دانمارک

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/23
بازدید: 9766
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

دانمارک به انگلیسی Denmark با نام رسمی پادشاهی دانمارک و کشور مجسمه پری دریای کوچولو، به عنوان کشوری شناخته میشود که  شادترین مردمان دنیا را دارد. این کشور یکی از مرفه ترین کشور های اروپایی و جزو کوچکترین کشورهای حوزه اسکاندیناوی است. دانمارک کشوری امن و آرام با جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان می‌باشد. در ادامه مطلب قصد داریم شمارا با کشور زیبای دانمارک آشنا کنیم.

دانمارک

آشنایی با کشور دانمارک

دانمارک از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که از جنوب با آلمان مرز خشکی دارد و مرز دریایی آن با کشور های سوئد و نروژ می‌باشد و توسط پلی با نام اورسوند به سوئد متصل شده است.

این کشور مملو از زیبایی، مناظر غنی و طبیعتی دل فریب است؛ ساختمان های چوبی، کلیسا های قدیمی و سنگی، کلبه های سنتی، قلعه ها، عمارت های باستانی، آثار و بناهای به جا مانده از دوران وایکینگ ها می باشد. علاوه بر این، دانمارک در اکثر نظرسنجی ها در رابطه با بهترین کشورها برای زندگی و شادترین مردم جهان در رده های بالا قرار گرفته است. به طور کلی این کشور از لحاظ ارتفاع در سطح پایینی قرار دارد و جلگه های سرسبز و حاصلخیز دانمارک بخشی از جغرافیای این کشور زیبا و دیدنی را تشکیل می‌دهند.

کشور دانمارک

پایتخت دانمارک

کپنهاگ پایتختی پر از افسونِ افسانه های کهن با پیشینه ای غنی است که همچنان مانند دوران کهن،خاندانی پادشاهی بر آن سلطنت می‌کنند. کپنهاگ بزرگترین شهر و همچنین پایتخت کشور دانمارک هست که در قرن دهم میلادی بنا شده و طی سده های بعد به رونق و اهمیت آن افزوده شده است.

پایتخت دانمارک شهری غنی با مناظر طبیعی و تاریخی بکر و پذیرای پناهندگانی از سراسر جهان می باشد. این شهر از لحاظ زندگی کار و رفاه جزو بهترین شهر های دنیا به حساب می آید. ناگفته نماند که کپنهاگ از هوشمند ترین شهر های دنیا نیز هست.

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

علاوه بر همه ی این ها کپنهاگ در طول سال های اخیر به یکی از پربازدید ترین و پر جاذبه ترین شهر های دنیا بدل شده و میلیون ها گردشگر در طی سال های متمادی از سراسر دنیا برای لذت بردن از جاذبه های تاریخی،هنری و طبیعت بکر این شهر راهی شبه جزیره اسکاندیناوی می‌شوند. اکثر ساکنان شهر کپنهاگ اصالت دانمارکی دارند اما با این وجود مهاجرانی از تمام دنیا در این شهر زیبا و دیدنی زندگی می‌کنند.

کپهانگ پایتخت کشور دانمارک

مساحت و جمعیت دانمارک

مساحت این کشور زیبا و دیدنی 43 کیلومتر مربع و از چندین جزیره تشکیل شده که پایتخت آن کپنهاگ در جزیره شیلند واقع شده است و این کشور دارای بیش از 7500 کیلومتر خط ساحلی می باشد.
جمعیت کشور دانمارک در سال 2021 چیزی در حدود 5.857 میلیون نفر برآورد شده که حدود 20 درصد جمعیت کشور دانمارک در پایتخت این کشور ساکن هستند همچنین در حدود 300،000 نفر در دومین شهر مهم این کشور یعنی آرهوس زندگی می کنند. لازم به ذکر است 85% جمعیت کشور دانمارک را مهاجرین تشکیل می‌دهند. همچنین جمعیتی که این کشور در سال 2022 داشته بالغ بر 5,882,261 هست که نسبت به سال گذشته 0.48% افزایش داشته است.

عجیب ترین قوانین کشورهای اروپایی - دلایل عجیبی که می تواند باعث دستگیری شما در اروپا بشود!

مذهب و زبان مردم دانمارک

مذهب در کشور دانمارک آزاد است اما 80% جمعیت این کشور مسیحی پروتستان هستند و زبان رسمی مردم این کشور دانمارکی می باشد که از گروه زبان های هند و اروپایی است. دانمارکی از زبان های ژرمنی شمالی محسوب می‌شود اما زبان های فاروئی،گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان های محلی در این کشور رسمیت دارند و همچنین مردم کشور دانمارک زبان انگلیسی را بسیار سلیس و بدون لهجه صحبت می‌کنند.

مردمان دانمارک

فرهنگ و آداب رسوم مردم دانمارک

دانمارکی ها عاشق دوچرخه هستند به این صورت که شهر های دانمارک با مسیر های مخصوص دوچرخه از نظر بهینه سازی جزو بهترین شهر های جهان است و داشتن محیطی سالم و پاکیزه برای دانمارکی ها بسیار حائز اهمیت است.

آنچه بسیار در این کشور زیبا به چشم می آید برابری حقوق بین زن و مرد است. اکثر مردم دانمارک بسیار فروتن و متواضع هستند و بر این باورند که در فرهنگ این کشور زندگی جریان صحیحی دارد.

در این کشور احترام زیادی برای بانوان مشاهده می شود به طوری که ساعت کاری بانوان بر اساس مسئولیت وی در خانه در نظر گرفته می‌شود. برای مردم دانمارک وقت بسیار اهمیت دارد سر وقت رسیدن برای مردم دانمارک بسیار مهم است و شما در صورت تاخیر در قرار ملاقات هایتان مجبور به عذرخواهی هستید.

فرهنگ و آداب رسوم مردم دانمارک

مهمترین شهرهای دانمارک

هر کشوری از چندین شهر تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

شهر آرهوسشهر آلبورگشهر ادنسه

شهر آرهوس

یکی از شهر های مهم کشور دانمارک و دومین شهر بزرگ این کشور است که قدمت آن به قرن هشتم میلادی باز می گردد.  شهر آرهوس پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2017 می‌باشد و ساختمان های بنا شده در این شهر بسیار زیبا طراحی شده،همینطور این شهر معماری خارق العاده ای دارد و گفته می شود که در ابتدا محل اقامت وایکینگ ها بوده است.

شهر آلبورگ

این شهر در شمال یوتلند قرار دارد و شهری صنعتی و دانشگاهی در کشور دانمارک می‌باشد و دانشگاه آلبورگ دانمارک تحت عنوان مرکز دانشگاهی آلبورگ در سال 1974 تاسیس شد.

شهر آلبورگ

شهر ادنسه

نام این شهر از نام خدای خدایان، اودین گرفته شده است. همچنین این شهر مهمترین شهر در جزیره فون می باشد و بیشترین کارخانجات کشور دانمارک در حوالی این شهر واقع شده است. بزرگترین کارخانه کشتی سازی دانمارک در شهر ادنسه وجود دارد و بزرگترین فروشگاه های حراجی سبزیجات،گل و میوه دانمارک نیز در شهر ادنسه قرار گرفته است.

آب و هوای دانمارک چگونه است؟

کشور دانمارک به علت موقعیت خاص جغرافیایی که دارد و با توجه به این که با آب های آزاد احاطه شده ، دارای آب و هوایی معتدل است . به گونه ای که بادهای غربی با هوای گرم خود در اکثر نواحی کشور می‌وزند و با میانگین دمای ۱۹درجه در طول روز ، در ماه های جون تا آگوست ، تابستان های نه چندان گرمی دارد ، که این موضوع باعث می شود تا دمای روز و شب دانمارک نوسان چندانی نداشته باشد ، بنابراین اگر قصد سفر به این کشور شمالِ اروپا را داشته باشید، نیازی به تدارک لباس‌های جداگانه برای شب و روز نیست.

در حالی که تابستان برای شنا، رفتن به پیک نیک و گرفتن حمام آفتاب مناسب به نظر می‌رسد اما وزش بادهای شدید و تغییر جهت آن می‌تواند در مقطعی از سال موجب تغییر دمای هوا شود. در تمام طول سال در دانمارک بارندگی وجود داشته و هیچ دوره‌ی خشکی در آن وجود ندارد. با این حال، بین ماه‌های سپتامبر تا نوامبر شاهد مرطوب‌ترین فصل سال در این کشور هستیم.

آب و هوای دانمارک 

با تمام این اوصاف تابستان  بهترین فصل برای سفر به دانمارک است، لیکن در این فصل با توجه به آب‌وهوای مناسب و برگزاری رویدادها و جشنواره‌های زیاد، کمتر می‌توان شاهد قیمت‌های مناسب و معقول بود. در عین حال، بهار می‌تواند فصل ایده‌آلی برای سفر به دانمارک باشد. با فرارسیدن بهار رستوران‌ها، کافه‌ها و اغذیه ‌فروشی‌ها در پیاده‌روها به راه می‌افتند و انواع رویدادها و کنسرت‌های موسیقی روباز در شهرهای مختلف دانمارک برگزار می‌شود که حال‌ وهوای شهر را پر از پر از شور و نشاط و شادی می‌کند.

با شروع ماه اکتبر هوای دانمارک رفته‌رفته رو به سرما می‌رود و دوران انزوا و خلوتی زمستان در این کشور شمالی سر می‌رسد. با این حال، در اواخر ماه دسامبر با نزدیک شدن به سال نوی میلادی شور و هیجان زیادی دانمارک را فرا می‌گیرد و شهرها دوباره مملو از گردشگران زیادی می‌شود که برای تماشای مراسم‌ها و جشن‌های تعطیلات سال نو به دانمارک سفر می‌کنند.
میانگین دمای دانمارک در سردترین ماه سال فوریه به صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد ، که فصل شکلات داغ و دورهمی های خانگی است. دانمارکی ها حتی برای این حس و حال گرما و راحتی و احوال خوب کلمه خاصی دارند، «هوگه»که به معنی دادن حس آرامش، راحتی و خوشی به یکدیگر است.

در سفر به دانمارک از کجاها دیدن کنیم؟

شاید دانمارک کوچکترین کشور حوزه‌ی اسکاندیناوی باشد اما زیباترین و بکرترین جاذبه های گردشگری را دارد، در اینجا تنها به تعدادی از پر جاذبه‌ترین‌های آنها پرداختیم :

 • صخره‌های سفید مون
 • شهر ریبه، قدیمی‌ترین شهر دانمارک
 • چمنزارهای شمال و غرب یولند
 • اسکاگن یکی از اصلی‌ترین بنادر ماهیگیری دانمارک
 • زمین‌های باتلاقی جنوب یولند

جاهای دیدنی دانمارک

 • هلسینگور یکی از مشهورترین قلعه‌های جهان
 • مجمع‌الجزایر فون
 • تپه‌های ماسه‌ای و سواحل باز به مساحت 7500 کیلومتر
 • باغ تیوولی ، پارکی تفریحی روبروی ایستگاه مرکزی کپنهاگ که متعلق به قرن نوزدهم می‌باشد.
 • قلعه کرونبرگ، در امتداد ساحل هلسینگور متعلق به قرن شانزدهم که ثبت جهانی یونسکو شده ، همچنین به یاد داشته باشید که وقایع نمایشنامه مشهور هملت اثر جاودانه شکسپیر در همین قلعه تاریخی رقم خورده است.
 • شهر راسکیله، به ویژه موزه کشتی وایکینگ

عکس مکان های دیدنی کشور دانمارک

 • اسکله نیهاون
 • لگولند بیلوند
 • دژ کاستلت
 • موزه دِن گامله بای 
 • قلعه ویرانه هامرشاس 
 • موزه هانس کریستین اندرسون دانسه
 • قلعه روزنبورگ

مکان های دیدنی کشور دانمارک

معروف ترین دانشگاه های دانمارک کدامند؟

 

 1. University of Copenhagen
 2. Aarhus University    
 3. Technical University of Denmark    
 4. Aalborg University    

معروف ترین دانشگاه های دانمارک

اقتصاد دانمارک 

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی‌کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه‌روست.

واحد پول رسمی این کشور کرون است که البته واحد پول رسمی در استان‌های برون‌مرزی گرینلند و جزایر فارو نیز هست. با این وجود، می‌توانید در این کشور فروشگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌هایی را پیدا کنید که علاوه بر کرون دانمارک، یورو هم قبول می‌کنند. اما از آنجایی که واحد پول رسمی کشور دانمارک کرون است، انتظار نمی رود که تمام پرداختی‌های خود را با یورو انجام دهید. همچنین جالب است بدانید که استفاده از کارت‌های بانکی و کارت‌های اعتباری در این کشور بسیار رایج بوده و مردم کمتر از پول نقد برای خرید استفاده می‌کنند. در واقع تنها ۵ درصد از تراکنش‌های مالی در دانمارک از طریق پول نقد انجام می‌شود.

در ادامه باید اضافه کرد ، کشور دانمارک ، از نظر شاخص فساد اقتصادی سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌ ، معرفی شده‌است.

فراورده‌های لبنی و گوشتی، کشتی و نفتکش، توربین‌های بادی، پوست سمور و روباه، اسباب‌بازی، دارو و تجهیزات پزشکی مهم‌ترین کالاهای صادراتی دانمارک هستند ، که ۸۰٪ درآمد کشور را تامین می‌کنند . آلمان  از بزرگترین شرکای تجاری دانمارک هست که حدود ۶٪ از درآمد کشور از صادرات به آلمان است. به علاوه سوئد ، بریتانیا و نروژ نیز از دیگر شرکای مهم تجاری دانمارک در اتحادیه اروپا هستند . خارج از آن آمریکا و ژاپن نیز از مهم ترین شرکای این کشور به شمار می‌روند.

اقتصاد دانمارک 

هرچند که دانمارک مانند بسیاری از کشورهای دیگر منابع نفتی آنچنانی ندارد اما روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کند. سیاست ملی اقتصاد دانمارک به طور قابل ملاحظه ای بر اساس قانون عمل می‌کند. مقررات بانکی در دانمارک معقول هستند و از شیوه وام دهی خوبی برخوردارند. 

در دانمارک تمامی شهروندان به خدمات آموزشی، درمانی، وسایل حمل‌ونقل عمومی و فعالیت‌های فرهنگی به صورت رایگان یا با هزینه‌های بسیار پایین دسترسی دارند. وجود امکانات تفریحی متعددی مانند پارک‌ها و فضاهای عمومی موجب بالا رفتن کیفیت زندگی عموم مردم در این کشور شده. نرخ بالای مالیات در دانمارک نیز ناشی از تاکید دولت این کشور بر تعادل کار و زندگی، دموکراسی و به‌طور کلی فراهم کردن استانداردهای بالا در حوزه‌های آموزش و درمان است.

قوانین کشور دانمارک

نظام دموکراسی دانمارک بر اساس قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شده‌است. این کشور حکومت مشروطهٔ پادشاهی دارد و از سال ۱۹۴۵ در سازمان ملل متحد عضو است. قانون اساسی در تمام این سال‌ها تغییر کرده‌است که آخرین بار هم سال ۱۹۴۵ بوده است! در دانمارک قانون اساسی دانمارک یا حکومت مردمی در سال ۱۸۴۹ بنیاد گذاشته شده است. این قانون جانشین حکومت مطلق شد. پایه آن، قانون اساسی ژوئن ۱۸۴۹ بود که اولین قانون اساسی دموکراتیک دانمارک بود. با وجود تغییرات در قانون اساسی، اصول آن را می‌توان هنوز در قانون اساسی فعلی مورخ ۱۹۵۳ یافت. با تغییر قانون اساسی در سال ۱۹۱۵ به زنان حق رأی داده شد. 

قوانین کشور دانمارک

به علاوه جدای قوانین سخت مهاجرت این کشور قوانین نانوشته ای هم دارند به طور مثال:

 • با صبر در انتظار سبز شدن چراغ عابر پیاده می شوند حتی ساعت ۴صبح یک روز خلوت برفی!
 • به دلیل فرهنگ غنی دوچرخه‌سواری مردم، دانمارکی‌ها از سنین پایین راندن این وسیله را یاد گرفته و به قوانین دقیق آن احترام می‌گذارند تا حادثه‌ی بدی رخ ندهد.
 • در خیابان پوشر عکاسی ‌و دویدن ممنوع است! به علاوه تابلویی در ابتدای خیابان نصب شده که قوانین آن را کاملا شرح‌داده
 • در کل دانمارکی ها زیاد زندگی را سخت نمی‌گیرند و قوانین عجیب غریبی ندارند لیکن به آنها پایبند هستند.

نقشه کشور دانمارک

نشقه کشور دانمارک

تصاویر دانمارک

نکته: برای مشاهده تصاویر در سایز کامل، لطفا کلیک کنید!

کشور دانمکارک و طبیعت زیبایش

میدان دانمارک

دریاچه دانمارک

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. مرضیه مرضیه 1402/10/12
  2 نفر پسندیدند
  کشور دانمارک واقعا زیباست خوش اب و هوا و رنگارنگه مورد علاقه ما دختراس برای زندگی

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.6 از 5 | از 101 کاربر