منطقه آزاد چابهار

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/01
بازدید: 6740
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

بندر چابهار یکی از شهرهای زیبای سیستان و بلوچستان است که به عنوان تنها بندر اقیانوسی در ایران از آن نام برده می‌شود. چابهار به دلیل آب و هوای بهاری که دارد، به عنوان چهاربهار نیز شناخته می‌شود. منطقه چابهار از نظر بازرگانی، جاذبه‌های گردشی و تفریحی برای کشور ایران بسیار حائز اهمیت است. این شهر با جنوب با دریای عمان و از طرف شمال با شهرستان قصرقند و از شرق با شهرستان دشتیاری و از طرف غرب با شهرستان کنارک همسایه است.

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

 1. منطقه آزاد چابهار، بندری جدید یا سنتی؟
 2. وجه تسمیه چابهار
 3. آداب و رسوم مردم چابهار
 4. زبان مردم چابهار
 5. اقتصاد و صنعت چابهار
 6. شماره تلفن های ضروری چابهار
 7. دیدنی های همیشه زیبای منطقه آزاد چابهار
  1. خلیج چابهار؛ شگفتی دریای مکران
  2. خلیج گواتر واقع در منطقه آزاد چابهار
  3. منطقه حفاظت شده گاندو
  4. دریاچه صورتی منطقه آزاد چابهار
  5. کوه های مریخی و مینیاتوری منطقه آزاد چابهار
  6. درخت انجیر معابد منطقه آزاد چابهار
  7. شیرکوه یا ابولهول 
  8. روستای تیس؛ بندری قدیمی در منطقه آزاد چابهار
  9. قدمگاه خضر
  10. موزه چابهار
  11. ساختمان تلگرافخانه چابهار
 8. فستیوال مونسون؛ جشنواره ای متفاوت در منطقه آزاد چابهار
 9. بهترین بازارهای منطقه آزاد چابهار
  1. بازار‌های سنتی چابهار
  2. مراکز خرید ارزان چابهار
 10. از منطقه آزاد چابهار چقدر می‌توانیم خرید کنیم؟
 11. هزینه سفر به منطقه آزاد چابهار 
  1. هزینه اقامت در منطقه آزاد چابهار 
  2. هزینه حمل و نقل در منطقه آزاد چابهار 
  3. هزینه خورد و خوراک در منطقه آزاد چابهار 
 12. وضعیت آب و هوای منطقه آزاد چابهار 
  1. آب و هوای منطقه آزاد چابهار در بهار 
  2. آب و هوای منطقه آزاد چابهار در تابستان 
  3. آب و هوای منطقه آزاد چابهار در پاییز
  4. آب و هوای منطقه آزاد چابهار در زمستان
 13. بهترین زمان سفر به منطقه آزاد چابهار 
 14. روش های سفر به منطقه آزاد چابهار
  1. 1. سفر به چابهار با هواپیما
  2. 2. سفر به چابهار با اتوبوس
  3. 3. سفر با خودروی شخصی به چابهار
 15. سخن آخر

منطقه آزاد چابهار، بندری جدید یا سنتی؟

منطقه آزاد چابهار، بندری جدید یا سنتی؟

بندر منطقه آزاد چابهار یکی از 7 منطقه آزاد موجود در ایران می باشد و از این نظر یکی از مهمترین بنادر کشور به شمار می آید، این بندر در اوایل دهه 70 با هدف توسعه و بهبود ایران حاشیه دریای عمان تأسیس شد.
چابهار طبق آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395 حدود 283 هزار نفر جمعیت دارد و مردم این منطقه اغلب سنی بوده و به گویش بلوچی سخن می گویند، همانطور که پیش تر اشاره کردیم این بندر به سبب موقعیت مکانی مهم و استراتژیکی که دارد بسیار حائز اهمیت است و بسیاری از مردم این ناحیه به تجارت، ماهیگیری و پرورش ماهی مشغول اند.
این بندر علاوه بر موقعیت مکانی پر اهمتی که دارد به سبب جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و بکری که دارد مورد توجه قرار گرفته است، به طور کلی می توان گفت که چابهار از بنادر مهم و مناطق توریسیتی، اقتصادی کشور به شمار می آید.

بندر منطقه آزاد چابهار

وجه تسمیه چابهار

چابهار به دلیل اینکه در نزدیکی مدار رأس السرطان و همچنین منطقه استوایی قرار دارد؛ به همین دلیل اختلاف آب و هوا در آن بسیار کم رخ می‌دهد. این شهر تقریبا در تمام فصل‌های سال آب و هوایی بهاری دارد، به همین دلیل طبیعت این شهر همیشه سبز است و شما کم‌تر مواقعی می‌توانید برگریزان درختان را در فصل پاییز ببینید. دلیل دیگر نام‌گذاری این شهر به دلیل رشد گیاهان و درختان است که با آب‌های چاه رشد می‌کنند؛ به همین دلیل به آن چاه بهار هم می‌گویند. نام‌های دیگر این شهر شامل چاهپار، چه بار، چه بهار می‌شوند. به طورکلی چا بهار یعنی چهار بهار؛ شهری که چهار فصل آن بهار است.

در گذشته‌های قدیم به این شهر، بندر تیس نیز می‌گفتند که به مرور زمان به نام چابهار تغیر پیدا کرد. در 9 کیلومتری این شهر شما شاهد خرابه‌ها بندر تیس هستید که از دوره‌های قبل به جا مانده‌اند به همین دلیل به آن بندر تیس می‌گفتند. این شهر تنها بندر اقیانوسی کشور ایران محسوب می‌شود که در قسمت جنوب شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر زیبا و همیشه بهار در ارتفاع 7 متری از سطح دریا قرار گرفته‌ که در مجاورت دریای عمان و اقیانوس هند واقع شده است.

آداب و رسوم مردم چابهار

مردم چابهار هنوز به آداب و رسوم سنتی و محلی خود پایبند هستند. در چابهار عیدهای مذهبی جایگاه خاصی دارند که برای هرکدام از آنها مراسم خاصی برپا می‌کنند، به طورمثال برای عید قربان به صورت 3 شبانه‌روز جشن برپا می‌کنند. در عید قربان مردم‌های این شهر در محله‌ای به نام عیدگاه جمع می‌شوند و با قربانی کردن شترها به جشن خود ادامه می‌دهند و سپس همانند عید نوروز به همدیگر تبریگ می‌گویند. عید فطر هم همانند عید قربان شهروندان در محل عیدگاه جمع می‌شوند و بعد از خواندن نماز همدیگر را در آغوش می‌گیرند و عید را به هم تبریک می‌گویند. خانم‌های بلوچ در عیدهای مذهبی شیرینی‌های محلی و کلوچه خرمایی می‌پزند و در محله پخش می‌کنند.

مراسم ازدواج در منطقه‌‌های بلوچ‌نشین به صورت 3 شبانه‌روزی برگزار می‌شود. در جشن‌های عروسی معمولا از 8 آیین استفاده می‌کنند که شامل حنابندان، جل بندی، بربند مالی، گندونن، هبرجنی، مشاطه، سرآپی و شب یکجایی‌اند می‌شوند. این مراسمات در جلسات مختلف ازدواج مانند خواستگاری، نامزدی، جشن تعیین مهریه، مراسم حنابندون، عروسی و سپس پاتختی برگزار می‌شود که در تمام این مراسمات از موسیقی محلی استفاده می‌شود. مردم این شهر معمولا در جشن‌های خود از بازی‌ها و رقص‌های مختلفی برای سرگرم شدن خود استفاده می‌کنند. از معروف‌ترین رقص‌های محلی در چابهار مربوط به دوچایی، سه چایی، لیوا، کوپکو و لنکی است. از بهترین بازی‌های محلی این شهر می‌توان به پادشاه وزیر، کشتی کج کردون، کلاه چل چل و... اشاره کرد.

آداب و رسوم مردم چابهار

زبان مردم چابهار

مردم استان سیستان و بلوچستان برای ارتباط برقرار کردن با سایرین مردم با زبان و لهجه‌های مختلفی صحبت می‌کنند. به طورکلی مردم در استان سیستان و بلوچستان یا با گویش بلوچی یا به گویش سیستانی که زیر مجموعه زبان فارسی است، صحبت می‌کنند. توجه داشته باشید برخی از کلمات سیستانی بعد از هزار سال هنوز هیچگونه تغییری نکرده‌اند. یکی از سروده‌های سیستانی که از دوره ساسانی تا به امروز باقی‌مانده است، سرود زیبای آتشکده کرکویه که از مذهب زرتشیان سیستان به جامانده است. از این سرود که برای روشن کردن آتش استفاده می‌کردند، به دور آن می‌چرخیدند و آواز و شادی می‌کردند. گویش‌های موجود در سیستان  به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که شامل لهجه شیب آبی و لهجه پشت آبی می‌شود.

تفاوت این دو لهجه در تلفظ برخی واژه‌ها الخصوص در وندهای تصریفی فعل وجود دارد. یکی دیگر از لهجه‌های سیستانی شامل لهجه بارانی می‌شود. گونه‌های زبان سیستانی شامل گونه‌های زرگری، عربی، ادبی یا ملایی، سیدی می‌شود. توجه داشته باشید زبان بلوچی دارای الفبای فارسی است که به زبان‌های کردی و گیلکی بسیار نزدیک است. استان بلوچستان ایران از دو گویش پیروی می‌کند که شامل گویش شمالی یا سرحدی و گویش جنوبی یا مکرانی می‌شود. بیشتر شهروندان شمالی مانند نواحی خاش و زاهدان از زبان شمالی پیروی می‌کنند؛ و اکثر شهروندان جنوبی مانند چابهار، ایرانشهر و سراوان از لهجه مکرانی پیروی می‌کنند.

زبان مردم چابهار

اقتصاد و صنعت چابهار

چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور ایران است که زمان قدیم تا به امروز مهم‌ترین چهارراه بازرگانی ایران با کشورهای همسایه بوده است. این شهر با وسیله شبکه حمل و نقل هوایی و زمینی از شمال با کشورهای افغانستان و آسیای میانه و از طرف شرق با کشور پاکستان، از طرف جنوب به اقیانوس هند دسترسی دارد. از نظر سازمان بین الملل این شهر از مهم‌ترین راه‌های کریدور شرق و غرب است. در این شهر یک منطقه آزاد تجاری و صنعتی وجود دارد که مساحت ان حدود 140 کیلومتر مربع است که از بخش‌های مختلفی مانند بخش مسکونی، بخش سوله، انبارها و تولیدات کارگاهی، قسمت شهرک‌های صنایع همانند مجتمع پتروشیمی مکران و مجتمع فولاد، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرک انرژی‌های پاک، صنایع خودرو، شهرک شیلات و شهرک صنایع غذایی و... تشکیل شده است.

در شهر چابهار بزرگ‌ترین اسکله بارگیری و تخلیه بار وجود دارد که به دو بخش اسکله قدیمی شهید کلانتری و اسکله جدید خاتم الانبیا تقسیم می‌شود. در این شهر بازرگانی بیشترین هزینه‌ها برای راه‌های ارتباطی مانند ساخت اسکله برای بارگیری و یا تخلیه بار، فرودگاه بین المللی، راه‌آهن بین المللی و... می‌شود؛ زیرا منطقه چابهار از نظر دسترسی به کشورهایی چون ترکمنستان، افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و... نزدیک است.

اقتصاد و صنعت چابهار

شماره تلفن های ضروری چابهار

 • سامانه شبانه‌روزی حوزه نظارت و ارزیابی برای دریافت شکایات، انتقادات، پیشنهادات و اعلامات: 05435312225
 • فرمانداری منطقه آزاد چابهار: 05435330300
 • شهرداری شهرستان چابهار: 05435320004
 • روابط عمومی شهرداری شهرستان چابهار: 054137
 • اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چابهار: 05435335051
 • آتشنشانی شهرستان چابهار: 35314444_125
 • اورژانس شهرستان: 115
 • پلیس شهرستان: 110
 • انتقادات و پیشنهادات ایام نوروز: 05435312323
 • پاسگاه انتظامی شهرستان چابهار: 05435312209
 • ستاد اجرائی خدمات سفر چابهار: 05435312244 یا 35312323
 • روابط عمومی شهرستان چابهار: 05435312230 یا 05435312357
 • فرودگاه منطقه آزاد چابهار: 05435332005_7
 • رئیس واحد گردشگری منطقه آزاد چابهار: 09159456900
 • تلفن گویا سازمان منطقه آزاد شهرستان چابهار: 05435312323 یا 05435312244
 • سامانه اطلاع رسانی گردشگری: 09669
 • اطلاعات پرواز شهرستان: 199
 • اداره پست شهرستان چابهار: 05435322220_19
 • کنترل ترافیک منطقه آزاد چابهار: 05435312269
 • امداد خودرو یا ایران خودرو منطقه: 05435333337 یا 096440
 • امداد خودرو سایپا: 05435323945 یا 09151951230
 • نمایندگی خودرو تویوتا: 05435312378 یا 09151450130
 • درمانگاه منطقه آزاد چابهار: 05435321800
 • بیمارستان امام علی منطقه: 05435333014_17
 • درمانگاه تامین اجتماعی منطقه: 05435332271
 • آژانس اینترنتی مکران: 0543193

دیدنی های همیشه زیبای منطقه آزاد چابهار

همانطور که پیش تر اشاره کردیم منطقه آزاد چابهار سرشار از جاذبه های گردشگری طبیعی بسیار زیبا است که نظر هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می کنند و به همین سبب نیز سالانه افراد بسیاری از اقصی نقاط کشور و حتی دنیا برای بازدید از آن ها به این بندر زیبا سفر می کنند، در این بخش از مقاله معرفی بندر زیبای چابهار قصد داریم به معرفی جاذبه های گردشگری این منطقه بپردازیم پس اگر قصد سفر به چابهار را دارید و یا از علاقمندان به شناخت جاذبه های گردشگری ایران هستید در ادامه با ما همراه باشید.

سفر به زیباترین شهرهای داخلی با لحظه آخر

دیدنی های همیشه زیبای منطقه آزاد چابهار

خلیج چابهار؛ شگفتی دریای مکران

خلیج چابهار را می توان به عنوان یکی از زیباترین خلیج های موجود در دریای عمان معرفی کرد، این خلیج در غرب منطقه آزاد چابهار واقع شده است و چشم انداز بسیار خیره کننده ای دارد، بسیاری از گردشگران تور چابهار در سفر خود به این بندر از خلیج چابهار بازدید به عمل می آورند.
 

خلیج منطقه آزاد چابهار

 

خلیج گواتر واقع در منطقه آزاد چابهار

این خلیج در جنوب شرقی ترین منطقه ایران واقع شده است و طبیعت بسیار منحصر به فردی دارد، شاید برایتان جالب است که بدانید بافت طبیعی خلیج گواتر بسیار شبیه سیاره مریخ می باشد و به همین سبب نیز بسیاری از افراد تمایل دارند که در سفر خود حتما به دیدن این منطقه بروند، توجه داشته باشید که این خلیج زیبا یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراکز صید میگو در چابهار به شمار می آید و از این منظر نیز حائز اهمیت است.
 

خلیج گواتر واقع در منطقه آزاد چابهار

 

منطقه حفاظت شده گاندو

این منطقه که نام خود را از تمساح های پوزه کوتاه ایرانی گرفته است در شرق شهرستان چابهار قرار دارد، گردشگرانی که در سفر خود به چابهار از منطقه گاندو بازدید می کنند می توانند از جاذبه های گردشگری موجود در این منطقه نظیر رودخانه های سرباز و باهوکلات، آبگیرهایی که زیستگاه تمساح های پوزه کوتاه هستند و همچنین سواحل زیبای عمان بازدید به عمل بیاورند، لازم به ذکر است که رودخانه باهوکلات که از این منطقه می گذرد نقش بسیار مهم و کلیدی در محیط زیست منطقه ایفا می کند و زیستگاه اصلی تمساح های پوزه کوتاه یا همان گاندو ها به شمار می آید.
 

منطقه حفاظت شده گاندو چابهار

دریاچه صورتی منطقه آزاد چابهار

یکی از معروف ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری موجود در منطقه چابهار، تالاب لیپار است که در مسیر جاده ساحلی شهرستان چابهار به خلیج گواتر قرار دارد، جالب است بدانید که آب این تالاب در بیشتر مواقع سال صورتی بوده و به همین دلیل نیز به این نام مشهور شده است، همچنین توجه داشته باشید که این تالاب زیبا زیستگاه پرندگان بسیاری نظیر چنگر، فلامینگو، کشیم و غیره محسوب می شود و گردشگرانی که در سفر خود از این تالاب بازدید می کنند می توانند از تماشای پرندگان مذکور لذت ببرند.

 

کوه های مریخی و مینیاتوری منطقه آزاد چابهار


کوه های مریخی و مینیاتوری منطقه آزاد چابهار

کوه های مریخی و مینیاتوری چابهار یکی از دیدنی ترین و عجیب ترین جاذبه های گردشگری موجود در این منطقه می باشد، این کوه ها که از منطقه چگو تا خلیج گواتر به موازات ساحل کشیده شده اند به صورت طبیعی تشکیل شده  و منظره بسیار منحصر به فردی را خلق کرده اند.

 

کوه های مریخی چابهار - با کلیک بر روی لینک می توانید با یکی دیگر از شگفتی های بندر چابهار آشنا شوید.

 

درخت انجیر معابد چابهار


درخت انجیر معابد منطقه آزاد چابهار

شاید با شنیدن نام درخت انجیر معابد به یاد جزیر کیش بیوفتید اما باید بدانید که بندر چابهار نیز درخت انجیر معابد دارد که در زبان محلی به آن کرگ درختی گفته می شود و در نواحل ساحلی منطقه می روید این درختان که تاج بسیار بزرگ و برگ های پهنی دارند و به عنوان نماد چابهار شناخته می شود.
جزیره شیطان جزیره شیطان در واقع شرقی ترین جزیره کشور ایران می باشد و ظاهر صخره ای دارد، نکته جالبی که در رابطه با جزیره شیطان وجود دارد این است که این جزیره به هنگام مد آب نا پدید شده و به هنگام جزر مجدداً پدید می آید.
لازم به ذکر است که دلیل نامگزاری جزیره شیطان نیز غرق شدن مرموز قایق ها به هنگام شب در اطراف جزیره می باشد. 

شیرکوه چابهار


شیرکوه یا ابولهول 

این کوه یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های گردشگری موجود در منطقه آزاد چابهار می باشد که در ساحل بریس واقع شده است، این کوه به سبب فرسایش های طبیعی که در طول زمان رخ داده است بسیار شبیه به مجسمه ابولهول واقع در مصر شده و این نظر بسیار شگفت انگیز است.

شیرکوه - شیر کوه یکی از کوهستان های مرتفع  کشور به حساب می‌ آید که در استان یزد واقع شده است.

 

روستای تیس

روستای تیس؛ بندری قدیمی در منطقه آزاد چابهار

این روستا یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین روستا های ایران است که در منطقه آزاد چابهار قرار دارد و بیش از 2500 سال قدمت دارد، از مهم ترین آثار و دیدنی های موجود در روستای تیس می توان به سواحل تیس، شیرک سنت، قلعه پرتغالی ها، قلعه پیروزگت و غیره اشاره کرد.
 

قدمگاه خضر چابهار

 

قدمگاه خضر

همانطور که می دانید خضر یکی از پیامبران الهی است و باید بدانید که مردم این منطقه معتقدند که حضرت خضر حامی لنج ها و قایق های آن هاست، از این رو این پیامبر در میان اهالی چابهار از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردارند و قدمگاه خضر نیز از مهم ترین مناطق جزیره به شمار می آید.
 

قدمگاه خضر

موزه چابهار

موزه چابهار یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و دیدنی موجود در این منطقه است که بازدید از آن را به تمامی گردشگران چابهار توصیه می کنیم، در این موزه آثار متعلق به چابهار در سه بخش پیش از تاریخ، تاریخی و معاصر به نمایش درآمده اند که بازدید از آن ها می تواند اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با تاریخچه این شهر در اختیارتان قرار دهد.
 

ساختمان تلگرافخانه چابهار

 

ساختمان تلگرافخانه چابهار

این ساختمان در واقع یک یادگاری از زمان حضور انگلیسی ها در بندر چابهار می باشد که امروزه به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است، باید بدانید که این ساختمان دو طبقه از قدیمی ترین ساختمان های موجود در ایران به شمار می آید و در نزدیکی اداره پست فعلی چابهار واقع شده است.
چابهار مملوء از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است که ما سعی کردیم مهم ترین آن ها را به شما معرفی کنیم، اما باید بدانید جاذبه های دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از ساختمان قدیمی گمرک، گورستان قدیمی دشتیاری، محوطه باستانی دمب کوه، روستای کتیج، قلعه انوشیروان، قلعه باتل، باغ گیاه شناسی چابهار، آرامگاه سید غلام رسول و غیره اشاره کرد.
 

هواشناسی چابهار 

فستیوال مونسون؛ جشنواره ای متفاوت در منطقه آزاد چابهار

منطقه آزاد چابهار علاوه‌بر زیبایی‌های طبیعی، بکر و فوق‌العاده جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز دارد. یکی از همین جاذبه‌ها که برخی از مسافران به جهت شرکت در آن به چابهار سفر می‌کنند، «جشنواره تابستانی مونسون» به‌شمار می‌آید. این جشنواره یکی از مهمترین رویدادهایی است که جهت جذب گردشگر همه ساله از 31 تیر تا 22 شهریور در منطقه آزاد چابهار برگزار می‌شود. این جشنواره با آغاز بادهای موسمی و اقیانوسی «مونسون» آغاز می‌شود و شامل برنامه‌های مختلف هنری، تفریحی، ورزشی و فرهنگی است.

یکی از برنامه‌های شاد و هیجان انگیز که مورد توجه خانواده‌ها و کودکان قرار گرفته جنگ‌های شادی کودکان و بزرگسالان محسوب می‌شود. در این مراسم مسابقه هیجان‌انگیز شترسواری و رالی خانواده برگزار می‌شود. در بخشی از جشنواره تابستانی مونسون، نمایشگاه غذاهای محلی و صنایع دستی برپا است که برای علاقمندان به جاذبه‌های سنتی این قسمت بسیار جذاب و فوق‌العاده به‌حساب می‌آید.

 از دیگر تفریحات جذاب در این جشنواره اجرای موسیقی زنده بلوچ، کارناوال ساز و دهل و رقص چوب سیستانی و جشنواره آبزیان حلال محسوب می‌شود. اگر به جاذبه‌های سنتی علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم در سفر به منطقه آزاد چابهار شرکت در این جشنواره را ازدست ندهید.   

بهترین بازارهای منطقه آزاد چابهار

برخی از گردشگران چابهار تنها با هدف خرید به این شهر سفر می کنند، از این رو یک قسمت از مقاله را به معرفی مراکز خرید چابهار اختصاص داده ایم، اگر قصد خرید از چابهار را دارید و یا با هدف خرید سفر می کنید، مطالب زیر را از دست ندهید.

بازار‌های سنتی چابهار

بازار های سنتی در هر شهر معمولاً طرفداران بسیاری دارد و گردشگران نه تنها برای خرید بلکه برای آشنایی با سبک بازار های محلی هر منطقه به آن ها مراجعه می کنند، در چابهار بازار های سنتی بسیاری وجود که برخی از آن ها نظیر بازار ابریشم، بازار زرگرها و بازار دکه معروف تر و قدیمی تر از سایر بازار های محلی هستند، در این بازار ها انواع مختلفی از اقلام و اجناس به فروش می رسد و شما می توانید بسته به سلیقه خود در این بازار ها به خرید بپردازید.
از دیگر بازار های سنتی موجود در چابهار می توان به بازار طلا، بازار زنان و همچنین بازار کنارک که مخصوص خرید لوازم گردشگری و کوهنوردی است، اشاره کرد.

بازار‌های سنتی منطقه آزاد چابهار

مراکز خرید ارزان چابهار

همانطور که پیش تر اشاره کردیم چابهار از مناطق آزاد کشور به شمار می آید به همین جهت اجناس در مراکز خرید این  منطقه ارزانتر از سایر نقاط کشور به فروش می رسد و در واقع می توان گفت که اغلب مراکز خرید چابهار در دسته مراکز خرید ارزان قرار می گیرند، با این حال مراکز خریدی نظیر مرکز خرید پردیس، مرکز خرید صدف، مرکز خرید تیس و غیره اشاره کرد
در هر یک از مراکز خرید مذکور اجناسی نظیر پوشاک، عینک، لوازم منزل، لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره به فروش می رسد.

 

هزینه سفر به منطقه آزاد چابهار 

از منطقه آزاد چابهار چقدر می‌توانیم خرید کنیم؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که مسافرین به بندر زیبای چابهار سفر می‌کنند، گشت‌وگذار و خرید در بازارهای سنتی، محلی و مدرن این منطقه محسوب می‌شود. در بازارهای این منطقه انواع مواد غذیی، پوشاک، صنایع دستی، وسایل و تجهیزات الکترونیکی و... را می‌توانید خرید نمایید. بازارهای محلی منطقه آزاد چابهار برای علاقمندان به لباس‌ها، پارچه‌های محلی و صنایع دستی بلوچ‌ها مکانی فوق‌العاده به‌شمار می‌آید. همچنین در این بازار کالاهایی مانند میوه، سبزیجات، گوشت، نان، شیرینی و تمام مصارف و نیازهای روزانه را می‌توانید پیدا نمایید.

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا مرکز خرید مدرن منطقه آزاد چابهار نیز انواع محصولات الکترونیکی، لوازم خانگی، پوشاک، کیف‌وکفش، لوازم بهداشتی و آرایشی و... را می‌توانید مشاهده کنید. خرید در منطقه آزاد چابهار همیشه و در تمام فصول سال لذت‌بخش است. این منطقه به دلیل موقعیتی که دارد اجناس با قیمت‌های مناسبی به فروش می‌رسند و می‌توان گفت کالاها در بازارهای این منطقه همیشه تخفیف دارند.

از منطقه آزاد چابهار چقدر می‌توانیم خرید کنیم؟

هزینه سفر به منطقه آزاد چابهار 

هزینه سفر به چابهار تا حد زیادی به سبک سفر شما بستگی دارد اما با این اوصاف ما اطلاعات کلی در رابطه با مخارج گردشگران در سفر به چابهار در اختیارتان قرار می دهیم تا با استفاده از آن ها هزینه های سفر خود را تخمین بزنید.

هزینه اقامت در منطقه آزاد چابهار 

در چابهار اقامتگاه های بسیاری وجود دارد که اقامتگاه بومگردی ارزان ترین و به صرفه ترین گزینه برای گردشگران به شمار می آید، هزینه یک شب اقامت در این مراکز از 250هزار تومان آغاز می شود.
هزینه اقامت در هتل های مختلف این شهر نیز بسته به امکاناتی که دارند از 350 هزار تومان تا یک میلیون تومان به ازای هر شب متغییر است.

هزینه حمل و نقل در منطقه آزاد چابهار 

متأسفانه سرویس حمل و نقل عمومی در شهر چابهار بسیار محدود است و گردشگران برای تردد در سطح شهر باید حتما از تاکسی استفاده کنند، شروع کرایه تاکسی ها در این شهر حدود 10 الی 15 هزار تومان می باشد.

هزینه حمل و نقل در منطقه آزاد چابهار 

هزینه خورد و خوراک در منطقه آزاد چابهار 

هزینه خورد و خوراک در چابهار به نسبت سایر مقاصد گردشگری تقریبا ارزانتر است، اگر بخواهید تمام وعده های غذایی را در رستوران های چابهار میل کنید، هزینه روزانه خورد و خوراک به ازای هر نفر حدود 120 هزار تومان می باشد.

هزینه سفر به چابهار - تمامی هزینه های سفر به چابهار را در این مقاله بخوانید

 

چگونه به منطقه آزاد چابهار سفر کنیم؟

وضعیت آب و هوای منطقه آزاد چابهار 

یکی از مواردی که گردشگران چابهار پیش از سفر به این منطقه زیبا باید به آن توجه داشته باشند، وضعیت آب و هوا و هواشناسی بندر چابهار است، در این بخش از مقاله به بررسی این مورد به تفکیک فصول سال خواهیم پرداخت.

آب و هوای منطقه آزاد چابهار در بهار 

چابهار نیز مشابه تمامی مناطق جنوبی کشور و به سبب قرار گیری در نزدیکی مدار راس السرطان، در فصل بهار آب و هوای نسبتاً گرمی دارد جالب است بدانید که این در منطقه عرض جغرافیای برابر با شهر میامی واقع در کشور آمریکا قرار دارد و به همین جهت دارای آب و هوای مشابه این شهر است.

آب و هوای منطقه آزاد چابهار در تابستان 

شاید برایتان جالب باشد که چابهار در میان بنادر جنوبی کشور خنک ترین آن ها به شمار می آید و علت این امر نیز قرار گیری این منطقه در مسیر باد های مسمی شبه جزیره هند است، در تابستان نیز آب و هوای چابهار بسیار دلچسب و معتدل است البته ناگفته نماند که مجاورت این منطقه با دریا سبب بالا رفتن رطوبت هوا و شرجی بودن آن می شود.

آب و هوای منطقه آزاد چابهار در پاییز

اگر از طرفداران آب و هوای خنک هستید، حتما در فصل پاییز سری به چابهار بزنید، این منطقه در فصل پاییز دارای آب و هوایی بسیار معتدل و خنک است.

آب و هوای منطقه آزاد چابهار در زمستان

یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین نکاتی که در رابطه با منطقه آزاد چابهار وجود دارد این است که این منطقه در واقع گرم ترین نقطه کشور در فصل زمستان به شمار می آید و افرادی که این فصل را برای سفر به چابهار انتخاب می کنند می توانند از هوای بهاری، معتدل و خنک چابهار نهایت لذت را ببرند.

بهترین زمان سفر به منطقه آزاد چابهار


بهترین زمان سفر به منطقه آزاد چابهار 

با توجه به شرایط آب و هوایی که جزیره چابهار دارد بهترین زمان های سفر به این جزیره تا حد بسیاری به سلایق و هدف شما از سفر بستگی دارد، ولی باید بدانید که اغلب گردشگران فصول پاییز و زمستان را برای سفر به چابهار انتخاب می کنند، و از نظر آب و هوایی بهترین زمان سفر به چابهار فصل های پاییز و زمستان می باشد.

مراکز خرید منطقه آزاد چابهار

 

روش های سفر به منطقه آزاد چابهار

برای رفتن به چابهار سه راه پیش روی گردشگران تور چابهار است که در ادامه به معرفی و بیان شرایط سفر هر یک از این راه ها می پردازیم.

1. سفر به چابهار با هواپیما

گردشگرانی که قصد سفر با تور هوایی چابهار را دارند باید بدانند که خود چابهار متأسفانه فرودگاه ندارد و نزدیک ترین فرودگاه به این شهر در فاصله 50 کیلومتری چابهار واقع شده است، فرودگاه کنارک مقصد پرواز تور های هوایی چابهار می باشد، لازم به ذکر است که از این فرودگاه به شهر چابهار اتوبوس و تاکسی هایی وجود دارد که می توانید بسته به سلیقه خود یکی از آن ها را برای دسترسی به بندر زیبای چابهار انتخاب نمایید.

سفر به چابهار با هواپیما

2. سفر به چابهار با اتوبوس

در 5 کیلومتری شهر چابهار  یک پایانه اتوبوسرانی وجود دارد که مقصد گردشگرانیست که به صورت زمینی به این شهر سفر می کنند، باید بدانید که پس از رسیدن به پایانه اتوبوس رانی می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر تاکسی خود را به محل اقامتتان برسانید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه های سفر به چابهار می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید.

3. سفر با خودروی شخصی به چابهار

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به چابهار سفر کنید باید بدانید که از طریق دو جاده می توانید به این شهر دسترسی داشته باشید:

مسیرهای دسترسی با خودرو به منطقه آزاد چابهار

جاده 95

این جاده در واقع یکی از مهم ترین جاده های شمال- جنوبی کشور است که در شرق واقع شده و نقطه آغازی آن در شهر مشهد قرار دارد، لازم به ذکر است که این جاده از اغلب شهر های شرقی کشور نظیر تربت حیدریه، گناباد، قاین، بیرجند، زاهدان و خاش عبور می کند.

جاده 95 منطقه آزاد چابهار

جاده 98

جاده 98 بندر گواتر را به چابهار، جاسک و بندرعباس وصل می کند و گردشگرانی که با استفاده از این جاده به چابهار سفر می کنند، می توانند به شمال شرقی چابهار دسترسی پیدا کنند.

سخن آخر

شهر چابهار یکی از زیباترین شهرهای جنوبی کشور ایران بوده که به دلیل موقعیت گردشگری و بازرگانی اهمیت زیادی برای کشور دارد. منطقه چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور محسوب می‌شود که در آن اسکله‌های بزرگی برای حمل و نقل کشتی‌های وارداتی و صادراتی وجود دارد. وجه تسمیه این شهر شامل چابهار، چاه بهار، چاهپار، چه‌بهار می‌شوند. زبان و گویش مردم بندر چابهار به صورت سیستانی و بلوچی است که هر کدام از لهجه و گویش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. در چابهار مراسمات و آیین‌های زیادی برگزار می‌شود که مهم‌ترین آنها شامل جشن و شادی انواع عیدهای مذهبی، رسومات مختلف در محرم، مراسمات ویژه ماه مبارک رمضان و... می‌شود.

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. حمید فتاحی حمید فتاحی 1402/02/30
  1 نفر پسندیدند
  یکی از بهترین تجربه‌های سفر من منطقه آزاد چابهار بوده. هر چی از مهربانی و خونگرمی مردم این شهر بگم کم گفتم. اگر خواستید برید چابهار حتما بازارهای محلی رو سر بزنید چون جو فوق العاده‌ای دارن و آدمو یاد قدیما می‌ندازن

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
امتیاز 4 از 5 | از 100 کاربر