. میانگین بارندگی در مناطقی که ارتفاعی حدود 4600 تا 6600 پا ارتفاع دارند، حدود 800 میلی متر است، اما اگر به دشت ها و مناطقی با ارتفاع کمتر بروید، میزان و مقدار بارندگی کاهش پیدا می کند.

 

 آب و هوای کشور ارمنستان آب و هوای کشور ارمنستان

 

مهم ترین شهرهای ارمنستان

از مهم ترین شهرهای کشور ارمنستان می توان به ایروان، گیومری، اچمیادزین، وانادزور، هرازدان، آبوویان، آرتاشات، کاپان، آرماویر و گاوار اشاره کرد.


نقشه ارمنستان

با نگاهی به نقشه ارمنستان می توانید در مورد اینکه کدام شهر در چه قسمتی از این کشور قرار گرفته است، اطلاعات خوبی را کسب کنید. اگر می خواهید از تمامی شهرها و جاهای دیدنی ارمنستان و جذابیت های تاریخی این کشور دیدن کنید، اطلاعاتی که نقشه در اختیار شما قرار می دهد می تواند به خوبی شما را یاری دهد تا از فرصت باقی مانده استفاده کرده و سفر خود را کامل کنید. بنابراین قبل از عزیمت به هر نقطه، سعی کنید نقشه را به خوبی بررسی کرده و آن را مطالعه کنید.

 

نقشه ارمنستان


کلام آخر

به طور کلی می توان گفت که با سفر به این کشور، شما می توانید از جاذبه های گردشگری و تفریحات بیشماری که در این کشور وجود دارد بازدید کرده و با یک برنامه ریزی صحیح، از محبوب ترین آنها دیدن کنید. اگر می خواهید رهسپار ارمنستان شوید، به شما می گوییم که حتما برنامه سفرتان را به گونه ای تنظیم کنید که حتما از جاذبه های معروف این کشور دیدن کنید.
همچنین حتما غذاهای لذیذ ارمنی را چشیده و برنامه سفرتان را به گونه ای تنظیم کنید که با یکی از فستیوال های ایروان همزمان شود؛ مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد. نگران هزینه های سفر به ارمنستان هم نباشید. چرا که سفر به این کشور سفری ماجراجویانه و کم خرج است که می تواند برای شما خاطره ای شیرین به جا بگذارد.

 

واحد پول ارمنستان - اطلاعات کامل از واحد پول کشور ارمنستان

 

 

نظرات مردم درباره همه چیز درباره ارمنستان

مجتبی نامجو 3 مهر 99
0
باسلام هزینه یک هفته تفریح و گردش در ارمنستان چقدر است و100000درام به پول ماچندتومان میشود ازراهنمایی شما کمال تشکر را دارم
محمد 15 آبان 96
2
اون قرارداد ننگین ترکمن برای 100 سال بوده و الان ارمنستان دیگه باید به ایران برگرده اما حیف که دیگه نمی شه!!
پیمان 15 آبان 96
3
یعنی میتونم با ماشین خودم به ارمنستان برم؟ اگه ترانزیت نتونسم بگیرم چی؟
ادمین 15 آبان 96
0
بله شما می تونید با ماشین شخصی خودتون به ارمنستان سفر کنید اما اگر به هر دلیل براتون مقدور نیست که پلاک ترانزیت بگیرید، می تونید تا مرز با ماشین شخصی خودتون برید و بعد از اون یک ماشین اجاره کنید
درج نظر