معرفی کشور رومانی

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1401/12/20 ⏱ مطالعه : 7 دقیقه بازدید : 19767
مساحت و جمعیت
پایتخت رومانی
مذهب و زبان
فرهنگ
دیدنی های رومانی
تفریحات رومانی
اقتصاد
آب و هوا
امنیت
قوانین

رومانی به انگلیسی Romania یکی از کشورهای رویایی و اروپایی می باشد که به دلیل امکانات شهری و تفریحی فوق العاده مقصد بسیاری از گردشگران جهانی می باشد. نام رومانی از کلمه لاتین رومانوس الهام گرفته است که به معنای قلمرو امپراتوری رم است. با ما همراه باشید تا به تمامی ابعاد این کشور زیبای اروپایی بپردازیم.

رومانی

رومانی در کدام قاره است؟

کشور رومانی در جنوب شرقی قاره اروپا واقع شده و پایتخت آن بخارست می باشد. کشور رومانی در بازه زمانی سال های 1944 الی 1958 میلادی به اشغال شوروی درآمده بود که همین امر سبب ایجاد تحولات عظیمی در آینده این کشور شد. رومانی در سال 2007 به اتحادیه اروپا پیوست.

رومانی در کدام قاره است؟

درباره رومانی

هزینه های تفریح، حمل و نقل، آموزش، مواد غذایی و درمان در این کشور بسیار ارزان تر از سایر شهرهای اروپایی است. این کشور از نظر زمانی نیم ساعت عقب تر از تهران است. پرچم سه رنگِ (آبی، زرد و قرمز) این کشور نخستین بار در سال 1848 به رسمیت شناخته شد. یکی از شادترین قبرستان های جهان در کشور رومانی قرار دارد! این قبرستان که در شهرستان مارامورس واقع شده، دارای سنگ قبرهایی رنگارنگ است که در آن ها ویژگی های شخصیتی متوفی با خلاقیت های جالب به نمایش درآمده است. 

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

رومانی کجاست؟

رومانی کشوری اروپایی در جنوب شرق این قاره می باشد که با کشورهای صربستان، اوکراین، مجارستان، مولداوی و بلغارستان دارای مرز مشترک است. وجود کوه های کارپات دلیل شده که کشور رومانی به 3 منطقه ترانسیلوانی(شمال غربی)، مولدووا (شرق) و والاچیا (جنوب) تقسیم شود؛ اغلبِ بخش های جنوبی رومانی را دشت های دانوب و کامپا رومانا تشکیل داده اند ولی در منطقه ترانسیلوانی بیشتر زمین های مرتفع به چشم می خورد. سایر بخش های این کشور متشکل از دشت هایی موسوم به دشت غربی می باشد. گفتنی است که بزرگترین دلتای اروپا "دلتای رود دانوب" نیز در این کشور و در شمال دوبروجا قرار گرفته است و محلی برای زیستِ ماهیان و پرندگان متنوع می باشد. بزرگترین رودخانه کشور رومانی رود دانوب است که در مرز این کشور با بلغارستان جریان دارد و شهرهای بندرگاهی پراهمیت رومانی نیز در کناره های آن قرار گرفته اند. 

رومانی کجاست؟

مساحت و جمعیت رومانی

کشور رومانی با مساحت حدودیِ 238 کیلومتر مربع نهمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا محسوب می شود، به طور تقریبی 3100 کیلومتر از مساحت این کشور را مرزهای زمینی تشکیل داده اند. جمعیت رومانی هم اکنون 22.2 میلیون نفر است که میانگین سنی آن ها تقریبا 40 سال می باشد، لازم به ذکر است که بگوییم نرخ رشد جمعیت در رومانی منفی می باشد. اما میزان امید به زندگی در کشور رومانی نسبتا بالا است به طوری که این عدد در آقایان 68.4 سال و در خانم ها 75.6 سال می باشد. حدود 90 درصد مردم رومانی از نژاد رومانیایی، 6 درصد مجار و 2 درصد کولی می باشند. تعداد ایرانی های مقیم رومانی به 7 درصد رسیده است. 

کشور رومانی برای مهاجرت

نام پایتخت رومانی چیست؟

پایتخت رومانی شهر بخارست می باشد که از نظر وسعت ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا  نیز به حساب می آید. این شهر به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد، پاریس کوچک نامیده می شود. یکی از ارزان ترین مکان های رومانی برای سفر و زندگی می باشد. از دیگر شهرهای مهم رومانی می توان به سیبیو، تیمشوآرا، براشوو، کلوژ نپوکا، سوچاوا، بوشته و سیگیشوآرا اشاره کرد که هر یک به دلیل خاصی پراهمیت است. 

پایتخت رومانی

مذهب و زبان کشور رومانی

یکی از مواردی که پیش از سفر به هر مقصدی باید نسبت به آن اطلاع پیدا کنیم، زبان آن کشور می باشد. اکثر مردم رومانی به زبان رومانیایی تکلم می کنند ولی زبان های دیگری چون اکراینی، رومی و آلمانی جزء زبان های رایج این کشور می باشد. مردم رومانی مسیحی هستند، حدود 90 درصد مردم کشور رومانی پیرو ارتدکس هستند. با وجود اینکه حجاب در این کشور آزاد می باشد، اما اغلب مردم از لباس های بلند و باحجاب استفاده می کنند. 
واحد پول رومانی لئوی نام دارد؛ هر لئو معادل 0.23 دلار آمریکا می باشد. خوب ست بدانید که پیش شماره کشور رومانی 0040 می باشد. 

زبان کشور رومانی

فرهنگ مردم رومانی

فرهنگ کشور رومانیا تا حد زیادی به فرهنگ کشورمان شباهت دارد. مردمان کشور رومانی متواضع و فروتن هستند و در مواجهه با گردشگران بسیار محترمانه رفتار می کنند. یکی از مهم ترین فرهنگ ها که در طول تاریخ رومانی همواره زبانزد بوده خونگرم بودن مردمان این خطه می باشد. در رومانی سیگار کشیدن رایج است، حتی می توانید به افراد سیگار و فندک هدیه دهید و آن ها را خوشحال کنید. به طور کلی مردم رومانی سخت به خارجی ها اعتماد می کنند و در این مورد باید کمی تحمل داشته باشید. نکته جالب این که در اغلب غذاهای رومانی سیر یافت می شود که با ذائقه ایرانی ها سازگاری خوبی دارد. 

آداب و رسوم مردم رومانی

تشابهات فرهنگی رومانی با ایران

 • حفظ حریم شخصی
 • هدیه دادن
 • صمیمت در رفتار
 • رفتار رسمی

برترین دیدنی های رومانی از نگاه گردشگران

رومانی را سرزمین تضادها و تفاوت ها می دانند؛ در این کشور جاذبه هایی وجود دارد که نظیر آن را در هیچ کجای جهان نمی توانید ببینید به همین دلیل جهانگردان زیادی علاقه مند هستند که از این کشور بازدید به عمل آورند. در این قسمت قصد داریم به بهترین مکان های دیدنی رومانی اشاره کنیم تا در سفر به این کشور وقت را هدر ندهید و سراغ بهترین ها بروید.

قلعه کوروین

قلعه کوروین که یکی از عجایب هفتگانه رومانی می باشد، از بزرگترین قلعه های اروپا به حساب می آید. این قلعه در سال 1446 با سبک معماری گوتیک رنسانس بنا شده و دارای سه بخش اصلی تالار غذا و پلکان مارپیچی، تالار شوالیه و تالارهای مستطیلی می باشد. تعدد پنجره ها و حکاکی های زیبای این قلعه از جمله ویژگی هایی است که در همان ابتدا توجهتان را جلب می کند. 

قلعه کوروین

قلعه برن براشوف

کنت دراکولا یکی از شخصیت های معروف و خون آشامی است که در رومانی زندگی می کرده و الهام بخش کتاب ها، داستان ها و فیلم های زیادی بوده است. قلعه برن براشوف که در میان کوه ها احاطه شده، محل زندگی این شخصیت بوده است که هنوز هم خیلی ها جرات بازدید از آن را ندارند. 

معدن سالینا توردا

معدن زیرزمینی سالینا توردا که مجموعه ای متشکل از یک دریاچه زیرزمینی، اتاق پژواک، تالار کریستال، آبشار نمک، اتاق پژواک و استالاکتیت است که در سال 1075 کشف شد. این معدن در سال 1932 به دلایلی بسته شد و مجدد در سال 1992 با تغییر کاربری موزه و مرکز هالوتراپی به روی گردشگران باز شد. 

معدن سالینا توردا

قلعه پلس

پلس یکی از زیباترین قصرهای کشور رومانی است که به دستور پادشاه کارول اول در اوایل قرن بیستم احداث شده است. اگرچه این قلعه برای پادشاه کارول اول ساخته شد اما توسط سایر سلاطین رومانیایی هم مورد استفاده قرار گرفت و هم اکنون به عنوان موزه به فعالیت خود ادامه می دهد. معماری قلعه لوکس Peles ترکیبی از نئو رنسانس و گوتیک می باشد. به طور کلی این قلعه 150 اتاق دارد که تنها 35 اتاق آن برای بازدید گردشگران باز می باشد. 

مکان های دیدنی رومانی

موزه ملی هنر رومانی

موزه ملی هنر رومانی که در سال 1837 بنا شده، در مرکز شهر بخارست روماني قرار دارد. در این موزه آثاری ارزشمند از دوره های مختلف تاریخ رومانی گردآوری شده که اگر اهل هنر و آثار نقاشی باشید، بازدید از آن ها قطعا برایتان لذتبخش خواهد بود. لازم به ذکر است که بگوییم از آن جایی که این موزه امکانات خاصی ندارد، این امکان برای بازدیدکنندگان فراهم شده که بتوانند از محوطه خارج شوند و مجدد با همان بلیط به داخل موزه برگردند. 

خیابان مایکل جکسون

در شهر بخارست و در مسیر پارک Herastrau خیابان کوچکی به نام مایکل جکسون وجود دارد که به منظور گرامیداشت این هنرمند مشهور به این نام نهاده شده است.

خیابان مایکل جکسون

نمایشگاه سنتی صنایع دستی بخارست

این نمایشگاه هرسال در ماه جون برگزار می شود و در آن کالاهایی نظیر شیشه های دمیده، پارچه های بافته شده رنگی، ظروف سفالی و منبت کاری، قالیچه، قلاب دوزی های زیبا و غیره توسط اهالی این کشور به فروش گذاشته می شود. 

پارک هراسترو

هراسترو همان پارکی است که گفتیم خیابان مایکل جکسون در مسیر آن قرار گرفته است. این پارک در ضلع شمالی شهر بخارست و در نزدیکی دریاچه هراسترو واقع شده و در آن می توانید به تفریحاتی چون بانجی جامپینگ، پیاده روی، تنیس، اسکیت و ... بپردازید. 

پارک هراسترو

قلعه کلیسا بیرتان

این دژ که با نام قلعه کلیسا ساسکیز نیز شناخته می شود، در سال 1524 در شهر ترانسیلوانیا و توسط ساکسون های آلمانی تبار بنا شده است. این قلعه که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده، از محکم ترین قلعه های منطقه جهت محافظت در برابر دشمن بوده است. 

هزینه سفر به رومانی - صفر تا صدِ هزینه های سفر به رومانی (بلیط، تور، غذا، اقامت و ..) در این صفحه 👉👉

کلیسای سیاه

کلیسای سیاه یکی دیگر از بناهایی است که توسط آلمانی ها در این کشور بنا شده است. این کلیسا هم در منطقه ترانسیلوانیا قرار دارد که با سبک معماری گوتیک ساخته شده و از بزرگترین و مهم ترین عبادتگاه های لوتریانیسم به شمار می رود. 

کلیسای سیاه

شهرهای رومانی کدامند؟

رومانی هم مانند دیگر کشورهای جهان دارای شهرهای مختلفی است که از نظر اقتصادی، فرهنگی و ... با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه لیستی از این شهرها را در قالب جدولی خدمتتان آورده ایم:

بخارست1,877,155
کلوژ - ناپوکا316,748
کرایووا304,142
گالاتی294,087
پلویستی228,851
اورادئا206,614
آراد169,065

 

شهرهای رومانی کدامند؟

تفریحات رومانی

کشور رومانی افزون بر این که تنوع بالایی در تفریحات ایجاد کرده، هزینه استفاده از مکان های تفریحی را نیز ارزان نموده تا تمامی افراد امکان استفاده از آن ها را داشته باشند. اسکی، شکار، کوهنوردی و دوچرخه سواری از مهم ترین تفریحات این کشور می باشد که برای گردشگران تور اروپا فراهم گردیده است. همچنین در این کشور 70 چشمه آب گرم طبیعی وجود دارد که علاوه بر جنبه تفریحی، جنبه درمانی نیز دارند، از آن جایی که هزینه استفاده از این خدمات در رومانی مناسب می باشد، افراد زیادی از سراسر اروپا جهت درمان بیماری‌های کلیه، روماتیسم، معده و سیستم گوارشی، آسم و تنفسی، غدد، قلب و عروق، متابولیسم و تغذیه به این کشور مراجعه می کنند. معروف ترین آب گرم های رومانی عبارتند از: بیله فلیکس، بورسک، مانگالیا، هرکولانه، نپتون و کوواسنا. 

تفریحات رومانی

اقتصاد کشور رومانی

کشور رومانی از نظر اقتصادی شرایط مطلوبی دارد، یکی از مهم ترین ارکان اقتصاد رومانی را صادرات تشکیل می دهد که عمدتا در زمینه منسوجات، آهن آلات و ماشین آلات می باشند. با وجود اینکه نرخ بیکاری در رومانی 5.8 درصد است ولی باز هم بخش قابل توجهی از مردم آن زیر خط فقر هستند. البته رشد اقتصادِ این کشور بر وضعیت معاش مردم هم تاثیرگذار بوده به طوری که قدرت خرید مردم رومانی نسبت به قبل 2 درصد بیشتر شده که می توان به آن امیدوار بود، به طور کلی کشور رومانی برای زندگی گزینه مناسبی است.
کشور رومانی در زمینه خصوصی سازی هم بسیار موفق بوده و توانسته اعتماد سرمایه گذاران خارجی را جهت ثبت شرکت جلب نماید. در این کشور فضای کاریِ عالی برای جوانان و علی الخصوص خانم ها فراهم شده است تا بتوانند کار مورد علاقه خود را انجام دهند. ایرانیان زیادی در طول سال های گذشته در کشور رومانی شرکت ثبت کرده اند که بیشتر آن ها در زمینه خرید و فروش محصولات بوده اند. لازم به ذکر است که بگوییم قیمت لئو (واحد پول رومانی) برای ایرانی ها به صرفه بوده و از همین رو سرمایه گذاری در این کشور می تواند سود خوبی برایتان فراهم آورد، اگر بودجه کمی دارید رومانی گزینه ای عالی برای سرمایه گذاری هایتان می باشد.  

کشور رومانی کجاست

آب و هوای رومانی

رومانی همچون ایران کشوری 4 فصل است؛ فصل پاییز در این کشور از سپتامبر تا نوامبر، فصل زمستان از دسامبر تا فوریه، فصل بهار از مارس تا می و فصل تابستان از ژوئن تا اوت می باشد. به طور کلی آب و هوای کشور رومانی معتدل قاره ای است، متوسط دما در این کشور 29 درجه سنتی گراد و درجه حرارت آن 27 درجه سانتی گراد می باشد. بهترین زمان سفر به رومانی فصل بهار می باشد. 

آب و هوای رومانی

امنیت کشور رومانی

امنیت برای کسانی که قصد مهاجرت به یک کشور را دارند مبحثی اساسی می باشد چراکه امنیت است که میزان آزادی را تعیین می کند و این دو از مهم ترین حقوق هر انسانی تلقی می شوند. حتی کسانی که قصد سفر به یک کشور را دارند، امنیت آن کشور برایشان مبحث مهمی می باشد. رومانی از نظر امنیت در سطح قابل قبولی قرار دارد، ولی به هر حال در امن ترین کشورها هم در اماکن شلوغ باید حواستان را جمع کنید تا از گزند کیف قاپ ها در امان باشید. کشور رومانی امنیت خود را مدیون پلیس های محلی است. 

قوانین کشور رومانی

این کشور نیز همچون سایر کشورها دارای قوانینی است که مطلع بودن از آن ها سفر را برایتان دلنشین تر می کند، این قوانین به شرح زیر هستند:

 • سکوت در زمان صرف شام
 • بهتر است هدیه بانوان به رنگ های روشن باشد.
 • عدم اعتماد زودهنگام به دیگران
 • مردم رومانی نیز همچون مردم ایران به هنگام صرف غذا زیاد تعارف می کنند. 
 • برای پرداخت قیمت یک محصول، باید صبر کنید که فروشنده قیمت را به شما اعلام کند و سپس پرداخت را انجام دهید. 

قوانین کشور رومانی

حقایقی جالب از کشور رومانی

 • دلتای دانوب بکرترین، سالم ترین و دومین دلتای بزرگ اروپا می باشد.
 • در معدن نمک سالینا توردا یک پارک تفریحی وجود دارد.
 • هفت میراث جهانی یونسکو در کشور رومانی قرار دارد.
 • رومانی آتشفشان های فعال زیادی دارد. 
 • یک نمونه از طاق نصرت در شهر بخارست وجود دارد.
 • دومین یخچال بزرگ زیرزمینی اروپا در این کشور قرار دارد. 
 • رنگارنگ ترین گورستان جهان در این کشور قرار دارد. 

نقشه رومانی

کشور رومانی روی نقشه

گزارش مشکل

سوالات متداول معرفی کشور رومانی

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.2 از 5 | از 102 کاربران به معرفی کشور رومانی